Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Dernekten Psikolog açıklaması

Dernekten Psikolog açıklaması 25 Eki 2014 14:56 #1

• ptmehmet
  • ptmehmet Kullanıcısının Avatarı
  • Administrator
  • Gönderiler: 263
  • Teşekkür Sayısı: 261
  • Başarı: 6
Konu: Rehber Öğretmenler- 25.10.2014

çalışma izin onayları

Sayın

Üyemiz

İLGİ: a) MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünü 08.08.2014 gün ve 3297334 sayılı

yazısı;

b) MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 06.08.2014 gün ve 3297334 sayılı

mütalaası;

c) 18.05.2012 gün ve 28296 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Özel Eğitim Kurumları

Yönetmeliği;

d) 13.08.2014 günlü duyurumuz;

e) MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün 04/09/2014 gün ve 3739429 sayılı

yazısı;

f) 13/10/2014 günlü duyurumuz;

g) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 13/10/2014 gün ve 4499813 sayılı mütalaası;

h) MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün 24/10/2014 gün ve 4807375 sayılı

yazısı;

Bakanlığımızın ilgi (a) yazısı eki Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının (TTK) ilgi (b) mütalaası ile kurumlarımızda görev yapan rehber öğretmen ya da psikologların derslere girmesinin engellenmesi üzerine derneğimiz görüşü ilgi (d) duyuruyla sizlerle paylaşılmış, düzeltilmesi yönünde beklentimiz olduğu belirtilmişti.

Ancak, Bakanlığımızın ilgi (e) yazısıyla bahse konu ilgi (b) mütalaa yürürlüğe konulunca bu mütalaanın ilgi (c) Yönetmeliğe aykırılığının düzeltilmesi yönünde çalışma yapılmış, bu husus siz değerli arkadaşlarımızla ilgi (f) duyurumuzla paylaşılmıştı.

Gelinen noktada TTK lunca ilgi (g) mütalaa ile ilgi (b) mütalaanın bahse konu hükmünde gerekli değişiklik yapılmış, psikolog ve rehber öğretmenlerin belirtilen modüller bazında ders girişlerine imkan sağlanmıştır.

TTK lunun ilgi (g) mütalaasını yürürlüğe koyan Bakanlığımızın ilgi (h) yazısı üzerine aşağıdaki açıklamaları yapma ihtiyacı doğmuştur. (Ek-1)

1. TTK lunun ilgi (g) mütalaası ile kurumlarımızda rehber öğretmen kadrosunda ihtihdam edilen gerek PDR mezunları, gerekse sosyoloji, felsefe vb. mezunlarına da belirtilen modüllerde ders görevi verilebilme imkanı sağlanmıştır.

2. Bakanlığımızın ilgi (h) yazılarının 2 inci maddesinde aynen “Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan her rehber öğretmen veya psikologlara…. İlgi (b) mütalaa ile 20 saate kadar (yöneticiler hariç) destek eğitimi görevi verilebileceği” belirtilmektedir.

TTK lunun son mütalaasında (2 inci madde değişikliği ektedir.) her rehber öğretmen ve psikoloğa 20 saate kadar ders görevi verilebileceği yönünde bir hüküm bulunmamaktadır. Bu nedenle belirtilen mütalaadan böyle bir sonuç çıkarılması mümkün değildir. Kanaatimizce Bakanlık ilgi (c) Yönetmeliğin 14/2 maddesindeki “…. Psikolog ve rehber öğretmene 20 saati geçmemek üzere destek eğitim görevi de verilebilir” hükmünü yukarıda belirtilen şekilde yorumlamaktadır. Ancak, zorunlu personel statüsünde olmayan bahse konu 2 inci, 3 üncü durumdaki rehber öğretmen veya psikologların 40 saat çalışma hakları vardır. Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği bunu da belirtmektedir. (Konu takip edilecek, sonuç paylaşılacaktır.)

3.İlgi (a) yazının 1. Maddesinde ise Bakanlığımızın düzenlediği hizmetiçi eğitim kurslarından verilen 156 saatlik sertifikaların kabul edildiği (160 saatliğe denk kabul ediyorlar) belirtilmekte, bu yazının son paragrafında ise özetle “ Bakanlığa ulaşan bilgilerden bazı illerde sistem üzerinden sertifika saati belli olmayan buton kullanılarak usulsüz atamalar yapıldığı” iddia edilerek personel görevlendirmelerinin bu konudaki belirtilen yazılara göre yapılması aksi uygulamaların destek eğitim giderlerinin karşılanmasında usulsüz ödemelere sebebiyet vereceği ileri sürülmektedir.

Bu konudaki görüşlerimiz de aşağıda belirtilmiştir.

Bakanlığımızca açılmış kurslardan alınan belgede kurs süresi 156 saat yazıldığı gibi 152 saat, 150 saat yazılanlarda mevcuttur. Kursu düzenleyen Bakanlığın kursları birkaç gün önce bitirmiş olmasından kursiyerlerimizin bir sorumluluğu bulunmadığı gibi uygulanan sınavlar sonrası belgelerini almışlardır. (Kanaatimizce sınavlar nedeniyle yarım gün ya da bir gün veya kursların bitiş tarihini bayram öncesine gelmesi nedeniyle 3-4 gün önce bitirilmesi gibi durumlar olmuş diye düşünülmektedir.) Bakanlığımızın aradan yıllar geçtikten sonra bu sertifikaların geçersiz olduğu yönündeki görüşlerine katılmak mümkün değildir. Bu hususu da yeniden değerlendirecekleri düşünülmektedir.

Yine bu yazıda “bazı illerde sistem üzerinden sertifika saati belli olmayan buton kullanılarak asılsız atamalar yapıldığı...” ifadesi de tereddütler yaratacaktır.

Şöyle ki; ilgi (e) yazı sonrasında MEBBİS üzerinden kurs sürelerini içeren butona/butonlara yer verilmesi üzerine, kurumlarımız, Valilik çalışma izin onayları bulunan öğretmenlerini bu butonlara girmeye çalışmışlardır. Ancak, Bakanlığımız ilk aşamada 160 saatlik butona ver vermiş daha sonra “diğer” gibi butonları açarak öğretmenlerin çalışma iznine esas olan sertifika/belgelerin girişlerine imkan sağlamıştır. Şimdi ise bu butonun iptal edildiği duyumu alınmaktadır.

Burada bir hususu dikkatlerinize sunmak istiyorum. Bakanlığımızın elimizdeki belgelere göre (4) kez yenilediği görüşlerden birisi “Özel eğitim okulu veya alt özel sınıflarında en az bir yıl çalışanların özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görevlendirileceği” hususudur. Bunun gibi diğer kısa süreli kurslar ve milli eğitim müdürlüklerince açılmış kurslara ilişkin Bakanlığımızın görüşleri mevcuttur.

Bakanlığın görüşü var, valilik çalışma izin onayı var, ama sistemde buton açılmıyor. Ayrıca konu usulsüz ödemeye bağlanıyor. Bakanlığımızın bu hususu yeniden değerlendireceğini umuyor ve bekliyoruz.

Bu aşamada söyleyebileceğimiz, çalışma izin onayı alınmış ve halen kurumumuzda çalışan öğretmenlerin verdiği eğitimin kabul edilmemesi, sisteme girişinin yapılamaması gibi bir uygulamanın kabulü mümkün değildir. Yine bu öğretmenlerimizin sözleşmelerinden doğan haklarına siz değerli arkadaşlarımızın saygı göstermesi, bu öğretmenlerimizin çalışma izin onayı iptal edilene kadar kurumlarımızda görevlerine devam etmelerinin sağlanması, bu yönde çalışma izin onayı iptali geldiğinde de derneğimizin bilgisi dahilinde hak, hukuk yollarının aranmasına destek olunmasıdır.

Bu arada siz değerli arkadaşlarıma öğretmen ihtiyacının karşılanması yönünde somut bir sonuca ulaşılamadığını, daha evvelde paylaştığımız üzere yeni kurs programı üzerinde görüşme ve yazışmaların yapıldığını belirtmek isterim.

Bu vesileyle siz değerli arkadaşlarıma sevgi ve saygılarımı sunuyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Sabahattin YILDIZ

Genel Başkan

Eki: İlgi (h) yazı ve ekleri
COŞKU ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI

Mehmet TAN
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: BAYM

Dernekten Psikolog açıklaması 25 Eki 2014 16:52 #2

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün 24/10/2014 gün ve 4807375 sayılı

yazısı;

Bu yazıyı göremedim-ulaşamadım. Ulaşan var mı?

Dernekten Psikolog açıklaması 25 Eki 2014 18:56 #3

• AliGalipDursen
  • AliGalipDursen Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 343
  • Teşekkür Sayısı: 655
  • Başarı: 16
Yazı henüz OOKGM sitesine konmamış. Ancak MEBBİS gereken düzeltmeyi yapmış. Tek psikolog için de 20 saat ders yazılabilir şekilde MEBBİS'i düzenlemişler. Dolayısıyla yazıyı okumamıza fırsat verilmeden uygulama değiştirilmiş bile :)

Hatadan bir ölçüde de olsa rücu edilmiş olması sevindirici. Ancak hala sertifika tanımları ve sertifikalara istinaden yapılan atamalarda sorun sürüyor. Programımız itibariyle sertifikalı eleman çalıştıramıyor olsak da MEB'nın kendi verdiği belgelere takındığı tutum rahatsız edici. Bu "doğru benim aklımdan geçen şeydir" (*) demek. Endişe verici.

Kolaylıklar dileğiyle,

Not: (*) 2. Savaş öncesi İtalya'sında iktidara gelen kara gömleklilerin lideri Mussoloni'ye bir röportaj sırasında faşizmin ne olduğunu soran Amerikalı bir bayan gazetecinin aldığı cevap : "Faşizm benim aklımdan geçen şeydir!"
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: gulumse, erkanyildirim, sabak ve bu kullanıcının diğerlerinden 3 teşekkürü var

Dernekten Psikolog açıklaması 26 Eki 2014 14:25 #4

• gulden77
  • gulden77 Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 56
  • Teşekkür Sayısı: 5
  • Başarı: 0
yani 20 rehber öğretmene de ders yazabiliyor muyuz 20 saate kadar?

Dernekten Psikolog açıklaması 26 Eki 2014 14:51 #5

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Yönetmelikte olmayan bir uygulamayı devreye alan ÖÖGM kurumları ciddi zarara uğratmıştır.

Şimdi yönetmelikte olmayanı uygulayan GM zararımızı karşılayacak mı?

Ali Hocamızın dediği gibi; her şey anlaşılan bir-iki bürokratın elinde. İki dudağında.Yarın ne ile karşılaşacağımız meçhul.

Bu durum bile pek çok şeyi anlatıyor. Fakat anlayana...
Son Düzenleme: 26 Eki 2014 15:10 yazan tartanc.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: fahrettin75, Egelim17

Dernekten Psikolog açıklaması 28 Eki 2014 10:13 #6

• doganay
  • doganay Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 52
  • Teşekkür Sayısı: 1
  • Başarı: 0
sözleşmesi devam eden zihinsel engelliler sertifikalı öğretmenimin kurs belgesinde süre belirtilmediği için meb bugün giriş engellemiş . daha önce açılan butonda onaylamış. öğretmenimin kursunda zihinsel özürlüler eğitimi 157 nolu kurs yazıyor . meb zihinsel özürlüler yazıyor ve kursu anlamdım dedi giriş yapamıyorum aynı sorun yaşayan var mı

Dernekten Psikolog açıklaması 28 Eki 2014 10:58 #7

• ozeltercih
  • ozeltercih Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 674
  • Teşekkür Sayısı: 371
  • Başarı: 4
Tekrar tekrar okudum gözlerime inanamadım. Yanılıyorsam düzeltin.

Talim Terbiye Kurulu, Genel Müdürlüğün "psikologlar 20 saate girer" maddesine aykırı olması sebebiyle Kurul kararının ilgili maddesinin tekrar değerlendirilmesini istediği yazıyı ilgi tutarak; "İlgili mütalaa aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir" deyip "psikologlar şu şu modüllere girebilir" maddesini yazıyor. :cheer: Daha komiği Genel Müdürlük bu yazıyı ilgi tutarak "her psikolog 20 saate girebilir" diyor. :woohoo:

Allah sonumuzu hayreyleye... :lol:

Dernekten Psikolog açıklaması 28 Eki 2014 11:05 #8

• islamveilim
  • islamveilim Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 48
  • Teşekkür Sayısı: 11
  • Başarı: 1
Sayın Doğanay hocam merhabalar...hocam bizim kurumumuzda da sert,f,kasında süre yazmayan bir öğretmenimiz var ve biz girişleri yapabildik siz hangi ildesiniz ya da ilçede? Neden bu şekilde ilden ile uygulama değişiyor anlamadım?
Sayfa oluşturma zamanı: 0.286 saniye
Sistem Kunena Forum