Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Otizm Eylem Planı

Otizm Eylem Planı 07 Ara 2016 14:45 #41

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Bunun olması için birinin aldığı eğitimin diğerinden iyi olması lazım.

Matematik öğretmenin verdiği matematik eğitimde çuvallıyorsak, beden eğitimi, matematik veya coğrafya öğretmeninin verdiği özel eğitimde ne bekliyoruz? :)
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Son Düzenleme: 07 Ara 2016 16:13 yazan barisltd.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: egemenege

Otizm Eylem Planı 07 Ara 2016 18:20 #42

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
"biraz esprili yaklaşayım: meb böylece normal gelişim gösterenlerle özel eğitime gereksinim duyanların arasındaki mesafeyi kapatacak ama normal gelişim gösterenlerin aleyhine..."
yukarıdaki yanıtın aynısı size de gelsin sn. barış, sırf bana muhalefet olsun diye yazdığın şeyler bazen gerçekten tıp doktoru kimliğinizle uyuşmuyor. siz tıp dr. u olarak aldığınız eğitimle özel eğitimi nasıl bağdaştırıyorsanız, yaygın eğitim mezunu arkadaşları kurumlarınızda 3 haftalık slaytlarla nasıl "özel eğitim alan öğretmeni" olarak kabul ediyor ve tanıtıyorsanız, bazı kurumlar gibi lise mezunlarını nasıl derse sokuyorsanız, beden eğt. öğretmeninden fizyoterapist, herhangi bir lisans mezununu konuşma terapisti olarak cahil velilere kakalıyorsanız; işte benim önerim bunlar kadar eğitim dışı değil...ben DİYORUM Kİ; meb'in elinde binlerce depo öğretmen var ve onbinlerce öğretmen haftada 16 saat derse girip tam maaş alıyor. işte onlardan özel eğitimde yararlanabileceğin branşlardan (türkçe, matematik, sosyal bilgiler, rehber öğretmen, müzik öğretmeni, beden eğitimi öğretmeni, iş eğitimi vb ) öğretmenleri destek eğitiminde kullan, NASIL AÇIK ÖĞRETİM MEZUNLARI VE ATANAMAYAN SINIF ÖĞRETMENLERİYLE YILLARDIR ÖZEL ÖZEL EĞİTİM YAPIYORSAN! İNANIN Kİ BUNDAN KÖTÜ OLMAZ! HİÇ OLMAZSA HAFTADA 2 SAAT YERİNE GÜNDE 4-5 SAAT EĞİTİM VERİRSİN!!!
A N L A T A B İ L İ Y O R M U Y U M ? ? ?

Otizm Eylem Planı 07 Ara 2016 20:39 #43

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
Öncelikle ben öğretmen değilim, derse de girmiyorum. :) Siz daha özel eğitimin adını duymamışken ben hastane stajlarında Denver testini uyguluyordum. Biraz alakam var yani.

Neyin iyi, neyin kötü olduğu belli. PISA sonuçları ortada. Kötü olan bir sistemde ısrar etmenin anlamı ne ANLAYAMIYORUM! :)

Hayır, günde 4-5 saat eğitim verecekse versin zaten... ben mani olmayayım. İnan engel olmak için en ufak bir istek ve arzum yok. :) Ama burada yanlış şeyleri savunmanıza göz yumamam, o ayrı bir konu. Verimsiz, kötü sonuç veren, işe yaramayan bir sistemin nesini savunuyorsunuz?

Depo öğretmenler varmış... e niye var acaba? Hadi sıkıysa çoğu torpille gelmiş o depo öğretmenleri öğretmen açığı olan köylerde falan görevlendir. Belki bir gün seni bakan, müsteşar, daire başkanı falan yaparlarsa kullanırsın. :)

Yine tekrar ediyorum. MEB asla ve hiç bir zaman özel sektöre rakip olamaz. Olamamıştır da zaten. Bir insan ilkokul için bedava devlet okulu yerine yıllığına 70-80 bin TL verip özel okulu tercih edebiliyorsa (imkanı olanlar için söylüyorum) MEB bu işi gerektiği gibi yapamıyor demektir. O yüzden, ister günde 4-5 saat, ister haftada 45 saat bedava eğitim versin. Bence sakıncası yok. Hatta iyi bile olur. Bzim işimizi daha nitelikli yapmamıza, rekabetçi olmamıza vesile olur.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ozal24, egemenege

Otizm Eylem Planı 07 Ara 2016 23:05 #44

• garip
  • Platin Uye
barisltd yazan:
Öncelikle ben öğretmen değilim, derse de girmiyorum. :) Siz daha özel eğitimin adını duymamışken ben hastane stajlarında Denver testini uyguluyordum. Biraz alakam var yani.

Neyin iyi, neyin kötü olduğu belli. PISA sonuçları ortada. Kötü olan bir sistemde ısrar etmenin anlamı ne ANLAYAMIYORUM! :)

Hayır, günde 4-5 saat eğitim verecekse versin zaten... ben mani olmayayım. İnan engel olmak için en ufak bir istek ve arzum yok. :) Ama burada yanlış şeyleri savunmanıza göz yumamam, o ayrı bir konu. Verimsiz, kötü sonuç veren, işe yaramayan bir sistemin nesini savunuyorsunuz?

Depo öğretmenler varmış... e niye var acaba? Hadi sıkıysa çoğu torpille gelmiş o depo öğretmenleri öğretmen açığı olan köylerde falan görevlendir. Belki bir gün seni bakan, müsteşar, daire başkanı falan yaparlarsa kullanırsın. :)

Yine tekrar ediyorum. MEB asla ve hiç bir zaman özel sektöre rakip olamaz. Olamamıştır da zaten. Bir insan ilkokul için bedava devlet okulu yerine yıllığına 70-80 bin TL verip özel okulu tercih edebiliyorsa (imkanı olanlar için söylüyorum) MEB bu işi gerektiği gibi yapamıyor demektir. O yüzden, ister günde 4-5 saat, ister haftada 45 saat bedava eğitim versin. Bence sakıncası yok. Hatta iyi bile olur. Bzim işimizi daha nitelikli yapmamıza, rekabetçi olmamıza vesile olur.

benim yazdıklarımdan sistemi savunduğum sonucuna nasıl vardınız? eldeki bu malzemeyle, bu beyin takımıyla finlandiya sistemini getirme şansımızın olmadığını benim öğrencilerim de tahmin edebilir. ben yalnızca özel özel eğitim için öneriler getiriyorum var olan sisteme ve soyguna alternatif olarak. ısrarla savunduğunuz şimdiki sistemden neden hizmet alan aileler memnun değil de yalnızca sen ve senin gibi "bırakınız yapsıncılar" memnun?
çok uzatmak istemiyorum. hiç bir çözüm önerisi sunmadan yalnızca muhalefet etmek amaçlı yazdıkların gerçekten kabak tadı verdi. bir ay önce sorduğum bir soruyu hala yanıtlamadın barış bey: tıp doktoru iken neden özel eğitim sektörüne dahil oldun, ülkemizin maliyeti en yüksek ve en gözde mesleğini bırakıp daha da açık sorayım neden attan inip eşşeğe bindin???

Otizm Eylem Planı 07 Ara 2016 23:37 #45

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
Ben sorunu yanıtladım ama sen okumazsan ne yapabilirim ki? Ayrıca konu ben miyim? İster ata binerim, ister eşeğe, ister yürürüm, ister uçağa binerim. Keyif benim değil mi? Buradan bir şey çıkartmaya çalışıyorsan üzülerek söylemeliyim ki sana malzeme çıkmaz.

Burada eğitim sistemiyle ilgili çok öneri getirdim ben. Sorarlarsa yine getiririm. Bugün sizin kullandığınız Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı uygulaması da acizane 8-10 kişilik bir ekibin çalışmasıyla mevzuata girmiştir. Yoksa MEB'in oturduğu yerde keşfettiği bir sistem değildir. Kullandığınız eğitim programlarının ilk taslakları özel eğitim kurumlarınca hazırlanmıştır. Yani dünden bugüne oturduğumuz yerde oturarak gelmedik. Ne çare ki MEB 2005'den sonra bu ilerleme sürecini bıçakla kesermiş gibi sekteye uğrattı.

Ben sizin mesleki kökeniniz hakkında o kadar meraklı değilim ama planlama, projelendirme hakkında bir kaç şey bilirim ve bunları dikkate almanızı öneririm. Öncelikle kötü sistemler modifikasyon ile düzelmez, baştan tasarlanmaları gerekir. İkincisi, bir şey yapmadan önce mevcut durumun doğru düzgün analizinin yapılması, veri toplanması gerekir. Öyle havadan sallamayla şunu şuradan alıp buraya koyalım diyerek çözüm olmaz.

Şimdiki sistemden memnun olduğumu falan söylemedim. Ama benim ailelerim benden memnun. Beni de bu ilgilendirir. MEB'in sorunlarını ben çözmek zorunda değilim ki! MEB politikalarını ben sadece eleştirebilirim. Çözüm bulmak benim işim değil.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: egemenege

Otizm Eylem Planı 08 Ara 2016 09:06 #46

• garip
  • Platin Uye
PISA'da başarısız olan sistem özel eğitimde nasıl başarılı olur diye buyurmuşssunuz. o sınavlarda en başarısız olduğumuz konuların başında "okuduğunu anlama" geliyor barış bey. ben ne meb'i ne de sistemini savunuyorum. tekrar ve son kez yazıyorum:ben pragmatist olarak bu malzemeyle engelli bireylerin haftada 2 saat yerine 30-40 saat nasıl hizmet alır derdindeyim, yalnızca akademik olarak değil, spor, sanat, günlük yaşam becerileri, sosyal hayat vb... bu ülkeye yeniden bir ATATÜRK ve HASAN ALİ YÜCEL gelemeyeceğine göre, ortadoğulu olmaya hızla sürüklenirken gerçekçi olmaya çalışıyorum. sürekli özel sektörü savunmanızın nedeni en gözde mesleği bırakıp bu alana girmeniz mi onu merak ediyorum yoksa bana ne ister dr ol ister baytar, ister eşşege bin ister deveye...denver uygulamışsınız da alanı keşfetmiş olabilirsiniz, onu uygulamak için tıp dr.u olmaya gerek yok, 4 yıllık edebiyat fakültesinin ilgili bölümünden mezunu olmak yetiyor. devletin matematik öğretmenini kücümsüyorsun da öğretmen ve eğitimci olmayanın burada hergün ahkam kesmesine bayılıyorsun! sana haftalık 2 seanslık patinajda başarılar ve bol kazançlar diliyorum. temennim burada nöbetçi ahkamcılık yapman yerine bu değerli zamanını çocuklara ayırman... hörmetler!!!

Otizm Eylem Planı 17 Ara 2016 02:18 #47

• sizgin
  • sizgin Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 647
  • Teşekkür Sayısı: 401
  • Başarı: 14
Bazen susmak en büyük bilgeliktir. Garip şeyler yazılıyor, garipsiyorum. Birileri nasihatler veriyor, ötekiler ciddiye alıyor. Sonra Cem Yılmaz 'ın gora filminden replikler canlanıyor gözümde. "Komutan Logar, bir cisim yaklaşıyor.
-"O bizim gezegen gerizekalı"
-"kimsin sen kim? Çık dışarıya"
Sus kimseler duymasın, duymasın ölürem ha,
Aymışam yarı gecede, seni bulmuşam sonra...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ozal24, geceee, egemenege

Otizm Eylem Planı 30 Ara 2016 12:06 #48

• Eriond
  • Eriond Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 205
  • Teşekkür Sayısı: 26
  • Başarı: 0
Alakalı değil ama soruyu yazabileceğim başka bir konu bulamadım.

Kullandığım özel eğitim yazılım programından bir konu hakkında yardım almak isterken oradaki bir arkadaş bana aylık öğretmene yazılabilecek saat sayısının 160 ile sınırlı olmadığını ve 5.haftası olan aylarda 180-190 saatlere kadar çıkabildiğini söyledi.
Biz kurumlar olarak bir öğretmene haftalık bazda 40 saat ders yazıyoruz.
Peki bu illa ayda 160 saat şeklinde olmak zorunda mı?
Bu dilden firar eden her söz, yaydan çıkmış ok gibi,
Sözler bazen bir hazine, bazen dermansız bir dert tipi !
Son Düzenleme: 30 Ara 2016 12:07 yazan Eriond.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.388 saniye
Sistem Kunena Forum