Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: DAMAR OKUMA (MA)

DAMAR OKUMA (MA) 13 Mar 2015 23:16 #41

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Haber kelalaka bir yerde yayınlanmış ama damar izi tanıma için mecliste soru önergesi verilmiş.
Özel Eğitim Kurumlarının mağduriyeti giderilecek mi?

VEYSEL SAVAŞ

CHP Hatay Milletvekili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere soru önergesi sundu.

Ediboğlu, yazılı soru önergesinde, şunları sordu:

“Bakanlığınız tarafından çıkarılan, Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği gereğince; Özel Eğitim Okulları, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinden devletin mali desteği ile yararlanan engelli bireylerin takibini sağlamak, ödemelerin yerini bulup bulmadığını öğrenmek, böylece Merkezlerin çalışmalarını denetlemek amacıyla Damar Tanıma Sistemi’nin uygulamaya alındığını biliyoruz.

Yönetmeliğin amacının “Merkezlerin yaptığı yolsuzlukları denetlemek” olduğu ileri sürülerek engelli bireyleri de bu uygulamanın içinde yer alınmaları sağlanmıştır. Şu an 17 ilde uygulamada olan ve 1 Nisan ve 1 Mayıs 2015 tarihleri itibariyle Türkiye genelinde uygulamaya geçirilmesi düşünülen sayısallaştırılmış kimlik doğrulama (damar tanıma) sisteminin Özel Eğitim Okulları, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde ise mağduriyete neden olduğu belirtilmektedir.

Bu çerçevede;

1-) İnsan hak ve özgürlüklerine aykırı olduğu Danıştay, Anayasa Mahkemesi tarafından defalarca karara bağlanmış olmasına karşın 17 ilden sonra, 01 Nisan ve 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren tüm illerde uygulamaya geçilmesi planlanan, Damar Tanıma Sistemi uygulamasının engellilerin durumları kullanılarak, onları sıkıntıya sokacak uygulamaları da beraberinde getirdiği doğru mudur?

2-) Ayrıca önceki sistemde öğrenci gelmediği günün telafisini alıyorken, getirilen uygulamada Bakanlığın uygun gördüğü telafi süresinin sınırlı olması ile (5 gün), Özel Eğitim Kurumları mağdur olduğu için, telafi sisteminde sürenin o ay içinde yapılması yönünde süre uzatmayı düşünüyor musunuz?

3-) Damar Tanıma Sistemi için gerekli olan cihazın satışının, tek bir firma tarafından yapıldığı ve satış fiyatının çok yüksek olduğu iddiaları doğru mudur?

4-) Bakanlığınız tarafından yayımlanan şartnamede Damar Tanıma Sistemi için gerekli olan cihazın, piyasada bulunabilecek tek bir ürünün vasıflarını taşıdığı, bu ürünün teknik özelliklerinin ise dosyada satır satır kağıda geçirildiği, ancak; ürünün tek bir firma tarafından temin edilebildiği için toplam cirosu 6-7 Milyon Doları bulan bu cihazlar için hiçbir kimsenin pazarlık yapma şansının olmadığı iddiaları doğru mudur? Daha uygun bir bedel ile alternatif sistemleri kurabilecek yüzlerce firmanın da bulunabileceği iddiaları doğru mudur?

5-) Damar tanıma yerine, parmak izi sistemlerinin kullanılması halinde fiyatın neredeyse beşte birine düştüğü, iddia edildiği üzere damar izi tanıma ile parmak izi tanıma arasında güvenlik açısından ciddiye alınacak bir fark bulunmadığı, hatta hatalı okuma veya okuma reddetme oranlarının parmak izi tanıma ünitelerinde çok daha düşük değerlere sahip olduğu ve çok daha az sorun çıkardığı doğru mudur?

6-) El okuma sistemlerinin hali hazırda şifrelenmiş veri algoritmalarını kullandığını ve verilerin güvenliği için ayrıca VPN kurulmasına da gerek olmadığı, VPN hizmeti için 3 yıllığına aylık 500 TL den toplam 18.000.TL taahhüt verilmesine de gerek duyulmayacağı ve Özel Eğitim Kurumlarının mağduriyetlerinin bir ölçüde giderileceği doğru mudur?
7-) Tüm bu konularla ilgili bir çalışma yapmayı ve kamuoyunu bilgilendirmeyi düşünüyor musunuz?”

Kaynak: www.ozyurt...ek-mi.html
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: gulumse, sabak, tartanc ve bu kullanıcının diğerlerinden 6 teşekkürü var

DAMAR OKUMA (MA) 13 Mar 2015 23:34 #42

• türkiyem
  • türkiyem Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 813
  • Teşekkür Sayısı: 239
  • Başarı: 0
Milletvekilinin bu duyarlılığı ve doğru tespitlerinden dolayı teşekkür ediyorum siyasi olacak ama CHP milletvekilinin bu çıkışı beni baya şaşırttı .. Muhalefet böyle Olmalı .. Tespitler yerinde ve doğru.. Şahsi görüşüm keşke bunları hükümet milletvekilleri görseydi Çünkü onlara hükümet kurma Hakkını oylarımızla bizler verdik

DAMAR OKUMA (MA) 14 Mar 2015 08:06 #43

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
garip yazan:
nedir bu gizem? ne gerek var bu triplere? danıştay durdurmuş, damar okuma şimdllik iptal. ama şimdilik. meb misillemeye hazırlanıyor. yağmurdan kaçarken doluya tutulma durumları. cihaz alanlara hayırlı olsun, almayanlar şanslı. denetleme elektronikten tekrar manuele dönecek. yönetmelik, genelge, baskınlar, yaptırımlar. herkes herşeye hazırlıklı olsun. büyüklerimiz ne demiş: adın çıkacağına, canın çıksın.
fuat avni mod on

DAMAR OKUMA (MA) 14 Mar 2015 14:47 #44

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Bu konuyla ilgili açılan başlıklar ve mesajlar neden sürekli silinir oldu pek anlam veremiyorum.

Haliyle herkes damar tanımanın iptal edilip edilmediğini merak ediyor.

Haber gazetelere düştüğü için bunu gizleyip saklamanın alemi yok bence.

Evet, damar izi tanıma sistemi için yürütmeyi durdurma kararı verilmiş! Kesin olarak teyid edilmiştir. Bundan sonra top Bakanlıkta! Nasıl bir yol izleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Dilerim kurumlara daha fazla mağduriyet yaratmamak adına hızlı hareket eder ve önlemler alırlar.

Ancak forumda kedi kumunu örter gibi bir yol izlenmesini doğru bulmadığımı ifade etmek isterim. Evet, burası özel bir platformdur ve forum yönetimi her türlü tasarrufta bulunma hakkına sahiptir. Ancak, özgürlüklerin fazlaca kısıtlandığı ortamlarda insanlar kendilerini rahat ve doğru ifade edemezler. Bu görüşler başka ortam ve sosyal alanlara kaymaya başlar.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: deniz76

DAMAR OKUMA (MA) 14 Mar 2015 14:51 #45

• türkiyem
  • türkiyem Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 813
  • Teşekkür Sayısı: 239
  • Başarı: 0
Bakanlıktan heran erteleme kararı gelebilir ..

DAMAR OKUMA (MA) 14 Mar 2015 15:01 #46

• karinca02
  • karinca02 Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 59
  • Teşekkür Sayısı: 11
  • Başarı: 1
Sayin ltd. Ben ve diger yorum silenler tavsiye uzerine sildik. Resmi aciklama olmadan, MEB gerekli yaziyi gondermeden yaptigimiz aciklamalar pek dogru olmadi. Burada yazilanlarla hareket edip sistemi kapatanlar ya da cihaz satin almaktan vazgecenler olursa magdur olma ihtimaline karsi silmek en dogrusuydu bence...
Zaten ülkemiz her turlu istismara acik durumda, öyle degil mi :))

DAMAR OKUMA (MA) 14 Mar 2015 15:07 #47

• serhatkul
  • serhatkul Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 183
  • Teşekkür Sayısı: 41
  • Başarı: 2
Soru şu Paraları yatırdık ama cihazı teslim almadık şimdi ne yapmalıyız ..?

DAMAR OKUMA (MA) 14 Mar 2015 15:08 #48

• anestezi
  • anestezi Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • DENEYİMLİ ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON
  • Gönderiler: 198
  • Teşekkür Sayısı: 81
  • Başarı: 1
herkesin kafası karışık,inanın bakanlık mı danıştay mı artık kim karar verecekse bir an önce duyurulmalı çünkü zaman kısa ve herkes bu konuyla ilğili gerekli açıklamayı bekliyor. Cihaz alıp ''keşke almasaydım'' diyenler mi ''acaba alsak mı'' diyenler çok fazla ve buda kurumları psikolojik yıpratıyor inşallah haftaya bir açıklama yapılır diye ümit ediyorum
ÖZEL DENEYİMLİ ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ
Sayfa oluşturma zamanı: 0.280 saniye
Sistem Kunena Forum