Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Özel Eğitim Sınıf Öğretmeni

BAŞLIK: işten çıkarılma

işten çıkarılma 13 Mar 2014 15:05 #9

• huzun
  • huzun Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 222
  • Teşekkür Sayısı: 76
  • Başarı: -8
emekli olduktan sonra çalışanlar eğer kamu ya da kamuya bağlı yerlerde (bld. şirketleri vs) çalışır ve emekli aylıklarını durdururlarsa işten ayrıldıklarında kıdem tazminatına hak kazanırlar. eğer özel sektörde çalışır ve dolayısıyla emekli maaşı da almaya devam ederlerse işten kendileri ayrılırsa kıdem tazminatı alamaz. ancak işten çıkartılırlarsa iş kanununa göre kıdem tazminatına hak kazanırlar. buradaki işveren bu yasayı bildiği için işçiyi kendi rızasıyla çıkarmaya çalışıyor, tazminat ödememek için. onun için iyi bir iş hukuku avukatı bulun diyorum. barış ltd.in her söylediği maalesef doğruyu göstermiyor. ali tezel'le yola çıkan o'na iyi bir danışma ücreti öderse (alacağı kıdem tazminatını da geçer) 3-5 yılını iş mahkemelerinde ve yargıtay'da geçirir...
birçok kurumun neden emekliyi tercih ettiğini şimdi anlıyor musunuz? bazı kurumlara gittiğinizde kendinizi huzurevinde zannetmenizin altında yatan nedenlerden biri de budur.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

işten çıkarılma 13 Mar 2014 15:46 #10

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Sayın huzun,

Hangi yazdığımın yanlış olduğunu tam anlayamadım.

Emeklilerin kıdem tazminatı hakkı vardır demiştim... siz yok demiştiniz, sonra aynı şeyi söylemişsiniz.

Ayrıca arkadaş mesajında "kendi rızasıyla" işten çıkarıldığından bahsetmiyor. İşten çıkartılma tebligatı imzalatılmak istendiğinden bahsediyor. Fesihler tek taraflı yapılabilir ve karşı tarafa tebliğ edilir. Arkadaşın bunu imzalaması veya imzalamaması fesihin gönüllü veya gönülsüz olduğunu göstermez. Fesihin geçersiz olduğunu da göstermez.

Büyük olasılıkla işveren, arkadaşın imzalamadığı tebligatı noter kanalıyla veya postayla gönderecektir. Bu da imzalamasıyla aynı anlama gelir. Yine işten gönüllü çıktığını göstermez.

Yani fesih tebligatını imzalayıp imzalamamasının çalışan açısından hiç bir hukuki önemi yoktur.

Kıdem tazminatı konusunda yasalar açıktır. 1 yılını doldurmamış kimsenin kıdem tazminatı hakkı olmaz. Bu arkadaşın ancak şöyle bir yol izlemesi mümkündür. Haksız fesih nedeniyle işe iade davası açabilir.

İşe iade davasını kazanırsa hem 4+4 maaş işe iade tazminatı talep edebilir, hem de çalışma süresi 1 yılı aşacağı için kıdem tazminatı talep edebilir.

İşe iade davasını kazanabilmesi için belirli şartlar söz konusudur. Her dava açan kazanır diye bir şey yok. Kaybederse yaklaşık 3-4 binTL'ye malolur.

Elbette Ali Tezel kadar deneyimli veya bilgili değiliz. Ancak yıllar içinde edindiğimiz deneyimler var. Biz de bunları paylaşıyoruz. Sonuçta dava açıp açmama konusunda yol gösterecek olan kişi avukattır. Herkes, herşey için, haklı veya haksız da olsa dava açabilir. Önemli olan bunu kazanma şansınızın ne kadar olduğu.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

işten çıkarılma 13 Mar 2014 20:00 #11

• EceMina
  • EceMina Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 59
  • Teşekkür Sayısı: 13
  • Başarı: 1
Tşk ederim sayın Barış

işten çıkarılma 13 Mar 2014 23:37 #12

• huzun
  • Altın Uye
sn. barış , siz emeklilerin normal çalışanlarla aynı kıdem tazminatı hakkı olduğunu savunuyorsunuz baştan beri, ben ise yok diyorum. sizinle aynı görüşte değilim çarpıtmayın. ancak işten çıkarılma ya da haksız durumlar karşısında kıdem tazminatı hakları vardır ya da emekli maaşlarını dondurduklarında... bu açıklamanın neresi sizinkiyle örtüşüyor. bu forumlarda yüzlerce işveren var kimseden tık yok. sonra da her iş mahkemesine 1-0/2-0/3-0 mağlup başlıyorsunuz.

işten çıkarılma 14 Mar 2014 00:03 #13

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Bakın şimdi biz kamu kuruluşu veya Belediye şirketi olmadığımız için o kısım bizi ilgilendirmiyor. Açıkcası o konuyu da bilmiyorum.

Biz özel sektörüz ve iş kanununa tabiyiz.

Ama sizin yazdığını aynen şu:
"eğer özel sektörde çalışır ve dolayısıyla emekli maaşı da almaya devam ederlerse işten kendileri ayrılırsa kıdem tazminatı alamaz. ancak işten çıkartılırlarsa iş kanununa göre kıdem tazminatına hak kazanırlar."

Ben ne dediğinizi tam anlamadım? Maaş dondurmanın falan alakası ne? Emekli olan kişi niye maaşını dondursun? Hem emekli maaşını alır, hem de normal maaşını. Özel sektörde böyle bir uygulama yok ki..

Ben açık bir şekilde diyorum ki, emekli olan kişi tekrar çalışmaya başlarsa, ister emekli maaşı alsın, ister almasın, herhangi emekli olmamış bir kişiyle aynı haklara sahiptir. Emekli olsun olmasın birisi kendi isteğiyle işten ayrıldığında zaten tazminat alamaz. Emekli olsun, olmasın işten çıkartılırsa tazminat alır. Kıdem tazminatını belirleyen şartlar kanunda gayet açık ve nettir.

Bu tazminatı hak edebilmesi için 1 yıl süreyi doldurması gerekir.

Bu yazdıklarımda yanlış nerede?

Nitekim Ali Tezel'de aynı şeyi yazmış:

"İş Kanununda emekli çalışanların hakları kısıtlanmamıştır. Diğer çalışanlarla aynı haklara sahiptirler.
İşçiler emekli olduktan sonra aynı işveren emrinde yada başka bir işveren emrinde tekrar çalışırlarsa işveren tarafından iş akitleri fesh edilirse 4857 sayılı İş Kanunundaki yazılı uygulamalar hayata geçirilecektir.
....
Emekli olan işçi, emekli olduğu süreye kadar olan hizmetinin karşılığı kıdem tazminatını aldıktan sonra, aynı işverenin aynı veya değişik işyerlerinde çalışmaya devam eder ve işyerinde emeklilik sonrası en az bir yıl çalışıp iş sözleşmesi de 1475 sayılı İş Kanunun 14. maddesinde belirtilen hükümlere uygun olarak kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde son bulur ise ikinci defa çalışmaya başladığı süreye ilişkin olarak kıdem tazminatı ödenir. Bir yıllık süre olmaz ise kıdem tazminatı ödenmez. "

Kaynak: www.alitez...zi&id=4521

"İşten Çıkartılma ve Haksız Durum Tazminatı" şeklinde bir tazminat yoktur. İşten çıkanlara ihbar tazminatı ve kıdem tazminatı verilir. (Hak ettilerse). İşten kendi çıkan kişi ise ihbar tazminatı öder veya ihbar süresi kadar çalışır. Kıdem tazminatı alamaz. Ancak 15 yılı dolduran ve 3600 işgününü tamamlayanlar istisnadır. Bu kişiler kendileri ayrılsa bile kıdem tazminatı alabilirler.

Haksız fesih durumlarında işe iade davası açılabilir ve bunun tazminatı da 4+4 maaştır.

Haklı fesihlerde zaten kıdem tazminatı falan da olmaz. İster çalışan, ister işveren her zaman haklı fesih nedeniyle derhal hukuki sonuç doğuracak şekilde iş akdini fesh edebilir.

İşverenler her zaman davalarda 1-0 mağlup başlarlar. Ancak, bu bizim sektöre özel değil, devletin çalışanı haklı veya haksız demeden koruma politikasının sonucudur. Mahkeme, fesih hakkının kanıtlarını işverenden talep eder, işçiden etmez. Yani işveren bir iddianın aksini ispatlayamazsa haksız sayılır. Burada kasdedilen budur.

Örneğin bir işçi yıllık iznini kullanmadığını iddia ederek dava açarsa, kullandığını işverenin ispat etmesi gerekir. İşçi kullanmış olsa dahi, işveren bunu belgeleyemezse haksız kabul edilir.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

işten çıkarılma 14 Mar 2014 05:21 #14

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
bir grup arkadaşın geyikleri bittiyse eğer, bu konuda tartışalım...

ne demek ya, tazminat ödememek.

sayın hüzün, senin kadar çelişik birini görmedim....

konu çok basit aslında, her çalışan tazminat hakkına sahiptir... ama bizim özel öğretim kanunumuz "o" kadar saçmadır ki! seni bu tartışmalarda, "geyik" konusu yapar...

1- bir kaç karar "tazminat" olmaz der..
2- bir kaç karar "tazminat" olur der...
3- bir kaç karar "olur ama olmaz" der...
4- bir kaç karar "olmaz ama olur" der...

saydığım dört şey! bu ülkenin mahkeme kararları...

aslında konu bu da değil!!!

sen cevap yazarsan, cevap yazacağım...

işten çıkarılma 14 Mar 2014 08:41 #15

• huzun
  • Altın Uye
e.ege, yine mi topa girdin, ben yokum... tek kale maçını yapabilirsin...
barış, yasanın genel halini söylüyorum, kıdem tazminatının normal koşullarda hak edilmesi için maaşın dondurulurak çalışıldığı yerleri belirtiyorum (çok da basit yazmaya çalışıyorum, dilerseniz yasa maddesiyle boğayım bu forumu) yani sizin dediğiniz de doğru ancak özel sektörde değil. çok yakın bir arkadaşım aynı konuyla ilgili 2 yıl mahkemelerde uğraştı, yargıtay vs... talep ettiği tazminatın belki 5 katını avukatlara kaptırdı...sizinle bir iddiaya girelim o emekli arkadaş sizin dediğiniz gibi hareket etsin,ben 6 ay sonra buradayım...
Son Düzenleme: 14 Mar 2014 09:32 yazan huzun. Sebep: eksiklik

işten çıkarılma 14 Mar 2014 13:40 #16

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
Ya sen değilmiydin... Neyse...
Sayın barış'ın dediklerini çok dikkatli okusaydın, ama bugüne kadarkilerini, yada kendi yazdıklarını.... Herhalde anlardın... Sizin gibilerin sorunu ne biliyormusun, "bütünlük yoksunusunuz"... Herşey işinize geldiği gibi... Bu forumda bir demircan "garebeti" vardı, birde eğitimx, hüzün gibi garabetler...

Lütfen o topa girmeyin! Ama kimlerle yatağa girdiğinizide unutmayın!

Bu formda olduğum sürece, sen ve eğitimx gibi "sıfır soyut zekalılara" karşı yazacağım...
Sayfa oluşturma zamanı: 0.214 saniye
Sistem Kunena Forum