Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: SİSTEME ALTERNATİF

SİSTEME ALTERNATİF 19 Mar 2015 23:52 #9

• Egelim17
  • Egelim17 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 375
  • Teşekkür Sayısı: 197
  • Başarı: 5
Sn sevgiisiği ne kadar güzel lütfetmiş uğraşmışsınız emeğinize sağlık.Makul kabuledilebilir çözümler sunmuşsunuz.Sektörün eskileride arkanızda olup ekleyeceği birşeyler olursa hayata geçirilebilir.

Ben özel öğrenme güçlüğü sınıflarıyla zih.eng.sınıflarının zaten neden ayrıldığını anlamış değilim.İnşallah oda değişir.

Evet arkadaşlar bu sektörde bilirkişiler,abiler ablalar, kardeşler.Fikir fikirden üstündür.Bi zahmet klavyeler oynasın :)
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: KOSOVALI

SİSTEME ALTERNATİF 19 Mar 2015 23:59 #10

• ismail örs
  • ismail örs Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 11
  • Teşekkür Sayısı: 32
  • Başarı: 0
Herkese iyi geceler..

Öncelikle kendisiyle bizzat tanıştık mı bilmiyorum ama forumdaki yazılarından tanıdığım şimdi ismini ve telefonunu yazarak samimiyetini de ortaya koymuş olan Orhan Beye böyle tam da ihtiyacımız olan kafa yormamız gereken bir konu açtığı için çok teşekkür ederim.Ve bu konu başlığının canlı olmasının sektöre çok büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.
Uygulanabilir,sürdürülebilir ve denetlenebilir bir sistem hayata geçirilebilirse işte o zaman devletin,hizmet alanların,çalışanların ve kurucuların rahat olabileceği geleceğe daha güvenle bakabileceği bir ortam yakalanmış olacaktır kanaatindeyim.
Orhan Bey en kısa zamanda sizi arayacağım.Ancak birbirimizi aramayla beraber konu başlığını canlı tutarak fikri olan arkadaşların burada da fikirlerini paylaşmasını rica ediyorum.Bende bu konudaki fikrimi burada paylaşacağım ve eleştirilerinizi bekleyeceğim.

SİSTEME ALTERNATİF 20 Mar 2015 00:18 #11

• sevgiisigi
  • sevgiisigi Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 139
  • Teşekkür Sayısı: 48
  • Başarı: -1
Sn egelim17,

Desteğiniz için teşekkür ederim. Öğrenme güçlüğü ve daha diğer bir çok sorun el birliği yapılırsa çözülebilir.

Dediğiniz gibi herkesin görüşünü almak isterim. Her türlü eleştiriye cevap vermeye hazırım. Hatta dileyen arkadaşlar aramak isterse telefonumu da belirttim.

Önerdiğim sistem artık kurumları eskisi gibi düşman değil olması gerektiği gibi rekabet gereği rakip yapıyor. Bizler neden bir türlü bir araya gelemediysek hep bundan oldu. Yani bana dokunmayan yılan bin yaşasın.

Ankara yürüyüşünde gördüm bunu. Dernek toplantılarında ve daha bir çok eylem önerilerin...

Bu nedenle diyorum ki mevcut yapısıyla kendi bekasını bir başka kurumun yok olmasında görerek bu güne gelen kurumlar yarın düşman değil rakip olacakları için artık birlik olmanın önünde de bir engel kalmamış oluyor. Bu da hali ile Derneklerin önemini artıracak.

Şimdi derneklerin son zamanlarda damar tanımanın yürütmesinin durdurulmasında ve serifika programı açılması gibi meselelerde sağladıkları başarıyı taçlandırması gerekiyor. Üstelik ufukta da bir seçim varken.

SİSTEME ALTERNATİF 20 Mar 2015 00:26 #12

• ismail örs
  • ismail örs Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 11
  • Teşekkür Sayısı: 32
  • Başarı: 0
ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİNİN REVİZYONU

Özel eğitim ve Rehabilitasyon alanı hiçbir devlet önermesi veya teşviki olmadan kendiliğinden Türkiye’nin öz şartlarından doğan, süreç içerisinde kendi modellerini oluşturan ve devletin daha sonradan modele entegre olup şekillendirmeye çalıştığı bir alandır.
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon alanı özel sektör olmanın dinamizmiyle daha aktif, daha yenilikçi, daha cesaretli, daha ekonomik ve devletin bir uzantısı gibi gelişmesine yol açmıştır. Bu aşamada devletimizin çalışma imkânlarını rahatlatacak, yeniliklere engel olmayacak bir alt yapı hazırlama sorumluluğu vardır.
Türkiye şartlarından doğmuş olan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, Türkiye’ye özgü bir model olarak Avrupa’daki uygulamalardan çok daha farklı bir etkiye sahiptir. Avrupa seviyesinin üstündeki bir işi, projeyi hak ettiği seviyede uygulayamıyoruz. Toplumdaki yanlış algılamarın aksine bu iş bir talan meselesi değildir. Aksine bu bir verimsizlik sorunudur. Bu verimsizliğin nedenleri de sistemin uygulanabilir, sürdürülebilir ve denetlenebilir olmamasından kaynaklanmaktadır.
Ülkemizde Özel eğitim ve rahabilitasyon merkezlerinin daha etkin ve başarılı hizmetler sunabilmesi için kendimize has bir model önermemiz gerekmektedir. Bu kapsamda uygulanabilir, sürdürülebilir ve hizmet kalitesi denetlenebilir bir modele ihtiyaç duyulmaktadır.
Uygulanabilir: Hayatın doğal akışına, engelli birey ve ailesinin tabii koşullarına uygun olarak, engelli bireyin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak tasarlanmış bir iş düzeni ifade eder.
Uygulanabilir özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri için mevzuatın “Hayatın doğal akışına, engelli birey ve ailesinin tabii koşullarına uygunluk ”temel prensibiyle yeniden düzenlenmesi gerekir. Mevcut mevzuat bu temel ilkeye aykırılıklar içermektedir.
Sürdürülebilir: Etrafımızda yer alan maddi ve manevi dünyadan bigâne olamayacağımız kabulü ile personel tanımları, personel görev çerçeveleri, personel eğitim ve temini, hizmet sektöründe kurumsallaşmanın ön koşulu olarak personel sadakat ve sürekliliğini destekleyecek bir ücretlendirme /sosyal hak cazibesine imkân verecek mali yeterlilik, iş başında eğitim süreçlerinin işlemesine olanak verecek uygun düzenleme ve örgütlenme gerektirir.
Denetlenebilir: ”Görünür hale gelen ” ve giderek büyüyen kamu katkısını karşılığının, elde olunan hasılanın ölçülebilir, denetlenebilir olması. Engelli bireyin gelişim süreçlerine rehabilitasyon hizmetlerinin katkısının sözel olanın yanında sayısallaştırılmış büyüklükler cinsinden de ifade edilmesine sağlayacak ölçüm metotlarını geliştirip, yaygınlaştırılması ve kullanılması. Devamlılığı ölçmenin yanında devam edildiğinde ne değiştirildiğinin de ölçülebilmesi…

Uygulanabilir, sürdürülebilir ve denetlenebilir bir model önerisi kazanım odaklı özel eğitim ve rehabilitasyon sistemi;
Sistem kazan, kazan kazan prensibini içermektedir. Devletin, toplumun, engellinin ve ailesinin ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile çalışanlarının kazandığı bir sistemdir.
Özel eğitim ve rehabilitasyon alanındaki mevzuat düzenlemeleriyle uygulanabilirliği ve sürdürülebilirliği sağlanabilecektir. Bu durum mevcut işleyişi rahatlatacak, personelin sektörde kalıcılığını sağlayacak yapılacak doğru ücretlendirmelerle kurumlar ve çalışanları geleceğe güvenle bakabileceklerdir.
Denetlene bilirlikte kazanım odaklı olacaktır. Alanda çalışan personel hizmet içi eğitimler ve süpervizörlükle gelişimi sağlayacaktır. Belirlenen düzeyde gelişim göstermeyen personel ve gelişimini hizmet verdiği engelli çocuklara aktaramayan personel sürekli eğitime tabii tutulacak ve verdikleri eğitim denetlenecektir. Çocuklarla ilgili eğitim hedefleri ve kazanımlar basamaklandırılacak öğrencinin bunlardan ne kadarına ulaştığı ya da ulaşamadığı aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık olarak değerlendirilecektir.
Kurumlar her yıl hizmet verdikleri engelli çocuklardan kazanımları tamamlanıp topluma kazandırılanları belgeleriyle genel müdürlüğe göndereceklerdir. Böylelikle kurumların gelecekle ilgili devlete katkıları net bir şekilde ortaya çıkmış olacaktır. Zira Avrupa ülkelerinde engelli bir bireyin yaşamı boyunca devlete maliyetinin 2,5 milyon dolar olduğu hesaplanmıştır. Bu maliyetin gayri safi milli hasılalarla düşen kişi başı milli gelirler oranıyla bir oranlama yapıldığında ülkemizde de bir engelli bireyin devlete maliyetinin minimum 250 bin dolar olduğu bir gerçektir. Bu hesapta yılda 5000 bireyi topluma kazandıran ve bunu belgeleyen sektörün devlete gelecekle ilgili direkt katkısı 1milyar 250 milyon $ olduğu net bir şekilde görülecektir. Uç bu hesaplar ve katkı minimum yani en az katkı düzeyi olduğunda ayrıntılı bir hesaplamayla net bir şekilde kazanımlar görünür hale gelecektir. Sektörün diğer Real katkıları tabi ki bu hesabın dışındadır.
Denetlenebilir bir hizmetin ve kalitesinin olabilmesi ve bunun standartizyonu ve ölçüle bilirliği kazanımlarla, kazanımların ölçüle bilirliği ile sağlanabileceği gibi daha iyiye ulaşmak için toplam kalite yönetimine tüm kurumlar zorlanmalıdır. Toplam kalite yöntemi kurumların eğitim dâhil, yönetim, muhasebe vs. gibi iç işleyişini de düzenleyip standardize hale getirip bir iç denetim mekanizması da oluşturulabilecektir.
Tüm bu kazanımların topluma anlatıldığı aktarıldığı ”Kazanımlarla Engelleri Aşıyoruz” sloganıyla büyük bir organizasyon planlanmalıdır. Bakanlığın himayesinde bir yıla yayılacak şekilde ilçelerde, illerde ve en sonda başkente finali yapılacak organizasyonda, bilgi yarışmaları, beceri yarışmaları, folklor, şarkı, resim, spor müsabakaları, resim el sanatları, ebru sergisi vb. alanda etkinlikler yapılarak. İlçe, il, bölge birincileri belirlenmeli, bölge birincileri de en son Mayısın ikinci haftasında ”Engelliler haftasında yarışmalarla ”Bunlarda birinci olanlarla ödülleri üst düzey siyasiler tarafından medya önünde verilmelidir.
• Her yıl ”Özel eğitim fuarı ve kongresi düzenlenmeli.”
• Her yıl “Özel eğitimi geliştirme çalıştayı düzenlenmeli.(Bürokrasi, üniversiteler,
Aileler, Sektör katılmalı.)
• Her yıl ”Türkiye’de özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri verimlilik ve iyi uygulama örnekleri sempozyumu yapılmalıdır.
Bu modelle devlet, toplum, engelli birey ve ailesi, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, sektör çalışanları herkes kazanacak, kazanımlar görünür hale gelecek ve görünür hale gelen kazanımlar toplumun tüm katmanlarına anlatılabilir hale gelecektir.
Saygılarımla…
Önemli not:Bu fikirler ve Orhan Beyin fikirleri elbette tartışmaya açıktır.Ve içlerinin doldurulması da gerekebilir.Benim böyle bir fikri geliştirmemde katkısı olan üstadlara teşekkür borcum var.Ali galip hocama ve Barış ltd ye teşekkür ediyorum ve merakla ben ve Orhan Beyin yazdıklarına eleştirilerini bekliyorum.Ve Orhan bey şundan emin olabilirsiniz buradan çıkacak hepimizin inandığı bir sistem önerisini ÖZERKDER sonuna kadar savunur ve iletilmesi gereken her yere iletir...
Sağlıkla kalın iyi geceler...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: gulumse

SİSTEME ALTERNATİF 20 Mar 2015 00:43 #13

• sevgiisigi
  • Tecrubeli Uye
İsmail bey,

Desteğiniz için teşekkür ederim. 8 yıldır verimsizlik verimsizlik diye mevcut sistemi eleştirip duruyorum.

Geçenlerde forumdaki bir yazınızda bu sistem UYGULANABİLİR,SÜRDÜRÜLEBİLİR ve DENETLENEBİLİR bir sistem değil dediğiniz de neredeyse çözüm önerimi o gün siteye koyacaktım. Hatta o yazınız için size desteklemiş ve teşekkür etmiştim.Çünkü kesinlikle soruna bakışımız aynı idi.

Ancak malumunuz sektör damar tanımanın hukuki akıbetine kilitlenmişken yayınlamak istemedim. Yürütme durdurulunca siteye koydum.

Bende sizinle görüşmek isterim. Hatta onur duyarım.

İnşallah dernekler önderliğinde tüm sektör bir araya gelir ve çocukları, biz kurumları ve bakanlığı yani herkesi memnun edebileceğine inandığım bu sistemi hayata geçirmeyi başarabiliriz.

SİSTEME ALTERNATİF 20 Mar 2015 00:54 #14

• sevgiisigi
  • Tecrubeli Uye
İsmail bey son yazdıklarınızı yeni gördüm. Sorun hakkında ne kadar ilgili ve bilgili olduğunuz gördüm. Açıkçası hiç şaşırmadım. Bende size bu çalışmalarınız için teşekkür ederim.

En kısa zamanda görüşüp fikir alışverişinde bulunalım.

SİSTEME ALTERNATİF 20 Mar 2015 01:46 #15

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
daha önce dernekler meselesi üzerine bazı şeyler yazmaya çalışmıştım...

iyi ki tek dernek değiliz diye yazmıştı geçenlerde sayın AliGalipDursen, iyi ki değiliz...

çünkü birilerinin bu "bürokratik dernek kafası" bizi nerdeyse kapanmaya götürecekti...

neredeyse istedikleri olmadığı için; körler sağırlar meselesinde bile "rehabilitasyonun" ne kadar önemli olduğunu anlamayacaklardı...

ona teşekkürler yazılan sisteme bakıyorum; bmw "üç boyutlu yazıcıyla" "parça" yapsa bu kadar iyi olamaz...

evine ekmek götürmeye çalışan biri olarak, evine ekmek götürmeye çalışan 40 milyondan fazla insanın yaşadığı bir ülkede; lütfen bize şaka yapmayın!!!

biraz gerçekçilik; o kadar zor mu?
Son Düzenleme: 20 Mar 2015 01:47 yazan egemenege. Sebep: egemenege

SİSTEME ALTERNATİF 20 Mar 2015 02:05 #16

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
bazı arkadaşların; devam sorununu: bizimle hiç bir ilgisi olmayan, maaşlarını kessinler söylemini "ciddi" bulmuyorum... nasıl bir ilişki kurduklarını hiç anlamıyorum...

sadece devam meselesi üzerine bir "yapı" kuran bu sistem üzerine onlarca eleştiri ve öneri ortada dururken, veya ortaya yeni bir çok öneri sunulma olasılığı varken; engellilerin ve bakımını sağlayan insanların; "maaşları", "bakım ücretleri" üzerinden bir tartışmayı kabul edemiyorum...

yaptığımız işi, sektörümüzü vb. bu kadar "karmaşık" ilişkiler ağı içerinde değerlendirilmesini, biraz "zorlama" buluyorum...

bu zorlamaya bizi iten; yapı ile uğraşmak yerine, bu yapının "zorunlu hizmet üreticilerine" kaçakçı gözüyle bakılmasını sağlayan her türlü önerinin, arka planının iyi okunması gerektiğine inanıyorum...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd
Sayfa oluşturma zamanı: 0.363 saniye
Sistem Kunena Forum