Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: ÖZERKDER BASIN AÇIKLAMASI

ÖZERKDER BASIN AÇIKLAMASI 20 Şub 2020 15:40 #1

• yatir
  • yatir Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 26
  • Teşekkür Sayısı: 15
  • Başarı: 0
TÜM ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON KURUMLARI DERNEĞİ
(ÖZERKDER)

SAYI : 2020.01.03.05 19.ŞUBAT.2020
KONU : Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri

KAMUOYUNA
Sosyal medyaya ve basına yansıyan haberlerde rastlamış olabileceğiniz üzere, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan bir grup öğretmen özlük hakları ile ilgili bir platform oluşturmuş, mağduriyetleri ile ilgili açıklamalar yapmaktadırlar. Hak arama iddiasında olan söz konusu açıklamaların hem kurumları hem de rehabilitasyon hizmetini karalama / değersizleştirme kampanyasına dönüşmüş olması sebebiyle, alanda 30 yılı aşan tecrübemize dayanarak, ÖZERKDER (Tüm Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları Derneği) üyeleri sıfatıyla, kamuoyunun tek taraflı, yanlış ya da eksik bilgilendirilmesine karşı görüş ve itirazlarımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz:
1. Özel eğitim ve rehabilitasyon alanı kamuoyunda yaratılan algının tersine, sadece öğretmenlerin çalışma alanı değildir. Özel eğitim rehabilitasyon merkezleri, gelişiminde farklılık gösteren bireyleri sıfır yaştan başlayarak toplumsal entegrasyonunu tamamlamış yetişkin bir birey olana dek ruhsal, duygusal, bedensel, fiziksel ve zihinsel gelişim süreçlerinde bir ya da birden fazla alanda destekler. Bu sebeple kurumlarımızda, çocuk gelişimciler, okul öncesi öğretmenleri, psikologlar, fizyoterapistler, sosyal çalışmacılar, PDR uzmanları, konuşma terapistleri ve özel eğitim alan öğretmenleri gibi meslek elemanlarıyla birlikte multidisipliner bir yapı içerisinde çalışılmaktadır.
2. Kurumlarımızda istihdam edilen meslek elemanları ve diğer personelin tamamı 4587 sayılı İş Kanunu uyarınca MEB tarafından hazırlanan sözleşme hükümlerine tabi olarak çalışmaktadırlar. Bir grup öğretmenin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak çalışmadıkları için mağdur olduklarını beyan etmeleri ve 4587 sayılı İş Kanununa göre çalışıyor olmayı öğretmen kimliğine halel getirici bir gerekçe olarak göstermeleri hayret verici bir durumdur. Zira Türkiye’de hali hazırda, farklı farklı mesleklerden 20 milyonu aşkın vatandaş 4587 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışmaktadır. Bu durumda, söz konusu talep, binlerce öğretmen adayının yıllarca uğraşarak hazırlandığı ve emek verdiği sınavlara ve formalitelere muhatap olmadan haksız bir statü elde etme çabası olarak da değerlendirilebilir.
3. Kamuoyunda dile getirilen talepler arasında yer alan, yılda 105 güne ulaşan tatil talepleri, kurumlarımızın MEB tarafından hazırlanan mevzuatına ve bu kurumlarda hizmet sunulan özel gereksinimli bireylerin durumlarına uygun değildir. Çünkü farklı yaşlarda ve çeşitli engel ve gereksinimlere sahip bireylere yönelik olarak planlanan özel eğitim ve rehabilitasyon seansları, kişiye özel bir şekilde, yıl esasına göre değil ay esasına göre belirlenmekte ve hatta ay içinde de dengeli dağıtım yapılması gözetilerek organize edilmektedir.
4. 2018 yılı Sayıştay denetim raporu kaynak gösterilerek yapılan bazı haberlerde (Sözcü, Milliyet, Duvar…) raporda yer alan bilgilerin çarpıtıldığı gözlenmektedir. Bu çarpıtmalar ve doğru bilgiler şu şekildedir:
a) Raporda MEB tarafından özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine 2006-2018 yılları arasında (toplam 12 yılda) ödenen 21 milyar TL, gazete haberlerinde ısrarla 3 yılda ödenmiş meblağ olarak lanse edilmektedir.
b) Sayıştay raporunda, Rehberlik Araştırma Merkezlerinde (RAM) yılda bir yapılması gereken değerlendirme ve tanılama işlemlerindeki personel sıkıntısına dair tespit medya haberlerinde, “Özel eğitim rehabilitasyon hizmetleri Rehberlik ve Araştırma Merkezinde verilmelidir.” tavsiyesine dönüştürülerek konu maksatlı olarak çarpıtılmıştır. Sayıştay’ın iddia edildiği gibi bir tavsiyede bulunmasına imkan yoktur, zira özel eğitim ve rehabilitasyon alanında bu gün 2.650 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde 50.000 e yakın personel çalışmaktadır. Bu sayının 35.000’e yakını çocuk gelişimciler, okul öncesi öğretmenleri, psikologlar, fizyoterapistler, sosyal çalışmacılar, PDR uzmanları, konuşma terapistleri ve özel eğitim alan öğretmenleri gibi meslek elemanlarından oluşmaktadır. 50.000 kişinin ortalama kamu istihdam maliyeti aylık 300.000.000 TL’ ye yakındır, MEB’in kurumlara aktardığı kaynak ise, 2019 yılı aralık ayında yaklaşık olarak 250.000.000 liradır. Kurumlarımız ayrıca, aktarılan aylık toplam kaynağın yaklaşık % 35’ ini SGK pirimi ve diğer vergi kalemleri olarak kamuya geri aktarmaktadır. Bunun yanı sıra, 400.000 özel gereksinimli bireyin evden rehabilitasyon merkezlerine ücretsiz transferi kurumlar tarafından sağlanmaktadır.
c. Medyada yer alan bir başka iddia da, özel eğitim ve rehabilitasyon kurumlarının 2004 yılında iktidar partisi mensuplarınca kurulduğu ve haksız para aktarımı ile fonlandığı şeklindeki ithamlardır. Oysa gerçek şudur: Bu alanın temeli 1992 yılında 3797 sayılı kanunla sayın Köksal Toptan tarafından atılmıştır. 1997 yılında 573 sayılı KHK ile esasları belirlenmiş olsa da, alandaki yapılanmayı çağdaş, özel gereksinimli birey gerçeğine uygun rehabilitasyon merkezleri haline getiren ve Bağ-Kur harici SGK kapsamına alan dönemin devlet bakanı Sayın Hasan Gemici’dir. 2005 yılında özürlüler yasasının gecikmeli olarak yayınlanması ile SGK kapsamındaki ödeme vatandaşlık temeline bağlanmıştır. 2006 yılına kadar Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğüne, 2006 yılından itibaren de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren kurumlarımızın herhangi bir siyasi partiyle ilişkilendirilmesi tümüyle iftiradır.
Bilgilerinize arz eder, uygun gördüğünüz takdirde bu bilgileri okuyucularınızla da paylaşmanız ümidiyle, saygılar sunarız.
FARUK SEVİNDİ
ÖZERKDER
YÖNETİM KURULU BAŞKANI
0543 906 06 06
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, obay35, fahrettin75 ve bu kullanıcının diğerlerinden 4 teşekkürü var

ÖZERKDER BASIN AÇIKLAMASI 20 Şub 2020 18:44 #2

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Bilgilendirme için teşekkür ederim.

ÖZERKDER BASIN AÇIKLAMASI 20 Şub 2020 19:14 #3

• Obey
  • Obey Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 249
  • Teşekkür Sayısı: 75
  • Başarı: -14
Dernek açıklama yaptığına göre çıkan ses yüksek yerlere ulaşmış demektir.

Bu tür etkinlikleri düzenleyen, katılım gösteren arkadaşlara tavsiyem, Hamza Aydoğdu'ya ulaşmalarıdır. Arayın MEB'i randevu talep edin.Hamza Hoca gerçekten çok makul bir insan. Talebiniz karşılıksız kalmaz. 6-8 kişilik bir ekip oluşturun. Mevcut şartları, kurumlarla ilgili şikayetlerinizi, sayıştay raporundaki yeterli denetlenmiyor maddesini, yatan asgari ücreti, diğer ülkelerdeki destekleyici özel eğitim verilerini, gerçekleşebilir taleplerinizi analiz ederek dosyalayın. Görüşmede yaşadığınız, gördüğünüz sıkıntıları mantıklı bir şekilde aktarın. Dosyanızı teslim edin ve sonrasında arkanıza yaslanın, gereği mutlaka yapılacaktır.

15 Mart tarihinden sonra bu randevuyu talep etmeniz daha makul olacaktır. Çok şanslı bir dönem. Hem onlar da söz konusu zammın, öğretmene yatan asgari ücret maaşını değiştirip değiştirmediğini daha rahat tespit ederler.

Ama zıtlaşarak, karalayarak, lekeleyerek, genelleyerek değil. Eğer kurumlarda genel bir problem varsa, bakanlıkta da var demektir. Kendine bağlı bir bölümdeki genel sıkıntı kabul edilmez. Mevcut suistimalleri, sistemdeki kullanılan açıkları anlatın ki müdahale daha fazla gecikmesin.

İşin sosyal boyutunu halletmişsiniz, orası belli. Resmi boyutuna da girmeniz gerekiyor. Bu yol da bürokratlardan geçer. Sendikalaşma gibi boş hayallerden değil. Daha geç olmadan, esas muhatap olunması gereken MEB'e ulaşmanız gerekiyor.
Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

ÖZERKDER BASIN AÇIKLAMASI 21 Şub 2020 14:17 #4

• fahrettin75
  • fahrettin75 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 527
  • Teşekkür Sayısı: 161
  • Başarı: -54
Dernek işleyiş hakkında Bilgi vermiş, açıklama yapmaya ihtiyaç duymuş yapmış. ALANI-İŞİ. Teşekkür ederiz

Alanı ve işi olmayanların, dışarıdan gördükleriyle yorum yapması ahkam kesmesi Ali Galip beyin deyimiyle “işkembeden sallaması” nı, elbette tüm yönetim camiası ve öğretmenler hemen idrak etmiş, tez zamanda hatası olanların kellesini alacaklarmış :)

Her bi olayda irdeleme, acıyan yerlerinden örneklemeler.. Bu şahıslara sözüm; Muhatabınız acıtan!! Onlarla göremediğiniz hesabı burada dillendirip millete yakıştırmak, acınızı mı hafifletiyor bilemedim.

Alternatif önereyim; ayakta da devlet hizmeti verebilirsiniz..
Su akar yolunu bulur..

ÖZERKDER BASIN AÇIKLAMASI 22 Şub 2020 13:39 #5

• tartanc
  • Platin Uye
Özerkder twet sayfasına lütfen giriniz.
Sabitlenmiş tweti retwett yapınız.
Yorum yapınız.
Destek veriniz.

Lütfen.
Invalid consumer key/secret in configuration
Son Düzenleme: 22 Şub 2020 14:40 yazan tartanc.

ÖZERKDER BASIN AÇIKLAMASI 22 Şub 2020 14:38 #6

• Bado
  • Bado Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 3
  • Başarı: 0
ÖZERKDER tarafından basın açıklaması yapılması güzel olmuş.
Dolaylıda olsa sorun yaşanılan kurumların, sorun yaşayan öğretmenlerin varlığı kabul edilmiş oluyor, en tepedekiler tarafından.
Umarız arınma yaşanır, kimseye gerek kalmadan

ÖZERKDER BASIN AÇIKLAMASI 22 Şub 2020 15:37 #7

• tartanc
  • Platin Uye
Açıklamayı dikkatli okumakta fayda var diye düşünüyorum.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.334 saniye
Sistem Kunena Forum