Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: ÖZERKDER DUYURUSU

ÖZERKDER DUYURUSU 29 Tem 2017 13:17 #1

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
TÜM ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON KURUMLARI DERNEĞİ
(ÖZERK-DER)
06.068.066

Sayı​: 2017/01.01.009​​​​​​ ​ 29.07.2017
Konu​: Özel Eğitim Hizmetleri Hakkında

KAMUOYU DUYURUSU

Değerli Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Alanı paydaşı,

Son bir kaç aydır ÖZERKDER in alanımızda uygulanan programlarım revizesine ilişkin çalışma yaptığı ve özellikle de Bedensel Engelliler Destek Eğitim Programının uygulanmasındaki meslek elemanlarına ek olarak, Beden Eğitimi Öğretmenlerinin bazı modüllere girmesinin sağlanması yönünde önerisi olduğu ve kamu tarafının da uygun görüşünü sağladığı yönünde haberler çıkmıştır.

Tüm Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları Derneği (ÖZERKDER www.ozerkder.org.tr) bilimsel geçerliliği olmayan, multidisipliner yapıyı bozan ve doğal olarak alanımızın niteliğini ortadan kaldırabilecek, sonuç olarak da alanımızca verilen hizmetin niteliğini sıradanlaştıracak hiçbir faaliyetin yanında olmayacaktır.

Alanımızda uygulanan ve adı Destek Eğitim Programı olarak oluşturulmuş programların öncelikle ismimin ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON PROGRAMLARI olarak değişmesi gerektiğini;

Hızla gelişim gösteren sosyal, teknolojik, vs. toplumsal gelişmeler ışığında hali hazırda kullanılan programların, özel gereksinimli bireylerin güncel ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığının bilimsel çalışmalarla açıklanıp revize edilmesi ve yeni ihtiyaçları karşılayacak programların oluşturulması (mesleki eğitim programları, psiko-sosyal programlar vb.) büyük önem taşımaktadır.

ÖZERKKDER bu çalışmaların özel eğitim ve rehabilitasyon alanındaki tüm meslek gruplarının üniversite ve STK temsilcileri, hizmet alan grupların STK temsilcileri, kamu temsilcileri, alana hizmet veren diğer STK’lar ile birlikte istişare ve ortak çalışma sonucu yapılmasını önemsemektedir.

Ayrıca yapılan bir çalışma var ise de bunun biran önce kamuoyu ile paylaşılması önemsenmelidir.

Aktif olarak 350.000 özel gereksinimi bireyin hizmet aldığı ve mevcut programların sınırlılığı, yetersizliği ve uygun programların olmaması sebebiyle, bir o kadar da bireyin potansiyellerinin tam olarak ortaya çıkarılmasına imkan veremeden kapsam dışında kaldığı, 25.000 meslek personeli olmak üzere 45.000 kişinin çalıştığı, 100 e yakın STK ve 50 ye yakın üniversitenin tarafı olduğu bir alanın program revizyonu bir kaç kişi yada STK’nın iyi niyetine bırakılamayacak kadar önem arz etmektedir.

Kamu tarafı ile yaptığımız istişarelerde hazır bir çalışmanın olmadığı 2018 yılında Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün bir çalışmaya ev sahipliği yapmasının söz konusu olacağını anlamaktayız.

Bu itibarla kamuoyuna bu gerçekleri duyurur ve yaptığı her çalışmada öncelikli olarak özel gereksinimli birey ve ailesinin yüksek yararını her şeyin üstünde olduğunu ve alanımızda multidisipliner yapı ve bilimsel geçerliliği önemseyen ÖZERKDER in oldu bittiyle gelen, kamuoyu ile paylaşımdan kaçınılan bir çalışmanın içerisinde olmadığını duyurarak tüm tarafların takdirine sunarız.

Kamuoyuna Saygıyla Duyururuz.

ÖZERKDER YÖNETİM KURULU
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: gulumse

ÖZERKDER DUYURUSU 29 Tem 2017 17:31 #2

• sefkat
  • sefkat Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 165
  • Teşekkür Sayısı: 38
  • Başarı: -1
1 ay önceden haberim vardı. Özel Özel eğitim kurumları derneği yaptığı ve diyer başka konularıda içinde barındıran çok kapsamlı değişiklikler gelecege benziyor. ÖZERKDER yönetimi damar okumayı rehabilitasyonların başına bela eden dernektir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: fahrettin75

ÖZERKDER DUYURUSU 29 Tem 2017 18:09 #3

• tartanc
  • Platin Uye
Sayın şefkat,

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.

Yok bilginiz bu ise.Zaten yanlış.Yetersiz. Birileri kulaktan kulağa çok oynuyor.Oyunlar kurgulanıyor.

Güneş balçıkla sıvanmaz.

Çok şeyin farkındayız.

Çocuk ve ailenin lehine olmayan, bilimsellik içermeyen her türlü uygulamaya karşı çıkan bir oluşuma,bu tür etiketler yapışmaz.

Bilgiyi doğru kaynaktan öğrenmek gerekir.Veya teyit edilebilir olmalı.

Burada da önceden duydum diyorsunuz. Duyumunuzun da yanlış olduğu ortaya çıkmış durumda.
Son Düzenleme: 29 Tem 2017 18:11 yazan tartanc.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: gulumse

ÖZERKDER DUYURUSU 29 Tem 2017 20:32 #4

• sefkat
  • Altın Uye
Yanlış olan nedir

ÖZERKDER DUYURUSU 29 Tem 2017 20:36 #5

• sefkat
  • Altın Uye
Özerkder başkanı Faruk beyin damar okuma gelmeli diye MEB'e dedikleri mi şimdide iptal olmasıniçin baskı yapıyorlar. Kanun geçmiş ancak khk ile ertelenecek . Kamera sistemi geliyor vs vs .... özerkder damarı reh. Başına bela ederken düşünmeliydi.

ÖZERKDER DUYURUSU 29 Tem 2017 21:06 #6

• tartanc
  • Platin Uye
Anlattıklarınız tamamen yanlış.

2008 den beridir planlanan bir uygulama.Bu bir kişinin istemi ile uygulamaya alınmadı.

Ayrıca ;
Benim şahsi görüşüm;kontrol sisteminin, ilgili düzenlemeler yapılarak oluşturulması sektöre avantaj dahi sağlayabilir.

ÖZERKDER DUYURUSU 30 Tem 2017 00:10 #7

• dengeegitim
  • dengeegitim Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 109
  • Teşekkür Sayısı: 37
sefkat yazan:
Kanun geçmiş ancak khk ile ertelenecek . Kamera sistemi geliyor vs vs .... özerkder damarı reh. Başına bela ederken düşünmeliydi.

Kanunla açıkça belirlenmiş bir şey. KHK ile değiştirilemez, ertelenemez. Kanunda bu sistemin uygulanması ile ilgili esasların yönetmelikle belirleneceğine atıfta bulunulmuştur. Buna dayanarak yönetmelikte bir oyun oynanarak erteleme yapılacaktır.

ÖZERKDER DUYURUSU 30 Tem 2017 09:02 #8

• sefkat
  • Altın Uye
Hala yanlış diyorsun yanlışmışım nedir. Soruma cevap veremiyorsun. Ben sorayım özerkder başkanı kds yi rehabilitasyonlar için getirmek istedimi , istemedi mi cevap verin.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: fahrettin75
Sayfa oluşturma zamanı: 0.276 saniye
Sistem Kunena Forum