Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: RAM ???

RAM ??? 26 Şub 2016 20:31 #1

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
rehberlik araştırma merkezleri neye göre öğrenciye ret veriyor?
gelişim gösterememiş öğrenci varsa bu öğrenciyi başka kuruma versinler.
nasıl bir mantıktır...

engelliler kanunu ;
Eğitim ve öğretim
Madde 15- (Değişik:6/2/2014-6518/73 md.) Hiçbir gerekçeyle engellilerin eğitim alması engellenemez. Engelliler, özel durumları ve farklılıkları dikkate alınarak, yaşadıkları çevrede bütünleştirilmiş ortamlarda, eşitlik temelinde, hayat boyu eğitim imkânından ayrımcılık yapılmaksızın yararlandırılır.

eeee?
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

RAM ??? 27 Şub 2016 08:56 #2

• yazan06
  • yazan06 Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 34
  • Başarı: 0
gerekçe aradıktan sonra ramda bahane çok 8 yaşında işitme engelli öğrencimize konuşmadı diye rapor çıkmadı düşünün bu uygulamaların tamamı keyfi

RAM ??? 27 Şub 2016 10:01 #3

• waramiral
  • Platin Uye
sayın hocam görüş belirttiğiniz için öncelikler teşekkür ederim.

aynen dediğinize katılıyorum. fakat bu ram'lar hangi yönetmeliğin hangi maddesine istinaden red kararı verebiliyor?

engelliler kanunu gereği yukarıda da yazdığım maddeye göre hiçbir şekilde eğitimden geri bırakma hakları olmamalı...

RAM ??? 27 Şub 2016 11:22 #4

• yazan06
  • yazan06 Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 34
doğrudur hocam yukarıda ki kanuna göre red vermemeleri gerek bizde kurum olarak itirazlarımızda bu maddeleri belirttik;örnek bir reddedilen rapor açıklaması şu şekilde hocam :"yapılan inceleme, gözlem ve değerlendirme sonuçlarına göre ; zorunlu eğitim çağı dışında kalmış,özürlü bireye bilişsel,günlük yaşam becerileri ve mesleki beceriler kazandırmak amacıyla halk eğitim merkezine yönlendirilmesi şeklinde yazılmış 18 yaş üstü öğrencilerimiz bu şekilde reddediliyor genel açıklama ramda oy çokluğu ile alınan kararla bu şekilde uygun görülmüş.Hangi halk eğitim merkezinde bahsi geçen modülleri kazandıracak yeterliliğe sahip ? hiçbiri
gene çıkmayan bir raporda dayanak şu şekilde açıklanmış ;özürlü bireyerlerin 5378 sayılı özürlüler ve biz (KHK de değişilik yapması hakkında kanun 13. maddesine göre mesleki rehabilitasyon hizmetlerine yönlendirilmesi ... şeklinde açıklamalar yapılmış kısacası reddedilen raporlarda mantıklı makul herhabgi bir dayanak yok

RAM ??? 27 Şub 2016 15:01 #5

• Manidar_s
  • Manidar_s Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • MANİDAR
  • Gönderiler: 37
  • Teşekkür Sayısı: 1
Buda ilgili kanunu 16. maddesi bunu baz alarak reddediyorlar.

Eğitsel değerlendirme
Madde 16- (Değişik:6/2/2014-6518/74 md.)
Bireylerin eğitsel değerlendirme, tanılama ve yönlendirilmesi ile ilgili iş ve işlemler
rehberlik ve araştırma merkezi bünyesinde oluşturulan Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu
tarafından yapılır. Bu sürecin her aşamasında aile bilgilendirilerek görüşü alınır ve sürece katılımı
sağlanır. Eğitsel değerlendirme ve tanılama sonucunda özel eğitime ihtiyacı olduğu belirlenen
bireyler için Özel Eğitim Değerlendirme Kurulunca rapor hazırlanır ve eğitim planı geliştirilir. Bu
planlama her yıl revize edilir.
Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu, özel eğitime ihtiyacı olan bireyleri ilgi, istek, gelişim
özellikleri, akademik disiplin alanlarındaki yeterlilikleri ile eğitim ihtiyaçları doğrultusunda örgü ve yaygın eğitim kurumlarına yönlendirir.
Kurulun teşkili ile çalışma usul ve esasları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Millî
Eğitim Bakanlığınca müştereken çıkarılan yönetmelikle belirlenir.
Zihin Eng. ve İşitme Eng. Sınıf Öğretmeni

Selametle...

RAM ??? 27 Şub 2016 16:26 #6

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Burada konu reddetme değil, onay vermeme...

Yasa ve mevzuat gereği bir bireyin özel eğitimden yararlanabilmesi RAM'ın onayına bağlı. Onay vermiyorsa yararlanamaz.

Bu kararın haklılığı, haksızlığı tamamen ayrı bir tartışma konusu. Raporlara itiraz merci raporu verenin kendisiyken tabi ki bir adaletten bahsedilemez. Böyle durumlarda velinin adaleti mahkemede araması lazım.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

RAM ??? 27 Şub 2016 17:22 #7

• Manidar_s
  • Manidar_s Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • MANİDAR
  • Gönderiler: 37
  • Teşekkür Sayısı: 1
barisltd yazan:
Burada konu reddetme değil, onay vermeme...

Yasa ve mevzuat gereği bir bireyin özel eğitimden yararlanabilmesi RAM'ın onayına bağlı. Onay vermiyorsa yararlanamaz.

Bu kararın haklılığı, haksızlığı tamamen ayrı bir tartışma konusu. Raporlara itiraz merci raporu verenin kendisiyken tabi ki bir adaletten bahsedilemez. Böyle durumlarda velinin adaleti mahkemede araması lazım.

Nerde öyle veliler bizden başka diş geçireceği kişimi var...
Zihin Eng. ve İşitme Eng. Sınıf Öğretmeni

Selametle...

RAM ??? 27 Şub 2016 21:07 #8

• waramiral
  • Platin Uye
değerli arkadaşlarım;

görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim...

manidar hocam harbiden manidar bir nokta olmuş.

barışltd hocam: gerekli inceleme gözlem vs. sonucunda oy çokluğu/birliği falan filan ile 'onay vermeme' yapıyorlar eyvallah.

istedikleri maddeyi de işaret edip öğrencinin eğitimini en azından bizde bitiriyorlar...

sormak istediğim soru şu ; yahu en fazla yarım saat çocukla oturup videoya alıp 1 sene boyunca eğitim görmüş bir çocuğu nasıl değerlendirebiliyorlar?

bunlar uzaydan mı geldi de hemen şıp diye olayı çözüyorlar, yoksa biz mi gerçekten eğitimci falan değiliz.

hadi çocuk iletişim kuramadı, hadi çocuğun o an başka bir rahatsızlığı var. yarım saatte nasıl işi çözüyorlar. gerçekten merak konusu...
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturma zamanı: 0.208 saniye
Sistem Kunena Forum