Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: ogrenci calan kurumlar

ogrenci calan kurumlar 21 Ara 2019 15:32 #17

• Obey
  • Obey Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 249
  • Teşekkür Sayısı: 75
  • Başarı: -14
ozeltercih yazan:
ozeltercih yazan:
"Ama şu durumda bari öğretmenlere laf söylemeyin.Kendi içinizdeki pislikleri öğretmenlere yüklemeyin."

Bu ne??

Hadi daha net anlatayım. Genel kirlilikten bahsedilirken öğretmenlerden (yapanları kast ediyorum elbette) ak kaşık olarak bahsetmeniz üzerine bir hatırlatma idi. Normalde bu her b.ku bilen usluplara cevap vermem ama bu da son olsun.

Madem konu buraya kayıyor.
Ben öğretmenlik mesleğinin gerekliliklerini yerine getiremeyen kişilerden bahsetmiyorum.Öğretmenlerin hepsi çok iyi hep siz kötüsünüz gibi bir cümle kuramam, kimse kuramaz.Farklı bir başlıkta ''Sektörün bu hale gelmesinde öğretmenlerin de payı var.Devlet düşünmüyorum diyor, şubatta atanıyor'' dedim.Bizim de hatalarımız var.Atanacağım zaten diyerek geçici iş olarak görüyor.
Bazı kurumlar bu şekilde aktarsa da sertifikası var diye özel eğitimci olmuyor herkes.Yanlış anlaşılmasın, 10 alan mezunu özel eğitimciyi cebinden çıkarabilecek sertifikalı eğitimciler de var.Eğer kişinin öğretmenlik mesleğine, yaptığı işe saygısı yoksa ona öğretmen denemez.Zaten kendisine de saygısı yoktur.
Siz sanıyorsunuz ki, biz buraya kurucuları eleştirmeye geliyoruz, muhalefet olmak için yazıyoruz.Burada yazılanlar sektörün sorunları.Bu sektörde sadece siz yoksunuz.İşin içinde kurucular olmasa çözülecek mi sıkıntılar?Benim eleştirilerim, gösterilen yanlışları kabullenmeyip mazeretler sıralamanız.

Eleştirilerden rahatsız olanlara tavsiyem, rahatsız olmayanları örnek almaları.Rahatsız olmayanlar zaten durumun farkında ve bu eleştirileri çok güzel bir şekilde değerlendirip, kurucuların rahatsız olduğu durumları da ekleyerek ulaşabildikleri mercilere iletiyor.Daha çok örgütleniyorsunuz, daha koordineli kararlar alıyorsunuz.Bu kadar kapalı olmayın eleştiriye.Ahlak sınırları doğrultusunda bırakın herkes yapsın eleştirisini.Sizler, öğretmenlerinizi ötekileştirerek, tek sıkıntıyı siz yaşıyormuş gibi yaklaşırsanız, öğretmenler de sizleri ötekileştirip, tek sıkıntıyı onlar yaşıyormuş gibi davranır.İletişim eksikliğiyle ilerleme sağlanamaz.

Öğretmen rahat, girsin derse alsın parasını, dert yok tasa yok.
Kurum sahibi rahat, biz burada çalışalım, uğraşalım.Oturduğu yerden bizim imzalarımızla alsın ödeneği.

Bu zihniyetle olmaz.
Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

ogrenci calan kurumlar 21 Ara 2019 17:18 #18

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Obey yazan:
Siz sanıyorsunuz ki, biz buraya kurucuları eleştirmeye geliyoruz, muhalefet olmak için yazıyoruz.Burada yazılanlar sektörün sorunları.Bu sektörde sadece siz yoksunuz.İşin içinde kurucular olmasa çözülecek mi sıkıntılar?Benim eleştirilerim, gösterilen yanlışları kabullenmeyip mazeretler sıralamanız.

Kendi adıma eleştiriden rahatsız olmam. Burada kurumlar birbirine atıp tutuyor zaten. Veliler sosyal medyada atıp tutuyor. Bürokrasinin tavrı belli. Bir de öğretmenler eleştiride bulunsa ne olacak?

Ancak konu o kadar basit değil!

Özellikle sosyal medyada eleştiri falan denilemeyecek seviyede hakaretler uçuşuyor. Sekörde mağduriyet yaşayan kurumların da, eğitimcilerin de çok olduğuna inanıyorum. Bu mağduriyetleri dile getirmekten daha doğal bir şey de olamaz. Bunu anlayışla karşılamamız lazım.

Kalkıp devlete atama isteyen, başka sektörde daha iyi şartlarda çalışmak isteyenleri de anlayışla karşılıyorum. Elbette hiç bir çalışanın kurumu kurtarmak, sırtında taşımak gibi bir yükümlülüğü yok. Biz çoğu kez sözleşmesi bitmese daha bu tür istekle gelen çalışanlarımıza önden haber vermek kaydıyla izin bile veriyoruz.

Ama bir çalışan ve işveren ilişkisi evlilik gibi bir ilişki. Bir aradayken "canım, cicim, hayatım" dan ayrılınca "allahın belası, kahrolası" aşamasına gelmesi hepimiz için can sıkıcı. Şahsen ben "anlaşmalı boşanmalardan" yanayım. Biriyle boşandıysan da arandaki ilişki artık bitmiştir. Arkasından küfredip durmazsın.

Sektör olarak çok sayıda sıkıntımız var. Bu sıkıntıların neredeyse tamamı ekonomik ve bürokratik. Yoksa ne kurumlar, ne eğitimciler "işimizi yapamıyoruz, elimiz bağlı" gibi bir sıkıntı içinde değiller. Kurumların amacı hizmet bekleyen bir kitleye bu hizmeti sağlayıp para kazanmak. Eğitimcilerin amacı bu hizmeti sunup para kazanmak. Hiç kimse bu işi yüce idealler için yapmıyor. Mesleği olduğu, hayatını bu şekilde kazandığı için yapıyor. Sormak isterim, herhangi bir eğitimci arkadaşa gel seni şirket CEO'su yapıp ayda 150.000TL maaş verelim deseler kaç tanesi "benim meslek ideallerim var" diyecektir.

Yani işin özü gelip paraya dayanıyor!

Sorunun çözümü ortada... devlet her eğitimciyi kadroya alamayacağı, herkesi devlette istihdam edemeyeceğine göre bu işin bürokrasisinin, ekonomik yönünün çözülmesi hem kurumların, hem eğitimcilerin yararınadır. O yüzden karşı karşıya gelip birbirini baltalamak yerine birbirine destek çıkması çok açık bir şekilde "win-win" kuralıdır.

Biz burada zaman zaman aşırı tepkiler gösterek kurum sahiplerini eleştiriyoruz. Aynı şeyi eğitimci arkadaşlarında yapması, çok uçlara giden meslekdaşlarını törpüleyip, frenlemesi gerekiyor.

Yoksa sürekli birbirimize saldırarak yaptığımız şey sen de zarar gör, ben de zarar göreyim, umurumda değil demekten başka bir şey değil.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc

ogrenci calan kurumlar 21 Ara 2019 17:24 #19

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
waramiral yazan:
kurumdan kuruma geçişleri azaltmak veya ha bire yeni kurum açılmasını (düzensiz şekilde) istemiyorsan kota uygulamasını getirirsin adrese göre yönlendirmeyi ram a bırakırsın biter gider.

Arkadaşım sadece kurum gözüyle bakarak, kendi tarafından bakarak bir sonuca varamazsın.

Getir kotayı... benim çocuğum var, senin ilçende yaşıyorum ve senin kurumuna geldim, baktım, beğenmedim. Çocuğum için en iyisini istemek benim hakkım değil mi? Başka kuruma gitmek istiyorum.

Sırf sen daha rahat para kazanabilesin diye ben bu hakkımdan niye mahrum olayım?

1 yıl sanra kurum değiştirsin diyorsun. 3-4 yaşında bir çocuğun 1 yıl, hatta 6 ay kaybedecek lüksü mü var?

Biz kaliteyi yükseltelim diyoruz, siz kota diyorsunuz. Benim ilçem sürekli bana sıradan çocuk kaydedecekse ben hizmet kalitesiyle falan niye uğraşayım? Gelir çocuk, 1 yıl sonra gitse ne olacak. Ben işime bakarım. Kotam var nasıl olsa... gelen çocuk eksik kalmaz.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, ozal24, fahrettin75
Sayfa oluşturma zamanı: 0.280 saniye
Sistem Kunena Forum