Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Özel Eğitim Sınıf Öğretmeni

BAŞLIK: işten çıkarılma

işten çıkarılma 12 Mar 2014 22:05 #1

• nurten33
  • nurten33 Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 12
  • Teşekkür Sayısı: 1
  • Başarı: 0
ben emekli zihinsel engelliler sınıf öğretmeniyim .çalıştığım kurumda 1 ay sonra sözleşmem bitecek ve 1 yılım dolmuş olacktı yalnız işveren tazminat vermeden işten çıkarmak istiyor .bana fesih ile ilgili vermiş olduğu tebliğ kağıdını imzalamadım buna rağmen ben senin 15 i itibarıyla sözleşmeni fes ettim diyor:
ben bu durumda ne yapabilirim.?lütfen bana acele cevap yazarsanız memnun olurum.cevabınızı Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine gönderebilirsiniz ilk defa böyle bir durumla karşılaşıyorum bana ihbar tazminatı vereceğini söyledi bu nasıl hesaplanır şimdiden taşakkürler
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: KARTANESİKOC

işten çıkarılma 12 Mar 2014 22:17 #2

• huzun
  • huzun Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 222
  • Teşekkür Sayısı: 76
  • Başarı: -8
işveren eğer tazminat vermemek için böyle bir yola başvuruyorsa hata ediyor, emeklinin kıdem tazminatı olmaz zaten, iyi bir iş hukuku uzmanı avukat bulun...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: KARTANESİKOC

işten çıkarılma 12 Mar 2014 22:23 #3

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
İşveren sözleşmenizi feshetmek istiyorsa elbette edebilir. Zaten 1 yıllık sözleşme ile Milli Eğitim eğitim "öğretmen" personelinin "genel uygulamaya" göre kıdem tazminatı hakkı yoktur.

Size ihbar tazminatı verileceği söylenmiş. Zaten verilmesi gerekiyor. Bu da sizin durumunuzda 4 haftalık brüt ücretinizdir.

İşten haksız yere çıkartıldığınızı iddia ederek işe iade davası açabilirsiniz. Ancak sizin durumunuzda bunun çok fazla işe yarayacağını sanmıyorum.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Son Düzenleme: 13 Mar 2014 01:18 yazan barisltd.

işten çıkarılma 12 Mar 2014 23:31 #4

• EceMina
  • EceMina Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 59
  • Teşekkür Sayısı: 13
  • Başarı: 1
sayın Barış nasıl yani sözleşmesini fesh ettiğimiz öğretmene kıdem tazminatı ödemiyormuyuz. bu 1 yıl siçin mi yoksa 2.sonrası yıllar içinde dahil mi? zira ben hep verdim .. ayrıca bir arkadaşımız emekli öğretmen için de kıdem tazminatı yok demiş doğrumu? Muhasebecim bu konuda ssk lı olarak tüm hakları vardır demişti.. doğru bilgiyi nerden bulabilirim .. özelden mesaj atrsanız çok memnun olurum ..

işten çıkarılma 12 Mar 2014 23:51 #5

• EceMina
  • EceMina Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 59
  • Teşekkür Sayısı: 13
  • Başarı: 1
sayın Barış sayın Hüzün her ikinizinde yazdıklarınızı internette bir çok uzmanın görüşlerini okudum Şükrü Kızılot almaz .Ali tezel alır diyor şaşırdım valla .. :silly:

işten çıkarılma 13 Mar 2014 01:18 #6

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Şaşıracak bir şey yok... :) Okuduklarınızın hepsi doğru. Çünkü burası Türkiye.

Şimdi olay şudur... Devlet kendisi sözleşmeli öğretmen çalıştırdığı için bunlara 1 yıllık sözleşme yapma uygulaması getirmiş. Tabi devlet bu kişilerin tazminatı, kıdemi falan uğraşmak istememiş. Bu sözleşmeleri belirli süreli sözleşme olarak kabul etmiş. Ne kadar tekrar ederse etsin bu kapsamda değerlendirmiş.

Dolayısıyla, bu konuda işmahkemelerine falan açılan tüm davalar çalışanın aleyhine sonuçlanır imiş! Hatta çalışma bakanlığı müfettişleri bile bu şekilde görüş verirmiş.

Ne çare ki, işin içine özel sektör de girince yargıtay kendisiyle tutarsız bir içtihat oluşturdu. Şimdi bu davaların bir kısmı eski usul, bir kısmı yeni usul sonuç veriyor. Ancak şu var ki, bir öğretmenle 1 dönem için sözleşme yaparsanız ve bu sözleşme belirli süreli sözleşme ise, sözleşme bittiğinde taraflar el sıkışır ve ayrılır. Tazminat falan filan olmaz. Bunu, evinizi boyatmak için anlaştığınız bir boya ustasıyla yaptığınız bir sözleşme gibi düşünebilirsiniz.

Ancak, hukuk diyor ki, eğer sen o boyacıya sürekli iş veriyor ve sözleşmesini yeniliyorsan artık o belirli süreli sözleşme değildir, belirsiz süreli sözleşmedir. Dolayısıyla boyacıyı işin bitti diye gönderemezsin, kıdem tazminatını vs ödemek zorundasın diyor.

Diğer taraftan, ne türlü sözleşme olursa olsun, bir kişinin kıdem tazminatına hak kazanması için 1 yıl çalışma süresini doldurması gerekir. 1 gün eksik olsa alamaz.

Emekli kişilerinde kıdem tazminatı vardır. Konu emeklilik ikramiyesi ile karıştırılmasın. Emekli olan kişi yeniden işe girmişse aynen diğer çalışanların haklarına sahiptir.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Son Düzenleme: 13 Mar 2014 01:20 yazan barisltd.

işten çıkarılma 13 Mar 2014 09:41 #7

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Sen ne kadar haklı olursan ol.Yasal anlamda tutanaklarını tut. Çalışan mahkemeye giderse maça 1-0 yenik başlıyoruz.

işten çıkarılma 13 Mar 2014 10:13 #8

• vildan
  • vildan Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 57
  • Başarı: 0
Benim bu konuda iki davam var. Sonuçlanınca sizi haberdar edicem..İyi çalışmalar..
Sayfa oluşturma zamanı: 0.242 saniye
Sistem Kunena Forum