Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: 2019 ZAM ORANI

2019 ZAM ORANI 23 Oca 2019 23:13 #57

• cankiremitçi
  • cankiremitçi Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 2
  • Başarı: 0
soulofpuppet yazan:
Arkadaşlar hepimize allah kolaylık versin deyip,

150 farklı gelir kalemimiz olduğunu söyleyen arkadaşa sunu sormak isterim.

150 x 588 = 88200 TL ->> 2018 aralık faturası

bize çok bile dediği zam %14 olsa

2019 'da 12350 TL zam alırız.

20 personelimiz olsa sadece asgari ücret ödesek maliyet 2019 için 3.006,11 TL
2018 asgari ücret maliyeti 2.384,66 TL

aradaki fark 622 tl X 20 kişide = 12440 TL

Yani ocak bordrosuna asgari ücret bazında binecek yük sadece gelecek %14 zammı eritiyor.

yani 150 farklı yerden gelen geliri sadece 1 kalem yedi bitirdi.

Şimdi arkadaşın dediği zaten artmış olan 39 diğer gider kaleminin finansmanı nereden karşılanacak.

ya
1- Hala yapmadıysak çok ciddi personel kıyımı yapıcaz.(kurtarır mı bilemem)
2- polyannacılık oynıycaz kredi çekip düzelir diye kendimizi batırmaya devam edicez.(üç beş ay sonra kesin batış)
3- yada Alın atınızı diyeceğiz, ....(tünelin ucundaki ışık)

%25 altındaki her zam bizi batırmaya devam eder.

Kangren olan kolu kesip atmak en doğrusu. Ben başka yol göremiyorum açıkçası...

Hocam bu işleri bilmesek, yapmasak inanacağız. Allah arttırsın. Devletin yaptığı zam size kalsın madem. Hiç grup ders vermiyorsunuz herhalde? 50 öğrencinizin grubu olsa 50x165'ten 8.250 lira yapıyor hesaplamadığınız, 2019'da gelecek zammı boş verdik hadi. Umarım personelinize bari onu dağıtırsınız. Fazlasıyla da yeni ev mi araba mı alıyorsunuz artık... Bizde öğretmenler deneyimli, profesyonel bir kadro oluşturmaya çalışıyoruz. Dişliler, asgari ücretin altını kabul etmiyorlar. Hakları var. Biz büyüyoruz, onlar sayesinde. Umarım hakkaniyetli olursunuz.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

2019 ZAM ORANI 24 Oca 2019 00:05 #58

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Bunlar nasıl hesap kitap anlayamıyorum gerçekten...

8.000TL'yi 20 kişiye dağıtsan adam başı 400TL eder. Kimi ilçelerde doğru dürüst grup eğitimi verilmiyor. Verilen yerlerde gruplar birbiriyle eşleşemediği için çocukların bir kısmına grup eğitimi fatura edilemiyor.

Bunların hepsini geçiyorum bir tarafa da, buraları okuyanlar sanki bir kurumun çocuk başı geliri ve sadece personel gideri var zannedecek.

Düz, basit hesap yapsak
Aylık 100.000TL geliri olan kurum 2019'da %15-20 zam yapılsa eline fazladan sadece 15-20.000TL geçecek. Bir birey için bu büyük para... Bir kurum için cüzi bir gelir artışı. Son bir yılda işletme giderleri %20-30'dan daha az artan kimse var mı? Ben hesaplara bakıyorum, bizimki neredeyse %40 artmış. Bunun içinde personel gideri yok. Sadece elektrik, su, doğalgaz, yakıt, malzeme, kırtasiye, gıda vs. vs. vs..

Gidip 500.000, 1 milyon liralık yatırım yapacaksın, eline ayda 2-3 bin TL geçecek. İstenilen bu herhalde.. 1 milyon lirayı bankaya yatırsan %25 faiz veriyor. Aylık getirisi 20.000TL

Sen keriz gibi hala %10 mu zam gelecek, %20 mi zam gelecek diye beklemeye devam et.. Şu anda bu işi bırakıp kurum satmaya kalksan hesap kitap bilen hiç kimse bilançona baktıktan sonra teklif bile vermez.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Son Düzenleme: 24 Oca 2019 00:06 yazan barisltd.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, türkiyem, psycho01

2019 ZAM ORANI 24 Oca 2019 00:47 #59

• soulofpuppet
  • soulofpuppet Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 10
  • Teşekkür Sayısı: 4
  • Başarı: -1
Sayın kremitçi
Siz hangi bölgede çalışıyorsunuz bilmiyorum, işveren misiniz onuda bilmiyorum, muhtemelen değilsiniz, çünkü olsanız durumun gerçekten ne kadar kötü olduğunu sizde görürdünüz.

1-Bulunduğum bölgede öyle bir grup oranı yok. Ramın politikası gereği. Bu ay 140 fatura teslimi yaptım toplam grup sayım 6 veya 7 dir. Biz öyle 50 li 60 lı grupları hayal bile edemiyoruz.

2- Almadan vermek Allaha mahsustur. Biz işverenler olarak oyuncağa dönen ödeneklerle bu yükü nereye kadar taşıyabiliriz. Sonuçta hiç kar etmeyen ve gelirinin tamamını çalışanlarına ve işletme giderlerine harcayan bir işletme, eninde sonunda batmaya mahkumdur. Ve batan işletmeyle birlikte işverende, çalışanlarda mağdur olur.

Sizin işletmenizin şu anda karlılığı olabilir. Ama emin olun bu zam politikalarıyla bizlerin nasıl yürütemediği nokta geldiyse, sizin de yürütemeyeceğiniz nokta gelecektir. O zaman gelince "Sarı Öküzün" hikayesini okumanızı tavsiye edeceğim.

2019 ZAM ORANI 24 Oca 2019 01:52 #60

• cankiremitçi
  • cankiremitçi Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 2
soulofpuppet yazan:
Sayın kremitçi
Siz hangi bölgede çalışıyorsunuz bilmiyorum, işveren misiniz onuda bilmiyorum, muhtemelen değilsiniz, çünkü olsanız durumun gerçekten ne kadar kötü olduğunu sizde görürdünüz.

1-Bulunduğum bölgede öyle bir grup oranı yok. Ramın politikası gereği. Bu ay 140 fatura teslimi yaptım toplam grup sayım 6 veya 7 dir. Biz öyle 50 li 60 lı grupları hayal bile edemiyoruz.

2- Almadan vermek Allaha mahsustur. Biz işverenler olarak oyuncağa dönen ödeneklerle bu yükü nereye kadar taşıyabiliriz. Sonuçta hiç kar etmeyen ve gelirinin tamamını çalışanlarına ve işletme giderlerine harcayan bir işletme, eninde sonunda batmaya mahkumdur. Ve batan işletmeyle birlikte işverende, çalışanlarda mağdur olur.

Sizin işletmenizin şu anda karlılığı olabilir. Ama emin olun bu zam politikalarıyla bizlerin nasıl yürütemediği nokta geldiyse, sizin de yürütemeyeceğiniz nokta gelecektir. O zaman gelince "Sarı Öküzün" hikayesini okumanızı tavsiye edeceğim.

Detaylar size vermeyi düşünmüyorum Hocam.
50 grup 60 grup olacak değil. Grup sayınız diyelim 6 olsun minimum 30 öğrencinizin grubu var demektir. Yanlış bilgi veriyorsunuz. Size 160 lirayı grup başı vermiyorlar. Öğrenci başı veriyorlar. Her ne ise! Bizler kurumsallaşıyoruz, sizler umarım kâr hırsınızdan devretmezseniz. İnsanla çalışmak, müteahhitliğe benzemiyor.

Ayrıca ben özel eğitim kökenliyim. Bilançodan, kârdan önce çocuk gelir bizim kurumumuzda. Şu anda en yüksek ücretler İstanbul'da veriliyor; kirasından vergisine tüm gider kalemlerinin daha yüksek olduğu bir yer. Ve öğrenci başı aldığımız para da sizinle aynı. Üstelik öğretmenleri 150-200 öğrencili kurumlarda bile diğer illerden daha yüksek ücretler alıyor burada öğretmenler. Bu Anadolu'daki işletmeler neyden yakınıyorlar anlamıyorum! Aynı öğrenci sayımız olmasına rağmen bizim tüm gider kalemlerimiz daha yüksek, yine de öğretmenlerimize daha yüksek ücretler ödüyoruz. Bu tartışma uzar, konuşmak yerine bekleyelim artık.
Son Düzenleme: 24 Oca 2019 02:01 yazan cankiremitçi.

2019 ZAM ORANI 24 Oca 2019 02:16 #61

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Sayın cankiremitçi,

Ben bir kurum işletmecisi olduğunuzu sanmıyorum. Büyük olasılıkla bir çalışansınız.

Çalıştığınız yer bir dernek mi, vakıf mı, hayır kurumu mu, belediye işletmesi mi? Gönül ister ki, hiç birimiz bilançoyu, karı düşünmeyelim, dert etmeyelim. Tek düşüncemiz çocuklar olsun, eğitim olsun. Ancak bu işe yatırım yapan insanların bir şekilde işlerini idame ettirme zorunlulukları var. Bilançoyu, karı görmemezlik edemezler.

Ayrıca, arkadaşım 5-6 grup dediğini de yanlış anlamışsınız. 140 fatura içinde gruplu olan 5-6 tane diyor. 5-6 grubum var demiyor. Kaldı ki mevzuat gereği 6 grup 30 çocuk falan etmiyor. O söylediğiniz kağıt üstünde olur. Yaşını, engelini, modülünü bir araya getirince kabak gibi tek kalan çocuklar var.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

2019 ZAM ORANI 24 Oca 2019 09:05 #62

• Fztyaşam
  • Fztyaşam Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 11
  • Teşekkür Sayısı: 2
Can kiremitçi İstanbul tarafında tek kurumsallaşan ismi paracık olan kurum geliyor. Kusura bakmayın Anadolu’da özel seans vererek kazanma yok maşallah sizler özele yönlendirerek kazanıyorsunuz. Bunu ben söylemiyorum istanbuldan gelen çalışanlarım söylüyor. Kiralarımız yüksek diyorsun ama 16 milyon insan burda yaşıyor demiyorsun Anadolu 150 sayısına ulaşmak 3 yıl alıyorsa İstanbul’da 1 buçuk yıl. 150 çocuğumda 41 grup ÖĞRENCİSİ var bunların 29 tanesi uyumlu gerisini yazamıyorum grup istemiyor veya bireysel istiyor öyle olunca vermiyoruz. Ortağım payını satmak istedi yatırdığı paranın üstüne 50 bin daha istedi sonuçta sıfırdan yatırım yaptı 120 sayısı vardı hazır okul sonuçta gelenler bilanço giderlere bakınca biz haber veririz dediler gittiler bi tanesi geldi tamam dedi kredi çekeyim vereyim dedi ama aylık bana kaç para vereceksiniz dedi sonuçta kredi ödeyeceğim diyor bir diğer şartıda 19 yaşında adam olamamış çocuğunu patron sıfatıyla başımıza koyacakmış kardeş güle güle kendine iyi bak dedik. Geçen toplantımızda yüzde 17 altı zamda kapatmaya karar verdik. Hatta ruhsatı ve şirketi alacak kişiyide bulduk yeterki çıkarken borçsuz çıkalım diye. Öğrenciler ise tamamen kendi kararlarına göre durup durmamaya karar verecekler sırf biz varım diye duruyorlardı şimdi onlarda çil yavrusu gibi dağılacaklar çocuklar üzülecek ama yapacak çaremiz psikolojimiz durumumuz kalmadı her çalışan gibi benimde aileme karşı sorumluluklarım var. İster hala bu zamlar çok yaz isterse ruhunuza el-Fatiha oku ama kimseyi yalancısınız dercesine yazılar yazma kul hakkına girme. Bu kadar insan zor durumdayız diyorsa bi dediklerini adam gibi oku anla sonra çok biliyorsan giderlerini burda aç ki belki biz hata yapıyoruz senden ders alalım kendimizi doğru yola sokalım.

2019 ZAM ORANI 24 Oca 2019 09:31 #63

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Sayın Kiremitçi,
Hangi ilçede siniz? Ben de İstanbul dayım. Ve pek çok kurum sahibi gibi ciddi zarar ediyoruz.

Siz nasıl kar ediyorsunuz?

Ancak, bina sizin ise veya aldığınız çocuklar aynı mahallede ise filan belki...

Zam dönemi çıkıyor böyle kişiler. Nedense?

2019 ZAM ORANI 24 Oca 2019 09:46 #64

• türkiyem
  • türkiyem Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 813
  • Teşekkür Sayısı: 239
arkadaşlar zaman zaman kurumlarla şu dönem alakası olmayan ve çok da iyi niyet sahibi olmayan kişilerin yorumlarına takılmamak daha iyi sanırım.. benim fikrim çok da bu konulara hakim değil bu arkadaş , , gelsin çok kar ediyorsa aylık 10 bin tl kar etsin benim kurumumu yöneterek, ben tüm karı ona vereyim.. bu dönem tüm kurumlar çok ciddi sıkıntı da... ve bir arkadaşım yazmış ki yüzde 17 altında zam verilirse kurumu kapatma kararı aldık diye , işte tam bundan bahsediyorum ... beklentimiz yüksek çünkü çok ciddi gelir gider dengesizliği oluştu ... il ve iilçelerde en çok öğrenciye sahip olan kurumlar bile şuan nasıl ayakta dururlar kara kara düşünür oldular.. örneğin ortalama 150 öğrencisi olan bir kurum bitmemek için çırpınıyorsa çok ciddi sorunlar var demektir... yüzde 17 dediğiniz rakam bile bu yılı atlatabilir miyim düşüncesini kanıtlıyorsa durumun ciddiyetinin farkına varmalıyız!! ve belki de kurumlar kapansın diye yüzde 12-13 bandında bir zam verebilirler sadece bir his..
Sayfa oluşturma zamanı: 0.429 saniye
Sistem Kunena Forum