Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Çocuk Gelişimi Uzmanı

BAŞLIK: İş Alanı

İş Alanı 12 Şub 2020 18:01 #9

• Obey
  • Obey Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 249
  • Teşekkür Sayısı: 75
  • Başarı: -14
Tartışılan konu kurumlar değil. Özel eğitim kurumlardan ibarette değil. Çok uzak tarih vermedim zaten. Osmanlı zamanında yapılan uygulamaları anlatmıyorum burada. Yoksa o zamanda da yapılan uygulamaları araştırmışlığım var.

Bu işin şovla alakası yok. Ciddiyetle alakası var. Umarım yaptığınız işin, yaptıģımız işin ciddi bir iş olduğunun farkındasınızdır.

Birdaha bilmediğiniz konularda atıp tutmamanızı dilerim. Utanmayın danışmaktan.
DOĞRU bilgilerle yardımcı olmaya çalışırım.
Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

İş Alanı 12 Şub 2020 20:37 #10

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Bak arkadaşım, senin 1989 da bölümün kurulduğunda ben bu işi yapıyordum. :) Yanlış kişilere akıl vermeye kalkıyorsun. :)

Ben işimi gayet ciddi yaparım, gayet de iyi yaparım. Bu konuda hiç de mütevazi olmam. Bizi bilen de bilir zaten.

Özel Eğitim ÖĞRETMENİ hangi amaçla yetiştiriliyor? ÖĞRETMENLİK yapmak için değil mi? Yani esasen kurumlar için değil, MEB bünyesindeki okullarda çalışması için.... Bana 8 aylık down sendromlu veya otizmli çocuk kaydeden bir tane MEB okulu gösterebilecek misin? Çocuk sağlığı, çocuk hastalıkları, gelişimsel hastalıklar, çocuk psikolojisi, fizyoloji, anatomi gibi dersleri okumuş olan kaç özel eğitim öğretmeni var? Eskiden bu bölümlerin adı Çocuk Sağlığı ve Eğitimi idi. Bunlar okutuluyordu.

Tekrar söylüyorum. Bu iş meslek şovenizmiyle olmaz, yürümez. Bu bir ekip işidir. Herkesin katkı sunacağı yerler vardır. Setifika programlarını başlatan özel eğitim öğretmenlerinin "bizden başkası bilemez, yapamaz"" yaklaşımından başka bir şey değil. Bu forumda sertifika programlarına ilk karşı çıkan kişi benim. Ama bu sizin yaklaşımınız hem insanları hem MEB'i buna mecbur bıraktı. Şimdi alın, hayrını görün. Yer gök sertifikalı öğretmenle doldu.

Siz bunlarla uğraşacağınıza MEB'in özel eğitim sınıflarına atadığı meslek dışı kişilerle uğraşın. HAdi boş kalan öğretmenleri bu işlere veriyorlar onu bile anlıyorum da, Turizmcinin özel eğitimde işi ne yahu?
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

İş Alanı 12 Şub 2020 21:03 #11

• begumynk
  • begumynk Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 3
  • Başarı: 0
özel eğitim öğretmenliği bölümü kadar ayrıntılı gördüğümüzü söylemedim zaten öyle olsa idi zaten çocuk gelişimi olmazdı bölümün adı değil mi? Sizi rahatsız eden bence bölümünüzü böylesine savunan biri olarak liselerde bu bölümü layığı ile tanıtıp öğrencilerin meslek ile ilgili önünü açmamak olmalı. Yani bence yine işin özü, sizin özünüz olmalı. Hem bu şekilde alanda çocuk gelişimi uzmanı değil özel eğitim öğretmenleri çalışır değil mi? Ben sadece bir soru sordum ve cevap bekledim özel eğitim ve çocuk gelişimi mezunu meslektaşlarımdan. Takındığınız tavrı yanlış buluyorum. Tartışmaya girmek ve bu doğru bulmadığım iletişimsizliği devam ettirmek istemiyorum, kesinlikle siz haklısınız :)

İş Alanı 13 Şub 2020 00:11 #12

• Obey
  • Altın Uye
barisltd yazan:
Bak arkadaşım, senin 1989 da bölümün kurulduğunda ben bu işi yapıyordum. :) Yanlış kişilere akıl vermeye kalkıyorsun. :)

Ben işimi gayet ciddi yaparım, gayet de iyi yaparım. Bu konuda hiç de mütevazi olmam. Bizi bilen de bilir zaten.

Mesele ne zamandan beri bu işi yaptığınız değil. 89 da bu işi iyi yapıyor olabilirsiniz. Ama 89' da yaşamıyoruz artık. Her şeyin doğrusunu ben bilirim mantığını bırakın. Bilmediğiniz ortada.Kendinizi, forumu takip eden çalışanlarınıza güldürmeyin.

Eskilerin bir sözü vardır. Siz doğal olarak daha iyi bilirsiniz.
Bir delille kırk alimi yendim. Kırk delille bir cahili yenemedim.

Evet bilen biliyor. Nesli tükenen bir canlıya da benzeten oldu sizi. Yanlış kişiye akıl verdiğimin farkındayım.Çünkü sizin anlamaya niyetiniz yok.
barisltd yazan:
Özel Eğitim ÖĞRETMENİ hangi amaçla yetiştiriliyor? ÖĞRETMENLİK yapmak için değil mi? Yani esasen kurumlar için değil, MEB bünyesindeki okullarda çalışması için.... Bana 8 aylık down sendromlu veya otizmli çocuk kaydeden bir tane MEB okulu gösterebilecek misin? Çocuk sağlığı, çocuk hastalıkları, gelişimsel hastalıklar, çocuk psikolojisi, fizyoloji, anatomi gibi dersleri okumuş olan kaç özel eğitim öğretmeni var? Eskiden bu bölümlerin adı Çocuk Sağlığı ve Eğitimi idi. Bunlar okutuluyordu.

Arkadaşın sorduğu soruyu tekrar okuyun isterseniz. Cevabını kendi klavyenizden vermişsiniz. Fizyoloji ve anatomi eğitimi özel eğitim bölümünde sadece bir kaç üniversitede gösteriliyor. Alanlar birleştikten sonra ne oldu bilemiyorum. Mezunları bu sene gelecek. Ama diğerleri her özel eğitim bölümünde gösteriliyor. Siz sadece tanılama bölümüyle ilgileniyorsunuz sanırım. Gösterdiğiniz örnek derslerden bu sonuca çıkılır.

Özel eğitimin süreklilik gerektirdiğini bilmiyormuş gibi konuşuyorsunuz.
Özel eğitimde ailenin etkin katılımının önemini bilmiyormuş gibi konuşuyorsunuz.
Özel eğitimde bilişsel gelişim sağlanabilmesi için bep yapılması gerektiğini bilmiyormuş gibi konuşuyorsunuz.
Özel eğitimde davranışsal gelişim sağlanabilmesi için uda yapılması gerektiğini bilmiyormuş gibi konuşuyorsunuz.

Bildiğiniz şeyler bunlar. Zıt açıklamalarda bulunmayın. Bir öyle bir böyle yakışmıyor.
barisltd yazan:
Tekrar söylüyorum. Bu iş meslek şovenizmiyle olmaz, yürümez. Bu bir ekip işidir. Herkesin katkı sunacağı yerler vardır. Setifika programlarını başlatan özel eğitim öğretmenlerinin "bizden başkası bilemez, yapamaz"" yaklaşımından başka bir şey değil. Bu forumda sertifika programlarına ilk karşı çıkan kişi benim. Ama bu sizin yaklaşımınız hem insanları hem MEB'i buna mecbur bıraktı. Şimdi alın, hayrını görün. Yer gök sertifikalı öğretmenle doldu.

Yine yanlış bilgi ama şaşırmadım. Karşı çıkmanız güzel bir şey. En azından doğruyu yanlışı ayırt edebiliyorsunuz.
Yeterli eğitimci yok. Çocuklar çok mağdur. Bu özel çocuklar sadece büyük şehirlerde ya da il merkezlerinde yaşamıyorlar. Onlara da bu eğitimin ulaşması gerekir diyen tamamiyle ''İYİ NİYETLİ'' kurum sahipleri değil, özel eğitimcilerin şovenizmiyle oldu demek. 12 yıl öncesine dönüp, projenin amacına değil esas hedefine bakın isterseniz. Hatırlayamazsanız çekinmeyin sorun lütfen.

Amerika'dan dolar kurunda materyal getirerek bu sektörde iyi olunmuyor sayın Barış. Size daha önce de söyledim.

Bu güne kadar böyle oldu diye bundan sonra da böyle olacağı anlamına gelmez. Zam oranında gördüğünüz gibi.

İş Alanı 13 Şub 2020 00:33 #13

• gezenti
  • gezenti Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 236
  • Teşekkür Sayısı: 160
  • Başarı: 0
begumynk yazan:
özel eğitim öğretmenliği bölümü kadar ayrıntılı gördüğümüzü söylemedim zaten öyle olsa idi zaten çocuk gelişimi olmazdı bölümün adı değil mi? Sizi rahatsız eden bence bölümünüzü böylesine savunan biri olarak liselerde bu bölümü layığı ile tanıtıp öğrencilerin meslek ile ilgili önünü açmamak olmalı. Yani bence yine işin özü, sizin özünüz olmalı. Hem bu şekilde alanda çocuk gelişimi uzmanı değil özel eğitim öğretmenleri çalışır değil mi? Ben sadece bir soru sordum ve cevap bekledim özel eğitim ve çocuk gelişimi mezunu meslektaşlarımdan. Takındığınız tavrı yanlış buluyorum. Tartışmaya girmek ve bu doğru bulmadığım iletişimsizliği devam ettirmek istemiyorum, kesinlikle siz haklısınız :)

çalışırsın arkadaşım çalışmalısın da özel eğitim multidispliner bir alan. özel eğitimciye de çge ye de okulöncesinede psikolog, fizyoterapist, shu, sınıf öğretmeni hepsine ihtiyaç var.

ha bu arada bende özel eğitim "alan" mezunuyum.

özel eğitimci arkadaşlar hep yanlış kişilerle yanlış işlerle uğraşıyor. devlete atanan özel eğitimcilerin çalışacağı alanlar eski adıyla özel alt sınıflar, eğitim uygulama okulları iş eğitim merkezleri, özel eğitim mesleki eğitim merkezleri ram lar. şimdi alanımıza sahip çıkıyoruz diye sertifiaklı yada "alan dışı" (ne demekse -nasıl bir eğitim alıyorlarsa böyle demeyi tercih ediyor arkadaşlar. oysa lisans eğitiminde bep kurulunda kimler bulunur, bu alanda kimlerle işbirliği yapılır diye detaylı anlatılır. ) devlete atandığı zaman özel eğitimcinin tercihi ne oluyor ona bakalım birde.

alt sınıflar orta-ağır ve hafif sınıflardan oluşabilir.
eğitim uygulamalar orta-ağır zihinsel, otistik çocukların ilk ve orta okulu diyebiliriz.
iş eğitim merkezleri aynı şekilde orta-ağır lar için lise
ram lar malum değerlendirme inceleme kurumları
özel eğitim mesleki eğitim merkezleri hafif düzey çocukların lisesi diye kısaca özetleyelim.

istanbul da 2 ilçeden örnek vereyim A ilçesinde 2 özel eğitim meslek lisesi var, 1 tane de eğitim uygulama okulu 40 a yakında özel alt sınıf orta -ağır, 20 ye yakında hafif. bu ilçenin 2 özel eğitim mesleki eğitim yani hafif düzey lisesinde özel eğitimci normu full dolu. eğitim uygulamada 60 yakın özel eğitimci normu var. özel eğitimci sayısı 3. ücretli çalışan sayısı 57 -bırakın okul öncesini, çge yi otomotiv mezunu bile var- özel alt sınıflarda 80 normu olan orta-ağır sınıflarda "alan" mezunu 5 ücretli 75, hafif alt sınıflarda "alan" mezunu 3

B ilçesinde durum hemen hemen aynı iş eğitim 1 tane özel eğitim meslek 1 tane . tahmin ettiğiniz gibi özel eğitim mesleki eğitim normu full, iş eğitim merkezinde özel eğitimci 0 (yazıyla sıfır) . özel eğitimci meslektaşlarım devlete atandığında ilk fırsatta işin kolayına seçip rahat bir şekilde "alan" ına sahip çıkıyor.
ramlarda durum içler acısı çoğu ramda özel eğitimci yok! kimse istemiyor. böyle alana falan sahip çıkılmaz.

sertifika programı açılmasın . tamam açılmasın. şimdi hemen her özel üniversitede özel eğitim bölümü var mı? var..Başlarında hoca var mı? yok. araştırın , arayın konuşun soruşturun bu gerçeklere ulaşacaksınız. bir özel üniversiteden staja gelen özel eğitim 4. sınıf 28 öğrencinin profili: 17 öğrencinin 2. üniversitesi. bunlardan 11 i şu an aktif polis memuru. konuştuğum öğrenciler sosyal bilgiler mezunuyum atanamadım polis oldum. özel eğitimden atanabilir yada kurumlar arası geçiş yaparım öğretmenliğe geçtikten sonra sosyal bilgilere alan değişikliği yaparım şeklinde açıklama yapıyor. hadi bu arkadaşlar dürüstçe niyetlerini söylüyor. yahu başlarında hoca yok. daha doktorasını yapan özel eğitim bölüm başkanı gördüm ben. bunların mezun ettikleri "alan içi" olacaklar. çok değil 3-4 yıl içinde özel eğitimcilerde psikologların düştüğü duruma düşecek. çoğu kez şahit olduğum "alan dışı" öğretmen "alan içinden" daha istekli kendimizi kandırmayalım ne olur.

siz mezun olun hocam dediğim gibi özel eğitim multidisipliner bir alan. tüm bileşenlere de açık.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc

İş Alanı 13 Şub 2020 00:33 #14

• Obey
  • Altın Uye
begumynk yazan:

Hangi eğitim fakültesi bölümünün tanıtımı yapılıyor ?

Önce okuduğunuz bölümle gurur duyun.Okuduğunuz bölümden mi utanıyorsunuz? İstanbul auzef mi yoksa ?
3. sınıfta farklı bir bölüme atanmayı istiyorsanız yol yakın, bırakın özel eğitim okuyun. İşin özü de verilen doğru eğitimde yatar.
Gelecek kaygısı bakımından normal karşılanabilir. Her yerde önü açık bir meslek şeklinde ifade ediliyor. Fakat bunun cevabını bulabileceğiniz yer söylenti ortamı ya da site forumları değil yönetmelikler olmalı. Bu dönem rehabilitasyon merkezi gözleminiz varsa dikkatli gözlemleyin. Yaz stajında da hastane stajıyla kıyaslayın.
Son sınıfta okul öncesi stajınızı da yaptığınızda hangi bölümde daha donanımlı olduğunuzu kendiniz görürsünüz.

İş Alanı 13 Şub 2020 01:31 #15

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Obey yazan:
Yine yanlış bilgi ama şaşırmadım. Karşı çıkmanız güzel bir şey. En azından doğruyu yanlışı ayırt edebiliyorsunuz.

Tamam sen herşeyi çok güzel biliyorsun. :)

Ben daha fazla tartışmayacağım. :) Yalnız ben 1989 da yaşamıyorum... arada geçen 30 seneyi de yaşadım, 2020 yi de yaşıyorum. :)

Tabi Çocuk Gelişimci arkadaşa bir siz eksiktiniz deyip, MEB'in abuk subuk branşlardan özel eğitim öğretmeni atamalarını savunmak da hoş olmuş doğrusu. :) Daha ne diyeyim. Tartışmaya devam edersem bazı arkadaşlar yanlış düşüncelere kapılacak. O yüzden ben sustum.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

İş Alanı 13 Şub 2020 01:47 #16

• Obey
  • Altın Uye
Lütfen ama...O şekilde bir ifadem olmadı. Herkesin nitelik sahibi olduğu işi yapması taraftarıyım.

Tartışmalarda ifadelerim biraz sert olabilir ama darılmayın bana. Sayenizde Ankara'daki bölüm kurucusunun çocuk gelişimci olduğunu öğrendim.

Sizi seviyor, saygılarımı sunuyorum. İyi geceler.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd
Sayfa oluşturma zamanı: 0.466 saniye
Sistem Kunena Forum