Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: RAM ???

RAM ??? 28 Şub 2016 00:46 #9

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Bu biraz deveye sormuşlar boynun niye eğri hikayesine benziyor. :)

Söz konusu kurulda çocuğun eğitimcisi ve velisinin görüşü ve oyu olması lazım. Siz RAM'dan çocuğun eğitimcisinin çağrıldığını, fikrinin sorulduğunu falan hiç gördünüz mü? Sadece dönem sonu değerlendirmesine bakıyorlar (!) iş bitiyor.

Peki hiç veliye "çocuğun şöyle daha iyi olur, böyle eğitim alsın mı?" falan diye sorulduğunu gördünüz mü?

Eğitim raporlarında kriterler tamamen subjektif. Canı isteyen veriyor, istemeyen vermiyor. Kimi grup da veriyor, kimi hiç birini vermiyor.

Önünüzde 2 seçenek kalıyor. Ya haklılığınıza güvenerek ilgili kişileri şikayet etmek -ki oldukça sıkıntılı ve ters tepecek bir yöntem- ya da çözümü hukuk da aramak. Burada iş kuruma kalıyor. Veliyi haksızlığa uğradığına ikna etmek ve gerekli yolları kullanmasını sağlamak, gerekirse yol göstermek, yardımcı olmak kurumların görevi...

Ne yazık ki ben şu yaklaşımı kabul edemiyorum: Veli bilinçli değil, o yüzden tüm sorunları biz çözelim. İyi de sorun bizim sorunumuz değil. Rapor verilmeyen çocuğun yerine başka çocuk koyabilirsiniz ama rapor verilmeyen çocuğun eksik eğitiminin yerine başka bir şey koyamazsınız.

Tabi burada RAM'lara da haksızlık etmemek lazım. Eğitim veriyoruz diye bu işi suistimal eden, kazık kadar olmuş, emeklilik yaşı gelmiş dedelere eğitim verdiğini iddia edenler de oldu. Evet, eğitimin yaşı yok diye bir klişe var ama ülkenin kaynakları da vara yoğa harcanacak kadar bol değil. Dengeyi kurmak lazım.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: waramiral

RAM ??? 28 Şub 2016 10:59 #10

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
değerli hocam değerli görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim

yaş durumuna gelince....

fizik tedavi için 45-50 yaşlarında öğrenciler kabul olunuyor da neden diğer öğrenciler kabul olmuyor.

işitme görme zihin engelliler vs...

hastaneler cayır cayır fizik tedavi bölümü açıyor.
ramlar da fizik tedavi doktorunun 'fizik tedavi alması uygundur' yazısıyla heyet raporunu kapan rama koşuyor.
ama benim 15 yaşındaki ilerleme kaydeden down sendromlu öğrencim, onay alamıyor...

bu konuda ne dersiniz?

RAM ??? 28 Şub 2016 22:45 #11

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
waramiral yazan:
ama benim 15 yaşındaki ilerleme kaydeden down sendromlu öğrencim, onay alamıyor...

Eğer itiraz etti ve reddedildi ise ben bu veliye ya siyasi bir kanal bulmasını, gerekirse kalkıp AKP kadın kollarının kapısını çalmasını (çok etkililer, kabul etmek lazım), olmadı dava açmasını önerirdim.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

RAM ??? 04 Mar 2016 12:32 #12

• mineyilmaz
  • mineyilmaz Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 197
  • Teşekkür Sayısı: 61
  • Başarı: 2
Hukuk mu çok güldüm.Hakkını araması için hukuk lazım!

RAM ??? 04 Mar 2016 14:34 #13

• serkan05
  • serkan05 Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 169
  • Teşekkür Sayısı: 73
  • Başarı: 0
Arkadaşlar ram ile yaşadığımız pek çok sorunun kökeninde MEB personelinin sürekli yer değiştirmesi yatmaktadır. Gidip izah ettiğiniz bir konuyu kısa zaman sonra RAM değ.kur.bir üyesi yada başkanı değişiyor gelen yeni uygulama başlatıyor her şey sil baştan başa dönüyor.Keza genel müd.lükler de de durum böyle,dernek yönetimleri her yeni genel müd, amir memur değişiminde sil baştan anlatmak zorunda kalıyor. Bakın destek eğt.programları hazırlandığında özel eğt.gen. md den bu toplantılara katılan yönetici ve öğtrtemenlerin hiç birisi şuan yok.O toplantıda neler konuşuldu neden modüller sistem kabul edildi,formlar neden aylık neden ram bilgilendirme formu vardır vbbb..bunlar tartışıldı o toplantılarda gerekçeler söylendi karşı görüşler söylendi.Şimdi değerlendirme ve revizyon çalışması yapılıyor eskiyi bilmeyen şuanı ve geleceği yeniden planlamaya çalışıyor.....bakın ilimzide RAM değ.kur üyeleri ile sorun ve çözümler diye bir toplantı yaptık.söylenen şeye bakınız''RAM bilgilendirme formunda yazılanlarla çocuğun performansı tutumuyor.Çocuk sizin + koyduğunuzu yapamıyor''.Bakın arkadşalar RAM bilgilendirme formu işte bu yüzden kondu ve düzenleniyor yani çocuk kazanımı almıştır ama kısa sürede RAM da yapamaya bilir düşüncesiyle eklenmiş bir formdur.Ama bunu ram personeli bilmiyor...Yani bu form tamda bu nedenle doldurulur..Bu basit bir örnekti Allah yardımcımız olsun.

RAM ??? 04 Mar 2016 17:41 #14

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
değerli hocalarım ;

aynı konuyu konuşuyor fakat türlü sıkıntılardan bahsediyoruz. herkesin farklı sorunlar yaşadığı ortada ama niyeyse bir çözüm yolu yok.

orgm ile görüşmemde öğrenci zihin engelli fakat okula gidiyor diye özel öğrenme güçlüğü vermişler diyorum. öyle şey olmaz diyor. ona bakacak olursak her okullu öğrenciye özel öğrenme güçlüğü verin gitsin. bedensel engelli olsa bile.
biz de öğretmeniz biz de bir şeyler biliyoruz. işimiz engelli bireylere eğitim verebilmek.

madem sıkıntılardan bahsediyoruz:
zihinsel engelli öğrencime otizm bulgusu var diye onay vermediler. kardeşim o nasıl bir mantık? rama gittim sordum siz
neye göre değerlendirme yapıyorsunuz dedim?
ram : değerlendirmemize göre dedi.
ben : peki o değerlendirmeleri neye göre yapıyorsunuz dedim
ram : varsa pkt tabloları son değerlendirme ve dönem sonuna göre dedi
ben : peki sayın hocam heyet raporu bu işin neresinde dedim
ram : heyet raporu ana unsur o rapor olmadan hiç birşey yapamayız. öğrenci adayı engelli olsa bile değerlendirmeye alamayız dedi.
ben : peki bu heyet raporunda sadece mental engelli diyor otizm yazıyor mu dedim
ram cevap veremedi kurul öyle karar almış dedi.
ben de bu kurul uzaydan mı geliyor arkadaş otizm se yaygın gelişimsel bozukluk verirsin. ya da dersin ki bu heyet raporunu kabul etmiyorum falan filan....

ne yapacağıma karar veremedim.
böylece eğitim aldığında karşılığını gördüğümüz iyi bir öğrenciyi de kaybetmiş olduk...

çözüme gelince : () boş küme
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturma zamanı: 0.532 saniye
Sistem Kunena Forum