Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: %8 ZAM

%8 ZAM 30 Ara 2018 16:15 #9

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Bu zam oranı benim fikrim değil. Bence bu yıl zam oranı en az %25 olmalı. Zaten en geç 30 gün içinde öğreneceğiz.

Şayet bu oran doğru çıkarsa her şey sorgulanmalı. Çünkü kurumlar bu şartlar altında bu işi yürütemez.

Bazı komplo teorileri var. Adım adım doğrulanıyor gibi. Bu zam oranı çok şeyi belli edecek.

Gerçekten de baronlar kapalı kapılar ardında sektörü dizayn mı ediyorlar?

Bir de lütfen her düşünceye saygı gösterelim. Eğitimcilere yakışan ifadeler kullanalım. Sanırım çok zor olmamalı.Zorlansak da.
Son Düzenleme: 30 Ara 2018 22:38 yazan tartanc.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd, msmszn

%8 ZAM 03 Oca 2019 20:40 #10

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Bir arkadaşım bana kızdı.Şöyle dedi:

''Zaten zam oranı %8 den fazla.Bu oranı ortaya atanların amacı bakın zam şu kadardı biz görüşmeler yaptık da yükseldi denilmesini sağlamak.Övgü ve payeler almak.'''

Olur mu olur.Ben sektör için duyduğum hiç bir şeye şaşırmıyorum zaten.Tuhaf tuhaf işler...

Sıkıntı yaşayan 30-40 kurum var her halde.Diğer 2500 kurumun işleri gayet iyi tahminen.
Son Düzenleme: 03 Oca 2019 22:02 yazan tartanc.

%8 ZAM 04 Oca 2019 02:44 #11

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Ben zam oranının %3 ile 5 arasında olmasını, hatta mümkünse SIFIR yapılmasını umuyorum. Çünkü o zaman bu işi para için yaptığı iddia edilen ve hırsız, yolsuz gözüyle bakılan kurumlar ister istemez daha karlı sektörlere kayacak ve kurumları kapatacaktır.

%10-15 gibi bir oran felaketimiz olur. Kimse işi bırakmaz, kimse de karnını doyuramaz. Öyle şimdiye kadar olduğu gibi yaşar gideriz. Çünkü bu sektörde %10-15 artışla mutlu olacak yüzlerce, hatta binin üstünde kurum olduğu kanısındayım.

Zam oranına gelince... 20-25 yıllık deneyimim zam oranının hiç bir zaman son bir kaç güne kadar belli olmadığını söylüyor. Yani şu anda telaffuz edilen ister %8, ister %35 her türlü rakam sadece spekülasyondan ibaret.

Çünkü; Maliye'de ilgili bürokratlar genellikle ocak ayı içinde bu konuda bir rapor hazırlıyor. Burada A rakamı veya B rakamı gibi bir şey belirleniyor. Son bir kaç gün içinde müsteşar, bakan gibi şahısların önüne gelmedikçe hiç bir rakam kesin olmuyor. Tespit edilen rakamların üstüde, altı da olabiliyor.

Dolayısıyla, ücretin açıklanmasından önceki hafta içine girilmeden (ki bu genelde şubat başı oluyor) dile getirilen hiç bir rakamı ciddiye almayın. Bunların hepsi senaryo rakamları, gerçek değil.

Biz sadece tahminleri dile getirebiliriz ki, benim tahminim her yıl olduğu gibi bize enflasyonun 2/3'ü civarı bir zam verileceğidir. %8'ler gibi bir rakamı gerçekçi bulmuyorum. Seçime 2 ay kala kimseyi fazla küstürmek istemezler. Bize de verecekleri rakamın - önemli bazı girişimler sonuç vermedikçe- %15'in bir kaç puan üstü veya altı şeklinde olacağı kanısındayım. Böylelikle hem bozuk bütçeye fazla yük getirmeyecekler, hem de %20'lere düşmüş algısı yaratılan enflasyona karşı fazla ezilmediğimiz mesajını vereceklerdir.

Ancak artık verilecek zammın %5 veya %35 olmasının bir önemi kalmadığı kanısındayım. Her ne kadar ekonomik zorluklarla boğuşuyorsak da mevzuat hazretlerinin ve mebbisin yarattığı sıkıntılar o kadar arttı ki artık bunlar ücret yetersizliğinin de önüne geçti. Artık eğitim kurumumuyuz, yüksek güvenlikli hapishane mi işletiyoruz belli değil. Tamamı eziyet etme üstüne kurulmuş bir sistem içindeyiz. Bu sistem içinde %30 artış yapsalar bile kaç yazar.

Bence bu mevzuatı buruşturup çöpe atsınlar ve hiç artış yapmasınlar çok daha iyi.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, ozal24, cemkilinc ve bu kullanıcının diğerlerinden 3 teşekkürü var

%8 ZAM 04 Oca 2019 12:19 #12

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
ben barış beye katılıyorum. hiç zam yapılmasın işini dürüst yapanlarla yapmayanlar ayrılsın.(ironi içermektedir)
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd

%8 ZAM 04 Oca 2019 13:01 #13

• sizgin
  • sizgin Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 647
  • Teşekkür Sayısı: 401
  • Başarı: 14
DEĞERLİ SEKTÖR TEMSİLCİLERİ %30'UN ALTINDAKİ ZAM NEYİ GÖSTERECEKTİR.

1-Devletimizin aranızda hırsızlar var yoksa devletimizi gereken tüm imkanları sunmaya hazırdır söylemlerinin yalan olduğunu gösterecektir.
2-Eğitime gelen bireylerin kuruma kayıtlarında yakınlık esası dikkate alınacak ve uzak ve kırsalda kalan vatandaşlarımız bu imkanlardan yararlanamayacaktır.
3-Kurumlarımız ücretsiz sunduğu servis hizmetlerini çekecek veya ücretli hale getirecektir. Ücreti ödeyemeyen bireyler bu imkanlardan yararlanamayacaktır.
4-Seans ücretlerinde devletimizin verdiği ücret yetersiz kalacak ve bireylerden fark ücreti talep edilecektir. Geneli sosyo-ekonomik durumu yetersiz ailelerden oluşan bireyler ücreti karşılayamayacağından rehabilitasyon süreci dışında kalacaktır.
5-Devletimizi Sosyal Devlet ilkesinden ödün vermiş olacaktır.
6-Erken Müdahalenin her bilimsel çalışmada dile getirildiği ve bu gün küçük bir problemken çözülmediğinde yarın ciddi ve çözümsüz süreçleri beraberinde getiren anlayış tümüyle alt-üst olacak ve rehabilite olamayan bireyler mutsuz birey, bağımlı birey, Engelli ve Bakım maaşlarına muhtaç birey olarak ciddi gider kalemleri doğuracaktır.
7-Engelli bireyleri üretime, istihdama ve vergilendirmelere ulaştırmak istenen hedefler yıkılacak, tümüyle sadece gider odaklı bir yük oalcaktır.
8-Ekonomik buhranla savaşan kurumlarımız geleceği göremediğinden Gerek Fiziksel imkanlarını arttırmak, gerekse de materyal güncellemesi yapamayacak, sektöre güvenemeyecektir. Haliyle minimum standartlar ile kalitesiz eğitim kurumlarına dönecek, revizasyon yerini stabilizasyona döndürecektir.
10-Kapanan kurumlar yerine bilimden uzak merdiven altı dükkanlar açılacak, şifacılar, umut tacirleri çoğalarak hem vatandaşlarımızı hem ülke ekonomimizi dolandıracak.
11-İşsizler ordusuna binlerce yeni akademik işsiz eklenecek….

Not: Lütfen durumun ciddiyetine varıp metnimizi gerek kendi cümlelerinizle eklemeler yaparak gerekse de kopyala yapıştır yaparak çevrenizdeki tanıdık tanımadık bürokratlarımıza gönderiniz.
Sektörümüz var oluş ile yok oluş mücadelesi vermektedir.
Sus kimseler duymasın, duymasın ölürem ha,
Aymışam yarı gecede, seni bulmuşam sonra...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, türkiyem

%8 ZAM 04 Oca 2019 17:03 #14

• türkiyem
  • türkiyem Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 813
  • Teşekkür Sayısı: 239
  • Başarı: 0
Sektörün yok olduğunu yok , edildiğini görebilen arkadaşlarımızın oluşu gerçekten de mutlu edici...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, sizgin

%8 ZAM 06 Oca 2019 21:09 #15

• sizgin
  • sizgin Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 647
  • Teşekkür Sayısı: 401
  • Başarı: 14
Sayın Türkiyem; gördüğünüz gibi gören yok aslında hala da. Zira benim de içinde olduğum bir yapı 2009 yılından beri mevcut Rehabilitasyon STK yöneticilerinin vizyonu ile gitmeyeceğini söyledik durduk. Kimi dönemlerde ortaya ciktik, yol haritası koyduk ciddi destekler ile kitlelere ulastik. Tam son adımı atacaken içimizden bir kaç kandirilmis yol arkadaşımız maalesef süreci manipüle edip durdu. Sonrasından da bu dinamizmin kurucuları başta ben olmak üzere küstük, sustuk ve çekildik. Sonrasında anladım ki içimizdeki mücadele ruhu tümüyle bitmiş, ya da sonun geleceğine inanmış, kabullenmisiz.
Bu kehanetleri yıllardır söylüyoruz ve sonunda kendini gerçekleştirecektir.
Hiç bir STK yoktur ki bizim gibi kitlesi hazır olan. Ama gelin görün ki sırf bizi oyalamak için, dinamizmimizi yok etmek için birileri getirildi sürekli başımıza.
Şahsen ben iddia ediyorum, bugün yönetim elimde olsaydı ve kurumlarla Derneğin alacağı kararlara uyma protokolü imzalatilsaydi emin olun süreç Mart yerel seçimlerine kadar tümüyle çözüme ulaşmış olurdu.
Bir AEP (Acil Eylem Planı), Federasyon Planı Manifestosunu gibi çok ciddi projelerimizi manupule etmek için, dinamizmi yok etmek için çalışan STK miz oldu hep.
O yüzden yazdikarimiza destek olacak bir kitle olmadan, yapılacak her şeye sonuna kadar destek olmaya hazırız denmeden çözüm asla olmaz.
Saygılarımla
Hünkar Sizgin
Sus kimseler duymasın, duymasın ölürem ha,
Aymışam yarı gecede, seni bulmuşam sonra...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: türkiyem

%8 ZAM 06 Oca 2019 23:38 #16

• sefkat
  • sefkat Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 165
  • Teşekkür Sayısı: 38
  • Başarı: -1
Arkadaşlar bence zamdan daha önemli olan yeni yönetmelik çünkü bakanlık devlette kaynaştırma eğitimi alan öğrenciye rehabilitasyon merkezinde eğitim alması engellenecek ve birçok kurum kapanacaktır . Dernekten söylenen bu şimdilik
Sayfa oluşturma zamanı: 0.320 saniye
Sistem Kunena Forum