Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Devir Alma İşlemleri

Devir Alma İşlemleri 14 Eki 2019 23:31 #1

• aakk
  • aakk Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 26
  • Teşekkür Sayısı: 6
  • Başarı: 0
Mevcutta x şirketine ait 2 yıldır çalışan bir rehabilitasyon merkezini kendi şirketimini kurup devir alacağım, MEB ' in devir işlemi için Noterden istediği ''Kurumun borç ve alacaklarının vadesi gelmemiş olanlar da dahil olmak üzere, kurumu devralan veya devredilen gerçek kişi veya tüzel kişilik tarafından üstlenildiğini gösterir noterlikçe düzenlenen devir senedi'' ile bu hususta eski şirket ile düzenlemiş olduğu senetleri, kurum giderleri için kullandığını söyleyip her ne kadar şirketi ile devir almasam da tarafıma sorumluluk yüklemektedir.

Yapılacak sözleşmeler veya alınabilecek teminat senetleri ile tehlikeyi minimuma indirmek için devir işlemlerinde önerdiğiniz dikkat edilmesi ve yapılması gereken hususlar nelerdir?
Yardımlarınız için teşekkürler...
Son Düzenleme: 14 Eki 2019 23:36 yazan aakk.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Devir Alma İşlemleri 15 Eki 2019 00:32 #2

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
bir defa kamu alacakları kesinlikle ddevir olmaz. sgk maliye gibi. İstediğiniz kadar noterde yazı alınız.

senet borç ve harç bu da mahkemeye taşınsa bile eski sahibi ilgilendirir.
Örneğini bizzat yaşadım. hatta birçok noter o sekilde rehabilitasyonu devir ettirmiyor noter noter geziyorsunuz.

bir örnek daha. diyelim ki devir icin 1 ocakta noterde yazı aldınız ve MEB e sundunuz. 1 ay 15 gün sonra 15 Şubat ta devir MEB tarafından da gerçekleşti. kurum hala isleme devam ettiğinden 15 Şubat a kadar verdiğiniz derslerin ücretini MEB size yatırır. diger günleri de onlara. MEB e sorduğunuzda ise biz o an kim kurum sahibiyse ona yarışırız diyorlar. kesin emir var bizzat biliyorum.
Dolayısıyla bu kurumun borç ve alacakları vadesi gelmemiş olsa bile kabul eşliğiyle ilgili yazıyı alıyorsun ama bunu tanımıyorsun. enteresan.

karsliliklik ilkesine göre bir kurumun alacağını almayıp herhangi bir borcunu da edemezsin.
Kısacası sen esnafla vs. senetleriyle uğraşmak istemiyorsan ekstradan aranızda imzalı bir protokol de yapın. elin mahkemede daha güçlü olur. gelen alacaklılara da aynısını söyler gönderirsiniz .
Hiçbir sekilde sana borç kalmaz. bizzat yaşadım biliyorum. rahat olun

Devir Alma İşlemleri 15 Eki 2019 08:17 #3

• aakk
  • aakk Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 26
  • Teşekkür Sayısı: 6
  • Başarı: 0
Deneyimlerinizi aktardığınız için teşekkürler , farklı deneyimleri olanlar da aktarabilirlerse çok yardımcı olacaklardır :)
Sayfa oluşturma zamanı: 0.368 saniye
Sistem Kunena Forum