Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Kurs

Kurs 07 Eki 2020 14:43 #17

• pilot_il
  • pilot_il Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 91
  • Teşekkür Sayısı: 31
  • Başarı: 1
Ben şunu anlamakta ciddi manada zorlanıyorum birisi bana izah edebilir mi. Sorular şunlar ;

1- Pandemiden dolayı öğrenci devam oranı düşükse nasil oluyor da öğretmen ihtiyacı nasıl oluyor?

2- Öğretmen ihtiyacı varsa öğrenci devam oranı nasıl düşük olabiliyor ?
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: rassmuss

Kurs 07 Eki 2020 19:11 #18

• loupcendre
  • loupcendre Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 61
  • Teşekkür Sayısı: 10
  • Başarı: 0
1 öğretmenin doğum iznine cıktı
1 öğretmenim evlendi il değiştirdi
2 öğretmenimde 2 ay içerisinde atandı
42 öğrencim devam etmiyor
ne yapmam lazım kursa kimseyi göndermeyelim mi kapatalım mı

Kurs 07 Eki 2020 19:56 #19

• pilot_il
  • Tecrubeli Uye
Haa bu arada atama oluyorsa bir yandan da 2020 yaz doneminde üniversitelerin özel eğitim bölümlerinden okul öncesi bölümlerinden yeni mezun olan binlerce öğretmen var üstelik bunlar atanmadilar da buharlaşıp uçmadılar ya bu kadar yeni mezun ...

Kurs 08 Eki 2020 10:24 #20

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
Bunu açıklayabilecek bir kimse olduğunu sanmıyorum bir tarafta %50 devam oranı ile ayakta kalma mücadelesi veren kurumlar bir tarafta %80-90 devam oranı ile telafiler için öğretmen arayan kurumlar.

Kurs 08 Eki 2020 13:05 #21

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Şöyle bir durum var. Pandemi döneminde 2 özel eğitimci arkadaşımız atandı. Haziranda devam oranı %20 lerde idi yavaş yavaş %50 %60 gördük. O da ful değil.
Ne yapacağız bu durumda? Öğretmen almasak tam olmuyor. Alsakolmuyor. Bu ay devamın oranının artmasını da bekliyordum. Pek olmadı ya.
İstesek de istemesek de ya devam oranı artarsa diye Hazırlığımız tam olmalı.

Bir ara 5000 maaş ve lojman istiyorum ilanları çok fazla vardı. Bu da pek gerçekci değil.
Özel okullar ve Anaokulları oöö çıkarmaya başladı. Bu çok üzücü. Oöö aramaya başladı.

Bu sektörün öğretmen ihtiyacı bitmez. Kimse sabit kalmıyor. Atananlar, bırakanlar, doğum izinleri, il değiştirenler, kolejlerde başlayanlar...

Kurs 08 Eki 2020 14:10 #22

• pilot_il
  • Tecrubeli Uye
Israrla sisteme her sene dahil olan yeni mezun öğretmenleri görmezden geliyorsunuz tamam atanıp gidiyorlar evlenip gidiyorlar şehir değiştirip gidiyorlar da bir taraftan da her sene bu alanda çalışabilecek binlerce yeni mezun geliyor üstelik bunların belli bir kısmı devlete atanabiliyor. Atanamayan hatırı sayılır sayıdaki öğretmenler de pekala kurumlarda çalışabiliyor yani bir taraftan giden olurken diğer taraftan da gelenler oluyor aradaki farkı tespit edip buna göre ihtiyaç belirlenebilir .

Bu ihtiyacı belirlemek çok zor değil. Ülkede 2600 küsür kurum var bu kurumlarda kayıtlı kaç öğrenci ve bunların ihtiyaç duyduğu seans sayısını tespit edip buna göre öğretmen sayisi belirlemek ne kadar zor olabilir...

Sertifika kursunu destekleyenler de karşı çıkanlar da kendilerince haklı sebeplere sahip olabilirler. Ama bana hiç kimse özel uzmanlık gerektiren bu öğrencilere eğitim verebilmek için bilgisayar başında alınan sertifikayı savunmasın

Kurs 08 Eki 2020 15:06 #23

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Cidden merak ettim. Tartışmak için değil.
Özel eğitim bölümünden mezun olmak yeterli oluyor mu? Nitelik için yeterli mi?

Eğitim bizde iyice niteliksizleleştiriliyor.
Bizim dönemimizde derslerimize profösörler girerdi. Şimdi mezun olana kadar görmüyorlar. Gördükleri de çok tartışılır.
İşhanından dönme bir sürü üniversite! ve mezunları var.

Bir yerden mezun olmak yeterli değil. Bu benim düşüncem elbette.
Bu arada kursa kimseyi göndermedim.
Son Düzenleme: 08 Eki 2020 15:07 yazan tartanc.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: pilot_il

Kurs 08 Eki 2020 15:50 #24

• Obey
  • Obey Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 249
  • Teşekkür Sayısı: 75
  • Başarı: -14
tartanc yazan:
Cidden merak ettim. Tartışmak için değil.
Özel eğitim bölümünden mezun olmak yeterli oluyor mu? Nitelik için yeterli mi?

Her meslekte olduğu gibi özel eğitim mezunlarının da tamamı iyi olacak diye bir kaide yok. Mesleğe ilgi, aldığı eğitimdeki kalite farkı, meslek hayatındaki sürecine yön verecek faktörler.

Söylediğiniz ''yeterli oluyor mu'' kısmını anlamadım ama... Özel eğitimde çalışabilmek için sertifika kursuna mı gitsin? Psikoloji mezunu mu olsun? Şu yaptığınız işte özel eğitim alanı mezunu çalıştırmak dışında doğru olan bir tarafını gösterebilir misiniz? Sürekli eleştirdiğiniz şikayet ettiğiniz yönetmelikte, belki de herkesin doğruluğu konusunda ortak görüş bildirdiği tek maddedir. Özel eğitimcinin, özel eğitimcilik yapmasını tartışacak kadar iyi mi kurumlardaki eğitimin niteliği ?

Sertifika konusunda da normali çok mu faydalıydı da uzaktan olmasına itiraz ediyorsunuz. Aynı şeyin laciverti. Ucuz iş gücüne kimse hayır demez. Diyebilene de helal olsun. Sadece sektörde değil, memlekette sayılı insanlar arasındadır.
Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: rassmuss
Sayfa oluşturma zamanı: 0.294 saniye
Sistem Kunena Forum