Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Kapatın Gitsin!

Kapatın Gitsin! 20 Tem 2020 20:21 #233

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Çok doğru bir tespit Sayın garip.

Meb, Psikolog ve pdr ciler den nefret ediyor Malesef. Veya özel eğitim kimsenin umurunda değil.

Bursa da hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Çok üzücü gerçekten de.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: waramiral

Kapatın Gitsin! 21 Tem 2020 00:46 #234

• gezenti
  • gezenti Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 236
  • Teşekkür Sayısı: 160
  • Başarı: 0
Çoğumuz -eğitimcisi kurum sahibi- defalarca kez denk gelmisizdir. 20 yılda yaklaşık n az 10-15 vaka gördüm. Kadın öğretmene ilgi duyan baba, erkek öğretmenle ilgilenen anne çok nadir de olsa karşılık verenler. Defalarca uyardım karşılaştığım durumlarda. Usulen veliye anlattım. Çok sert denk geldiğim egitimciyi uyardım. Sonuçta insanların çaresiz bakmakla yükümlü olduğu engelli çocukları var. Eşinin ailesini suçlayan, benim ailemde engelli yok hep onların kanından diye düşünen ve karı koca ilişkisi bozulan aileler emin yüzlerce kez denk gelmissinizdir. Bir defasinda bir anneden duymuştu temizlik çalışanımız ben x bey için geliyorum bu kuruma diyen. Kocası da jilet gibi yakışıklı. Kurumdan usulen ilişiğini kesmistik. Sonra bababaya nedenini anlat dur. Psikologları PDR cileri sadece -mış gibi yapmak için kullanmakta ısrar eden MEB. Yazık ölmeli miydi birileri. Yaralanmalı mıydı insanlar? Bir kaç yıl önce Babasi vefat eden bir öğrencimiz birkaç ay sonra rapor yenileme için RAM a gitti. Değerlendirmeyi bir PDR ci yapmış. Disleksi olduğu için okuma yazma matematik modülü vermiş. Rapor geldi. Ram müdüründen randevu aldık psikolog calisanimizla. Tek isteğimiz öğrenmeye hazırlık modülü eklenmesiydi. Sadece bu çocuk için. Bu özel durum nedeniyle Psikologla çalışabilsin diye. Ram müdüru olur dedi. Değerlendirmeyi yapan PDR ci "uzman" nuh dedi peygamber demedi . Değişmedi rapor. Biz vefattan hemen sonradan beri devam ettirdigjmiz psikolog görüşmesini devam ettirdik.

Yani çok şey neşterlenmeli . 15 dk çocuk görüp eğitim planı hazırlanmasına son verilmeli en başta. Kurumlarda değerlendirme kurulu var. Sadece kağıt üstünde .

Allah rahmet eylesin ölenlere. Sabır versin kalanlara. Acil şifalar yaralılara....
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: waramiral

Kapatın Gitsin! 21 Tem 2020 09:37 #235

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
ülkemizde üst gelir grubu özel eğitim gereksinimini çoğunlukla evde özel dersle giderir, ya da büyük şehirlerde onlar için açılmış butik ve kaçak merkezlerde. bize başvuran aileler genelde sosyo -ekonomik düzeyi düşük ailelerdir. bu ailelerde de parçalanmışlık çok çok fazladır, hatta neredeyse yarıdan fazla. bir çok ailenin tek sırdaşı öğretmenlerdir ya da sekreterler... bazı anneler çocuğuna babasından daha fazla şefkat gösteren öğretmene, yöneticiye karşı içten içe bir duygusal bağ geliştirir. danışan-danışman ya da veli-öğretmen arasında olmaması gereken ve etik açıdan çok yanlış bazı gelişmeler yaşanabilir. bunu önlemenin ilk koşulu kurumlarda rehberlik servisinin güçlü olmasıdır. yeni mezun ve ucuza çalıştırılan psikologlar yerine, alanında uzman ve deneyimli kişiler tercih edilmelidir. meb kurumlarda psiko-sosyal destek servisini zorunlu hale getirmeli ve ayrıca ücretlendirmelidir. özel eğitime gereksinim duyan bireylere haftada iki seans akademik (!) destekle yetinin denilmesi, bu tür facialara yol açabilir, açtı da... önümüzdeki süreçte evine ekmek götürmekte zorlanan ailelerin telefonlarına "kurumunuza 3 aylık özel eğitim desteği olarak 6400 TL ödenmiştir" mesajı geldiğinde asıl cayırtı o zaman kopacak. sözün kısası özel eğitimin olmazsa olmazı psikolog ve psikolojik danışmanlardır. bir de kurucuların ilkokul mezunu olması uygulaması çok çok yanlıştır, bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: rassmuss, waramiral, Sir Xzyfos

Kapatın Gitsin! 21 Tem 2020 17:16 #236

• Obey
  • Obey Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 249
  • Teşekkür Sayısı: 75
  • Başarı: -14
Sadece psikolog, pdr desteğiyle çözülür mü peki? Katkı sağlar elbet ama yeterli olur mu?

Özel eğitim çatısında mesleğini icra etmek çok zahmet gerektiriyor. Yaptığımız işte vicdanlı olmalıyız. Ama vicdanlı olalım derken profesyonelliği ikinci plana atarsak, ne psikolog desteğinin, ne iyi eğitimin önemi kalmaz. Bahsettiğiniz gibi '' Hocam Ahmet'e kardeş yapalım mı, Mehmet'le boşanırsam çocuğuma ne gibi zararı dokunur, eşim beni aldatıyor'' gibi söylemlerle, belirli bir süre geçtikten sonra, yakınlık hissedildiğinde öğretmenlerin bu sorunları çözmesi, fikir beyan etmesi bekleniyor. Kimi öğretmen profesyonelliği unutup, veliyi ben tanıyorum zaten diyerek fikrini söylüyor, kimi de profesyonelce bu konuda ben yardımcı olamam rehberlik servisine ileteyim diyor. Doğru yapıyor ama...

Bu konuda dikkat çekmek istediğim, bana özelde ve kamuda en çok sıkıntı oluşturduğunu düşündüğüm konu ikinci kısım. Profesyonel yaklaşımın sonuçları.

-Veli bu durumun başkasıyla paylaşılmasını istemiyor.
-Kendisini, başınızdan savmaya çalıştığınızı düşünüyor.
-Başkasıyla paylaşacağınızı söylediğiniz için sorunları size anlatmayı bırakıyor ve sonucunda, öğrencideki problemleri çözmek için çok fazla zaman ve efor gerektiriyor, çocuğa zararı oluyor.
-Sizin sorunlarla uğraşmak istemediğinizi düşünüyor ve öğretmen değiştirmek istiyor.
-Öğretmenin, kendisini ciddiye almadığını düşünüyor ve veli de öğretmeni ciddiye almayarak çocuğun gelişimi için yapılması gereken uygulamaları aksatıyor.

Daha saçma şeylerle liste uzar gider. Bu sebepler, sadece danışmanlık hizmetinin yönetmelikte tam karşılığının bulunmamasından kaynaklanmıyor. Maddi kaygılardan ve bir kısım ticari kafa yapısından dolayı veli merkezli eğitim uygulanıyor. Bu durum ister istemez kamu okullarına da yansıyor. Aile, müşteriymiş gibi davranılmasını istiyor. Bu beklenti gerçekleşmeyince kamu okullarına saydırıyor.Bu tip sorunlarda yanlış yapan gerçekten kamu okulları mı? İşte bu sorunları ne öğretmen ne de psikolog çözebilir.

Şu zamana kadar çok seminere, hizmet içi eğitime katıldım ama bu konuda ihtiyacım olan bilgiyi hiç edinemedim. Sordum, cevaplar yeterli gelmedi. Kendim araştırıp öğreneyim dedim, tuvalet eğitimi değil ki bu oku, öğren... İnsan psikolojisi, yine yetmedi. Bu forumda psikologlar da var. Yukarıda yazdığım maddeler için; bu ve benzeri durumlarda neler yapabiliriz, ne gibi bir yol izleyelim, kalıplaşmış cevaplar dışında bir şeyler anlatın ki öğrenelim.
Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

Kapatın Gitsin! 21 Tem 2020 22:24 #237

• tartanc
  • Platin Uye
Eğitimin her alanında her geçen gün daha da kötüye gidiyoruz.
Öğrenmeden sadece ezbere dayalı bir sistem. Çocuklar daha küçük yaşlardan itibaren yarış atı gibi sınavlara hazırlanıyorlar.
Her gelen Bakan bir şeyler değiştiriyor. Eğitim yap boz tahtası olmuş. Bakınız. El yazısı.

İçinde bulunduğum sektörü çok eleştiriyorum.
Kamunun özel eğitime bakışı yok hükmünde.
Her şey Ali Galip Hocamın dediği gibi mış gibi yapılıyor.
Özel eğitimde pek çok kişi rant peşinde. Profesör, doktor, eğitimci, kurumlar...

Doktor eğitime karışır, eğitimci ilaca karışır..
Veli eğitimin içinde olsun ibaresi yanlış anlaşılır.

Bu kadar yanlış içinde, profesyonel yaklaşmak yanlış Anlaşılıyor sa varsın yanlış anlaşılsın.

Eğitim işleri içinde neyi düzgün ve doğru yapıyoruz?
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: psycho01

Kapatın Gitsin! 21 Tem 2020 22:29 #238

• psycho01
  • psycho01 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 90
  • Teşekkür Sayısı: 78
  • Başarı: 3
Basit bir soru soracağım abiler, ablalar, arkadaşlar; Çok uzun yıllardır sektörde var olduğunu söyleyen arkadaşlarımız var..
Herhangi bir kurumla maddi manevi bağlantısı olmayan, sadece çalışan olarak kaç psikolog ve pdr emekli olmayı hedeflemiş bu sektörden? Ya da kaç tane 8-10 yıllık deneyimi olan pdr, psikolog tanıdınız sektörde?
Bu kurumlar bu arkadaşlarımız için oyalanma ve hayatlarının geri kalanını çizebilmeleri için bir basamak noktasından başka bir şey değildir malesef..
“Ben bir özel eğtimciyim” diyebilme lüksü psikolog, pdr, fizyoterapist, öğretmen olmanın üzerindedir!!
Sektörle maddi ve manevi bağlantısı olmayan kaç kişinin kendisini tanımlarken “ben özel eğitimciyim” diyebildiğini duydunuz?
Ben 12 sene önce duydudum en son. Daha yakın zamanda duyabildiyseniz ne mutlu size..

Kapatın Gitsin! 22 Tem 2020 02:35 #239

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
psycho01 yazan:
Ya da kaç tane 8-10 yıllık deneyimi olan pdr, psikolog tanıdınız sektörde?

Benim neredeyse emekliliği gelen bu vasıfta çalışanlarım (psikolog, PDR ve diğer alanlardan) var. Bu kadar pesimist olmayın. :)
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

Kapatın Gitsin! 22 Tem 2020 07:49 #240

• tartanc
  • Platin Uye
Türkiye'de 6 Şey Olmak Çok Zor:
- Kadın
- Çocuk
- Ağaç
- Engelli
- Öğrenci
- Hayvan
#pinargultekin
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ozal24
Sayfa oluşturma zamanı: 0.296 saniye
Sistem Kunena Forum