Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.

BAŞLIK: YÖNETMELİK YAYINLANDI

YÖNETMELİK YAYINLANDI 05 Tem 2018 12:25 #9

• ciga78
  • ciga78 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 113
  • Teşekkür Sayısı: 188
  • Başarı: 5
Gözünüzden kacmis sanirim ama 20.maddeyle birlikte kimlik okuma kalkmis benim anladigim.Ödeme alinabilmesi icin sadece fatura ve seans yeterli gozukuyor şuan itibari ile...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

YÖNETMELİK YAYINLANDI 05 Tem 2018 12:26 #10

• geceee
  • geceee Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 235
  • Teşekkür Sayısı: 24
  • Başarı: 0
kapanmak değil ama baya bir öğrenci kaybına neden olabilecek bir değişiklik bence 13. madde. devlete yada vakfa bağlı özel eğitim okulu baya çok. oraya devam eden çocukların bizlerden destek alması engelleniyor bu maddeyle.

YÖNETMELİK YAYINLANDI 05 Tem 2018 12:45 #11

• mercan23
  • mercan23 Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 60
  • Teşekkür Sayısı: 3
1-) Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görevlendirilecek kurum müdüründen; üniversitelerin öğretmenliğe kaynak teşkil eden alanlarından mezun olduğuna veya özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine uzman öğretici olarak atanabileceğine yahut herhangi bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde en az üç yıl eğitim personeli olarak çalıştığına dair belge istenir.GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte Bakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapmakta olan kurum müdürleri için 7 nci maddenin ikinci fıkrası hükümleri uygulanmaz.””YILLARDAN BERİ KURUM MÜDÜRLÜĞÜ İLE İLGİLİ KAZANILMIŞ HAKLARDA (MÜKTESEP HAK) DEĞİŞİKLİK SÖZ KONUSU OLAMAZ.MEVCUT MÜDÜRLER DURUMDAN ETKİLENMEYECEKLER.
2-)SEANSLAR 40 DK.
3-)Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim alan her 300 engelli bireye kadar en az bir rehber öğretmen/psikolog, engelli birey sayısının 300 ve üzerinde olması hâlinde bir rehber öğretmen/psikolog daha görevlendirilir. Kurumda eğitim alan engelli birey sayısının 150’yi geçmesi halinde, rehber öğretmen/psikoloğa destek eğitimi görevi verilmez.”

DEĞİŞİKLİĞİ SON BENDİNE GÖRE BUGÜN'DEN İTİBAREN SEANSA GİRİŞ SON VER,İMİŞTİR.SÜRE KOYMAMIŞLAR.KÖPRÜ GEÇERKEN AT DEĞİŞTİRİLEMEZ :) Süre koyabilirlerdi.Yaz tatili programları ona göre ayarladık.Bugün de seans girişi yaptım.2 seansı kurtaramadım.Diğerlerini değiştirdim.

4-)Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine, engelli bireyin kendisi ya da veli/vasisinin isteği üzerine, sağlık kurulu raporu olmaksızın, rehberlik ve araştırma merkezi tarafından verilecek özel eğitim değerlendirme kurul raporu ile özel eğitim değerlendirme kurulu eğitim planı doğrultusunda engelli bireyin kaydı yapılabilir. Engelliler için sağlık kurulu raporu düzenlemeye yetkili kurum veya kuruluşlarca sağlık kurulu raporu düzenlenmeksizin verilecek bu eğitimler için Bakanlıkça kurumlara ödeme yapılamaz.”
RAM RAPORU YETERLİ.Bakanlıkça kurumlara ödeme yapılamaz.”? BU NE ANLAMA GELİYOR..??ÖDEM YAPILAMAZ ÇELİŞKİLİ OLMAMIŞ MI ?

YÖNETMELİK YAYINLANDI 05 Tem 2018 12:50 #12

• mercan23
  • mercan23 Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 60
5-) Merkezlerde verilen destek eğitimine devam etmeyen engelli bireylerin devamsızlıkları engelli birey modülüne işlenir. Üst üste sekiz hafta veya toplamda bireyselleştirilmiş eğitim programında belirlenen destek eğitim süresinin yarısından fazla sürede, geçerli mazereti olmadan devamsızlık yapan engelli bireyin kurumdan kaydı silinir. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında ise söz konusu üst üste devamsızlık süresi oniki hafta olabilir. Aşağıdaki hususlar geçerli mazeret olarak kabul edilir:
a) Doğal afetler,
b) Çeşitli nedenlerle Bakanlık veya mülki amirlikçe alınan tatil veya sokağa çıkma yasağı kararları,
c) Hastalık nedeniyle yatak istirahati veya sağlık kuruluşunda tedavi süreci.”

6-)Doğal afetler veya çeşitli nedenlerle Bakanlık, valilik ya da kaymakamlıkça alınacak tatil kararları veya engelli bireylerin kuruma gelmemesi nedeniyle yapılamayan eğitimler öncelikle ay içerisinde, bunun mümkün olmaması durumunda takip eden 3 ay içinde yapılır. Telafi eğitimleri, aynı hafta içerisinde 2 saat bireysel ve/veya 1 saat grup eğitimini; aynı ay içerisinde ise 4 saat bireysel ve/veya 2 saat grup eğitimini geçmeyecek şekilde planlanır.”

YÖNETMELİK YAYINLANDI 05 Tem 2018 13:45 #13

• sefkatt
  • sefkatt Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 11
MADDE 14 – Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“(3) Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine, engelli bireyin kendisi ya da veli/vasisinin isteği üzerine, sağlık kurulu raporu olmaksızın, rehberlik ve araştırma merkezi tarafından verilecek özel eğitim değerlendirme kurul raporu ile özel eğitim değerlendirme kurulu eğitim planı doğrultusunda engelli bireyin kaydı yapılabilir. Engelliler için sağlık kurulu raporu düzenlemeye yetkili kurum veya kuruluşlarca sağlık kurulu raporu düzenlenmeksizin verilecek bu eğitimler için Bakanlıkça kurumlara ödeme yapılamaz.” RAM raporu ile özel ders verebilirsiniz diyor.

“(6) Merkezlerde verilen destek eğitimine devam etmeyen engelli bireylerin devamsızlıkları engelli birey modülüne işlenir. Üst üste sekiz hafta veya toplamda bireyselleştirilmiş eğitim programında belirlenen destek eğitim süresinin yarısından fazla sürede, geçerli mazereti olmadan devamsızlık yapan engelli bireyin kurumdan kaydı silinir. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında ise söz konusu üst üste devamsızlık süresi oniki hafta olabilir. Aşağıdaki hususlar geçerli mazeret olarak kabul edilir:
a) Doğal afetler,
b) Çeşitli nedenlerle Bakanlık veya mülki amirlikçe alınan tatil veya sokağa çıkma yasağı kararları,
c) Hastalık nedeniyle yatak istirahati veya sağlık kuruluşunda tedavi süreci.”

Üst üste sekiz hafta ve ya toplamda bireyselleştirilmiş eğitim programında belirlenen destek eğitim süresinin yarısından fazla sürede yani ücretsiz gösterilen öğrencilere her ay 2 saat ders yazarsanız sistemden silerim diyor.

MADDE 21 – Aynı Yönetmeliğin 31 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “en fazla iki defa” ibaresi “bir defa daha” şeklinde değiştirilmiştir. Bir Modül sadece bir kere verilecek.

“a) 14 üncü maddesinin üçüncü fıkrası hükümleri bu bentteki değişikliğin yayımı tarihinden 6 ay sonra; psikologla ilgili sınırlamalar 6 ay sonra başlayacaktır.
Son Düzenleme: 05 Tem 2018 13:54 yazan sefkatt.

YÖNETMELİK YAYINLANDI 05 Tem 2018 14:20 #14

• fahrettin75
  • fahrettin75 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 527
  • Teşekkür Sayısı: 161
  • Başarı: -54
Özel Eğitim Okuluna giden öğrencilerinizin kaydını siliniz diye yazı gönderselerdi daha anlaşılır olurdu.

Değişiklik yapmılmış istenilen yapılmış, sağı solu şişirilerek esas nokta gizlenmiş.

13. madde; "devletin dilinin, istediğini yapıp, bunu nasıl kabul ettirebileceğinin en esnek yazımsal karşılığı olmuş.

Tebrikler!!
Su akar yolunu bulur..

YÖNETMELİK YAYINLANDI 05 Tem 2018 14:47 #15

• halbayrak
  • halbayrak Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 5
  • Başarı: 1
"k) Kurum: Özel eğitim okulu ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezini, "
Özel eğitim yönetmeliğindeki tanım yukarıdaki gibi. Buradan benim anladığım, yönetmelik değişikliği metninde kastedilen özel eğitim okulu ibaresinin özel özel eğitim okulları anlamına geldiğidir. Bu kurumlardan hala bir kaç tane var.

YÖNETMELİK YAYINLANDI 05 Tem 2018 14:56 #16

• türkiyem
  • türkiyem Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 813
  • Teşekkür Sayısı: 239
yani bu yönetmeliğin hiçbir artısı yok özel eğitim okulları öğrencileri konusu eğer anladığım gibiyse çok ciddi sıkıntı... yani güzel olan ne var ki ben mi göremiyorum...
Sayfa oluşturma zamanı: 0.316 saniye
Sistem Kunena Forum