Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Sitemizden Duyurular

BAŞLIK: RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK

RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK 13 Oca 2017 22:06 #25

• umut2121
  • umut2121 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 99
  • Teşekkür Sayısı: 7
  • Başarı: 0
hocam bizim durum hakkında yardım istiyorum acil biz dün kurum devrini noterden aldık yani12.01.2017 tarihi itibariyle kurumun devrini aldık ancak kurucu olarak lise mezunuyum milli eğitime evrakları dün mesai bitiminde teslim ettim evrak teslim tarihim 12/01/2017 ama evrak kayıt tarihi bugün yani 13/01/2017 şimdi yönetmenlik yayınlanmadan bir gün önce noterden kurum devri yaptığım için onayım gelecek mi şimdiden teşekkürler
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK 13 Oca 2017 23:02 #26

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
garip yazan:
benim mutlaka eğitimci olmalı dediğim kurum müdürleri, kurucu müdürler değil.

Kurum müdürlerinin eğitimle alakalı olmalı kısmına büyük ölçüde katılıyorum. Ancak kurucu temsilcisinin eğitim kökenli olması bence fuzuli bir zorunluluk, kimseye de yararı yok.

Kurum müdürlerine gelince; şunu akıldan çıkartmamak gerekir, idari görevle öğretmenlik aynı şey değildir. Kurum müdürleri büyük oranda idari görev üstleniyorlar. Çoğu öğretmen idari görevleri nasıl yapacağını bilmez, bu konuda bir eğitimi, alt yapısı da yoktur. Müdür olarak atanan bir ziraat mühendisiyle, bir öğretmenin bence idari yönden birbirinden farkı yoktur. Öğretmenlerden iyi müdür olur diye bir gerekçeye de sadece gülerim ben. :)

Bana kalsa kurum müdürlerinin eğitim yüksek lisanslı idari bölümlerden, veya idari alanda yüksek lisanslı eğitim bölümlerinden olması ideal olur. :) :) Ama hayat ideal değil ne yazık ki...
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: egemenege

RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK 13 Oca 2017 23:52 #27

• umut2121
  • umut2121 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 99
  • Teşekkür Sayısı: 7
  • Başarı: 0
ocam bizim durum hakkında yardım istiyorum acil biz dün kurum devrini noterden aldık yani12.01.2017 tarihi itibariyle kurumun devrini aldık ancak kurucu olarak lise mezunuyum milli eğitime evrakları dün mesai bitiminde teslim ettim evrak teslim tarihim 12/01/2017 ama evrak kayıt tarihi bugün yani 13/01/2017 şimdi yönetmenlik yayınlanmadan bir gün önce noterden kurum devri yaptığım için onayım gelecek mi şimdiden teşekkürler

RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK 13 Oca 2017 23:55 #28

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
"gerçek yaşamı", "laboratuvar" sanan, MEB ÖÖKGM den başka birşey beklenmezdi... durumuz hiç bir şeye aykırı değil ama bu yönetmelik maddesi ne kadar doğru tartışılır...

çeşitli nedenler ile sektörümüz şiçinden farklı görüşler çıkacaktır ama, kutucu ve kurucu temsilciliğini "neredeyse zorunlu personele" bağlamak çok ta doğru değil...

müdürün, 4 yıllık bir üniversite mezunu olması değişseydi, "belki" anlaşılabilirdi...

yinede kurumların yüzde 90 nın çok fazla sorun yaşayacağını sanmıyorum... bu zorlayacılığıda anlamak çok mümkün değil...

RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK 14 Oca 2017 00:33 #29

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
umut2121 yazan:
ocam bizim durum hakkında yardım istiyorum acil biz dün kurum devrini noterden aldık

Durumunuz pek umut verici değil.

Eğer tüzel kişi olarak devraldıysanız hemen bir eğitimci ile anlaşıp kurucu temsilcisi olarak onu gösterin.

Evraklarınızı onaylayacak kişilerin 1 gün önce devrolmuş, olmamış vs. ayrımına gireceklerini sanmam. Onlar evrakınızı düzenledikleri tarihteki mevcut durumunuza bakıp, git bunu değiştir gel demeyi tercih edeceklerdir.

Tabi yasal yolları da deneyebilirsiniz ama haklı olduğunuzu ispat için 3 yıl uğraşırsanız neye yarar?

EK: Durumunuzu çözemiyorsanız hemen bir şirket kurup kurumu oraya devredin ve dediğim gibi şirket karar defterinde kurucu temsilcisi olarak istenilene uygun birini gösterin.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Son Düzenleme: 14 Oca 2017 00:41 yazan barisltd.

RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK 14 Oca 2017 02:23 #30

• egemenege
  • Platin Uye
“..... Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi açacaklarda kurucu gerçek kişi ise kurucunun, kurucu tüzel kişi ise kurucu temsilcisinin üniversitelerin eğitim fakültelerinden mezun olduğuna, öğretmen/uzman öğretici olarak atanabileceğine veya herhangi bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde en az üç yıl eğitim personeli olarak çalıştığına dair belge.”.

TDK nın virgül tanımı; o kadar karmaşıktır ki; iki cümle arasına yada iki kelime arasına; yada diye devam eden, bir “bağlaç” açıklamsı vardır... başka dillerde de benzer durumlar vardır...

Ancak, mevzuat hazırlayanlar, (özellikle anayasa, kanunu gibi belki “soyutlama” yapma ihtiyacı olan mevzuat değişikliklerini yapan kurum ve kişilerden bahsetmiyorum) yönetmelik, genelge, yönerge vb. mevzuat düzenlemelerinde daha açık ve özenli olmalıdır. ayrıca bu mevzuatıları hazırlayanlar da, muhataplarına karşı “anlaşılırbilmekte” daha güvenilir olmalıdırlar...

Yukarıdaki ilk giriş, yönetmeliğin ilgili maddesi...

Bunda bile anlaşmazsızlık çıkar...

1-Üniversitelerin herhangi bir eğitim fakültesinden mezun olmak yeterli midir? burada bizim ‘alan’ ile alakası olmayan; yada ilişkisi bizim programlarımız ve zorunlu personelle alakası hiç olmayan, yada bunları kurumlarda uygulanması ve bu personellerin çalıştırıması, sadece kurum isteğine bağlı olan yabancı dillerden, güzel sanatlara büyük bir yelpaze vardır... soru şudur eğitim fakültesi mezunu olmak yeterlimidir?

2-Virgülden sonra gelen “öğretmen/uzman öğretici” arasındaki ‘eğri çizgi’, yada daha fazla bilinen adıyla, ve aslı türkçe olmayan “slaş” işareti ne anlama gelmektedir? Çünkü kendisinden önce kulanılan bir virgül bağlacı ile bu cümlecik kendisinden önceki cümlecik ile bağlanmıştır...

3-MEB ÖÖKGM mevzuat dilini ya bilmiyor, yada akıl karıştırıyor. Yakın zamanda çok fazla görüş yazısına ihtiyaç duyulacak “görüş” soralacaktır...

4-Eğer virgül ün anlam ifade ettiği şey şu ise; hem eğitim fakjültesi mezunu olacak, hemde “öğretmen/uzman öğretici”.... burada “uzman öğreticilerin” hepsinin eğitim fakültelerinden mezun olmadığını bildiğimize göre... “öğretmen/uzman öğretici” arasındaki ‘eğri çizgi’, yada daha fazla bilinen adıyla, ve aslı türkçe olmayan “slaş” işareti ne anlama gelmektedir?... yada MEB ÖÖKGM hep yaptığı gibi, bu alanı sadece “özel eğitim” alanı olarak görerek, bu alanın multi-disiplinler arası ilişki olarak görmek istemeyerek; aynı zamanda bu alana yatırım yapmış ve yapacak olanları uzaklaştırır iken; bizim alanımız ile ilgisi tartılacak her türlü eğitim fakültesi mezununa hak mı verecek?

5-İlgili madde, eğer sadece “bizim alnımızda zorunlu personel” olarak çalışan kişiler için ise; öncelikle berbat bir mevzuat yazımı var...

6-Eğer her eğitim fakültesi mezununu kapsıyorsa, (ki; fakülte sayısı ayrı, o fakültelere bağlı bölümlerin sayısı ayrı) bu fakültelerin her biri geçerliyse; ne olacak?

7-Daha yazacak çok çelişki var....

Açıkçası son dönemde mevzuat hazırlayanların;, artık iki şeyine bakıyorum; ya bu beceriksizler yada art niyetliler... birde yeni başlayan gencecik insanlar var, dilerim bu düzeni değiştirirler...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd

RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK 14 Oca 2017 04:18 #31

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
slash işaretinin türkçesi "bölü" işaretidir. :)

RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK 14 Oca 2017 04:26 #32

• egemenege
  • Platin Uye
:) :) :)

öğretmeni, uzman öğreticiye bölersek kaç çıkar acaba... "/" işariti yerine "karekök" işareti kullansalardı; aklımız çıkardı :) :) :)

ayrıca, "karekök" işaritine, neden bu kadar çok alerji olduğunu anlayamadım... herhangi bir yerde bulmak o kadar çok zor ki! :) :) :)
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: gulumse, ozeltercih
Sayfa oluşturma zamanı: 0.275 saniye
Sistem Kunena Forum