Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: SİSTEME ALTERNATİF

SİSTEME ALTERNATİF 13 Nis 2015 15:36 #113

• sevgiisigi
  • sevgiisigi Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 139
  • Teşekkür Sayısı: 48
  • Başarı: -1
Sn.anaeli

Öncelikle daha önce önermiş olduğunuz post otistik iktisat teorisini araştırdım.

Post Otistik İktisat hareketi, Neoklasik İktisat öğretisine karşıt bir duruş olarak 2000 yılında Fransa'da bir grup üniversite öğrencisinin bildirisiyle şekillenen düşünce hareketidir. Bu düşünce akımı, üniversitelerde yaygın şekilde yapılan İktisat eğitiminin yalnızca Neoklasik ve Neoliberal öğretilerle desteklendiği, İktisat biliminde Matematiğin yalnızca bir araç olmaktan çıkıp neredeyse amaç haline geldiği ve İktisat biliminin ürettiği çıktıların ve vardığı sonuçların günümüz ekonomik sıkıntılarına çözüm üretemediği yönünde eleştiriler getirmektedir.

Bu teoriyi bir de eğitim gibi bir alanda düşününce nasıl bir yanlışlık yapıldığı daha iyi anlaşılabiliyor. Katkınız için teşekkür ederim.

Sorularınıza gelince: Dernekleri sadece çözüm önerim için aradım. Bir çözüm için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda bir şey söylemedim ama yeri geldiği için forumda belirttim.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

SİSTEME ALTERNATİF 14 Nis 2015 10:11 #114

• sevgiisigi
  • Tecrubeli Uye
barisltd yazan:
İyice kısır bir tartışmaya döndü bu...

Ne yazık ki hiç bir şeyi ispat etmiş değilsiniz. Tane tane tekrar sormak istiyorum:

Cibuti'deki Sarman Özel Eğitim Merkezinin çocuklar gelmediği halde aylık takır takır 100 öğrenciye fatura kesip 800 seans eğitim ücretini aldığına dair bir bilgi var. MEB durumdan çok rahatsız! Önlem almak istiyor.

Hani? Neyi çözdünüz? Neyi ispat ettiniz?

Yaptığım açıklamalara, verdiğim cevaplara ve sorduğum sorulara karşılık vermeden sadece "Kısır tartışma" demeniz makul değildir. Zaten cevap verebilseydiniz sarman eğitim merkezini de sormaya gerek kalmadığı anlaşılacaktı.

Tane tane diye vurgulayarak sorduğunuz soru da yanlış bir sorudur. Cibuti diyerek yazdığınız o cümleleri tekrar okursanız eminim hatanızı sizde göreceksiniz. Sorunuza bu hali ile cevap vermem sizi zor durumda bırakıp,üzebilir.

Şimdi siz karar verin lütfen. Sorunuza bu hali ile mi cevap vereyim? yoksa düzeltmenizden sonra mı?

Benim size tavsiyem bu soruyu ne bu hali ile ne de düzeltilmiş hali ile, hiç sormamanız yönündedir.

Ama karar sizin

SİSTEME ALTERNATİF 14 Nis 2015 11:18 #115

• anaeli
  • anaeli Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 187
  • Teşekkür Sayısı: 69
lütfen kısır döngüden çıkınız.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd, egemenege

SİSTEME ALTERNATİF 15 Nis 2015 11:01 #116

• sevgiisigi
  • Tecrubeli Uye
Arkadaşlar,

Bizim sorunumuz bir sistem sorunudur. Sistem bu olduğu sürece ne bakanlık bu sektörü doğru düzgün yönetebilir, ne de biz töhmet altında kalmaktan kurtulabiliriz.

Sizlere çözüm sağladığına inandığım bir alternatif sundum. Sadece bu alternatifle de kalmadım. Aynı zamanda bu alternatifin de hayata nasıl geçirilebileceği konusunda yöntem sundum.

Bu sorun "Don Kişot" vari yöntemlerle çözülemez.Aksine birlik ve beraberlikle çözümlenebilir. Kurumlar çözüm istiyorsa derneklere destek vermelidir. Dernekler destek istiyorlarsa kurumlara somut çözüm öneriler sunmak durumundadırlar.

İşte ben bir tane sundum, anlatmaya çalıştım ve arkasındayım. Ortada başka bir tane de yok! 9 yılda da görmedim.

Buradan hem sizlere hemde derneklere sesleniyorum. Olabilecek tüm çözüm alternatiflerini tespit edelim. Değerlendirip en makul olanın uygulanması konusunda birlik olup çözüm sağlayalım.

Bu verimsiz sistemin düzeltilmesi adına bir çalışmayı başlattığıma inanıyorum. Bunun devamının da geleceğine inanıyorum.

Bu birliktelik adına hem burada hemde her yerde olmaya devam edeceğim.

SİSTEME ALTERNATİF 15 Nis 2015 12:17 #117

• serkan05
  • serkan05 Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 169
  • Teşekkür Sayısı: 73
  • Başarı: 0
Tabiki seçilecek Sistemin uygulanabilir, sürdürülebilir ve denetlenebilir olması ideal olan.Karşımızda engelli birey ve ailesi,bunlara hizmet etmeyi hedefleyen biz kurumlar ve her iki tarafı da memnun edecek aynı zamanda kendi kaynaklarını yasalara uygun harcaöması gereken bir kamu kurumu MEB var.Gelinen süreç her 3 tarafada Sulh için UZLAŞMA zorunluluğunu göstermiştir. MEB in mevcut hizmet alımlarına bakıldığında örneğin taşıma ihaleleri o aracın yapacağı km hesaplanıp yılın başında satın alınıyor. Öğrenci gelsin gelmesin, devam etsin yada etmesin, mazot zamlansın ucuzlasın yada sigorta masrafları artsın yılın başında satın aldığı(tahahhüt ettiği diyelim) aylık km ücretini ödüyor.Yine kamunun temizlik ve yemek ihalelerinde de aynı yöntem uygulanıyor. Baştan satın alınan birim miktarı kadar belirlelnen fiayat üzerinden aylık ödeme yapılıyor. örneğin 12 öğrencisi belli olan servis sahibine günlük 50 km üzerinden aylık ücret ödeniyor.Ödemelerde öğrencilerden 3 tanesinin devamsızlığı vs dikkate alınmıyor.Acaba bunlar bize yol gösterebilir mi?
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: sevgiisigi

SİSTEME ALTERNATİF 15 Nis 2015 18:48 #118

• sevgiisigi
  • Tecrubeli Uye
serkan05 yazan:
Tabiki seçilecek Sistemin uygulanabilir, sürdürülebilir ve denetlenebilir olması ideal olan.Karşımızda engelli birey ve ailesi,bunlara hizmet etmeyi hedefleyen biz kurumlar ve her iki tarafı da memnun edecek aynı zamanda kendi kaynaklarını yasalara uygun harcaöması gereken bir kamu kurumu MEB var.Gelinen süreç her 3 tarafada Sulh için UZLAŞMA zorunluluğunu göstermiştir. MEB in mevcut hizmet alımlarına bakıldığında örneğin taşıma ihaleleri o aracın yapacağı km hesaplanıp yılın başında satın alınıyor. Öğrenci gelsin gelmesin, devam etsin yada etmesin, mazot zamlansın ucuzlasın yada sigorta masrafları artsın yılın başında satın aldığı(tahahhüt ettiği diyelim) aylık km ücretini ödüyor.Yine kamunun temizlik ve yemek ihalelerinde de aynı yöntem uygulanıyor. Baştan satın alınan birim miktarı kadar belirlelnen fiayat üzerinden aylık ödeme yapılıyor. örneğin 12 öğrencisi belli olan servis sahibine günlük 50 km üzerinden aylık ücret ödeniyor.Ödemelerde öğrencilerden 3 tanesinin devamsızlığı vs dikkate alınmıyor.Acaba bunlar bize yol gösterebilir mi?

Sayın serkan05,

Verdiğiniz örnekler doğru. Çünkü hepsinin varlık nedeni mantıklı olmasıdır. İş mantığı bunu gerektirdiği için öyle olmuştur. Bu kural da dünyanın her yerinde,yerçekimi kanunu gibi aynıdır ve değişmez.

Mevcut sistemde bu kurala riayet edilmemiştir. Buna birde yetki ve sorumlulukların ilgili taraflara düzgün bir şekilde dağıtılmadığı gerçeğini de ilave ederseniz, bugünkü VERİMSİZ yapıyı daha iyi izah etmiş oluruz.

Tüm kurumların töhmet altında kalmasının en temel nedeni de sistemin bu kuralı yok saymış olmasıdır. Sistem yerçekimi kanunu yok diyor başta MEB olmak üzere hepimiz de yokmuş gibi davranıyoruz. Böyle olunca da tüm sektörün yüzü gözü darmadağın oluyor.

SİSTEME ALTERNATİF 16 Nis 2015 15:07 #119

• sevgiisigi
  • Tecrubeli Uye
Unutmadan!

Biz bu sisteme mecbur değiliz, bu sistem değiştirilmeye mecburdur!

SİSTEME ALTERNATİF 18 Nis 2015 15:13 #120

• sevgiisigi
  • Tecrubeli Uye
Özerkder'in düzenlemiş olduğu toplantıya katılmak üzere ptesi Ankara'da olacağım.

Başkan faruk bey dernek olarak belirli bir süre verilerek çözüm önerimin tüm katılımcıların ilgi ve bilgisine sunulabileceğini ifade etmiştir. kendisine teşekkür ediyorum.

Dilerim sektörümüzün içinde bulunduğu mevcut sistemden kaynaklı bu sorunu, hep birlikte el ele vererek çözebiliriz.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.333 saniye
Sistem Kunena Forum