Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: DAMAR OKUMA

DAMAR OKUMA 11 Mar 2014 17:30 #89

• ert_kocak
  • ert_kocak Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 2
  • Başarı: 0
Güçlü olan ayakta kalsın, Gerisini yuvarla gitsin çukura... :angry:
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

DAMAR OKUMA 12 Mar 2014 11:17 #90

• gulumse
  • gulumse Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 241
  • Teşekkür Sayısı: 146
  • Başarı: 1
ne kadar ilginç değil mi arkadaşlar!

damar okuma mucidi devlet memurları forum sitelerinde sektörün bir parçası gibi davranarak
kurumlara ahkam kesiyor..

soruyorum sana ey devlet memuru/memurları:
- devletin telefonuyla hiç aileni aradın mı?
- özel işlerin için mesai saatini kullandın mı?
- özel işin için devletin aracını/yakıtını kullandın mı?

o zaman sus ve hayırlı işler yap..

bu kurumlar hırsız değil (hırsızını da bulup cezalandırmak seninlerin görevi.. ama siz işin kolayını şeçmişsininiz tümünüz hırsız diyerek)

hatta farkındaysanız bürokratik hırsızlık mevcut;
her ay kurumların hakedişini; skr/ram raporu bahanesiyle, zorunlu personel, dengeli dağıtım, iş planı, %3 icadı vd. mevzuatsal nedenlerle ortalama bir kurumda ayda 5000-6000 tl. civarı yontuluyor..
biz farkındayız..

ey site yönetimi bu memurları ve yazdıklarını listele bakan beye sun..
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: vildan, 4558, sizgin

DAMAR OKUMA 14 Mar 2014 14:05 #91

• sizgin
  • sizgin Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 647
  • Teşekkür Sayısı: 401
  • Başarı: 14
17 Şubat 2013 Tarihli Hürriyet.com haberidir.

Avuç içi yoklamaBurak COŞAN17 Şubat 2013e-postaMİLLİ Eğitim Bakanlığı, engellilerin eğitimi için kurulan özel eğitim merkezlerinde gerçekleşen yolsuzluğa karşı avuç içi okuma sistemini devreye sokuyor. Bu sistemle beraber derse gelmeyen engelli öğrencilere fazladan para ödemenin önüne geçilecek.
ENGELLİLERİN eğitimi için kurulan özel eğitim merkezlerinde yaşanan yolsuzluğa karşı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) avuç okuma sistemini getiriyor. 2009 yılında patlak veren ve ‘hayali engelliler’ yaratarak engelli eğitiminde 3 milyon liralık vurguna karşı sert önlemler alan Milli Eğitim Bakanlığı artık derse girmeyen öğrenciyi avuç içi sistemi ile belirleyecek. Bu sistemle beraber derse gelmeyen öğrencilere fazladan para ödemenin önüne geçmek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı’na özel eğitim kurumları aradaki çürüklerin temizlenmesi için destek verirken, yönetmelikte ise değişiklik yapılmasını istiyor.

GELDİ DEMEYE MECBURUZ

Türkiye’de engellilere yönelik eğitim veren bin 748 özel eğitim merkezinde, yaklaşık 255 bin engelli vatandaş eğitim görüyor. Devlet ders gören öğrenciler için ders saati başına 43 lira ödeme yaparken, derse girmeyen öğrenci için ücret ödenmemesi özel eğitim kurumlarını zor durumda bırakıyor. Özel eğitim merkezleri de engellilerin eğitimi için yönetmelikte yer alan ‘derse gelmeyen öğrenciye ders ücreti ödenmez’ maddesinin değiştirilmesini istiyor. Öğrenci gelmese de o ders için öğretmenlerin hazır bulunduğunu söyleyen özel eğitim merkezi işletmecileri, “Öğrenciler gelse de gelmese de çalışanlarımıza paralarını ödemek zorundayız. Devlet gösterilmeyen dersin ücretini ödemem, telafi dersi de yapamazsın diyor. Böyle olunca da yolsuzluklar ortaya çıkıyor. Gelmeyen öğrenciler gelmiş gibi gösteriliyor. Geldi gibi göstermeye mecbur kalıyoruz. Kurumların başka türlü ayakta kalması imkânsız hale geliyor” diyor.

MEB: DURUMUN FARKINDAYIZ

Yolsuzluğu önlemek için yapılan çalışmalarda son aşamaya gelindiğini söyleyen Milli Eğitim Bakanlığı yetkilisi, 2009 yılından yaşanan yolsuzluk olayından sonra ‘hayali engelli’ sistemini ortadan kaldırdıklarını, ancak gelmeyen öğrencinin belirlenmesi konusunda eksikleri olduğunu söylüyor. MEB yetkilisi, “Yaşanan durumun farkındayız. Avuç okuma sistemiyle beraber devletin kasasından boşa çıkan parayı engelleyeceğiz. Ancak kurumlarında destek olması şart. Onların yaşadıkları sıkıntıların da farkındayız. Ancak yönetmelik gereği derse girmeyen öğrencinin ödemesi yapılamaz” diyor.

YAPILANLAR VİCDANSIZLIKTIR
Özel Eğitim Kurumları Derneği Koordinatörü Yüksel Yıldızlar da sektördeki çarpıklıklara vurgu yapıyor. Getirilmeye çalışılan avuç okuma sisteminin bir an önce faaliyete geçmesi gerektiğini söyleyen Yıldızlar şunları söylüyor: “Sektörde bazı vicdansız kurumlar var. Ancak bu durumu bütün sektöre maletmek insafsızlık olur. 255 bin engelli eğitim görüyor, sosyal hayatla tanışıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bunu düşünerek hareket etmesi gerek. Gelmeyen öğrenciye para ödemem demekle olmuyor. O öğrenci gelse de gelmese de o kurum açık ve öğretmen istihdam ediyor. Maaş ödüyor. Bu yolsuzluğun tek sorumlusu da bakanlıktır.”

Sistemi kurmayana ödeme yok

AVUÇ okuma sistemi ile birlikte MEB, öğrencilerin devamsızlığını sistemden takip etmeye planlıyor. 2012 yılının mayıs ayında çıkan yönetmelikle beraber sistem zorunlu kılındı ancak sistem şu anda sadece devlete bağlı Rehberlik Araştırma Merkezleri’nde kullanılıyor. Mayıs ayına kadar Özel Eğitim Merkezleri’de sistemi kurmak zorunda. MEB yetkilileri sistemi kurmayan merkezlere ödeme yapılmayacağını belirtiyor. Yetkililer, sistemi kurmak için ise merkezlere ödeme yapılmayacağını, kendi imkanlarıyla sistemi kurmak zorunda olduklarını söylüyor.

Ödemeler artırılsın

· Kurumlar ilk olarak ders saati başına verilen ücretlerin artırılmasını istiyor
· Öğretmen açığı ile ilgili önlem alınması.
· Ücretsiz olarak taşımacılık yapan servislere ayrıcalıklar tanınması.
· Gelmeyen öğrencilere telafi dersi şansı tanınması.
· İlkokul öğretmenlerinin özel eğitim kurumlarından öğretmenlik yapmasını sağlayan MEB’in açtığı kursların tekrar açılması.
· Yolsuzluk yapan kurumların açıklanması, bütün sektörün zan altında kalmaması.

www.hurriy...615759.asp
Sus kimseler duymasın, duymasın ölürem ha,
Aymışam yarı gecede, seni bulmuşam sonra...
Son Düzenleme: 14 Mar 2014 14:07 yazan sizgin.

DAMAR OKUMA 14 Mar 2014 14:12 #92

• sizgin
  • sizgin Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 647
  • Teşekkür Sayısı: 401
  • Başarı: 14
Arkadaşlar Parmak okuma sistemiyle ilgili iptal kararından sonra damar okuma sisteminin iptal edilmemiş olmaması manidardır. Hem açılmış bir dava olduğu konusunda da ciddi endişelerim var.
GErçekten bir dava açıldı mı?
Açılan dava da gerekçe ne?
İptal nedenlerimiz nelerdir?

Eğer açılan bir dava var ise bu davanın dosyalarına takibine ve içeriğine nasıl ulaşabilirim?
Bilgisi olan arkadaşlardan ivedi cevap bekliyorum lütfen. Ama ben biliyorum açıldı tarzında değil belgeli numaralı. Yani kaynak göstererek. Ama unutmayın kaynaktan kastım üzerine oturduğumuz bölgemiz değil resmi kanaldrı:)
Sus kimseler duymasın, duymasın ölürem ha,
Aymışam yarı gecede, seni bulmuşam sonra...

DAMAR OKUMA 14 Mar 2014 14:27 #93

• Ersoy
  • Ersoy Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 31
  • Teşekkür Sayısı: 19
  • Başarı: 0
Arkadaşlar dışarı çıkın ve HIRSIZ VARRRRRR diye bağırın bakın başınıza neler gelecek. Yıllardır verdiğimiz emeklerin hiç birini görmeyip hepimizi HIRSIZ ilan edenler, simdiler de HIRSIZ VARRRR diye bağıranları topluyor. Mahkeme kararları günlük siyasi terçihlere göre veriliyor. Ve bizler bu kaosun için de yaşam mücadelesi veriyoruz. Kimseye güvenimiz kalmadı. Biz den bildiğimiz derneklere bile. Ama ne derler çıkmayan canda umut vardır. Bu saatten sonra hiç kimseye bizlere böyle hitap etmesine müsade etmemeliyiz. Hele hele bizi yönettiğini söyleyenlere.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mineyilmaz

DAMAR OKUMA 14 Mar 2014 15:13 #94

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
vay be! herşey 3 milyon içinmiş...

hadi diyelim bu sistem bu hali ile geldi. had diyelim o 3 milyon devletin kasasında kaldı. ve hadi diyelim hiç bir kurum batmadan yoluna devam etti. (ki bunların hepsine "hadi diyelim")...

bunların derdi biter mi?

bakın; "bütünlük yoksunu garabetler", "sıfır soyut zekalılar", "hırsız patronlarının yılmaz savunucuları" başladılar bile yeni gündemlerini tartışmaya...

neymiş efendim; türkçe-matematik modülleri okullarda verilmeliymiş...
neymiş efendim; bedensel engelliler bu alandan çıkmalıymış...
neymiş efendim; hafif düzeyde zihinsel engellilerin ne işi varmış bu alanda...

size sesleniyorum! "bütünlük yoksunu garabetler", "sıfır soyut zekalılar", "hırsız patronlarının yılmaz savunucuları"...

açıkça derdinizi söyleyin!!!

DAMAR OKUMA 19 Mar 2014 12:37 #95

• ozeltercih
  • ozeltercih Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 674
  • Teşekkür Sayısı: 371
  • Başarı: 4
SEVGİLİ ARKADAŞLAR ŞU "MANİDAR" LAFINI BİR SÜRE KULLANMAMANIZI İSTİRHAM ETSEM OLUR MU? HI?
Sayfa oluşturma zamanı: 0.513 saniye
Sistem Kunena Forum