Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Okul Öncesi Öğretmeni-Uzman Öğ

Okul Öncesi Öğretmeni-Uzman Öğ 06 May 2017 10:19 #1

• adige Ömer
  • adige Ömer Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 59
  • Teşekkür Sayısı: 10
  • Başarı: 0
Arkadaşlar ''Eğitim Personeli'' Konulu 10.03.2017 tarihli gelen bir yazıda şöyle bir ibare var.
"Çocuk Gelişimi Bölümü ile çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunlarının özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde;çocuk gelişimi ve okul öncesi öğretmenliği ve çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği bölümü mezunlarının eğitim verdiği destek eğitim programlarında uzman öğretici olarak görevlendirileceği"

Çevremde bazı arkadaşlar; bunun Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Öğretmenlerinin Uzman Öğretici(Tüm Modüllere Giren) olarak çalışabileceği konusunda yazılı bir izin olduğunu belirtiyorlar...

Ancak yazıyı,paragrafı defalarca okuyorum....Tamam kafa karıştıran Bir "Uzman Öğretici" söylemi var ama bunun dışında böyle paragraf ne kadar zorlanırsa zorlansın böyle bir sonuç kesinlikle çıkmaz diye düşünüyorum...

(Bu arada bu paragrafı yazan Muhteşem bir Türkçe konuşturmuş :) Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum..Şimdiden Teşekkür Ederim...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Okul Öncesi Öğretmeni-Uzman Öğ 06 May 2017 11:41 #2

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Arkadaşlarınızın söyledikleri yanlış.

OÖÖ hangi modüllere girebiliyorsa onlarda aynısına giriyorlar.

Okul Öncesi Öğretmeni-Uzman Öğ 06 May 2017 14:24 #3

• adige Ömer
  • adige Ömer Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 59
  • Teşekkür Sayısı: 10
  • Başarı: 0
Teşekkür Ederim Hocam,aklın yolun bir demek ki.

Okul Öncesi Öğretmeni-Uzman Öğ 06 May 2017 14:58 #4

• ahmetyasin
  • ahmetyasin Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 12
  • Teşekkür Sayısı: 1
  • Başarı: -1
"Çocuk Gelişimi Bölümü ile çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunlarının özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde;çocuk gelişimi ve okul öncesi öğretmenliği ve çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği bölümü mezunlarının eğitim verdiği destek eğitim programlarında uzman öğretici olarak görevlendirileceği.
Yazıdan anladığım kadarıyla İlk cümlede "Çocuk Gelişimi Bölümü ile çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunlarının USTA öğretici olarak rehabilitasyon merkezlerinde çalışa bileceği.OKUL öncesi öğretmenlere bu hakın verilmediği.
Çocuk Gelişimi Bölümü mezunlarının okul öncesi öğretmenliği ve çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği bölümü mezunlarının eğitim verdiği destek eğitimlerini verebileceklerini söylüyor.Şayet okul öncesi öğretmenliğine de
bu hak verilmiş olsaydı şu şekilde olurdu: Çocuk Gelişimi Bölümü ile okul öncesi öğretmenliği bölümü mezunlarının özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde.........diye devam ederdi.

Okul Öncesi Öğretmeni-Uzman Öğ 06 May 2017 15:40 #5

• AliGalipDursen
  • AliGalipDursen Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 343
  • Teşekkür Sayısı: 655
  • Başarı: 16
Vallahi ne desek yanlış, ne desek doğru..

Okuma - anlama konusunda çocuklarımızın uluslararası sıralamada aldığı üzücü neticelerin tesadüfi olmadığını bizzat bakanlığımız yazdığı yazılarla ispat gayretine düşmüş herhalde..

Tabii milli uyum yeteneğimize de dikkat çekilmeli.. Yazıyı kimse aynı şekilde anlayamıyor ama herkes aynı şekilde uyguluyor! OÖÖ ile ÇG ya da ÇGE mezunları aynı haklara sahip olarak seanslara giriyorlar.. Bu da şaşırtıcı :)

Herkese sabır ve kolaylıklar dileğiyle,
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mkirilmaz

Okul Öncesi Öğretmeni-Uzman Öğ 07 May 2017 00:46 #6

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Arkadaşlar buradaki kafa karışıklığı şundan kaynaklı biraz:

Şimdi bazı okullarda Çocuk Gelişimi bölümü eğitim fakültesi bünyesinde... Bunlar Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği gibi bir statü ile mezun oluyor.

Genelde ise Çocuk Gelişimi bölümleri Sağlık Bilimleri bünyesinde. Haliyle bunlar eğitim kökenli değil.

Bilindiği üzere, eğitim fakültesi kökenli olmayan herkes "uzman öğretici" sıfatı alıyor MEB'de. Burada yapılan da budur aslında. Şimdi biliyorsunuz eskiden Çocuk Gelişimciler atanabiliyordu, sonra eğitim fakültesi kökenli olmayanların atanmasını durdurdular. Şimdi buna imkan verebilmek için böyle bir yazı yayınlandı.

İşin özeti, hangi sıfatla atanırsa atansın Çocuk Gelişimci yine çocuk gelişimci olarak atanır ve ÇGE için tarif edilmiş eğitimlere girebilir. Sadece sertifika kursuna girenler "Uzman Öğretici Özel Eğitim Öğretmeni" olarak atanır ve özel eğitim öğretmeni gibi derse girerler.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Son Düzenleme: 07 May 2017 00:54 yazan barisltd.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.290 saniye
Sistem Kunena Forum