Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Sitemizden Duyurular
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: Rehabilitasyon Merkezlerine as

Rehabilitasyon Merkezlerine as 07 Tem 2014 16:39 #9

• huzun
  • huzun Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 222
  • Teşekkür Sayısı: 76
  • Başarı: -8
sn. patronlar! yönetmelik çıktı ve eskiler rahat olsun ben bundan sonra ruhsat alacak kurumlarla ilgili düşüncemi söyledim. evet eskilerden kümes gibi tel örgülerle çevrili 25 metrekare bahçesinde çocuklara teneffüs yaptıran kurumlara vurgu yaptım. üzerine alınanlar bu gruptan mı acaba? neden yeni açılacak kurumların en azından aynı bakanlığın normal gelişim gösteren çocuklara uyguladığı ya da rekabet gereği en iyiyi yapmaya çalışan kurumların standartlarına ulaşması gerektiği düşünceme karşı çıkıyorsunuz? karşı çıkış nedeninizi bilimsel ve eğitsel olarak açıklayın kabul edip etmemek bana kalsın... burada bir anlayış var "kral çıplak" demek yasak. hep meb suçlu, kurumları eleştirenler provakatör oluyorlar.. size bir öneri yalnızca öem çalışanları ve hizmet alanların yanıtlayacağı bir anket formu oluşturalım. derneğiniz bir proje olarak tüm merkezlerde uygulasın. sonuçları burada tartışalım.sonuçları az çok tahmin ediyorsunuzdur. neden yanlışlarda hala ısrar ediliyor? kurum sahibi memnun değil, çalışan değil, meb şikayetçi, aileler mutsuz, çocukların aldığı eğitim nicelik ve nitelik yönünden yerlerde... eeee???? gelin bu sistemi değiştirelim. neden patinaj yapıp duruyorsunuz?
bir de lütfen beni şarlatanlarla aynı kefeye koymayın, rica ediyorum...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Rehabilitasyon Merkezlerine as 07 Tem 2014 17:17 #10

• munitiz
  • munitiz Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 71
  • Teşekkür Sayısı: 36
  • Başarı: 1
sayın huzun,

gene sapla samanı karıştırıyorsunuz (her konuda olduğu gibi)

çocuğun haftanın 5 gününü,günün 8 saatini geçirdiği bir okulun sahip olması gereken şartlar ile haftada 1 gün gelip,2 saat dersini alıp çıktığı bir kurumun sahip olması gereken şartları hangi akıl,mantık ve bilimsel gerçeklerle aynılaştırabiliyorsunuz,anlamıyorum...

sistemi değiştirme düşüncenize canı gönülden katılıyorum ama yöntemi bu değil.öerm'lerinin tepesine biraz daha binilerek sistem değişmez,ancak kurum kapatmaya zemin hazırlanır.

anlaşılan o ki bir özürlü yakınısınız.bu manada sistemin birazda meb tarafındaki yanlışları düzeltme yolunda gayret gösterseniz ne güzel olurdu!!!!
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: gulumse, psycho

Rehabilitasyon Merkezlerine as 07 Tem 2014 17:41 #11

• gulumse
  • gulumse Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 241
  • Teşekkür Sayısı: 146
sektörü b..k götürüyorsa tek sorumlusu da rehabilitasyon merkezleriyse bakış açısında ciddi arıza var demektir.

sayın hüzün
8 yıldır sektörü kuran, kuralları/standartlar belirleyen, denetleyen bunu yaparken ne üniversitelerden ne kurumlardan ne de stk.dan görüş almayan meb. teşkilatı var..

aslında 8 yıldır yaşananlar meb.in özel eğitimi eline yüzüne bulaştırmasıdır

avuç içi damar okuma meb'in iflasını açıklamasıdır.. ben sizleri denetleyemedim, memurum da beceremedi, her ay da denetlemeye gitti ama denetliyememe üzerine..

sayın hüzün
şunu da biliyoruz sektörümüzde beyinsizler mevcut ve bizlerde bu beyinsizlerden müzdaribiz..
ama bu beyinsizleri ayıklamak birinci derecede velinin işi ve meb.in (ve parayı sayanın)işi..
lütfen anla.. işini iyi yapanları zan altında bırakma

Rehabilitasyon Merkezlerine as 07 Tem 2014 18:47 #12

• huzun
  • huzun Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 222
  • Teşekkür Sayısı: 76
  • Başarı: -8
sabri,munitiz, gülümse! kendi aranızda çok güzel paslaşmalar yapıyorsunuz, biriniz ortalıyor diğeri kafayı çakıyor, üçüncünüz alkışlıyor, tebrikler:dar alanda kısa paslaşmalar... ben zaten sıkıştığınızda vereceğeniz yanıtı (biz haftada 2 seans eğt. veren kurs statüsündeyiz) bildiğim için bunun en başta yazdım. haftada 2 seans kurs veriyoruz yalanına sığınıp, kurumlarında çocukları (ek gelir için) yarım gün, tam gün alan ve bu sisteme uygun fiziki koşulları taşımayan kurumlaradır sözüm öyleyse... siz zaten haftada yalnızca 2 seans veriyorsunuz değil mi? yalnız bu mübarek günde lütfen teoriyi değil pratiğinizi yazın, çarpılırsınız yoksa, benden söylemesi...
bu konuyu da sulandırdınız, size iyi paslaşmalar...umarım şimdi, yarın, öbür gün, ikinci-üçüncü kuşakta özel eğitime gereksinim duyan yakınınız olmaz, biraz empati lütfen...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: msabri

Rehabilitasyon Merkezlerine as 07 Tem 2014 20:42 #13

• sabri
  • sabri Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 98
  • Teşekkür Sayısı: 56
  • Başarı: 0
HÜZÜN konuları sulandıran inanın biz değiliz,geçmişe baktıtığımız zaman kimin sulandırdığı malumunuz.

Evet ben kurum sahibiyim,tarafım bellidir.Yalnız bu işi en iyi şekilde yapmaya çalışan ve elimden geldiğince de yapan vicdanlı bir vatandaş olduğuma inanıyorum.Eksikliklerimiz oluyodur mutlaka.Ama ailelerden ve etrafımdan aldığımız olumlu eleştiriler şükürler olsun ki olumsuzluklardan çok daha fazladır.Vicdansızları da allaha havale ediyorum.

Ama burda birileri çıkıp tüm rehabilitasyon merkezlerini töhmet altında bırakacak(sizin gibi)yazılar yazınca hiç dayanamıyorum.Evet eleştirilmemiz gereken çok şey var,oturulsun tartışılsın.Yalnız sürekli bizi denek gibi kullanmasınlar benim isyanım buna.Nerdeyse 10 yıldır meb e bağlıyız meb geçmiş ve gelecek günahlarının hepsini her kurumuyla bizden çıkarmaya çalışan bir bakanlık maalesef.

Niye burda kimse hastanelerde ki ve ramlardaki çarpık düzeni tartışmıyor.Ramlar öğlenden önce iki çocuk öğleden sonra iki çocuk alırım başka almam derken ve hiç birisine grup eğitimi vermem hatta yüzde otuz raporlarınızı da keserim derken bunları görmüyosunuz da sürekli merkezleri eleştirel yazılar yazıyosunuz.İnanın rehabilitasyon merkezleri bunlarla ve bir çok şeyle uğraşmaktan kendi işine konsantre olamıyor.Onun için bu kadar çok şeyle uğraşan bizlere de biraz hak ver sayın hüzün
Son Düzenleme: 09 Tem 2014 19:53 yazan sabri.

Rehabilitasyon Merkezlerine as 07 Tem 2014 21:35 #14

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
huzun yazan:
yönetmelik çıktı ve eskiler rahat olsun ben bundan sonra ruhsat alacak kurumlarla ilgili düşüncemi söyledim.
...
...
kurumların en azından aynı bakanlığın normal gelişim gösteren çocuklara uyguladığı ya da rekabet gereği en iyiyi yapmaya çalışan kurumların standartlarına ulaşması gerektiği düşünceme karşı çıkıyorsunuz? karşı çıkış nedeninizi bilimsel ve eğitsel olarak açıklayın kabul edip etmemek bana kalsın...

Sn. huzun,

1993 yılında bu işe başladım. Geçen Nisan'da 20 yılımız bitti! Bu sürede 5 kez adres değiştirdik. Yaklaşık 16 yıldır bahöeli ve asansörlü müstakil binalarda hizmet veriyoruz.

Bunları söylememin nedeni ne eski yönetmeliğin, ne yenisinin beni etkilemediğini göstermek.

Asansör konusunda hak veriyorum. Engellilerle çalışan bir hizmet kurumunun engellilere yönelik önlemleri de almış olması gerekir. Zaten çok katlı müstakil binalarda asansörsüz çalışmak da çok zor. Ancak 20 yılda kaç kere bahçeye gereksiniminiz oldu derseniz herhalde 2 elin parmaklarını geçmez.

Elbette bahçe olması da iyidir. Ama bizim işimizin pek bağa, bahçeye ayıracak zaman bırakmadığı da ayrı bir gerçek. Açıkcası biz özel bir organizasyon gerektiğinde bunu 3. şahıslara ait mekanları kiralayarak yapmayı tercih ediyoruz. Belki de büyük şehirde, şehir merkezinde olduğumuz için bahçe kullanmaya alışık değilizdir... bilemiyorum.

Ancak... eskisi olsun, yeni açılacak olsun, standartları yükseltmeyi bahçe ve asansöre indirgersek büyük hata yapmış oluruz. Ben, fiziksel mekanı çok güzel, asansörlü, bahçeli vs. olup da içinde doğru dürüst malzeme olmayan, eğitim verilmeyen pek çok yer olduğunu biliyorum. Herkes biliyor. Diğer taraftan, eve özel derse giden bir özel eğitim 3. veya 4. sınıf öğrencisi bizim fatura karşılığı aldığımız ücretten daha fazlasını kazanabiliyor.

Çeşitli defalar ve MEB'e devrolduğumuz günden bu yana söylediğim üzere bu sorunların en önemli müsebbibi kanaatimce ödeme sistemidir. MEB' asli görevi olan düzenleme işinden ziyade para hafiyeliği yapmakla uğraşıyor. Esasen, kurumlar olarak bizim müşterimiz MEB değil, velilerdir. Hizmeti denetleyecek ve seçecek olan da odur. Dolayısıyla en etkin denetleme ve iyileştirme müessesesi hizmeti alan ve parasını kendi ödeyen velidir.

Devletin herkesten aynı hizmeti istediği, aynı asgari ücreti ödediği yerde ne kurumlar daha iyi olmak için kılını kıpırdatır, ne rekabetle uğraşır, ne de bunu yapabilecek imkana sahip olur.

Örneğin, bir veli bana gelip eğitim programı dışında benim çocuğuma bir zahmet otobüse binmeyi öğretebilir misiniz dese, "kusura bakmayın, devlet onun parasını ödemiyor" deyip geçebilirim. Başkalarının yapmadığı şeyleri yapmak için, asansöz koymak için, bahçeli bina bulmak için neden uğraşayım ki? Devlet herkese aynı parayı ödeyip, aynı hizmeti istiyor!

Evet! Sektörümüzde yamuk yumuk iş yapan çok insan olabilir. Ama bir şeyleri düzeltmenin yolu sürekli bunları ileri sürmek veya para açıklarını kapatmak için yama yapmak değil. BAna göre MEB'in Özel Eğitim ve Özel Öğretim mevzuatı hala 30-40 yıl öncesine ait bir zihniyete sahiptir ve günümüze uygun değildir. Güya sürekli güncellenen bu mevzuatta bir gıdım iyileşme yapılması bile mümkün değilken bizim sektörün sistematik sorunlarına düzelme beklemek bana göre çok fazla hayalcilik.

Her şey bir yana; bir cemaat kavgasına inat koca bir "dersaneler" sektörünün dünyada benzeri olmayan bir okula dönüştürme projesine çerez edilmesi buna güzel bir örnektir. Siz, mesela bu düzenleme ile dersane gerçeğinin ortadan kalkacağına, dersane sorununun çözülmüş olacağına inanıyor musunuz? Bana göre bu düzenleme sadece sorun sayısını arttıracak, başka hiç bir amaca hizmet etmeyecek.

Neyse; Ben MEB ile sektörümüzün bir yere varacağı umudunu çok önce yitirdim. Hepimiz akıntıda sürükleniyoruz. O yüzden çoğu kez boşa konuşup kendimizi yoruyoruz.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: gulumse, salih, songulmavi ve bu kullanıcının diğerlerinden 3 teşekkürü var

Rehabilitasyon Merkezlerine as 09 Tem 2014 13:35 #15

• gulumse
  • gulumse Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 241
  • Teşekkür Sayısı: 146
gördüğü her sakallıyı dedesi sanmak..
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturma zamanı: 0.393 saniye
Sistem Kunena Forum