Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.

BAŞLIK: Yeni yönetmelik çalışmaları

Yeni yönetmelik çalışmaları 07 Tem 2017 10:40 #1

• seltan
  • seltan Kullanıcısının Avatarı
  • Administrator
  • Gönderiler: 50
  • Teşekkür Sayısı: 28
  • Başarı: 6
GENEL BAŞKANLARIMIZDAN ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE ZİYARET

ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI DERNEĞİ GENEL BAŞKANIMIZ YUNUS KILIÇ BEY İLE ONURSAL BAŞKANIMIZ AHMET YILMAZ BEY MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜRÜ SN.KEMAL ŞAMLIOĞLU’NU MAKAMINDA ZİYARET EDEREK SEKTÖRÜMÜZÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI İLE İLGİLİ İSTİŞAREDE BULUNDULAR.
GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMADA BULUNAN SAYIN KILIÇ;TÜM SEKTÖRÜMÜZ ADINA FAYDALI BİR GÖRÜŞME OLDU.DAMAR TANIMA SİSTEMİ VE YENİ YÖNETMELİK HAKKINDA İSTİŞAREDE BULUNDUK.SEKTÖRÜMÜZÜN GELECEĞİ ADINA OLAN DÜŞÜNCELERİMİZİ VE TALEPLERİMİZİ İLETTİK.GENEL MÜDÜRÜMÜZDE TALEP VE ÖNERİLERİMİZDEN DUYDUĞU MEMNUNİYETTEN BAHSETTİ VE DERNEĞİMİZLE BİRLİK BERABERLİK İÇERİSİNDE İSTİŞARE EDEREK SIKINTILARIN GİDERİLMEYE ÇALIŞILDIĞINI SÖYLEDİ.

KURUMLARIMIZIN MÜSTERİH OLMALARINI İSTEYEN SAYIN KILIÇ;SEKTÖRÜMÜZ Ü DAHA GÜZEL GÜNLER BEKLİYOR DİYEREK
DEĞERLİ GENEL MÜDÜRÜMÜZE İLGİLERİNDEN DOLAYI SONSUZ TEŞEKKÜR ETTİ.

ozelegitim...e-ziyaret/
Son Düzenleme: 07 Tem 2017 10:41 yazan seltan.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mdalyan, 007mac, waramiral

Yeni yönetmelik çalışmaları 07 Tem 2017 10:51 #2

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
Sayın Seltan, yapılan görüşmeden bağımsız olarak; bildiğim kadarıyla kısa zaman içerisinde hem yeni yönetmelik, hemde BKDS ile ilgili bazı açıklayacı cevaplar ortaya çıkacak...

Dilerim sektörün hayrına olur... küçük bir serinlik bile bu yaz aylarında iyi olur :)
Son Düzenleme: 07 Tem 2017 10:55 yazan egemenege. Sebep: İmla

Yeni yönetmelik çalışmaları 07 Tem 2017 11:03 #3

• türkiyem
  • türkiyem Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 813
  • Teşekkür Sayısı: 239
  • Başarı: 0
damar tanıma sistemi hakkında ne gibi bilgiler alındı ? gelecek mi gelecekse esneklik telafi olacak mı ? ve tarih belirtildi mi ?? ne gibi iyileştirmeler olur sizce teşekkür ederim bilgilendirme için..

Yeni yönetmelik çalışmaları 07 Tem 2017 13:14 #4

• seltan
  • seltan Kullanıcısının Avatarı
  • Administrator
  • Gönderiler: 50
  • Teşekkür Sayısı: 28
  • Başarı: 6
damar tanıma erteleniyor,kesinleşti
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mdalyan

Yeni yönetmelik çalışmaları 09 Tem 2017 13:12 #5

• sefkat
  • sefkat Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 165
  • Teşekkür Sayısı: 38
  • Başarı: -1
Ne kadar süreyle ve kesin mi

Yeni yönetmelik çalışmaları 10 Tem 2017 08:38 #6

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
öncelikle kurumlar adına yapılan bu görüşmede emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

Şimdi birçok arkadaş karşı çıkacak ama ben BKDS gelmesini veya daha uygulanabilir bir sistemin gelmesinin; gerek oerm nin üstüne atılan kisvelerden kurtulması için gerek iş yapanla yapmayanların ayrıştırılması için gelmesi gerektiğini düşünüyorum.

Önerilerim ; bir denetim sistemi gelecekse gelsin ama uygulanmasının kolaylaştırılması için yönetmelik de buna göre olmalıdır.

Eğer söylendiği gibi yine erteleme veya iptal gibi bir durum olacaksa kurum kontenjanı anlık değil kurumun maksimum düzeyde eğitim vereceği ders saatinin belirlenmesi.

Örneğin; anlık kontenjanı 20 olan bir kurumun toplamda rahatça eğitim vereceği öğrenci sayısı 120-130 civarındadır. fakat kurum 180 öğrenciyi kaydedip sırf öğrenci kendi kurumundan gidip başka kuruma kaydolmasın diye hem personele hem de aslında kendine zarar vermektedir. Bu şekilde de sıkıntı oluşmaktadır. Rekabet olayı düşmanlığa ayda 200 saatten az derse girmeyen öğretmenin veya fizyoterapistin aldığı maaşın aslında emeğinin karşılığı olmadığına veya huzursuz olmasına neden olmaktadır. Grup eğitiminin (haşaa) öğrencilerin bir odada engel durumlarına veya birbirlerinden etkilenmelerine bakılmadan tutulmasına vs. vs. sorunlara neden olmaktadır.

Bu gibi sorunun çözümü için kota ve kontenjan sınırlaması şarttır. Öğrenci velisi muhakkak en iyi eğitim verdiğine inandığı kuruma kayıt olmak isteyecektir ama normal okullarda bile adrese dayalı sistemde, A mahallesinde ikamet eden bir çocuk o mahalleye en yakın okula gitmesi gerekmektedir.

Bizim çocuklarımız engelli. Elbette ki bu olmayacaktır. Ama RAM veya milli eğitim müdürlüklerince kontenjan sayısına göre yerleştirme yapılmalıdır. Aynı engelli bakım merkezlerindeki sistem gibi.

İyi eğitim veren kurum yoktur, eğitim ortamını iyi hazırlayan kurum vardır, iyi eğitim veren öğretmen vardır mantığına göre, bu defa meslekte kendini ispat eden veya etmeye çalışan öğretmen ve uzman öğretici yarışı olacaktır. Bu da dolaylı olarak öğrencinin aldığı eğitimin kalitesini ortaya çıkaracaktır. 3 ayda bir öğrenmen veya uzman öğretici değiştiren kurum olmayacaktır.

Çeşitli sitelerde kurulan gruplara baktığınızda kurum ismi vererek aman şu kuruma gitmeyin yok alacağım kaldı, yok şu oldu diyen bir çok eğitimci ile karşılaşmaktayız. Ben de bir öğretmen olsam da ve onları anlasam da bu durumda hep kurumlar suçlu oluyor nedense. Kimseden duydunuz mu şu öğretmen iyi eğitim vermiyor, şu eğitimci derste telefonla oynadığı için işten çıkarıldı diye? neden çünkü birçok kurum işimiz yürüsün de ali olmazsa veli ayşe olmazsa fatma illa ki olur diye düşünüyor ve kendini savunma gereği bile duymuyor.

Bu sistem gelmezse inanın ki bizim çabamız sayesinde değil üst makamlarda yetkili kurum sahipleri istemedği için gelmeyecektir. Mevcut bulunan dernekler sistemin faydalı olacağına inanıyorsa, bunu istemiyoruz demez. Sadece bu olacaksa şu gibi sorunların çözülmesi gerekir diye konuşur haklı olarak.

Sistemin değişmesi gerekir. Yönetmeliğin değişmesi gerekir. Uygulanabilir olması gerekir. Ücretlerin arttırılması gerekir. Arttırılamıyorsa ders saatine göre en azından öğretmenin maaşının devlet tarafından ödenmesi gerekir. O zaman da ödenek şu gün yatmadı bugün yatmadı olayları bizi yormaz. En azından personellerin maaşları sözleşmeye göre yatar ve onlar maaşlarının hesabını bilirler. İlla ki ali ile veli aynı olmaz bunun için de kurumla yaptığı anlaşmaya bağlı olarak ek ücretini resmi olarak da kurumdan alır.

Lütfen kimse yok serbest piyasa yok şu yok bu demesin mümkünse. Biz eğitim ve rehabilitasyon merkeziyiz. Bizim gelirimiz %95 devletten aldığımız ödenek. Serbest piyasa olayı sadece öğrenci sayısı yarışından başka bir şey değil.

Bu kadar yazdığım önerilerde de sorunlar olacaktır. Ama ana mantık kurumların işleyişinin daha düzgün hale getirmek ve bulunulan maddi manevi zorlukları düzenlemek mantığıyla faydalı olacaktır.

İnanın çok zor bir şey değil. Çözüm biraz kafa yorarak bulunabilir.

Saygılarımla
Son Düzenleme: 10 Tem 2017 08:50 yazan waramiral.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: garip

Yeni yönetmelik çalışmaları 10 Tem 2017 09:09 #7

• serkan05
  • serkan05 Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 169
  • Teşekkür Sayısı: 73
  • Başarı: 0
ARKADAŞLAR ÖZEL ĞİTİM ALANINDA UZMAN ÖĞRETİCİ YETİŞTİRME KURSUNA(2017 HAZİRAN) GİDEN KURSİYERLERE ÖEG MÜD.GELEN EĞİTİM PERSONELLERİ REH.MERK.DE KDS NİN UYGULAMASININ 1 YILLIK TAKVİME YAYILACAĞINI(1 YIL ERETELENECEĞİNİ) BELİRTİMİŞLER.ANCAK ÖZEL EĞT.VE REHBERLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İSE 7 TEMMUZ CUMA GÜNÜ RAMLARA 2017 EYLÜL AYINDA BİR HAK KAYBI MAĞDURİYET OLMAMASI İÇİN EL OKUMASI YAPILMAYAN ENGELLİ BİREY KALMAMASINI SON KONTROLLERİN YAPILMASINI İSTEMİŞTİR.ANLAŞILAN AYNI BAKANLIKTA 2 AYRI GENEL MÜDÜRLÜK 2 AYRI TARİH ÜZERİNDE ÇALIŞMAKTADIR.HAYDİ HAYIRLISI..

Yeni yönetmelik çalışmaları 10 Tem 2017 12:24 #8

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
bakanlık BKDS'yi 1 eylüle yetiştiremediği için, 1 ocak'ta nasıl başlatırım bunun yasal düzenlemesi nasıl olur derdinde, muhtemelen 1 eylül-31 aralık arası pansuman bir geçiş dönemi olacak. papatya falı bakmaya gerek yok...
Son Düzenleme: 10 Tem 2017 13:57 yazan garip. Sebep: imla
Sayfa oluşturma zamanı: 0.481 saniye
Sistem Kunena Forum