Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Çocuk Gelişimi Uzmanı

BAŞLIK: İş Alanı

İş Alanı 12 Şub 2020 15:46 #1

• begumynk
  • begumynk Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 3
  • Başarı: 0
Merhabalar. Ben sağlık bilimleri yüksek okulunda çocuk gelişimi lisans üçüncü sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda bu dönem formasyon eğitimine başladım. Formasyon ile kamuda okul öncesi öğretmeni olabiliyoruz bunu biliyorum fakat özel eğitim öğretmenliği yapabiliyor muyuz? Bu konuda farklı görüşler dinledim. Konuyla ilgili bilgisi olan meslektaşlarım varsa yardımcı olur musunuz?
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

İş Alanı 12 Şub 2020 16:40 #2

• Obey
  • Obey Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 249
  • Teşekkür Sayısı: 75
  • Başarı: -14
Farklı görüşü yoktur bu işin. Mevzuatta yazana bakın, çalışabileceğiniz alanlarda özel eğitim yazar fakat sadece rehabilitasyon merkezlerinde özel eğitimci sıfatı sertifikayla gerçekleştirilebilir.
Ayrıca çocuk gelişimi okuyorsunuz. Özel eğitim öğretmeni olmak istiyorsanız, girin sınava özel eğitim lisans eğitimini tamamlayın, özel eğitim öğretmeni olarak atanırsınız.

Norm fazlaları, ücretli öğretmenler üzerine siz eksiktiniz.
Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

İş Alanı 12 Şub 2020 16:48 #3

• begumynk
  • begumynk Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 3
sınava girip özel eğitim öğretmenliği okuyup atanın diyorsunuz ama bu sorumun karşılığı değil bu seçeneği tahmin edersiniz ki ben de biliyorum kinaye yapmanıza gerek yok. Özel eğitim alanında büyük bir açık var ve halkla ilişkiler mezunlarına bile istihdam sağlanırken, ayrıntılı bir özel eğitim ders programı gören biz çocuk gelişimcilerin bu alana olan ilgisinin sizi rahatsız etmesi de değişik açıkçası.

İş Alanı 12 Şub 2020 16:50 #4

• Feroglu
  • Feroglu Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 55
  • Teşekkür Sayısı: 25
Rehabilitasyon merkezlerinde çalışabiliyorsunuz ama özel eğitim öğretmeni gibi değil, okul öncesi öğretmeni gibi belirli derslere girebilirsiniz. Bakanlığın açtığı uzman öğretici yetiştirici kursuna gittiğiniz takdirde özel eğitimcilerinde girdiği derslere girebilirsiniz.

İş Alanı 12 Şub 2020 17:08 #5

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Bazı arkadaşlarımız ne yazık ki Türkiye'de özel eğitim bölümlerinin temelini Sağlık Bilimleri mezunu Çocuk Gelişimcilerin attığını bilmiyor. 15 yıl öncesine kadar Özel Eğitim Öğretmeni diye bir şey yoktu.

Siz formasyon ile öğretmen olarak çalışabilirsiniz. Bir özel eğitim merkezinde çalışmakta iken sertifika programına katılırsanız sertifikalı özel eğitim öğretmeni olarak da çalışabilirsiniz.

Devlette çalışırsanız zaten hiç farketmiyor. Turizm yüksek okulundan mezun olsanız bile sizi özel eğitim öğretmeni olarak atayabilir.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

İş Alanı 12 Şub 2020 17:11 #6

• Obey
  • Altın Uye
begumynk yazan:
sınava girip özel eğitim öğretmenliği okuyup atanın diyorsunuz ama bu sorumun karşılığı değil bu seçeneği tahmin edersiniz ki ben de biliyorum kinaye yapmanıza gerek yok. Özel eğitim alanında büyük bir açık var ve halkla ilişkiler mezunlarına bile istihdam sağlanırken, ayrıntılı bir özel eğitim ders programı gören biz çocuk gelişimcilerin bu alana olan ilgisinin sizi rahatsız etmesi de değişik açıkçası.

Onlar kadrolu değil ücretli çalışanlardır. Bilgiyi önce doğru edinin sonrasında fikir yürütürsünüz. Büyük açık olması demek özel eğitimci haricinde öğretmen bile olmayanların atanabileceği anlamına gelmez.

Bu işin de beni bu kadar rahatsız etmesinin sebebi gayet açıktır. Geçmişte tüm norm fazlalarını yerleştirdikleri için kayıp yıllar var. Yine aynı şeyleri yaşamanın anlamı yok.

Ayrıntılı ders aldığınızı söylüyorsunuz ya... Özel eğitimin sadece ''ö'' sünü görüyorsunuz. Önce doğru araştırma yapın, doğru bilgiler edinin, sonrasında beni neyin rahatsız edip etmeyeceği konusunda fikir üretebilirsiniz.

İş Alanı 12 Şub 2020 17:22 #7

• Obey
  • Altın Uye
barisltd yazan:
Bazı arkadaşlarımız ne yazık ki Türkiye'de özel eğitim bölümlerinin temelini Sağlık Bilimleri mezunu Çocuk Gelişimcilerin attığını bilmiyor. 15 yıl öncesine kadar Özel Eğitim Öğretmeni diye bir şey yoktu.

Siz formasyon ile öğretmen olarak çalışabilirsiniz. Bir özel eğitim merkezinde çalışmakta iken sertifika programına katılırsanız sertifikalı özel eğitim öğretmeni olarak da çalışabilirsiniz.

Devlette çalışırsanız zaten hiç farketmiyor. Turizm yüksek okulundan mezun olsanız bile sizi özel eğitim öğretmeni olarak atayabilir.

1989 yılında kurulan bölümden mezun olmam ?
Bölüm kurucularının Büyükerşen tarafından eğitim almaları için yurt dışına gönderilmesi ?
Hiç bir akademisyenin sağlık bilimleriyle alakası olmaması?
Gerçi doğru olanlar sadece sizin yaşadıklarınız. En iyi siz biliyorsunuz ya. Mitat Enç falanda çocuk gelişimci...

Bu kadar saçmaladığınızı göremem sanırım bir daha not alayım bu yazdığınızı...

İş Alanı 12 Şub 2020 17:39 #8

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Arkadaşım sen Fi tarihinden bahsediyorsun...

2000 öncesi açılmış kurumlara bak bakalım kaç tane özel eğitim öğretmeni var? Bunların hepsi ya Fizyoterapist, ya Çocuk Gelişimci, ya da eski adıyla Eğitimde Psikolojik Hizmetler bölümü mezunudur.

Gazi üniversitesinin, Ankara Üniversitesinin mezunlarını bu sektörde ilk işe alan kurum benimki... Ankara Üniversitesi Özel Eğitim Bölümünü bizzat benim arkadaşım kurdu. Çocuk Gelişimcidir kendisi...Gazi üniversitesi Özel Eğitim Bölümünde Hacettepe Çocuk Gelişiminin hocaları ders verdi. Çoğunu tanırım. Daha sayarım ama gerek yok. 1950 lerde bile özel eğitim vardı da bu ülke bu konuda niye adım atamadı ki o zaman? :) :)

Bu tavır doğru değil... Sertifika uygulamasına giden yolu bu şovenist tutum açtı. Bu zihniyet devam ederse daha ne sertifikalar dağıtılır.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.341 saniye
Sistem Kunena Forum