Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Sitemizden Duyurular

BAŞLIK: 160 saat altındaki öğretmenler

160 saat altındaki öğretmenler 17 Kas 2014 13:09 #193

• mağdur
  • mağdur Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 13
  • Teşekkür Sayısı: 3
  • Başarı: 0
Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü sertifika tamamlama türünde bir çözüm getirecek ve Bir aksilik olmazsa bugün açıklanacak diye umuyoruz...
Bu arada cuma günü Sakarya il idare mahkemesi bir öğretmen arkadaşımızın açtığı davaya: Sertifikası mahalli idarenin düzenlediği seminer sonucu olsa da, tekrar rehabilitasyonda çalışabileceğine karar verdi...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

160 saat altındaki öğretmenler 17 Kas 2014 13:43 #194

• mert07
  • mert07 Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 7
sakarya bölge idarı mahkeme sonucun atarsanız Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

160 saat altındaki öğretmenler 17 Kas 2014 14:05 #195

• tokluman
  • tokluman Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 3
SN. Mağdur, kararı atmanız mümkün mü?
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Teşekkür ederim.

160 saat altındaki öğretmenler 17 Kas 2014 17:12 #196

• mağdur
  • Yeni Uye
Davayı kazanan öğretmen arkadaşımdan rica edeyim sakıncası yoksa birkaç güne kadar paylaşırım.

160 saat altındaki öğretmenler 17 Kas 2014 20:12 #197

• Deniz Özel Eğitim
  • Deniz Özel Eğitim Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 4
Rica etsem bende alabilir miyim? Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

160 saat altındaki öğretmenler 17 Kas 2014 21:13 #198

• mağdur
  • Yeni Uye
Davayı kazanan öğretmen arkadaşımdan rica edeyim sakıncası yoksa birkaç güne kadar paylaşırım.

160 saat altındaki öğretmenler 18 Kas 2014 00:32 #199

• 007mac
  • 007mac Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 16
  • Teşekkür Sayısı: 4
Anayasa Mahkemesi kazanılmış hakkı, kişinin bulunduğu statüden ortaya çıkan, tahakkuk etmiş, kesinleşmiş ve

kişisel alacak niteliğine dönüşmüş hak olarak tanımlamıştır.

Bir hakkın doğumu ve kazanılması ile ilgili hukuk kurallarında meydana gelebilecek değişikliklerin geçmişe

değil, geleceğe etkili olması uygundur. Yeni ortaya koyulacak bir hukuk kuralı vasıtasıyla, bireylerin

geçmişte hukuka uygun yollardan elde etmiş oldukları hakların ortadan kaldırılmaması veya zayıflatılmaması

esası, "kazanılmış hak" kavramının hukukun temel prensiplerinden sayılmasının dayanağını oluşturmaktadır.

Kanunlar, yürürlüğe girdikleri andan itibaren derhal veya kanunda öngörülen ileri bir tarihte uygulanırlar,

geriye yürümezler ve önceki kanun döneminde elde edilmiş haklara müdahale etmezler.

03.07.1989 tarihli,

1988/5 E., 1989/3 K. sayılı Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulu kararına göre, "Kanunların geriye

yürümezliği ilkesi, bir hukuki işlem veya eylemin, bir hukuki ilişkinin vuku bulduğu ya da meydana geldiği

dönemdeki kanunun hükümlerine tabi kalmaya devam edeceğini ifade eder. Sonradan çıkan kanun, kural olarak

yürürlüğünden önceki olaylara ve ilişkilere uygulanmaz". Yeni yürürlüğe giren kanunlar için kabul edilen

geriye yürümezlik esası, idare hukuku alanında da "idari işlemlerin geriye yürümezliği" ilkesi olarak kabul

görmektedir. Böylece, kazanılmış hakları, mevcut durumu korumak ve hukuki ilişkilerde istikrarı sağlamak

gerekliliğinden doğan bir sosyal hayat kuralı olarak, "idari işlemlerin geriye yürümezliği" ilkesi idare

hukuku alanında benimsenmiştir

Durum böyle olunca; hizmetiçi eğitim daire başkanlığınının vermiş olduğu saati belli olmayan sertifika ile

2003 yılından bu zamana kadar çalışan öğretmenlerin bu haklarının elinden alınması hukuka uygun

görünmemektedir. Bakanlığımızın bu duruma bir şekilde çözüm getireceğine inanmaktayız.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: egemenege, mert07

160 saat altındaki öğretmenler 18 Kas 2014 11:17 #200

• ptmehmet
  • ptmehmet Kullanıcısının Avatarı
  • Administrator
  • Gönderiler: 263
  • Teşekkür Sayısı: 261
  • Başarı: 6
(0 oy)

Konu: Eğitim Personeli                                                                                                                              18.11.2014

Ders Girişleri

Sayın

Üyemiz

İLGİ: a) MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün 24/10/2014 gün ve  4807375 sayılı yazısı;

b) Derneğimizin 08/11/2014 günlü duyurusu;

c) MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün 14/11/2014 gün ve 5346784 sayılı yazısı;

Bakanlığımızın “Tereddüt Edilen Hususlar” konulu ilgi (a) yazıları sonrası 160 saat ya da 160 saate denk kabul edilen hizmetiçi eğitim  sertifikasına sahip olmayanların (özel eğitim okulları ile özel alt sınıflarda en az bir yıl çalışanlar dahil) verdikleri eğitimlerin sisteme girilemediği malumlarınızdır.

Belirtilen çerçevede çalışmakta olan personelimizin çalışma izin onaylarına itibar edilmemesinin kabul edilemeyeceği, haklarının korunmasına çalışılacağı yönündeki ilgi (b) duyurumuz sonrası Bakanlığımızca konu üst düzeyde değerlendirilmiş, bizzat Sayın Bakanın onayı ile soruna ilişkin ilgi i(c) yazı yayımlanmıştır.

Belirtilen yazı ile bahse konu çalışanların (1 Aralık 2014 tarihi itibarıyla geçmişe dönük en az son üç ay SGK primi ödenmiş olanlar) 30 Haziran 2015 tarihine kadar görevlerine devamları ile, bu arada açılacak kurslara katılmaları halinde çalışma izinlerinin yenilenebilmesine imkan sağlanmıştır.

İlgi (c) yazıya rağmen sorun yaşayabilecek üyelerimizin derneğimizle irtibata geçmeleri halinde kendilerine yardımcı olunacağını, birlik ve beraberliğimizin bu sorunda olduğu gibi çözüm getireceğini hatırlatır, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Sabahattin YILDIZ

COŞKU ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI

Mehmet TAN
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: 007mac, mağdur
Sayfa oluşturma zamanı: 0.448 saniye
Sistem Kunena Forum