Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Coronavirüs Tehditi...

Coronavirüs Tehditi... 14 Mar 2020 01:16 #49

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Konu kapatma kararı kadar ilgi çekmese de ben devam edeyim...

Okulların, kurumların ve hatta pek çok başka etkinliğin durdurulmasının nedenini aşağıdaki tablo açıklıyor. Grafikte alttaki çizgi zaman. İlk vakadan itibaren vaka artışını gösteriyor. Soldaki dikey çizgi ise hasta sayısı...

Ortadaki noktalı çizgi ise sağlık sisteminin kapasitesi...

Eğer yeterli önlem alınmaz ve geç kalırsanız grafikteki kırmızı ilk tepe durumuyla karşılaşıyorsunuz. Yani sağlık sistemi kapasitesini çok kısa sürede aşıyorsunuz ve artık tedavi falan veremez hale geliyorsunuz. İtalya'nın düştüğü ve pek çok avrupa ülkesinin düşeceği durum bu.

Yeşil renkli küçük 2. tepecik ise hastalığı kontrol altında tutar ve zamana yayarsanız oluşan durum. Her iki tepecik de aynı sayıda hasta olsa bile birinde yetersiz sağlık hizmeti nedeniyle HER TÜRLÜ ÖLÜM (virüsten, apandisitten, kalp krizinden, trafik kazasından vs.) yaşanıyor. İkinci durumda ise yeterli sağlık hizmeti sunulabildiği için ölüm oranları hızla düşüyor.

İşte devletin şu an yaptığı şey bu. Eğer ilk tepeyi yaşarsak hepimiz toplum olarak büyük acı çekeriz.

This image is hidden for guests.
Please log in or register to see it.

It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Son Düzenleme: 14 Mar 2020 01:20 yazan barisltd.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking, AliGalipDursen, Obey

Coronavirüs Tehditi... 14 Mar 2020 11:38 #50

• AliGalipDursen
  • AliGalipDursen Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 343
  • Teşekkür Sayısı: 655
  • Başarı: 16
Evet Sayın barisltd konuyu en açık şekli ile ifade etmiş.

Bu bir kaç hafta çok önemli. Yayılım hızının düşürülmesi en kritik nokta. Tüm diğer endişelerimizi pandeminin kontrol altına alınacağı günlere erteleyip şimdi bütün mesaimizi yayılımın yavaşlatılmasına ayırmalıyız. Sağlık olursa her şey olur, yıkılanlar yeniden kurulur. Sağlık olmazsa hiç bir şey olmaz. Bizim verdiğimiz hizmetin sadece medeni cemiyetlerde bir yeri olması mümkün, panik, kaos ve anarşinin egemen olduğu bir dünyada bizim bir yerimiz olabilir mi?

Şimdi toplumsal işbirliği ve direnme zamanı. Güneşi yeniden gördüğümüzde kozlarımızı tekrar böleriz.

Selametle,

Vesselam...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, barisltd, Merdoty

Coronavirüs Tehditi... 14 Mar 2020 12:32 #51

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
Bu hastalık bizde kontrolden çıkarsa yandık. En pis milletler arasında ilk üçe rahat gireriz.

Coronavirüs Tehditi... 14 Mar 2020 12:38 #52

• AliGalipDursen
  • AliGalipDursen Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 343
  • Teşekkür Sayısı: 655
  • Başarı: 16
cemkilinc yazan:
Bu hastalık bizde kontrolden çıkarsa yandık. En pis milletler arasında ilk üçe rahat gireriz.

Çok emin olmayın. Avrupa ülkelerinin çoğunda bulundum, çalıştım, kuzey Afrika ülkelerinin epey bir kısmında bulundum, çalıştım.

Bence dereceye giremeyiz. Çok ileri örnekler var.

;)

Coronavirüs Tehditi... 15 Mar 2020 00:06 #53

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
Ne yazık ki 6. vakamız da çıktı ve bu tamamen farklı bir odak. Umre'den geçen hafta dönen bir vatandaşımız.

Bugün 20.000 civarında vatandaşımız Umre'den dönüyor ve şu an en büyük tehditlerden biri bu. Tüm Türkiye'ye yayılacaklar. Umarın kendilerine verilen talimatlara harfiyen uyarlar.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

Coronavirüs Tehditi... 16 Mar 2020 00:56 #54

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
Korkulan oluyor...

Vaka sayısı 18'e çıktı. Logaritmiş artış trendine doğru gidiyoruz. Umreden gelenlerde çok sayıda karantinaya alınan var. Geç başladık ama hızlı gidiyoruz.

Hiç iyi olmadı bu...

Hala 15 gün maaşı tartışadurun.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking, tartanc

Coronavirüs Tehditi... 16 Mar 2020 11:16 #55

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3654
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Muhtemelen 15 günlük sokağa çıkma yasağı da uygulanacak gibi.

Önce sağlık. Olması gereken uygulansın zaten.

Fransız sağlık bakanı demiş, virüs değil insanlar geziyor diye.

Zorunlu haller dışında kimse dışarı çıkmasın.

Coronavirüs Tehditi... 20 Mar 2020 03:03 #56

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
Bu konuya yazdığım mesajlar her ne kadar çok ilgi görmese de ben yine de uyarma görevimi yapayım.

Değerli arkadaşlar, önümüzdeki günler içinde hasta sayılarının patladığına, yüzlü rakamlardan binli rakamlara, hatta 10.000 lere çıkacağını göreceğiz.

Abarttığımı düşünenler dönüp avrupaya baksın derim. Biz bu konuda istisna değiliz.

Yabancıların "lockdown" tabir ettiği tam karantina durumuna geçmekten bir gıdım uzaktayız. Bu aşamada verecek fazla bir tavsiye kalmadı ama en azından kendiniz, aileniz, çalışanlarınız ve velileriniz için bir iyilik yapın:

- Sokağa çıkmayın
- İnsanlarla temas içinde olmayın
- Evinize bir miktar gıda ve malzeme tedariği yapın. Özellikle endüstriyel ürünleri bulmakta zorluk yaşayabilirsiniz. En azından Mayıs'a kadar yetecek temel ihtiyaç malzemeniz olsun.
- Evinize kimseyi sokmayın, kimsenin evine gitmeyin.
- Evde kendinizi oyalayacak kitap, oyun vs. gibi meşgalelere hazırlık yapın.
- Bu önerileri çevrenizdekilere anlatın, ikna edin, uygulatın.
- Bu iş 2 haftada bitecek diye düşünmekten vaz geçin. 2 hafta sonra bugünleri aramamız çok büyük olasılık.

Ve son olarak; paniğe kapılmayın. Hasta sayıları sadece tespit edilen hastalar. Bunun en az 5 katı toplumda hasta olduğunu dahi bilmeden geziyor. Küçük bir hesap yaptım; şu an tanı konulmamış veya hiç hasta gibi olmayan en az 5-20 bin arası corona pozitif kişi var ülkemizde.

Yani sizin duyduğunuz rakamlar esas tablonun küçük bir yüzdesi. Şu kadar hasta oldu, şu kadarı yoğun bakımda, vay şu kadarı ölmüş gibi laflar sizi korkutmasın. Bunlar olacak, kayıplarımız olacak. Ama bu kayıpların yüzlerce kat fazlası bunu basitçe atlatacak.

Herkese sağlıklı günler ve kolaylıklar diliyorum.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking, tartanc, AliGalipDursen ve bu kullanıcının diğerlerinden 1 teşekkürü var
Sayfa oluşturma zamanı: 0.328 saniye
Sistem Kunena Forum