Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.

BAŞLIK: YÖNETMELİK YAYINLANDI

YÖNETMELİK YAYINLANDI 05 Tem 2018 15:06 #17

• MZFZ
  • MZFZ Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 345
  • Teşekkür Sayısı: 70
  • Başarı: 3
Tek olumlu madde telafi programı...
MADDE 15 – Aynı Yönetmeliğin 24 üncü maddesinin dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(4) Doğal afetler veya çeşitli nedenlerle Bakanlık, valilik ya da kaymakamlıkça alınacak tatil kararları veya engelli bireylerin kuruma gelmemesi nedeniyle yapılamayan eğitimler öncelikle ay içerisinde, bunun mümkün olmaması durumunda takip eden 3 ay içinde yapılır. Telafi eğitimleri, aynı hafta içerisinde 2 saat bireysel ve/veya 1 saat grup eğitimini; aynı ay içerisinde ise 4 saat bireysel ve/veya 2 saat grup eğitimini geçmeyecek şekilde planlanır.”

tabi buda nasıl yapılacaksa belirsiz...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

YÖNETMELİK YAYINLANDI 06 Tem 2018 06:26 #18

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
mercan23 yazan:

4-)Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine, engelli bireyin kendisi ya da veli/vasisinin isteği üzerine, sağlık kurulu raporu olmaksızın, rehberlik ve araştırma merkezi tarafından verilecek özel eğitim değerlendirme kurul raporu ile özel eğitim değerlendirme kurulu eğitim planı doğrultusunda engelli bireyin kaydı yapılabilir. Engelliler için sağlık kurulu raporu düzenlemeye yetkili kurum veya kuruluşlarca sağlık kurulu raporu düzenlenmeksizin verilecek bu eğitimler için Bakanlıkça kurumlara ödeme yapılamaz.”
RAM RAPORU YETERLİ.Bakanlıkça kurumlara ödeme yapılamaz.”? BU NE ANLAMA GELİYOR..??ÖDEM YAPILAMAZ ÇELİŞKİLİ OLMAMIŞ MI ?

sayın mercan23 : bunun asıl nedeni kendi ücretini ödeyen veliler var. bizim kurumlarımızda da ram raporu olmadan fatura kesilemiyor. çocuğu eğitim almalı evet ama %20 rapor alamamış veya hastane raporu almak istemiyor. aileyi sağlık raporu çilesine sokmamak adı altında 8 saatlik desteği kesilmiş olarak karşımızda görüyoruz.

diğer olay ise ; çocuğunu her gün 1 saat gönderen velinin ödediği ücretin yanı sıra bakanlığa da fatura kesen kurumların olduğu görülmüş ve şikayet konusu olmuştur. aile ücretini ödediği halde örneğin : 21 saat x 73 küsür + olarak 8 saatte bakanlığa fatura kesilmiştir. bunun şikayeti üzerine böyle bir çözüm yoluna gidilmiştir diye düşünüyorum
Son Düzenleme: 06 Tem 2018 06:33 yazan waramiral.

YÖNETMELİK YAYINLANDI 06 Tem 2018 06:28 #19

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
MZFZ yazan:
Tek olumlu madde telafi programı...
MADDE 15 – Aynı Yönetmeliğin 24 üncü maddesinin dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(4) Doğal afetler veya çeşitli nedenlerle Bakanlık, valilik ya da kaymakamlıkça alınacak tatil kararları veya engelli bireylerin kuruma gelmemesi nedeniyle yapılamayan eğitimler öncelikle ay içerisinde, bunun mümkün olmaması durumunda takip eden 3 ay içinde yapılır. Telafi eğitimleri, aynı hafta içerisinde 2 saat bireysel ve/veya 1 saat grup eğitimini; aynı ay içerisinde ise 4 saat bireysel ve/veya 2 saat grup eğitimini geçmeyecek şekilde planlanır.”

tabi buda nasıl yapılacaksa belirsiz...

sn. mzfz bence hiç de olumlu bir gelişme olarak görmüyorum. telafi için mebbis uyarlanmadıkça da olumlu olacak gibi değil.

YÖNETMELİK YAYINLANDI 06 Tem 2018 08:42 #20

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Bir forumda sayın barış İn yazdığı gibi. Bkds kalkmadı. Yasa var. Yönetmelik yasayı dövemez. O yüzden bkds kalktı demek şu anda çok doğru değil. Ödemeye esas olan belgelerden çıkarıldı. Bu güzel. Fakat yasa orada duruyor. Ne yapacağız? Yasayı herkes uygulamakla mükellef. Nasıl olacak bu iş? En azından günlük kayıt yapan kamera sistemi bu işi çözebilir mi? Tam bilemiyorum.

YÖNETMELİK YAYINLANDI 06 Tem 2018 09:46 #21

• fbork
  • fbork Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 13
  • Teşekkür Sayısı: 3
  • Başarı: 0
MADDE 13 – Aynı Yönetmeliğin 19 uncu maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“(3) Özel eğitim okulunda öğrenim gören engelli bireylerin destek eğitiminden yararlanmak istemeleri durumunda, kayıtlı bulundukları okulun varsa özel eğitim ve rehabilitasyon biriminden yararlanmaları esastır. Özel eğitim ve rehabilitasyon biriminde engelli bireyin eğitim alması önerilen destek eğitim programının bulunmaması halinde engelli birey, başka bir özel eğitim okulunun özel eğitim ve rehabilitasyon birimine veya başka bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine kayıt yaptırabilir.”

Bilindiği üzere devlet okullarında genelde özel alt sınıfları bulunmaktadır. Bu maddeden de anlaşılacağı üzere engelli bireylerin Rehabilitasyon Merkezlerine gelmeleri engellenmektedir.

Bu madde hakkında görüşlerinizi yazabilir misiniz?

YÖNETMELİK YAYINLANDI 06 Tem 2018 10:35 #22

• ciga78
  • ciga78 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 113
  • Teşekkür Sayısı: 188
  • Başarı: 5
Özel Eğitim Okulunda diyor hocam normal okullarda eğitim gören kaynaştırma öğrencilerinden bahsetmiyor....Ama kaynaştırma eğitimi almayan çocuklarımızın gittiği OÇEM(Otistik çocuklar eğitim merkezi),Sevgi Bağı gibi çeşitli isimler ve engel gruplarına hizmet veren tam zamanlı devlet okulları var.Oraya giden öğrencilerin rehabilitasyonlardan yararlanamama gibi bir durum söz konusu.Fakat kelime oyunları yapılmış tam olarak kast edilen nedir pek anlaşılmıyor.Bununla ilgili net bir bilgi alınamamış olması da çok ilginç...

Çiçekler açıp böcekler ötecekti kimlik okuma vs derken kendimizi bambaşka bir yerde bulduk...

YÖNETMELİK YAYINLANDI 06 Tem 2018 10:41 #23

• Isyankar
  • Isyankar Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 37
  • Teşekkür Sayısı: 29
  • Başarı: 0
Muhtemelen 1 hafta 10 güne yönetmelikle ilgili tereddüde düşülen konular diye bir yazı o yazıdan 10- 15 gün sonra da tereddüde düşülen konular ile ilgili tereddüde düşülen konular isimli başka bir yazı ile bu konularda aslında neyi kastettiklerini öğrenmiş oluruz.
kaç defadır yapılan yönetmelik çalışmalarında halen yönetmeliğin nasıl yazılması gerektiğini öğrenmemiş olduğumuz bir kez daha tescillendi.
İnsan gerçekten hayret ediyor. Hiç mi yok arkadaş. koca bakanlıkta kafası çalışan adam gibi yönetmelik yapabilecek hiç mi kimse yok.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: obay35, ozal24

YÖNETMELİK YAYINLANDI 06 Tem 2018 12:09 #24

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
telafi maddesinin içi boş şu haliyle bir işe yaramaz . kar tatilinde yaptığım telafilerin ücretini 1 sene sonra alabildik o da uğraşa uğraşa.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.301 saniye
Sistem Kunena Forum