Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.

BAŞLIK: Ogretmenlik meslek kanunu

Ogretmenlik meslek kanunu 25 Kas 2019 12:35 #9

• ozeltercih
  • ozeltercih Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 674
  • Teşekkür Sayısı: 371
  • Başarı: 4
tartanc yazan:
Asgari ücretin altında öğretmen çalıştırıldığını biliyor musunuz?

Kolejler dahil.

Hocam bunun olduğuna dair ciddi bilgiler var ama yine de mantığım kabul etmiyor "- Yoktur canım olur mu öyle şey" diyor hala yahu :blink: :blink:
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Ogretmenlik meslek kanunu 25 Kas 2019 12:37 #10

• Ata99
  • Ata99 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 107
  • Teşekkür Sayısı: 54
  • Başarı: 1
Bu odeneklerle hickimse bu isi yapamaz. Anaokullari ve kolejler ucretlerini yukselterek cozum uretebilirler ama rehabilitasyonlarin boyle bir sansi yok. Maaslari ve sigortalari devlet odesin o zaman. Odeneklerimizden kesilsin kalan odenekle devlet daha net gorur bu isin bu parayla nasil yapilacagini.

Ogretmenlik meslek kanunu 25 Kas 2019 12:42 #11

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Malesef sayın tercih doğru.

Bütün özel öğretim kurumlarında var olan bir durum.

Ogretmenlik meslek kanunu 25 Kas 2019 13:35 #12

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Bunun tek çaresi var. Ücretlemeyi serbest bıraksınlar biz de öğretmene istediği şekilde ücret verelim.

Çocuğun eline 5TL sıkıştırıp git bununla bir kangal sucukla 10 yumurta kap gel demenin alemi yok.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

Ogretmenlik meslek kanunu 25 Kas 2019 13:49 #13

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
barisltd yazan:
Bunun tek çaresi var. Ücretlemeyi serbest bıraksınlar biz de öğretmene istediği şekilde ücret verelim.

Çocuğun eline 5TL sıkıştırıp git bununla bir kangal sucukla 10 yumurta kap gel demenin alemi yok.
bu konuda sizin elinizi bağlayan bir durum yok sn barış, milli eğitimden çıkarsınız, özel çalışırsınız, çalışana da istediğiniz ücreti ödersiniz. devletten her ay hakediş alıp sonra da ben öğretmenime istediğim ücreti veririm diye bir şey olmaz. şu an zaten asgari ücretin altında kalmamak koşuluyla her türlü ücreti ödemekte de hürsünüz, öğretmene ister 2000 TL verin ister 20.000 TL size bağlı...

Ogretmenlik meslek kanunu 25 Kas 2019 14:12 #14

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
garip yazan:
bu konuda sizin elinizi bağlayan bir durum yok sn barış, milli eğitimden çıkarsınız, özel çalışırsınız,

Var kardeşim...

İdare diyor ki sana gelen raporlu çocuğu almak zorundasın. Raporu olmayanı alamazsın. Raporu olana 8 seans benim belirlediğim ücretten ders vereceksin. Üstüne ücret isteyemezsin.

Ha, ruhsat almayayım, MEB'den külliyen çıkayım dersen o da yasak. O zaman da kaçak çalışmış oluyorsun. Bir şekilde mutlaka ruhsat alman lazım.

Öyle güllük gülistanlık canının istediği gibi bir çalışma imkanı yok. Ayrıca öyle asgari ücret altında ücret alan, bankadan çekip elden getiren falan olduğunu da düşünmüyorum. Diğer eğitim kurumlarında olabilir ama bizim sektörde zaten personel sıkıntısı var. Kimse bu şartlarda çalışmaz.

Burada esas mesele bir çalışanın eline geçen ücretin üçte birinden fazlasının prim ve vergi olarak devlete geri ödenmesidir. Konunun özü bu. Eğer bahsi geçen kanun taslağı yasalaşırsa bu eğitimciler için olumsuz sonuç doğuracaktır. SGK ve vergi maliyeti artan kurumlar daha düşük ücret verecektir.

Devlet bu konuda istisnadır. Verdiği ücretin ciddi bir kısmı özel hizmet tazminatı vs. gibi kalemlerden oluştuğu için aynı oranda sgk, vergi ödemez. Bu yönüyle devletle özel sektör aynı olsun demek de adil değildir.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ozal24, Ata99

Ogretmenlik meslek kanunu 25 Kas 2019 14:23 #15

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
barisltd yazan:
garip yazan:
bu konuda sizin elinizi bağlayan bir durum yok sn barış, milli eğitimden çıkarsınız, özel çalışırsınız,

Var kardeşim...

İdare diyor ki sana gelen raporlu çocuğu almak zorundasın. Raporu olmayanı alamazsın. Raporu olana 8 seans benim belirlediğim ücretten ders vereceksin. Üstüne ücret isteyemezsin.

Ha, ruhsat almayayım, MEB'den külliyen çıkayım dersen o da yasak. O zaman da kaçak çalışmış oluyorsun. Bir şekilde mutlaka ruhsat alman lazım.

Öyle güllük gülistanlık canının istediği gibi bir çalışma imkanı yok. Ayrıca öyle asgari ücret altında ücret alan, bankadan çekip elden getiren falan olduğunu da düşünmüyorum. Diğer eğitim kurumlarında olabilir ama bizim sektörde zaten personel sıkıntısı var. Kimse bu şartlarda çalışmaz.

Burada esas mesele bir çalışanın eline geçen ücretin üçte birinden fazlasının prim ve vergi olarak devlete geri ödenmesidir. Konunun özü bu. Eğer bahsi geçen kanun taslağı yasalaşırsa bu eğitimciler için olumsuz sonuç doğuracaktır. SGK ve vergi maliyeti artan kurumlar daha düşük ücret verecektir.

Devlet bu konuda istisnadır. Verdiği ücretin ciddi bir kısmı özel hizmet tazminatı vs. gibi kalemlerden oluştuğu için aynı oranda sgk, vergi ödemez. Bu yönüyle devletle özel sektör aynı olsun demek de adil değildir.
izmirde milli eğitime bağlı çalışan 150 rehabilitasyon merkezi varsa en az 100 tane de özel çalışan merkez var aynı hizmeti veren. milli eğitimin bu ücret politikası ve yönetmeliklerle uğraşmak istemeyen ve kendine güvenenler hepsi özelleşti, kimisi danışma merkezi dedi adına , kimisi gelişiim merkezi hepsi özel çalışıyor, iddialı kurum ve şahıslar milli eğitimden çıktı,herkes bir çıkış yolu arıyor bunu siz de biliyorsunuz. bunlara spor merkezi, kamp merkezi vs adı altında otizmli çocuğa sahip ailelerden aylık 5-10.000 TL alanları katmıyorum bile. sn barış bazen kendi açtığınız konuda bile lafı o kadar uzatıyor ve gereksiz yerlere çekiyorsunuz ki anlamakta zorlanıyoruz. konu neydi? öğretmen ücretleri, ben ne diyorum, öğretmene istediğin ücreti verebilirsin, sen diyorsun ki seans ücreti, ram raporu vs. az kazanıyorsan az maaş ödersin, kazanmıyor zarar ediyorsan kapatırsın; türkmen gelini gibi hem ağlarım hem giderim olmaz , değil mi?

Ogretmenlik meslek kanunu 25 Kas 2019 14:37 #16

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
garip yazan:
öğretmene istediğin ücreti verebilirsin,

Ben de diyorum ki öğretmen iyi kötü istediği ücreti alıyor. Böyle bir uygulama ile onu da alamaz.

Senin o bahsettiğin özel çalışanların kapatılması veya ceza yemesi de tek bir şikayete bakar.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.281 saniye
Sistem Kunena Forum