Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Yeniden Değerleme Oranı...

Yeniden Değerleme Oranı... 25 Kas 2021 22:44 #65

• scayking
  • scayking Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 265
  • Teşekkür Sayısı: 233
  • Başarı: 3
Her çocuk için bireyselleştirilmiş eğitim programı (BEP) hazırlanması yasal zorunluluksa, verilen hizmetin ne içeriği ne çeşitliliği nede süresi aynı olamaz. Aynı tanıda, aynı yumurta ikizi olsalar bile aynı olamaz. Yıllardır dayatılan 8+4, Eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinin her çocuk için bireyselleştirilmediğinin aynı tutulduğunun açık bir kanıtıdır. Fırsat eşitliğine atfedilen bu durum, özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinin sunulmasında çok büyük adaletsizliklere, hak ihlallerine neden oluyor.
Ağır düzeyde Otizmi olan çocukla, okuma yazma güçlüğü çeken çoğun yada birden fazla engele sahip olan çocuğun (bedensel-zihinsel-görme bir arada) özel eğitim rehabilitasyon hizmetlerinden aynı sürelerde faydalanması Bireyselleştirme değil dayatmadır. Başta bu adaletsizliğin bi zahmet düzeltilmesi gerekir.

......................................................................................................
Bende veliye ödenme yapılması gerektiği tezini savunuyorum. Hatta hiç ödeme yapmasın daha iyi olur.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: garip

Yeniden Değerleme Oranı... 25 Kas 2021 23:24 #66

• gezenti
  • gezenti Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 236
  • Teşekkür Sayısı: 160
  • Başarı: 0
Herkes durduğu yerden değerlendiriyor. Ben istanbul dayım. İstanbul en büyük il. En zenginlerle en yoksulların yaşadığı şehir. Ozel danismanlik merkezlerinin yogun olduğu yer. Son zamanlarda sayısı hızla artan psikiyatristlerin ozel merkezler açtığı yer. Bir ozel eğitimci arkadaşım-ki yıllardır rehabilitasyon merkezi açmak ister- bu psikiyatristlerin birinin yanında ek iş olarak çalışıyor. Sadece Ekim ayında yaptıkları ozel seansların sayısı 780 . Seans ücreti 400 tl. Seans ücretinin yarısını alıyor. Gecen ay aldığı toplam ücret 18 bin tl. Devlet öğretmeni, 7000 lirada oradan alıyor. Benim aylık kazancimi öğrenince önce inanmadı sonra madde madde anlatınca kurum açma sevdasından vazgeçti. (Bu arada ben de kurumu devredecek birililerini arıyorum ilgilenen varsa yazabilir). Öğrenci geldi modül tutmadı ders yazamadım, Öğrenci geldi okul saati tutmadı ders yazamadım, Öğrenci geldi rapor süresi dolmuş ders yazamadım. Gecen ay 78 seans ders verdiğim halde mebbise yazamamışım. Parayı aileye versinler, eğitimini alıp parasını vermezse de canı sagolsun kac ay sürdürebilir bunu. Şu an Ram larla uğraşmaktan yıldım. Talim terbiye program modüllerini yeniliyor Ram uzmanları! Buna uymuyor. Kimi kime şikayet edeceksin. Adini vermeyeyim istanbulda bir Ram 30 kasimda raporu bitecek öğrenciye 23 marta randevu veriyor. Ben yıldım kurumu devredip bir psikiyatristin yanında Öğrenci görsem hem başım ağrımaz hem para kazanırım. Ha o psikiyatristlerin merkezine giden aileler hep zengin aileler değil. Çocuğunun gelişimini merkez almış her tür sosyo ekonomik seviyede aile var . Para aileye ödenirse sadece %10-15 aile bu durumu geçim amaçlı kullanır. O da bir süreliğine
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking, garip, manager1

Yeniden Değerleme Oranı... 26 Kas 2021 00:19 #67

• manager1
  • manager1 Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 219
  • Teşekkür Sayısı: 20
  • Başarı: 1
Nerede kurumunuz hocam malesesf büyükşehirde büyük olmayan kurumların hemen hepsi sıkıntı yaşıyor

Yeniden Değerleme Oranı... 26 Kas 2021 09:59 #68

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
verdiğimiz hizmetin seans başına maliyeti 100 tl'yi aşarken, bir top a4 kağıdı 48 tl olmuşken, gelirin gideri karşılama oranı yüzde 75'lerdeyken, son 2 yıldır devamsızlık nedeniyle hiç bir öğrencime 8+4 fatura kesemezken benim bu ödenek ve ödeme sistemini savunmam için sistemin açıklarından yararlanıyor olmam gerekir. bir çok kurum şu anda telafilerle ayakta kalmaya çalışıyor, o da bittiğinde şu anda su akarken küpünü dolduranlar, tıpkı marul ve sapı hikayesindeki gibi bağrışmalara başlayacak, o zaman göreceğim ben sizi.
ben bakanlıktan zam falan istemiyorum. bize eğitim özerkliği tanısın, bu ruhsatımla bakanlığın sisteminden çıkayım yeter. yukarıda gezentinin anlattıkları şu anda büyükşehirlerde yaşanan gerçekler. kendine güvenen, kendini geliştiren ya da biraz isim yapmış özel eğitim çalışanları özel çalışmaya başladılar, ya evinde, ya deplasmanda ya da bir psikiyatrın yanında falan... seans ücretleri 200 ile 500 tl arasında değişiyor. ben 150 tl'den bir kuruş falan seans ücreti almayacağım ama yeter ki şu saçmalıklardan kurtulayım...
Son Düzenleme: 26 Kas 2021 10:00 yazan garip.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking, barisltd

Yeniden Değerleme Oranı... 26 Kas 2021 16:33 #69

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
[quote="garip" post=51651013. bize eğitim özerkliği tanısın, bu ruhsatımla bakanlığın sisteminden çıkayım yeter. .[/quote]

Zaman zaman aynı noktada buluşmamız ilginç oluyor.

Sorun şu ki; taşra ve büyük şehirler, hatta büyük şehirlerin farklı semtleri/ilçeleri arasında ciddi uygulama farkları var.
Mesela benim bulunduğum bölgede kiralar 40-50 bin TL'den başlıyor. 20km ötedeki ilçede ise 10-15 binden... Benim bulunduğum bölgede ailelerin farklı sosyal talepleri var. Yerine göre beş yıldızlı hizmet istiyor, farklı eğitim alternatifleri istiyor. Kimi yerlerde ise veli için çocuğun evden kuruma gitmesi yeterli.

Berberler, lokantalar bile farklı fiyat tarifeleri uygularken bizde her kurum, her çocuk için ödenen para da, miktar da aynı. HAftada bir görünmesi gereken çocuk için de aynı ödeme yapılıyor, haftanın her günü gelmesi gereken çocuk içinde...

Bu çarpık sistemin düzeleceğine inancım yok. Artık bunu beklemekten vazgeçtim. Ancak bir zamanlar kendi ücretlerimizi uygulayabilirken "çoğunluğun talebi ile" tüm kurumlar yanı ücrete çalışmak zorunda bırakıldı. Ortada ne rekabet var, ne ilerleme, gelişme imkanı var. A kurumu yeni mezun sertifikalı öğretmenle işi götürürken ben niye üniversiteden hoca getirip çalıştırayım ki?

Ben de aynı şekilde bizi serbest bıraksınlar yeter diyorum. İsterse hiç zam falan yapmasın. Yaptığı zaten bir işe yaramıyor. Devletin verdiği ile ayakta duramıyoruz. Bari serbest işletmeler gibi çalışalım.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking, ozal24, garip

Yeniden Değerleme Oranı... 26 Kas 2021 16:43 #70

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
sayın barış herkes anlasın diye full hd 170 ekran sony tv ile 35 ekran tüplü yumatu'ya aynı ücret ödenir mi sorusunu 2 yıl önce ben sormuştum. aynı şekilde ödeme aileye yapılsın, meb'ten çıkalım talebini de ikimizden başka dile getiren yoktu...

Yeniden Değerleme Oranı... 27 Kas 2021 11:14 #71

• Ata99
  • Ata99 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 107
  • Teşekkür Sayısı: 54
Veliye odeme yapilmasinin mantigini hala anlamiyorum. Sabit odeme yapilsin isteyen veliden fark alabilsin buna kimse itiraz etmez. Ama para veliye odenirse bir cok bolgede sorun cikar.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: türkiyem

Yeniden Değerleme Oranı... 27 Kas 2021 14:08 #72

• selim80
  • selim80 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 106
  • Teşekkür Sayısı: 66
Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fetih için savaş verirken ve Bizans halkı var gücüyle buna karşı direnirken papazlar

Ayasofya’da toplanıp meleklerin erkek mi dişi mi olduğunu tartışmaktaymış.

sektör çöküyor şu tartışılan konuyu anlamakta zorlanıyorum

Allah aşkına her sorunumuz çözüldü de paranın kime ödeneceği sorunu mu kaldı?

ayrıca para veliye ödensin, çocuğunu rehabilitasyona ister götürsün, isterse götürmesin gibi ifadeler çok yanlış ifadeler.

yoksul veya eğitimsiz bir anne babanın çocuğu olmak,eğitim hakkının elinden alınması anlamına gelmez mi?

özel eğitime ihtiyacı olan bir kişinin kararının sadece anne babanın inisiyatifine bırakılması doğru değil.

kader,bir seçim değildir
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, türkiyem
Sayfa oluşturma zamanı: 0.351 saniye
Sistem Kunena Forum