Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.

BAŞLIK: bu ne şimdi

bu ne şimdi 03 Nis 2015 14:35 #9

• tatvanpozitif
  • tatvanpozitif Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 382
  • Teşekkür Sayısı: 136
  • Başarı: 9
valla hastaneler için iptal edilmişse bizim için hayli hayli edilir
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

bu ne şimdi 03 Nis 2015 14:38 #10

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Bizim için doğrudan bir emsal kararı değil ama tabi ki MEB'in elini çok güçlendiren bir karar bu.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

bu ne şimdi 03 Nis 2015 14:47 #11

• mirfan
  • mirfan Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 50
  • Teşekkür Sayısı: 9
  • Başarı: 1
Bana Göre bu durum 5510 sayılı kanun 67.maddesinin iptaline yönelik bir olay burada tamamen hastanelerden bahseden bir kanun maddesi. ancak kanunda MEB. e bağlı kurumlarda zaten kanunla bir düzenleme olmadığı için bizim için geçerli olmadığını düşünüyorum yani biyometrik kimlik kontrolü için kanun olması lazım oysa bizim için düzenlenmiş bir kanun maddesi olduğunu zannetmiyorum o yüzden bizler için bunu uygulanabilir olması için kanunla bir düzenleme yapılması lazım o da şu anda yok o yüzden bizi etkileyeceğini düşünmüyorum.

bu ne şimdi 03 Nis 2015 14:50 #12

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
şu anki dava devam ediyor. büyük ihtimalle bakanlığın yaptığı itiraz reddedilecek (inşallah). Daha sonra bakanlık niyeti bozup kanun değişikliği yapmaya kalktığında baya işlerine yarayacaktır. hukuki olarak deneyimli üyelerin yorumları daha açıklayıcı olacaktır.

bu ne şimdi 03 Nis 2015 15:03 #13

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Kanun olması gerektiği doğru.
Ancak, iç güvenlik yasasının henüz mecliste görüşülmeyen biyometrik verilerle ilgili maddesi bu hakkı genel bir kanun olarak veriyor.

Seçimden sonra tekrar gündeme gelebilir.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

bu ne şimdi 03 Nis 2015 15:11 #14

• metttin
  • metttin Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 9
  • Teşekkür Sayısı: 4
  • Başarı: 1
Kafaları karıştırdı. Biraz durulayalım.

Anayasa Mahkemesi der ki: bu yöntem eğer gerekli usul ve esaslar takip edilerek yani meclisten kanun çıkartmak suretiyle yasalaşır ise mümkün.

Anayasa Mahkemesi zaten yönetmelik anayasaya uygun yada aykırı demiyor. Yetkisi itibari ile diyemez de. SGK nin uygulaması eğer kanunla getirilmiş ise -ki yazıdan bu anlasiliyor, bu tür haberlerde genellikle Hukuki terimler sağlıklı verilmez.- neden Danıştay'a dava açıldı. Kanunsa eğer zaten direkt anayasa mahkemesine açılır. Anladigim kadariyla dava yönetmeliğe karşı açılmış. Bilgi eksikliğinden yorum yanlışlığı şimdiden kabul ederek fikrimi söyleyeyim.

Danıştayın bunu mahkemeye sorması sebebi:elimdeki itiraz edilen bir yönetmelik var. Bana göre icerdigi konu kişisel verilerin saklanması oldugundan ve kanuna dayanmadigindan ben iptal edecegim. Zaten yurutmeyi de durdurdum. Ama bu husus disinda anayasaya aykiriligi da varmi. Bana bi fikir ver.

bizde varolan uygulama ise bakanlığın çıkarttığı yönetmelik ile uygulanmaya calışilmakta.

Kısacası bu karar iptali olmaması için emsal olmaz. Yönetmelikle kişisel verilerin toplanması saklanması mümkün değil. Kesinlikle iptal kararı çıkar.

Ama kanuna dayanarak çıkarsa iptal olmaz. Uygulanır.

Yapılması gereken işte o aşamada birlik. Destek.
Son Düzenleme: 03 Nis 2015 15:26 yazan metttin. Sebep: eksik bilgi
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: egemenege

bu ne şimdi 03 Nis 2015 15:23 #15

• tatvanpozitif
  • tatvanpozitif Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 382
  • Teşekkür Sayısı: 136
  • Başarı: 9
delinin biri (ben :) ) kuyuya bir taş hadi çıkarın bakalım :)

bizim dava sonuçlana na kadar gündem maddemiz bu
bakanlığın itirazı kabul olur mu olmaz mı
bu karar bakanlığa emsal olur mu olmaz mı

bu ne şimdi 03 Nis 2015 15:31 #16

• Murat Çolak
  • Murat Çolak Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 79
  • Teşekkür Sayısı: 149
  • Başarı: 4
Haydaaaaa:) yemin ediyorum bu sektör bizim cehennemimiz. Aslında ölmüşüz, ve günahlarımızın karşılığı olarak rehabilitasyon merkezlerinde ceza çekiyoruz. Yok başka bir ihtimal.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, obay35, mutluluk
Sayfa oluşturma zamanı: 0.285 saniye
Sistem Kunena Forum