Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: 1 yıl Men

1 yıl Men 13 Oca 2022 09:27 #1

• Laxper
  • Laxper Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 62
  • Teşekkür Sayısı: 6
  • Başarı: -3
Noter huzurunda kuruma tebligat çekip haklı fesih yaparsak kurumlardan 1 yıl men alır mıyız yoksa 15 gün sonra direk karşılıklı fesih mi olur ?
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

1 yıl Men 13 Oca 2022 10:39 #2

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Haklı feshi ispatlayabilmeniz önemli.
Örneğin. Maaş ödenmemesi.
Noter bağlayıcı bir makam değildir.
Kurum şikayetçi olursa muhtemelen ceza alırsınız. Sonra bu cezayı ispatlayacağınız haklı sebebinizle mahkemeye taşıyıp YD almanız gerekiyor. Bildiğim kadarı ile.
Aynı anda çok kişinin bu şekilde istifa etmesi haklı sebep yoksa başka sorunlara da sebep verebilir.
Son Düzenleme: 13 Oca 2022 10:40 yazan tartanc.

1 yıl Men 13 Oca 2022 13:25 #3

• Laxper
  • Kıdemli Uye
Hocam benim sözleşmeme daha 5-6 ay var. Ben istediğim maaş verilmezse çıkmak istiyorum. Kurum yerine birini bul çık diyor ben nasıl bir yol izlemeliyim düşük maaşla çalışmak zorunda mıyım ?

1 yıl Men 13 Oca 2022 14:30 #4

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Sözleşmeniz bitmeden çıkarsanız sorun yaşarsınız.
Maaşınız asgari ücretten az olamaz.
Asgari ücret alacağınızı varsayıyorum, bu haklı fesh olmaz. Bilginize.

1 yıl Men 13 Oca 2022 15:30 #5

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
bence iş hukuku ile ilgili konuları burada sormayın, çünkü hiç kimse iş hukuku uzmanı değil. kurum sahibi kendi cephesinden, çalışan kendi açısından yanıt verir. objektif ve hukuksal yanıt bulma olasılığı bu nedenle düşük olur. buradan yapılacak bir yol gösterme ile atılacak yanlış bir adım yasal/sosyal haklarınızı kaybetmenize belki de bir yıl işsiz kalmanıza, belki de tazminat ödemenize neden olabilir. her ne kadar emekten yana tavır almaya çalışsam da yöneticilik yaptığım 15 yılda 2-3 emekçiden yediğim kazıkların bileşkesi deneyimlerimden söz edecek olursam; maaşınızın enflasyon karşısında düşük kalması sizi haklı kılmaz. bağlayıcı olan iş sözleşmesidir. eğer orada yazılı olan ücret 2022 asgari ücret düzeyinin altında kaldıysa işveren 1 ocaktan itibaren kalan süre içinde asgari ücret ödemek zorunda. ya kalan süreyi bu şekilde çalışarak bekleyeceksiniz, ya işverenle mahkemelik olmadan uzlaşıp ayrılacaksınız. bir de çok çok önemli bir konu, eğer yasal yollara başvuracaksanız çok iyi bir avukat bulmanız gerekir, her ne kadar ilk başta cebinizden 2 maaş kadar vekalet, mahkeme masrafı çıksa da kazanırsanız geri alırsınız. bu süreçte işverenin de işi sürüncemeye götürmek için istinaf, yargıtay vs deyip 3 yıl sizi oyalama olasılığı da var. sözün kısası gidin güzel güzel anlaşın, kimse üzülmesin, kimse yıpranmasın, boş yere avukatlara para vermeyin, kolay gelsin...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Laxper

1 yıl Men 14 Oca 2022 14:43 #6

• Laxper
  • Kıdemli Uye
Anladım hocam teşekkür ederim iyi çalışmalar
Sayfa oluşturma zamanı: 0.309 saniye
Sistem Kunena Forum