Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: ÖDENEK

ÖDENEK 21 Kas 2018 02:38 #41

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Değerli arkadaşım,

Yanlış anlamayın ama ben sizin bu işi doğru yaptığınızı düşünmüyorum!
Neden diyecek olursanız, söylediğiniz rakamların bir kısmı yanlış, bir kısmı gerçekten komik!

Ben minimum ayda 30kg çay, 60 kg şeker alıyorum. Çayın kilosu 20TL.. Sadece çay 600TL tutuyor!

SGK %10 demişsiniz. SGK payı %35 civarında. 1603TL asgari maaşın işverene maliyeti 2380TL

Vergi %10 demişsiniz... siz hiç KDV, Muhtasar, Gelir vergisi ödemiyor musunuz?

Ayda 2 top A4 diyorsunuz... Yahu ilçeye verilen evrakların fotokopisi daha fazla tutuyor... Peki sizin çocuklar derste kara tahtaya mı yazıp çiziyor? Bunun boyası, oyun hamuru, pasteli, kuru boyası, vs yok mu? Elişi kağıdı, fon kartonu, eğitim oyuncakları, çalışma kitapları vs. kullanmıyor musunuz?

Elektrik 1000TL diyelim, bunun suyu, doğalgazı yok mu? Ben 1500-2000TL elektrik parasına karşılık 3000TL su, 4000TL doğalgaz ödüyorum.

Sizin personeliniz yemek yemiyor mu? Yoksa hergün bulgur pilavı, makarna mı yiyorlar?

Büyük şehir, küçük şehir arasındaki en önemli gider farkı birinde akaryakıt, diğerinde kiradır. Onun dışında bizde 3000TL'ye çalışan öğretmen sanmıyorum ki sizin orada asgari ücretli çalışsın. Mütevazi bir kurum olduğunuzdan bahsediyorsunuz.

Herhalde en az 50-60 çocuğunuz vardır. Bunlardan alacağınız para ortalama 600TL'den hesaplasak 30.000TL eder. 3 öğretmen, 1 fizyoterapist, bir PDR/psikolog, 1 sekreter, 2 şöför çalıştırsanız , asgari ücretle bile 24.000TL maliyet tutar.

E siz nereden para kazanıyorsunuz ben anlayamıyorum? Söylediğiniz rakamlar kusura bakmayın ama bana çok komik geliyor. 1 kutu oyun hamuru 30-40TL...

O yüzden alınmayın, gücenmeyin ama ben bu işi olması gerektiği şekilde yaptığınızı düşünmüyorum. Çünkü olması gerektiği gibi yaptığınızda söylediğiniz rakamların çok üstüne çıkmanız lazım.

Ben bu işi 25 senedir yapıyorum. Bu sektörde uzun yıllardır çalışan bir sürü arkadaşımız var. Bakın evlerde özel ders veren öğretmenler bile saatine 100-150TL alıyor ki bizim maliyetlerimizin yarısı kadar masrafları yok.

Büyükşehir maliyetleri elbette daha fazla... Ama bazı artışlar hepimiz için geçerli. Mesela geçen ay ücretlerin vergi dilimleri 1 kademe arttı. Muhtasarınızda doğrudan %10-20 artış demek bu. Sadece mazot artmadı, mazotla birlikte her şey %30-40 arttı. Geçen sene 1000TL olan Kasko bu yıl 2000-3000TL tutuyor.

Neyse... lafı fazla uzatmayayım. Eğer 3-4 bin TL para arttırabiliyor ve buna kar gözüyle bakıyorsanız çok yanılırsınız. Yarın öbür gün bir çalışanınızla ters düşer, mahkemelik olursunuz, 6 aylık tazminat ödeditler size... zaten o karınız da uçar gider. SGK gelir, kıldan tüyden bir şeyden kusur bulur, 8 asgari ücret cezayı nasıl ödeyeceğim diye düşünürsünüz. Müfettişler gelir size 2 yıllık geriye dönük ödeme çıkartır. Bunların hepsi bu sektörde yaşanmış ve halen yaşanmakta olan şeyler.

O yüzden ben size katılamayacağım. İddia ediyorum, 3 ay ödeme yapılmasa sektörün en az %30'u batar, kalan da işi yürütebilmek için evini, arabasını satar.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking, tartanc, gunesli ve bu kullanıcının diğerlerinden 4 teşekkürü var

ÖDENEK 21 Kas 2018 10:09 #42

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Dediğim gibi farklı gezegenlerdeyiz.

Bizim gezegende. Çay ve şeker gideri 1000 lirayı buluyor aylık.

Sadece tuvalet kağıdı aylık 400 500 lira.

A 4 en az 10 top.

Araç tamiri aylık düşünürsen 500 600 lira.

Temizlik maddeleri aylık 500 lira. (en az)

Su aylık kışın 200,yazın 500 lira. (içecek su)
Aylık yemek gideri 2500 lira minimum.
Mazot, kira, Elektrik, Su, doğalgaz.. SSK ve vergi ler... Sorma gitsin.

Bu arada bizde küçük kurumuz.

Ama bir şey yazacaksak daha dikkatli yazalım.

Sıkıntı ortada...

Sayın barış, bence sektörün %80 kapanır.
Son Düzenleme: 21 Kas 2018 10:11 yazan tartanc.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd, türkiyem

ÖDENEK 21 Kas 2018 11:49 #43

• gunesli
  • gunesli Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 264
  • Teşekkür Sayısı: 34
  • Başarı: -3
sadece mutfak giderim 5000 tl
geçen hafta servis arabasının baskı balatası değişti 5000 tl tuttu
giderler saymakla bitmez ocak ayında tatmin edici bir zam gelmezse vay halimize asgari ücret %25 zam gelecek diyorlar ona %25 gelirse SGK otomatik %25 artar 30,000 ödüyorsan 37500 olacak en basiti daha bunun maaş farkı var
2019 zor geceçek

ÖDENEK 21 Kas 2018 11:51 #44

• gunesli
  • gunesli Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 264
  • Teşekkür Sayısı: 34
  • Başarı: -3
manager1 yazan:
Hocam yanlış anlamayında bence bu krizden en az etkilenen sektörlerden birtanesi bizim kurumlar, kendi kurumumu düşünerek söylüyorum krizde mazot giderimizden başka kurumu çok zor durumda bırakacak bir gider kalemi olmadı, asgari ücret yılbaşında mesela olursa 2bin lira o zaman gerçekten kurumlar için sıkıntı çıkabilir ama şimdilik bence büyük abartılacak bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum.

elektirik zamlandı
doğalgaz zamlandı
en basiti tanesi 10-12 lira olan a4 kağıdı 20-25 lira oldu
1 kilo tavuk eti 10-12 liradan 20 liraya çıktı
nasıl sadece mazot gideriniz artıyor anlamadım ben
siz kurumda yemek yapmıyormusunuz

ÖDENEK 21 Kas 2018 12:42 #45

• ismail78
  • ismail78 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 84
  • Teşekkür Sayısı: 30
  • Başarı: -1
30 kilo çay, 60 kilo şeker 10 top kağıt...
Bazı kurumlarda da iyi israf varmış, sırf buradalardan ayda bin ikibin tasarruf yapılır.

ÖDENEK 21 Kas 2018 12:43 #46

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
tartanc yazan:
Hocam sende sıkıntı olmazdı hani?
:) :) :)
dün havalar güneşliydi, bugün bulutlu, yarın gök gürültülü...
dün bende sıkıntı olmaz diyenler bugün icmali ilk soranlar...
bunlar daha iyi günler, 31 mart yani yerel seçimlerden sonra da ben buradayım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: obay35

ÖDENEK 21 Kas 2018 12:44 #47

• manager1
  • manager1 Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 219
  • Teşekkür Sayısı: 20
  • Başarı: 1
Hayır kurumda yemek vermiyoruz, ayrıca bulunduğumuz şehirde kurumların %70i yemek vermiyor. Benim söylediğim rakamlar size düşün gelebilir, benimm personel sayım 7 sizin personel sayınız 21 ise söylediğim rakamların 3 ile çarpabilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki bir kurumda 1000 lira çay şeker gideri varsa zaten öğrenci sayısıda personel sayısıda bizim en az 5 katımızdır heralde,
İşimizi doğru yaptığımıza hatta Türkiyedeki kurumların %75inden daha iyi ve doğru yaptığımıza inanıyorum. Bir iki ay önce bakanlık teftişi geçirdik hiçbir sorun yada sıkıntı yaşamadık gayet güzel geçti. Ayrıca arkadaşlar ben herşey dört dörtlük demiyorum ama sizde çok berbat haldeyiz demeyin yani ben öyle bi durum göremiyorum.

ÖDENEK 21 Kas 2018 12:49 #48

• manager1
  • manager1 Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 219
  • Teşekkür Sayısı: 20
  • Başarı: 1
:)))) yani arkadaş heralde kurumu çay bahçesi olarak kullanıyorlar bu rakamlar başka türlü çıkması çok zor 1000 lira çay şeker gideri için günlük 2 kilo çay tüketmek lazım, ee bu kadar çayı, çay bahçeleri ancak tüketir bence yada aylık 200-300 bin lira fatura kesen büyün bir kurum
Sayfa oluşturma zamanı: 0.253 saniye
Sistem Kunena Forum