Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Zam!

Zam! 24 Ara 2022 14:11 #17

• fahrettin75
  • fahrettin75 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 527
  • Teşekkür Sayısı: 161
  • Başarı: -54
barisltd yazan:
Her ne kadar TUİK %85 enflasyon açıklasa da hepimiz bize yansıyan enflasyonun %150 civarında olduğunun farkındayız. Ne çare ki devlet bize resmi enflasyon kadar dahi artışı layık görmüyor. Son 15 senede yapılan artışların büyük çoğunluğu enflasyonun hep altında kaldı.

Bu yıl farklı olacağına dair hiç bir emare yok. Seçim yılında olsak bile sanıyorum biz öncelikli kitleler içerisinde değiliz.

Bir takım arkadaşlarımız çözümün kotada, seans sayısının arttırılmasında falan olduğunu düşünüyor. Bizim asıl derdimiz birim fiyatlarımızın giderlere göre çok düşük kalması. Gelirimiz artmıyor, giderleri kısabileceğimiz de bir alan yok. Öğretmen maaşları neredeyse asgari ücret seviyesine indi.

Evet, insanlar gerçekten aynı konuları konuşup durmaktan bıktı. 30 yıldır bu sektördeyim, çok kriz gördük geçirdik ama bu kadar kötü zamanlar yaşadığımızı hiç ama hiç hatırlamıyorum. MEB gelip kurumu devralmak istese bir an dahi tereddüt duymam, bırakır giderim.

Asgari ücret belirlenmesinden ve seviyesinden sonra biraz olsun umutluyum.

Bence özel eğitim camiasının asıl derdi öğretmen işveren uyumsuzluğu ve tatminsizliği. Devlet, "TEK TİP" maaş felsefesi ve asgari ücret belirlemesiyle bazı saygıdeğer kurumların asgari ücretli öğretmen çalıştırma şeklinin de farkında olmadan önüne geçmiş oldu.

Hep işini yapan kurumların asgari personel çalıştırması ve aradaki maaş ve sgk farkını MADDİ REKABET İMKANI ŞEKLİNDE KULLANARAK, işini düzgün yapan, maaş düzenlemelerini hakkıyla yapan kurumlara rakip olması sektörün kanayan yarasıydı.

Makas neredeyse sıfırlandığı için %30 zam ile "ASGARİ KURUMLARIN" yılı çıkarmaları imkansız. (Elden geri ödeme istemezlerse şayet :) )

İlaveten sayın hükümetimizin yıl ortasında seçim öncesi tekrar asgari ücret düzenlemesi yapacağını da göz önüne alırsak (12.000 olduğunu varsayalım), ASGARİ KURUMLAR % 30 zam ile bırakın bir öğretmen maaşı kendisine kalmasını, yılın geri kalanını her ay zarar ile kapatır.

Daha da ilaveten: 8.500 asgari ücretin olduğu, seçim öncesi 12.000 olacağı bir bir ekonomide ücretlerin ne olacağı ekonominin ne olacağını tahmin edemeyen kurum sahiplerinin işlettiği işletmelerin ne olacağı konusunda endişe etmek neden?
Adam %30 ile tüm bu olaylara kafa tutabileceğini sanıyor. Geçtiğimiz yıl asgari ücret artışına paralel mal ve hizmetlerin nasıl yükseldiğini ve şu an misliyle olacağını bilerek koltuğuna yapışmış..

Ben bunlara ASGARİ KURUMLAR diyorum. Bu gözler neler gördü müdürleri bile asgari, çalışanlar köleliği o kadar benimsemişler ki "ayrılsak ne olacak, bu bölge de tüm kurumlar böyle" diye, öğrenilmiş çaresizliğin son demlerindeler..

%30; ASGARİ KURUM ve sahiplerinin çekilmesi için iyi bir orandır.

2023 Güzel bir yıl olacak. İzleyip görelim.
Su akar yolunu bulur..
Son Düzenleme: 24 Ara 2022 14:32 yazan fahrettin75.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Jaws78

Zam! 26 Ara 2022 18:44 #18

• Hako
  • Hako Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 34
  • Teşekkür Sayısı: 23
  • Başarı: 0
Her şey güzel olacak biraz daha kötü olunca. Bunun için beklemek lazım.
En kötüsü için umudunuzu kaybetmeyin. Geliyor gelmekte olan. Kaynak her sene biraz daha aşağı doğru inen grafikler. Yine de korkmaya gerek yok çünkü personelden geleneksel yol olan maaşı kısarak bu derin krizden hepiniz sağ çıkacaksınız. Federasyon, dernek ya da kurum bilmemem ancak büyüklüğü ve türü ne olursa olsun 20 yılda sektörde krizden çıkmak için bulunan tek gerçek çözüm bu olmuştur. Yaşasın sektör, Yaşasın çözüm...
Son Düzenleme: 26 Ara 2022 18:48 yazan Hako.

Zam! 27 Ara 2022 11:15 #19

• beş yıldız reh.
  • beş yıldız reh. Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 16
  • Teşekkür Sayısı: 6
bir deli bir çukura taş atmaya geldi..... söylentidir yatırım tavsiyesi değidir :) %18 zam teklif edileceği duyumu aldım benden başka bu duyumu alan varsa yazabilir yoksa tınlamayınız :)

Zam! 27 Ara 2022 16:42 #20

• dönmez
  • dönmez Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 108
  • Teşekkür Sayısı: 11
  • Başarı: -2
beş yıldız reh. yazan:
bir deli bir çukura taş atmaya geldi..... söylentidir yatırım tavsiyesi değidir :) %18 zam teklif edileceği duyumu aldım benden başka bu duyumu alan varsa yazabilir yoksa tınlamayınız :)
Mümkün değil
Son Düzenleme: 27 Ara 2022 16:42 yazan dönmez.

Zam! 27 Ara 2022 17:09 #21

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Bugün bir arkadaş daha benzer bir oranı söyledi.
Emekliye ve memura da aynı oran verilecekmiş. O yüzdenmiş.

Seçim zamanı emeklileri ve memurları karşısına alacak bir zam oranı hiç mantıklı değil ki!

Genelde %45 konuşuluyor.
Bilemiyorum.

Zam! 27 Ara 2022 18:29 #22

• dönmez
  • dönmez Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 108
  • Teşekkür Sayısı: 11
  • Başarı: -2
tartanc yazan:
Bugün bir arkadaş daha benzer bir oranı söyledi.
Emekliye ve memura da aynı oran verilecekmiş. O yüzdenmiş.

Seçim zamanı emeklileri ve memurları karşısına alacak bir zam oranı hiç mantıklı değil ki!

Genelde %45 konuşuluyor.
Bilemiyorum.
Sen diyorsan öyledir üstad :)
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc

Zam! 27 Ara 2022 22:09 #23

• dfn
  • dfn Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 112
  • Teşekkür Sayısı: 19
Eeee ciddi ciddi battik o zaman mubarek olsun
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: fahrettin75

Zam! 28 Ara 2022 14:56 #24

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
tartanc yazan:
Genelde %45 konuşuluyor.
.

Dostum memura 45 verirlerse bize onu da vermezler.

Şimdi memur emekli maaşları enflasyona göre belirleniyor. Son 5 aylık enflasyon %16. Hadi 2 de aralıktan koysak 18, bilemedin 20. Yirmi de bahşiş atsalar %40 olur.
Ortada bir de EYT meselesi varken bunun üstünü fazla zorlarlar mı bilmiyorum.

Eh, biz zurnanın son deliğiyiz. Bize sıra gelene kadar bakalım neler olur.

Benim hesabıma göre %60 zam alsak ancak geçen sene ocak ayının gelirini elde ediyoruz. Yani durum vahim. Asgari ücretin %6sı seans ücreti olsun diye uğraşan arkadaşlar var. Açıkcası maliyenin buna yanaşacağına hiç mi hiç ihtimal vermiyorum.

Artık bekleyip göreceğiz.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc
Sayfa oluşturma zamanı: 0.410 saniye
Sistem Kunena Forum