Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: OTİZM VE DİL KONUŞMA TERAPİSİ

OTİZM VE DİL KONUŞMA TERAPİSİ 27 Ara 2019 12:45 #1

• scayking
  • scayking Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 265
  • Teşekkür Sayısı: 233
  • Başarı: 3
Daha önemli bir gündemimiz var bunu biliyorum. Ancak bu konuya değinmem gerekiyor.
Son zamanlarda Otizm tanısı alan çocukların RAM raporlarına dil konuşma modülü de eklenmektedir. Otizmli çocukların dil konuşma ihtiyaçları vardır.Bu kesindir.
Benim anlamadığım şeyler şunlar;
1-Otizmli çocukların dil konuşmayla ilgili gereksinimleri dil konuşma programı doğrultusunda konuşma terapistlerince giderilecekse eğer YGB programı olan bir kurum olarak ben neden dil konuşmacı ataması yapamıyorum? Neden illede benden dil konuşma programı almam isteniyor?
2-Zaten YGB programı içerisinde dil konuşmayla ilgili modüller var o zaman bu modüller ne olacak?
3-Odyoloji mezunları da dil konuşmacı olarak sayılıyor mu?
4-Sağlık bilimleri çıkışlı dil ve konuşma terapistleri otizm ve otizmdeki dil problemleriyle ilgili acaba ne kadar yetkinler?
gerçekten merak ediyorum ve yetkin arkadaşların düşüncelerini de merak ediyorum.
Son Düzenleme: 27 Ara 2019 12:53 yazan scayking.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

OTİZM VE DİL KONUŞMA TERAPİSİ 30 Ara 2019 15:06 #2

• geceee
  • geceee Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 235
  • Teşekkür Sayısı: 24
  • Başarı: 0
otizmi olan bir çocuğun bana göre davranış problemleri, hiperaktivitesi, ekolalisi çözülemediği sürece dil terapisti ile çalışması mümkün değil. terapistler davranış bilimci değildir. bu çocukları nasıl kontrol edebileceklerini bilemezler. onlar sadece karşılarında oturup onların sözünü dinleyen bireylerle çalışabilirler. öncelikle davranış sorunu olan bireyler özel eğitimci veya psikolog ile dil konuşma çalışması yapmalıdır bence.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking

OTİZM VE DİL KONUŞMA TERAPİSİ 30 Ara 2019 15:39 #3

• scayking
  • scayking Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 265
  • Teşekkür Sayısı: 233
  • Başarı: 3
Yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Psikiyatrların otizmdeki dil problemi ile ilgili yeterince bilgi sahibi olmamaları en temel problem. Otizmli çocuğa dil konuşma programı verdiklerinde aileler dil konuşma programı olan kurum arayışına giriyorlar dil konuşma programı olan kurumlardada odyologlar ilgili modüllerle ilgili çalışma yapıyor. Şöyle bi sonuç ortaya çıkıyor YGB için zorunlu personel olmayan odyologlar otizmli çocukla çalışıyorlar. Odyoloji ve otizm ne alaka.
Ram'ların eğitsel değerlendirme yapmadaki yetersizligide cabası
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, CHR
Sayfa oluşturma zamanı: 0.318 saniye
Sistem Kunena Forum