Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Grup Eğitimi Oranları

Grup Eğitimi Oranları 10 Şub 2016 22:34 #1

• ciga78
  • ciga78 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 113
  • Teşekkür Sayısı: 188
  • Başarı: 5
Arkadaşlar saygıdeğer RAM lar grup eğitimlerini neye göre veriyor ya da vermiyor bir fikri olan var mı? Resim,müzik,spor,büyük yaş ve kücük yaş grubu olmak üzere cocuklarin ilgilerine göre 5 ayrı grup eğitimimiz var fakat 340 öğrencimizin 26 sının grubu bulunmakta...başka şehirlere soruyorum farklı farklı rakamlar telaffuz ediliyor...

Bundan iki yıl öncesinde Ram müdürüne bu durumu ilettigimizde Genel müdürlükteki toplantida bize bulundugunuz yerde cocuklar okula gitmiyorlar mi neden bu kadar grup egitimi öneriyorsunuz diye söylediler biz de artik okula gidenlere grup egitimi yazmiyoruz diye aciklama yapmisti.Gelinen su noktada artik okula gidenlere de grup egitimi önerilmiyor...Sizce nasıl bir yol izlemeliyiz?Çocuklarımızı bu kadar keyif alarak girdikleri grup derslerinden mahrum etmek istemiyoruz...Görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: egemenege

Grup Eğitimi Oranları 11 Şub 2016 01:17 #2

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
sayın ciga78; sizin ile aynı durumdayız..

yüzde 8 gibi grup oranımız var...

yüzde 40 ta, "okul" ile "yasal" ilişkisi olmayan, engellilere "eğitim" veriyoruz...

dört farklı program, birçok farklı modül, yaş grupları... grup "eğitimi" vermek imkansız...

okulu devam eden "engelli bireyin", okulda nasıl bir "grup" çalışması olduğunu merak ediyorum... sınıfta bulunmayı, grup çalışması kabül eden zihniyeti anlamıyorum...

açıkçası; bu "standart" sisteme rağmen, bizde, farklı alanlarda yeteneği olan, engellilere "olanak" sunmaya çalışıyoruz...

bu saçma modül sistemi değişmeli... "grup çalışmaları" ayrı bir değerlendirmeye tabi tutulmalı...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd

Grup Eğitimi Oranları 11 Şub 2016 01:59 #3

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Gruplarda az verilmesi bir yana çok ciddi olan diğer sorun

- yaş,
- program
- modül

uyumunu sağlamak.

Raporunda grup olmasına rağmen grup eğitimi veremediğimiz bir sürü çocuğumuz oluyor. Zaten bu sınırlamalar nedeniyle doğru dürüst grup da oluşturamıyorsunuz. Her ayın her haftası farklı farklı bir sürü grup oluşturmak gerekiyor. Bilgisayar programıyla bile çocukları zor eşleştiriyoruz.

Grup verilme oranının düşüklüğü ve bu diğer sorunlar 3-4 yıldır defalarca gündeme geldi ama bir çözüm getirilmediği gibi kimsenin de umurunda değil sanıyorum.

Çeşitli kurumlar hakkında; bakanlık müfettişlerince yapılan denetimlerde okula giden çocuğa raporunda grup yazılmasına rağmen grup eğitimi verildiği için geri ödeme çıkartıldığını biliyorum. Hatta bir bilirkişi raporunda MEB emeklisi bir müfettiş özel eğitimin ne olduğu hakkında hiç bir fikri olmadan "okul zaten grup eğitimidir" diye beyanda bulunmuştu.

İşin özü, bu grup eğitimi meselesi yıllardır kanayan bir yara ve benim çözüleceğine dair bir umudum yok. Burada bir iyi niyet olsa en azından 0-6, 7-12 falan gibi abes yaş aralıkları koymaktansa, "grup eğitimindeki çocukların 6'dan fazla yaş farkı olamaz falan gibi" mantıklı bir yaklaşım gösterilir ki, o da çok doğru değil... Yaşı tutturacaksınız diye zeka yaşı çok farklı çocukları grup yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Grup oranlarının az verilmesine gelince, bu tamamen bireysel RAM'ların inisiyatifinde.... Biz bu konuda bilinçli bir RAM'a bağlı olmamıza rağmen yine de her gereken çocuğa grup raporu aldıramıyoruz. Kiminin okulu bahane oluyor, kiminin yaşı. Türkiye genelinde ise çok büyük farklılıklar olduğunu herkes biliyor zaten.

Peki çözüm neresi? MEB Rehberlik Araştırma Genel Müdürlüğü! Sizce bu sorunlardan tümüyle habersizler mi? Yoksa haberliler ama umursamıyorlar mı? Yoksa umursuyorlar ama İlçe RAM'leri talimatları mı dinlemiyor ben karar veremedim.

2007 genelgesiyle kurumlara ödenen paranın en kolay kısılma yolu olarak grupların verilmemesi görülmüştü. Sanıyorum o alışkanlık hala devam ediyor.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Amir, egemenege

Grup Eğitimi Oranları 11 Şub 2016 09:01 #4

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Önemli sorunlarımızı dile getiren arkadaşlara belki takviye olur düşüncesi ile;

Sayın Avukat Sedef Erken in sosyal paylaşımı vardı.(Kendisi otizmli çocukların eğitim hakkı engellendiğini dile getirerek AİHM dava açmıştır) Rapora gerek yoktur diyerek rapor verilmeyen çocukların velilerinin muhakkak rapor verilmeme nedenini yazılı istesinler demiştir. Bu tür uygulamanın yasal dayanağının olmadığını beyan etmiştir.

Bu noktadan hareketle, grup eğitiminin verilmemesi durumunda, veliler sebebini yazılı istese ve bunu yargıya taşısa. Olmaz mı?

Grup Eğitimi Oranları 11 Şub 2016 09:17 #5

• kdrcalis
  • kdrcalis Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 162
  • Teşekkür Sayısı: 198
  • Başarı: 2
İşe sadece parasal yönden bakıldığı için gruplu bir rapor daha fazla ödenek demektir. Yıllık bütçeye daha fazla yük demektir.
10 gün sistemi kilitleyenlerin bakış açısı sadece ücret eksenlidir. 10 gün boyunca kayıt yaptıramayıp, eğitim hakkı engellenen binlerce engellinin gasp edilen hakkı kimin umurunda?
Engelli ailesi her yıl hastane köşelerinde, ramların merdivenlerinde çile çekiyor. Şimdi buna birde adliye koridorlarını katarsak, çocuklarına, kendilerine zaman ayıracak vakitleri kalmayacak. Buda kimin umurunda?
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd, zaman, ozal24 ve bu kullanıcının diğerlerinden 2 teşekkürü var

Grup Eğitimi Oranları 12 Şub 2016 00:25 #6

• Egelim17
  • Egelim17 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 375
  • Teşekkür Sayısı: 197
  • Başarı: 5
Bu oran benim bulunduğum ilde epey yüksek.Lakin uyumlu grup kurmak o kadar zorki.Hem grup kurmak hem aileyi yaptığımız işe kabullendirmek işin ayrı bir zorluğu.

Çocuklar da pek sıkıntı olmasa da aileler ayrı bir gurup valla.

Grup Eğitimi Oranları 12 Şub 2016 09:18 #7

• mineyilmaz
  • mineyilmaz Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 197
  • Teşekkür Sayısı: 61
  • Başarı: 2
Çok önemli bir konuya değinmişsiniz.Dernek üye sayısı artınca ve dernekler daha güçlenirse zannediyorum bu konuyu çok kolay çözümlenecek. 170 öğrencimden 20 öğrencim de grup var.Bu 20 öğrencinin bir kısmına da saçma kriterlerden dolayı grup veremiyoruz.Grup eğitimi kalkıp herkese 12 seans önerilir BEP kurul kararıyla kurum karar vermeli bireysel ve grup eğitiminin nasıl ne zaman olacağını bence en verimli bu olur diye düşünüyorum
Sayfa oluşturma zamanı: 0.369 saniye
Sistem Kunena Forum