Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Bu Dernekler var ya!

Bu Dernekler var ya! 11 Oca 2022 11:22 #25

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Başarı mı? Mevcut şartlar altında başarı. "işe yarar mı? Sorun burada.
Tek alıcımız kamu. Kamuya karşı nasıl bir eylem düşünüyorsunuz? Ve bu eyleme 3020 kurum katılacak öyle mi?
Siz kapattığınız da yanınızda ki kurum açıksa ne olacak?
Kamunun buna tepkisi ne olacak?
Daha son ana kadar sektörü büyük çoğunluğu twet atmaya korkuyordu.

Dernek kurabilirsiniz elbette.
Şu an hepimiz gerginiz. Duygusal tepkilerden uzak durmalıyız. En azından bir süre.
Mantıklı olmalıyız.
Ben İstanbul dayım. Bu zam oranından en çok etkilenenlerdenim. Kiram daha yeni 33.000 oldu. Ne yapacağımı bilemedim?
Dediğim gibi bu zor süreci atlatmaya çalışacağız. Çünkü bazı çok zeki kişilerin zarar ediyorsan kapat söyleminde gizli kalan şey şu an kapatmaya çalışsam 1,5 milyon lazım.

Not. Bazı derneklerin yoğun çabası, ikili ilişkileri olmasa zam oranı çok büyük ihtimalle %21 idi. Bilin.
Son Düzenleme: 11 Oca 2022 11:24 yazan tartanc.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: OzgunAdana

Bu Dernekler var ya! 11 Oca 2022 11:44 #26

• gezenti
  • gezenti Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 236
  • Teşekkür Sayısı: 160
  • Başarı: 0
Kavga etmenin zamanı değil. Ben dahil bazılarımız uyarmıştı. Ama olsun. Simdi ben önerimi yenileyeyim. Sayın tartanc, sayn garip sayin baris hadi elimizi taşın altına koyalım. Ulasabildigimjz her kurum her ilden belki hir temsilci dernekler üstü bir hareketle 100 er tl katkı ile sosyal medya ve diğer kanallar ile burada oluşturulacak başlıklar ile kamuoyu oluşturalım. Herkes katkı sunabilir. Bu üç isim şahsen tanımadan güvendiğim buradaki pek çok kişinin de güvendiğini düşündüğüm isimlerdir.

Ram raporları eski yeni ayrımı olmaksızın bir yazi, yönerge, herneyse talim terbiyenin son programları ve tüm modülleri içerecek şekilde mebbis de guncellenmelidir.

Çocuğun egitim modülüne Ram değil kurum bep kurullarınca karar verilmelidir.

Grup eğitimi her çocuğa tanimlanmaldir.

Aylık 1 derse dahi gelen öğrenciye tam fatura kesilebilmeli, telafisi sonraki ay/ aylarda belgelenmelidir.

Teftislerdeki bürokrasi son bulmalı, egiitm merkezli teftisler talep edilmelidir.

Uygulama tebliğinden seans sayısı yazmadığı için kurumlara ilan ettikleri ücret bazında seans sayısı belirleme hakkı verilmelidir. Ödemeler kurumlara değil ailelere yapılmalıdır. Aileler gerekiyorsa üste ücret vererek hizmeti satın almalıdır.

Servis giderleri için ailelerden katkı alınmalıdır. ( bakanlik böyle bir talebi asla karsilamaz)

Bu taleplere paralel olarak öğretmen özlük hakları iyilestrilmelidir.

Bu talepler için gerekirse uyarı kapanmalari planlanması ogrenciler ve ailerle kamuoyu oluşturulmalıdır.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: yetis

Bu Dernekler var ya! 11 Oca 2022 11:54 #27

• Ata99
  • Ata99 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 107
  • Teşekkür Sayısı: 54
  • Başarı: 1
Ben bunu basari olarak gormuyorum. Ayrica dernekleri zam orani neden dusuk diye suclamiyorum. Sucladigim nokta ne verirlerse cok sukur diyip ayni sekilde devam etmek. Ve her sene ayni seyleri tekrara yasamak. Derneklere dusen gorev bir tepki koymaktik kapatmak tek cozum degil ama toplanip bir istisare yapilmali. Ne yapilabilir gorusulmeli.
Ayrica %35 olacagina 21 olmasini terchi ederim. Boyle surundurecek oranlar olmasin bitecekse hemen bu sene bitsin. Yuzde 21 e sahtekar kurumlar bile itiraz ederdi o zaman tum kurumlarin katilacagi bir eylem yapilirdi. Bu oran sahtekarlara durmak yok yola devam dedi. Biz de kurbaga deneyine devam yavas yavas kaynatılıyoruz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: türkiyem

Bu Dernekler var ya! 11 Oca 2022 12:16 #28

• woodgate
  • woodgate Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 49
  • Teşekkür Sayısı: 24
  • Başarı: 0
Acil bir şekilde yüz tanıma sistemine geçmeliyiz, işini bilenler yüzünden her ay ciyaklamaktan bıktım. Zam alamıyorsak yüz tanıma sistemine geçelim özel eğitimin içler acısı tablosuna şahit olalım. Dernek bunu talep edebilir.

Bu Dernekler var ya! 11 Oca 2022 14:24 #29

• tartanc
  • Platin Uye
Yüz tanıma konusunda zaten düşüncelerim belli.
Bu yüzden kimi kurum sahiplerinden az laf yemedim.

Kurumların yarısı hala bir derneğin üyesi değil.
Önce üye olunmalı. Sonra aktif olunmalı.
Bir şeyi değiştirmek istiyorsak. Kendimizden başlayalım.

Bu arada Sayın barış ile biz zaten aynı dernek üyesiyiz. Yapacak bişi varsa dernek üyeliğine bekleriz.
Son Düzenleme: 11 Oca 2022 14:25 yazan tartanc.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: türkiyem

Bu Dernekler var ya! 11 Oca 2022 15:23 #30

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Öncelikle belirtmeliyim ki devletin içinde bulunduğu durum göz önüne alındığında %35 artış bir başarısızlık değildir.

Yeterli mi? Kesinlikle değil!

Daha önce de ifade ettiğim gibi %50 artış bile bizi ancak 1 yıl önceki rakama taşırdı.

Ancak burada ahlanıp vahlanmanın da kimseye faydası yok. Şahit olduğum kadarıyla en az 3 dernek ve bir takım bireysel girişimler son 1-2 aydır cansiperane bir mücadele vererek yayınlanan rakamın gerçekleşmesinde katkı sundular. Daha 2 gün öncesine kadar yayınlanacak rakam %30 larda, daha öncesinde ise %20 ler seviyesindeydi.

Yani derneklerin ve bireysel girişimlerin bir işlevi olmadığını söylemek büyük haksızlık olur. Bu girişimler sayesinde yayınlanacak rakamda %70-80 oranında bir artış gerçekleşmiştir.

Yeteli mi? Yetmez elbette.

Ancak, 3000 kurumun olduğu bir sektörde örgütlü kurum sayısı 300, aktif kurum sayısı 30 iken fazla da bir şey beklememek lazım.

Diğer taraftan; genel olarak durumun çözümü için pek çok arkadaşın çareyi
- Kota
- Kayıtta ilçe/bölge sınırlaması
- Servis ücreti
- Yüz tanıma vs. gibi denetimler
- %3 ücretsiz öğrenci de gördüğünün farkındayım.

Bunlardan hiç bir mantığı olmayan %3 ücretsiz öğrenci dışındaki önerilerin çözüm olmadığını, tam tersine ilerde ciddi sorunlara yol açacağını düşünenlerdenim.

- Kota ve bölge sınırlaması bir çözüm olmadığı gibi dışarıdan bakan bir kişi için bencilce bir taleptir. Bunun anlamı önce ben geldim, her şey benim olsun demektir. Kendi çocuğunuzun bir okula gideceğini ve sizi evinize en yakın 2 okulla sınırladıklarını, halbuki daha ileride çok daha iyi bir okul olduğunu düşünün.
Kabullenmek ister miydiniz?

Kota veya sınırlama sizin bulunduğunuz alanda başka kurum açılmasını ve tüm çocukların size gelmesini sağlar ama sizin karlılığınızı veya verimliliğinizi arttırmaz. 150-200 çocukla para kazanamıyorsanız 250-300 çocukla da kazanamazsınız.

Ailelerin sizi tercih sebebi mecbur kalmaları değil, size daha fazla güvenmeleri, daha iyi eğitim alacaklarına inanmalarıdır. Yani rekabettir.

Servis konusuna gelince... ben bu sektöre girdiğim ilk günden beri ücretsiz servis işine karşı oldum, hala da karşıyım. Devlet bize taşımacılık yapalım diye para vermiyor... eğitim verelim diye veriyor. Oturup hesap kitap yaptığınızda ücretsiz servis için harcadığınız paranın en az %10-15 gelirinize denk geldiği ortaya çıkar. Özellikle taşrada ve küçük yerlerde servis olmadan bu işi yapmanın ne kadar zor olduğunun farkındayım. Ama arkadaşlar 50 km'den çocuk alıp bırakıyorsanız o çocuk için aldığınız tüm parayı yola harcıyorsunuz demektir.

Devlet bunun için bir katkı verir, vermez bilemem ancak servis varsa mutlaka ücretli olmalıdır.

Yüz tanıma vs. gibi denetim mekanizmalar:

Arkadaşlar çalıştığımız sektörde bu tür üst seviye denetim mekanizmalarına gereksinim duyulması bile utanç vericidir. Yaptığımız işin denetimi kafa sayarak değil, elde ettiğimiz sonuçla, ailenin memnuniyeti ile ölçülmelidir. Boş boş gelip gidiyoruz, çocuğu burada eyliyorlar diyen bir velinin olduğu ortamda 8 seans olmuş, 18 seans olmuş ne değişir? Bu denetimler niteliği değil niceliği ölçer. Niceliğin olduğu yerde ise kalite diye bir şey kalmaz.

Bizim hedefimiz çocuklara eğitim vermek mi, yoksa çok fatura kesip çok para kazanmak mı karar vermeliyiz.

En iyi denetim hizmet verdiğimiz müşterilerin denetimidir. Burada bizim temel müşterimiz (veya hizmet alanımız) MEB değil, ailedir. Bu denetimin etkili olması içinse ailenin aktif olarak sürecin içinde olması gerekir.

Pek çok arkadaşımız "mesaj geldi, bana para yatmış" diyen velilerle karşılaştığından şikayet ediyor. Buna niye şaşırıyorsunuz ki? Siz velinin kapısına gidip çocuğu bana verin, hastaneden raporunu çıkartayım, ramdan rapor alayım, her gün evinden servisle alıp servisle bırakayım, bunları da bedavaya yapayım derseniz veli de canıma minnet, bir de üste para verecekler der. Sizin ne yaptığınızla, ne ettiğinizle de zerre kadar ilgilenmez.

Yıllar içerisinde parası olmadığı için çocuğunu otobüsle sırtında getirip götüren veli bile gördüm. Yani bu bir para olayı değil bilinç olayıdır. Velileri bilinçlendirmek ise bizim görevimizdir.

Pek çok arkadaşın karşı çıktığını biliyorum ancak yaptığımız iş veliye dokunmuyorsa, talep oluşmuyorsa biz bu işi daha yıllarca Maliye'nin ödediği üç kuruşa MEB'in anlamsız koşullarında yapmaya devam ederiz. Özel kurumlar olduğumuz düşünülüyorsa;

- Hizmet çeşitliliği
- Rekabetçi ücretlendirme
- Özel çalışma imkanı

olmak zorundadır. Yan sokağımdaki kurum asgari şartlarda eğitim verir gibi yapıp 1000 küsürTL alırken ben çok daha iyi eğitim verip aynı paraya razı olamam. Yani mevcut sistem herkesi aşağı çeker, başka işe yaramaz.

Kendi ücretlerimizi belirleyip gerekirse ekstar ücret alınabilmesi elzemdir.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking, tartanc, AliGalipDursen ve bu kullanıcının diğerlerinden 2 teşekkürü var

Bu Dernekler var ya! 12 Oca 2022 00:31 #31

• manager1
  • manager1 Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 219
  • Teşekkür Sayısı: 20
  • Başarı: 1
Siz hangi derneğe üyesiniz tartanç bey bu arada

Bu Dernekler var ya! 12 Oca 2022 10:19 #32

• tartanc
  • Platin Uye
Özerkder hocam
Sayfa oluşturma zamanı: 0.371 saniye
Sistem Kunena Forum