Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.

BAŞLIK: çözüm önerisi

çözüm önerisi 12 Ara 2014 13:28 #1

• tatvanpozitif
  • tatvanpozitif Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 382
  • Teşekkür Sayısı: 136
  • Başarı: 9
damar tarama sistemi gelecek ise aşağıda yazılı hususlar dikkate alınmalı ve aksaklıklar giderilmelidir.
1- zorunlu saat kalkmalıdır. (ayın son iş günü zorunlu saati olan öğrenci gelmez ise ayın içerisinde almış olduğu eğitimler onaylanamaz)
2-üç kuruşluk cihazları bizlere milyarlara satan firma 81 ilde bakım ve arıza servisi açmak zorunda bırakılmalıdır
3- kurumların cihazdan kaynaklanan zararları cihaz firmasına yüklenmelidir.
4- mebbis sistem hatası-internet bağlantı sorunu ve doğal afet gibi durumlarda (kurumum bunu belgelemesi kaydıyla) ay sonu manüel giriş hakkı tanınmalıdır.
5- rehber danışmanlık ve zih eng sın öğrt kursları açılmalı (bu kurslara tüm eğitim fak mezunları katılabilmeli) kurumların personel istihdamı artırılmalıdır.
6- eğitim ücretlerine iyi bir zam yapılmalıdır.

yadaaaaaaaaaaaaa
damar tarama sistemi yerine her sınıfa (ki zaten bu bizde var) kamera takılıp verilen eğitim kayıt altına alınabilir ve teftiş esnasında müfettişlerin geçmişe dönük de bunları inceleyebilecek olanak sağlanılabilir
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: gulumse, tartanc, AliGalipDursen ve bu kullanıcının diğerlerinden 1 teşekkürü var

çözüm önerisi 12 Ara 2014 14:56 #2

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Bu yazdıklarınız damar tanıma sorununu çözmez. Ayrıca damar tanıma biyometrik veri olduğu için kişinin "özel" bilgileridir ve hiç bir koşulda kişinin rızası olmadan kayıt altına alınamaz.

Damar tanımanın uygulanmasıyla ilgili benim aklıma gelen tek çözüm yolu, ders kayıtlarının ne şekilde tutulacağının kişilerin ve kurumların özgür iradesine bırakılmasıdır. Yani isteyen işine geldiği için parmak izi verir, isteyen imza atar, isteyen başka yolları kullanır. Bu kayıtlar da MEB'de değil, kurum bünyesinde gizlilik içinde saklanır.

Diğer taraftan, ister biyometrik, ister klasik kayıt tutulmasını imkansız hale getiren şey Eğitim Programları, Modüller ve bunlarla ilgili saat ve zorunlu eğitimci sınırlamalarıdır. Sanıyorum neredeyse her kurumda okul saatinde eğitime gelen çocuk vardır. Siz bu dersi verseniz bile, ister damar tanıma, ister bir tarafına GPS çipi takarak ispat etseniz bile parasını alabiliyor musunuz?

Zorunlu eğitimci 1 saat eksik ders verse, kalan 7 saati verdiğinize 10 şahit gösterseniz parasını alabiliyor musunuz?

Haftada 3 değil de 4 saat ders vermiş olsanız parasını alabiliyor musunuz?

Yani temelinden çatısına kadar tümüyle saçma sapan bir sistem var. Damar tanımanın pürüzlerini rötuşlayarak bunlar düzelmez. Düşünün ki; ne ders programı, ne zorunlu eğitimci, ne modül-grup uyumu, ne de başka sınırlamalar olmamasına rağmen, damar tanımanın sadece kimlik tespiti için kullanıldığı Hastaneler bile bu sisteme itiraz etti. Yoksa hastane ha adama kimlik sormuş, ha elini okutmuş... ne fark ediyor ki? Ameliyata girerken, çıkarken saat okutmuyorlar! Muayene 25 dakika değil de 10 dakika sürmüş diye parasını kesmiyorlar, her hasta mutlaka 2 kere dahiliyeye görünmezse diğer bölümlerin parası ödenmez demiyorlar.

Kısacası, zam vererek, ufak tefek düzeltmeler yaparak falan bu sistem uygulanabilir hale gelmez. Bakanlığın 3-4 uzmanını bazı kurumlara 1 ay yerleştirip yaşanan sıkıntıları bizzat yerinde görmesi, tespit ettirmesi lazım. Bizi dinlemiyorlar, belki kendi adamlarını dinlerler.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, salih, ahmetbilgener ve bu kullanıcının diğerlerinden 2 teşekkürü var

çözüm önerisi 12 Ara 2014 15:34 #3

• tatvanpozitif
  • Platin Uye
sayın barisltd
ne kadar süredir bu sektördesiniz bilmiyorum ama ben 2008 den bu yana bu sektördeyim
milli eğitime geçtiğimiz dönemde dedik ki meb bizi perişan edecek vay vayy
mebbis sistemi geldi dedik allahhhhhhhhhhh bittik mahvolduk
binlerce atama oldu (o dönemde alan mezunu çalabiliyordu) dedik şimdi bittik kapanacaz
zam yapılmadı dedik kurumlar birleşmezse kapanır
dengeli dağılım zorunlu ders geldi dedik çok zarar edecez çokkkkkkkkkk
bu güne dek birşey oldu mu ?
şimdi sıra damar taramaya
ne diyoruz kesin kapanırız kimse ayakta kalmaz bu sistemde
emin olun bu sistemde oturacak yeterki aksaklıklar giderilsin, sistemde esneklik sağlansın
hem düşünün siz işinizi layıkıyla yapıyorsunuz ama fii kurum öğrenci eğitime almadan fatura kesiyor, işte bu tür kurumların sonu olacak bu sistem bizlerin değil

çözüm önerisi 12 Ara 2014 15:37 #4

• esinti
  • esinti Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 483
  • Teşekkür Sayısı: 113
  • Başarı: -33
- sadece bunlar yetmez özel eğitim bölümlerinin kapatılıp kurumdan kapısından adım atana imza yetkısı verılmelidir sonucta bu eğitim teknık yontem değil özveri ister tum hayat okulundan mezunlara imza yetkısı verılmelıdır
:cheer: :cheer: :cheer: :cheer: :angry: :huh:

eksiklerı ben tamalayım dedım

çözüm önerisi 12 Ara 2014 16:03 #5

• tatvanpozitif
  • Platin Uye
yakında bu söylediğini isteyecek duruma gelecez kardeşşşşşşş merak etme :)
2015 de kurs açılmasın şubat atamalarından sonra görürüm seni :)

çözüm önerisi 12 Ara 2014 16:10 #6

• marmaram
  • marmaram Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 52
  • Teşekkür Sayısı: 3
  • Başarı: 0
syn esinti kardeş;
yani özel eğitimciyim diye bu kadar tafra yapmana gerek varmı...beğenmiyorsan bu forumda yazma kardeşim.bak burdakiler genelde kurum sahibi.
sanki sizin elinizde sihirli değnek var.bende bir psikolojik danışmanım.
ben 12 yıldır bu sektördeyim ne özel eğitimciler gördüm,beceriksiz ve işe yaramayan.ne okul öncesi,pdr,psikolog ve sınıfçılar gördüm,alan öğretmenini cebinden çıkaran.tabiki iyi özel eğitimcilerde yok değildi...
ama sen yaralısın ama sinirlerimizi bozup durma lütfen.ortam yeterince gergin...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, tatvanpozitif

çözüm önerisi 12 Ara 2014 16:35 #7

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Çözüm önerilerini daha da çoğaltabiliriz.

Fakat burada çok önemli bir hata yapıyoruz. Bu çözüm önerilerimizi kim dinliyor?

Sorun çıkartan zihniyetten çözüm beklemek!!!!!! En basit ifade ile saçmalıktır.

Bugüne kadar onlarca kez çözüm yolları anlatıldı. Çok güzel yerlerde toplantılar yapıldı. Anlatıldı da,anlatıldı...

Çözüm oldu mu?

Sektör şunu anlayabilmeli, denenmemiş yolları bulmalıyız.

Üstelik buna mecburuz. Ama anlayana....

Sorun çıkartan zihniyetten çözüm beklemek saçmalık ötesidir...

çözüm önerisi 12 Ara 2014 16:41 #8

• esinti
  • esinti Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 483
  • Teşekkür Sayısı: 113
  • Başarı: -33
Burası paylaşım sitesı herkes yorumunu yapacak ama hakaret etmeden
- size soruyorum sertıfıka almış bır sınıfcı ile sertıfıka almamış sınıfçı arasında fark nedır
ister 540 saat olsun ister 160 içi boş uyduruk
şuan 78 unıversıtede bu özel eğitim bölümü bşuna mı açıldı
şu alan değisterme ıle özel eğitim katledıldi çocuklar okula gıtmez oldular
okadr çok olumsuz ornek varki
yıllar önce sınıfcı acığı var dıye su urunlerı mezunu bile sınıf öğretmenı oldu sonuc eğitimin hali ortada
bu sıstem uyduruk içi boş sertıfıka sıstemı başka ulkde yok yıl 2015 hatırlatayım
kalecı volkan sertıfıka ile forvet olsun burak yılmaz kalecı olsun arda defans yapsın semıh kaya forvetolsun hepsı futbolcu sonunda :huh: :huh: :huh: :huh: :dry: :woohoo:
Sayfa oluşturma zamanı: 0.442 saniye
Sistem Kunena Forum