Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Yeni program açma

Yeni program açma 18 Eki 2018 11:20 #1

• Kadir bakan
  • Kadir bakan Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 35
  • Teşekkür Sayısı: 1
  • Başarı: 0
Değerli hocalarım merhabalar kurumuma işitme programı açmak istiyorum bunun nasıl olacağı konusunda bilgisi olan arkadasım yardımcı olabilir mi rica etsem
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Yeni program açma 18 Eki 2018 11:57 #2

• selim80
  • selim80 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 106
  • Teşekkür Sayısı: 66
  • Başarı: 1
Program ilavesi yapma
MADDE 13 – (1) (Değişik:RG-5/7/2014-29051) Kurumuna program ilavesi yaptırmak isteyen
kurucu veya kurucu temsilcisi;
a) Dilekçe,
b) Kurumun son yerleşimini gösteren üç adet 35x50 cm veya A3 ebadında kâğıtlara çizilmiş
yerleşim planı ve CD’si,
c) Okullar dışındaki kurumlara ilave edilecek öğretim programının onaylandığı Talim ve Terbiye
Kurulu kararının tarih ve sayısı, (Ek ibare:RG-8/8/2015-29439) ayrıca; özel öğretim kursu açacaklar için
özel öğretim kursları çerçeve programına/programlarına uygun olarak (Değişik ibare:RG-5/8/2016-
29792) bir bilim grubu için, kurum tarafından hazırlanmış ve Genel Müdürlükçe onaylanmış öğretim
programı,
ç) Programa ait araç ve gereç listesi,
d) Okullara ilave edilecek her program için en az dört derslik ve uygulama derslikleri, (Ek
ibare:RG-8/8/2015-29439) lise ve dengi okul mezunlarına yönelik (Değişik ibare:RG-13/1/2017-
29947) (Ek-15)’te yer alan bilim grubu programlarını uygulamak isteyen temel liselerde ise; her bir bilim
grubu için standartları Bakanlıkça belirlenmiş bilim dersliği şartlarını sağlayan dersliği,
e) Görevlendirilecek eğitim personeline ilişkin çalışma izin tekliflerinin yapılacağına dair
kurucunun yazılı beyanı ile valiliğe başvurur.
(2) (Değişik:RG-12/4/2016-29682) İl millî eğitim müdürlüğünce yaptırılacak inceleme sonucunda
uygun görülmesi hâlinde kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı veren merci tarafından
program ilavesi yapılır. Ancak M, A1, A2, A ve B1 sertifika sınıfı öğretim programlarından herhangi biri
için izin almış olan motorlu taşıt sürücüleri kursuna, bu öğretim programlarından birinin ilave edilmek
istenmesi veya C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sertifika sınıfı öğretim programlarından herhangi biri
için izin almış olan motorlu taşıt sürücüleri kursuna, bu öğretim programlarından birinin ilave edilmek
istenmesi ya da EK-4’te yer alan tablodaki (Ek ibare:RG-13/1/2017-29947) aynı grupta yer
alan öğretim programlarını uygulamak üzere izin alan kurslardan, tabloda belirtilen (Ek ibare:RG13/1/2017-29947)
aynı gruptaki diğer öğretim programlarını da ilave yapmak için başvurmaları
hâlinde kurumda (Değişik ibare:RG-13/1/2017-29947) il milli eğitim müdürlüğünce görevlendirilen
maarif müfettişi/şube müdürü veya uygun görülen başka personel tarafından inceleme yapılmaz.
(3)(Değişik:RG-8/8/2015-29439) Yapılan inceleme sonucunda program ilavesinde sakınca
bulunmadığının belirtilmesi hâlinde, okullar dışındaki kurumlara on beş iş günü içinde valilikçe program
ilavesi yapılarak kurum açma izni (EK-2) yeniden düzenlenir. Okullarda ise hazırlanan dosya beş iş günü
içinde Bakanlığa gönderilir. Bakanlıkça okullara on beş iş günü içinde kurum açma izni (EK-3/B) yeniden
düzenlenir.
(4) (Ek:RG-8/8/2015-29439) Lise ve dengi okul mezunlarına yönelik (Ek 4)’te yer alan bilim grubu
programlarını uygulamak isteyen temel liselerin;
a) Öğretim programlarının süresi ve içeriği Genel Müdürlükçe onaylanmadıkça kurumlar
tarafından değiştirilemez.
b) Program (Mülga ibare:RG-5/8/2016-29792) (...) değişiklik başvuruları her yıl Temmuz ayının
ilk iş gününe kadar yapılır. Bu tarihten sonra yapılan değişiklik başvurularına ilişkin onaylar ertesi
öğretim yılından itibaren geçerlidir.
c) Bakanlıkça onaylanan ilgili bilim grubunda yer alan çerçeve programda değişiklik olması
hâlinde, değişiklik tarihinden itibaren altı ay içerisinde kurumca hazırlanan yeni programın onayı için
başvuru yapılır. Değişiklik üzerine hazırlanan öğretim programını süresi içerisinde onaylatmayan
kurumların programı iptal edilir.
ç) Genel Müdürlükçe onaylanan program örnekleri kurumda lise ve dengi okul mezunlarının
görebileceği bir yerde ve kuruma ait internet sitesinde devamlı bulundurulur.
d) Kurum bünyesinde kendi kategorisinde olmak üzere (Değişik ibare:RG-5/8/2016-29792) bir
bilim grubunun programına izin verilir.
(5) (Ek :RG-8/8/2015-29439) Özel öğretim kurslarının;
a) Öğretim programlarının süresi ve içeriği Genel Müdürlükçe onaylanmadıkça kurumlar
tarafından değiştirilemez.
b) Program (Mülga ibare:RG-5/8/2016-29792) (...) değişiklik başvuruları her yıl Temmuz ayının
ilk iş gününe kadar yapılır. Bu tarihten sonra yapılan değişiklik başvurularına ilişkin onaylar ertesi
öğretim yılından itibaren geçerlidir.
c) Bakanlıkça onaylanan ilgili bilim grubunda yer alan çerçeve program/programlarda değişiklik
olması hâlinde değişiklik tarihinden itibaren altı ay içerisinde kurumca hazırlanan yeni program
onaylanmak üzere valilik aracılığıyla Genel Müdürlüğe sunulur. Süresi içerisinde değişiklik
başvurusunda bulunmayan veya programları onaylanmayan kurumların ilgili programı iptal edilir.
ç) Genel Müdürlükçe onaylanan program örnekleri kurumda kursiyerlerin görebileceği bir yerde
ve kuruma ait internet sitesinde devamlı bulundurulur.
d) Kurum bünyesinde kendi kategorisinde olmak üzere (Değişik ibare:RG-5/8/2016-29792) bir
bilim grubunun programına izin verilir.
e) (Ek:RG-13/1/2017-29947) Lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik program uygulayan özel
öğretim kurslarına, mezunlara yönelik program ilavesi eklenmek istenmesi veya mezunlara yönelik
program uygulayan özel öğretim kurslarına lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik program ilavesi
eklenmesi durumunda; il milli eğitim müdürlüğünce görevlendirilen maarif müfettişi/şube müdürü
veya uygun görülen başka personel tarafından yapılan incelemede, program ilavesine ilişkin
düzenlemenin 12 nci maddenin üçüncü fıkrasına uygun olduğunun belirtilmesi gerekmektedir.

Yeni program açma 18 Eki 2018 11:58 #3

• selim80
  • selim80 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 106
  • Teşekkür Sayısı: 66
  • Başarı: 1
özel öğretim kurumları yönetmeliği madde 13

Yeni program açma 18 Eki 2018 16:25 #4

• hayri_cetin
  • hayri_cetin Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 15
  • Teşekkür Sayısı: 4
Ruhsatlarını 16.7.2014 Tarihi Öncesi Alan Kurumlar için Yerleşim Plan Değişikliği, Program İlavesi ve Uzman Öğreticilik Konulu Yazı

Çocuk Gelişimi Bölümü ve Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü lisans mezunlarından (müdürlük görevinde bulunanlar dahil) en az 3 yıl kurumlarımızda çalıştığını hizmet cetveli ile belgelendirenler kurumlarımızda, Özel Eğitim Uzman Öğretici unvanı ile olarak (yeni sözleşme, hizmet cetveli ve görev değişikliği yazısı ile) atanabileceklerdir. (Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün 28.06.2018 tarih ve 12441073 sayılı yazısı Madde 2)
35235946-410.07-E.12441073 28.06.2018 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri ile Özel Barınma Hizmeti Kurumlarının Standartları

Bu Bakanlık yazısı; Makam Oluru 16.7.2014 (Geçici Madde 6) tarihinden önce kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı alan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri için geçerlidir.
Bu Bakanlık yazısı ile değişiklik yapacak kurumlar için son tarih 31.12.2018 olup; kontenjan değişikliğine yol açacak yerleşim planı değişikliklerinde; kurumlarını yürürlükte olan Standartlar Yönergesinin 23/A ve 24 üncü maddelerinde belirtilen şartlara uygun hâle getirmelerine gerek yoktur.
Bu Bakanlık yazısı ile kat plan değişikliği yapanlar kurumlarda tuvalet sayılarına da bakılmayacaktır.
Kat planlarına yeni sınıf eklendiğinde veya var olan sınıfta isim değişikliğine gidildiği takdirde değişiklik yapılan alanda bireysel eğitim için 9,1 metre kare ve üzeri, grup eğitim sınıfı için 14,1 metrekare ve üzeri şartı aranacaktır. Değişiklik yapılmayan standartları yetersiz sınıflara bakılmayacaktır.
Kat plan değişikliği ve program ilavesi yapacak kurumlardan asansör ya da merdiven çıkma aparatı (alış faturası ile birlikte) istenecektir.
Relöve planında bulunmayan katın ilave edilmesine izin verilmeyecektir. Fakat binasında yapı ruhsatında belirtilmiş, var olan itfaiye raporunda ve çevre sağlık raporunda o kat belirtilmiş ve boş da olsa kat planlarına ekli durumdaysa bu katlar yeni kat olarak değerlendirilmez ve sınıf açılabilir, gösterilebilir.
Kat planında çatı katında yarım kat olup kalan kısmı teras olarak kat planında belirtilmiş açık alanlar ile kat planında belirtilmiş balkonlar GEÇİCİ MALZEME (alçıpan, pimapen gibi) ile kapatılarak eğitim ortamı haline getirilmesine izin verilecektir (Bu kısımda yangın kaçış noktalarına dikkat edilmesi gerekecektir.).
Yangın kaçış koridorlarında değişiklik yapılmadıysa itfaiye raporunun yenilenmesi istenME

***Üyelerimiz için Özel Özel Eğitim Kurumları Derneği olarak net anlaşılmayan hususlar yetkililerle görüşülmüş, yukarıda ki şekilde 9 maddede değerlendirilmiştir.

Değerli üyelerimize saygıyla duyurulur.

Yunus KILIÇ

Genel Başkan

ozelegitim...nulu-yazi/

Yeni program açma 20 Eki 2018 16:22 #5

• Eriond
  • Eriond Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 205
  • Teşekkür Sayısı: 26
Hocam yazıda belirtildiği gibi bizim onayımız 2014 yılı 7. ayından önce.

Özel Öğrenme almak istediğimizde (ek sınıflar yaptırdık) sınıfların yeninden yapılsa bile tüm kurumun baştan değerlendirileceği,
sanki yeni kurum açıyormuş gibi (tuvalet, çevre sağlık, itfaiye vb) onayların yeniden alınması gerektiğini müfettişler iletti.
Direttiğimiz halde bu yazıyı da pek dikkate almadılar. Aktif durumda olan bir programımızı kapatıp (Yaygın Gelişimsel) yerine alabileceğimizi ilettiler.

Ama üstteki yazıyı okuduğumuzda da bizim sınıf ilavesi yapabileceğimiz gibi bir izlenimimiz var.
Ne yapmalıyız ?
Bu dilden firar eden her söz, yaydan çıkmış ok gibi,
Sözler bazen bir hazine, bazen dermansız bir dert tipi !
Son Düzenleme: 20 Eki 2018 16:23 yazan Eriond.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.494 saniye
Sistem Kunena Forum