Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Coronavirüs Tehditi...

Coronavirüs Tehditi... 22 Mar 2020 01:11 #73

• Merdoty
  • Merdoty Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 29
  • Teşekkür Sayısı: 11
  • Başarı: 0
Sayın Barış Hocam mesajlarınızı okuyorum sürekli. Sizce durumumuz İtalya ile karşılaştırıldığında nasıl? Annem sağlık çalışanı ve çok ama çok fazla başvuru olduğunu söylüyor. Birde gizlilik sözleşmesi imzalattılar. Neyin hazırlığı sizce bu?
Eyleme geçmiş cehaletten daha kötü bir şey yoktur...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Coronavirüs Tehditi... 22 Mar 2020 01:23 #74

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Merdoty yazan:
Sayın Barış Hocam mesajlarınızı okuyorum sürekli. Sizce durumumuz İtalya ile karşılaştırıldığında nasıl? Annem sağlık çalışanı ve çok ama çok fazla başvuru olduğunu söylüyor. Birde gizlilik sözleşmesi imzalattılar. Neyin hazırlığı sizce bu?

İtalya farklı bir hikaye... Demografisi bizden çok farklı. Biz biraz daha şanslıyız onlara göre. Kıyaslamamak lazım. Ama bizde de bir hasta patlaması olduğu kesin. Üniversite arkadaşlarımdan pek çok hastanenin yoğunluk yaşamaya başladığı bilgisi alıyorum.Bazı hastaneler yeni hasta alamıyor. Elbette her gelen hasta değil ama yapılan test sayısı ve çıkan pozitif vaka sayısına bakınca belirgin bir artış söz konusu.

Rakam tahminlerimi önceki mesajımda belirttim. Umarım bu rakamlardan daha kötüsünü görmeyiz.

Annenize kolaylıklar diliyorum. Çok büyük risk altında çalışıyor. Bir arkadaşım 2 meslekdaşımızın test sonuçlarının pozitif geldiğini söyledi. En büyük hastalık riski sağlık çalışanlarında. Dilerim bu süreci sağlıkla, sorunsuz atlatır.

Gizlilik sözleşmesi normal. Çünkü vaka sayısı, hasta bilgisi, şehir, hastane bilgisi gibi şeyleri söylemek istemiyorlar. Bana göre külliyen yanlış bir politika ama devlet buna karar vermiş. Yapacak bir şey yok.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Merdoty

Coronavirüs Tehditi... 22 Mar 2020 01:29 #75

• Merdoty
  • Junior Uye
Evet sağlık çalışanları için çok üzülüyorum. A plus international sınıfı dedikleri hastanede maske yoktu 2 3 gün önce. Salgın için özel maske zaten yok. Anca tel maşa tabir ettikleri tek kat maskeler var ellerinde. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. İnşallah kendine dikkat eden bilinçli insanlar olarak, bencillerin ve cahillerin eline kalmadan atlatırız bu dönemi.

Coronavirüs Tehditi... 22 Mar 2020 02:33 #76

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
Merdoty yazan:
A plus international sınıfı dedikleri hastanede maske yoktu 2 3 gün önce. .

Bu konuda bir şey söylemek istiyorum. Ben gerek öğrenciliğimde, gerekse hastanede çalıştığım dönemlerde hiç bir zaman maske sıkıntısı olduğunu görmedim, yaşamadım. Hele ki bu seviyede hasta sayısıyla mümkün değil. Şu an yaşanan maske sıkıntısının kanımca en önemli nedeni bu maskelerin hastane dışına çıkartılması...

Biz maskeyi zaten üretebilen bir ülkeyiz. Avrupanın diğer ülkeleri gibi ithal etmiyor, hatta ihraç ediyoruz. Hammadde sıkıntısı olmadıkça bizde ciddi bir maske sorunu olmaz diye düşünüyorum.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

Coronavirüs Tehditi... 22 Mar 2020 11:31 #77

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
Kasım 2019 1000 adet maske 600 TL
Mart 2020 1000 adet 2500 TL (en ucuzu)
Depocular hastahanelere kliniklere toptan ucuza vermek yerine vatandaşa 4-5 liradan satmayı tercih ediyor . Kamuda var mı bilmiyorum ama özelde ciddi bir maske sıkıntısı mevcut. Parasını verip bile alamıyorsun.
Allah düşürmesin kimsenin eline.

Coronavirüs Tehditi... 22 Mar 2020 16:35 #78

• Merdoty
  • Junior Uye
Bir sıkıntı var ama anlamadık. Hastanenin diğer bölümlerinden annemin çalıştığı bölüme gelip soran oldu :dry:
Hastanenin alım satım işlemleride sıkıntılı olabilir tabi.

Coronavirüs Tehditi... 23 Mar 2020 02:58 #79

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
Bu laftan sözden anlamayan millet "EVE KAL" veya "SOKAĞA ÇIKMA" sözcüklerinin hayat kurtarmak anlamına geldiği bir türlü kafasına basmadığı için vaka sayıları ülkemizde şiddetle artıyor.

Her ne kadar son 2 gündür beklenenden az artış olduysa da yapılan test miktarının az olması da buna neden olmuş olabilir.Halen logaritmik artış trendi içindeyiz.

Hafta başından önce 1000 li sayıları göreceğimizi söylemiştim ki bugün 1236'yı gördük. Eğer toplum uyarılara uymaya devam etmezse veya daha sert önlemler gelmezse Nisan'ın ilk haftasında 10.000'in üstünü (muhtemel 12-13 binleri), Nisan'ın 2. yarısındaysa YÜZBİN gibi korkunç rakamları göreceğiz.

İtalya elinden gelen her önlemi yürürlüğe koymasına rağmen 60.000 vakaya ulaştı ve her gün üstüne 5-6 bin ekliyor.

Yani ekonomiden vazgeçtik de 3 haftaya kalmadan bizim sağlık sistemimiz de çökme noktasına gelebilir. Bu seviyelerde hastaya yetişebilecek ne doktorumuz, ne hemşiremiz, ne de diğer sağlık personelimiz var.

İşlerin daha kötüye gideceğini düşünmek bile istemiyorum. Toplumun sadece %1'i hastalansa 8 milyon kişi eder. Bunun 1,5 milyonu hastanelik olur. 200 bin kişi yoğun bakımlık olur, 30-40 binden fazla insan ölür.

Sağlık çalışanları şimdiden hastalanmaya başladı. Hastalananlar arttıkça kalanların yetişmesi çok daha zor olacak.

Toplumun dörtte üçü evinde otursa bulaşıcılık neredeyse 300 kat azalıyor. Lütfen çevrenizdeki herkesi ister güzellikle, ister tehditle ikna edin.

Coronavirüs Tehditi... 23 Mar 2020 03:24 #80

• kiral
  • kiral Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 96
  • Teşekkür Sayısı: 20
Salginın zirve yapmasi halinde ozel egitim kurumlarinin pandemi merkezi olarak kullanimlmasini teklif edebiliriz hem sosyal sorumluluk ustlenmis oluruz .Malum italyada insanlar sokaklarda oluyorlar.Kurumlar buyuk olcude mustakil binalarda.Oyle çin gibi bir haftada hastanede yapamayiz bence bu konu devlet yetkilileriyle dernekler tarafindan paylasilmali.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.256 saniye
Sistem Kunena Forum