Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: kURSLAR FELAKETTİR.

kURSLAR FELAKETTİR. 06 Eki 2015 17:32 #9

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
tartanc önemli bir soruna parmak basmış. Bunu anlamsız gerekçelerle eleştirmek yerine sorunun derinliğine bakmak lazım.

Kurslarla göstermelik eğitimci yetiştirilmesine çoğumuz karşı çıkıyoruz. Ama buradan "her türlü eğitimi özel eğitim öğretmeni vermelidir, sertifikayla bu iş olmaz" gibi bir çıkarsama yapmak da yanlış olur.

Başından beri söylediğimiz bir şey var: Bu bir ekip işidir ve çok sayıda alandan multidisipliner bir çalışma gerektirir. Bu sistem içerisinde sınıf öğretmeninden çocuk gelişimciye, psikologlara, okul öncesi öğretmenlerine, hatta güzel sanatlar öğretmenlerine, beden öğretmenlerine ve başka çeşitli alanlardan kişilere düşecek işler mevcut.

Söylemek istediğimiz şey; saçma bir yönetmelikle, önce tüm dersleri özel eğitim öğretmeni verecek derseniz, sonra yeterli personel bulunamayınca, 2 saatini versin derseniz, ona da yeterli kadro bulunamayınca ben bu işi göstermelik kurslarla çözeyim derseniz bu iş olmaz.

15 yıllık çocuk gelişimci çalışanımızı kursa göndermek zorunda kaldık. Eskiden 3-5 modüle girebiliyordu, şimdi hepsine girebilir oldu... Kursla kuş mu kondurdular da durumu değişti?

Sonuç olarak; yapılması gereken esas şey gerek eğitim programlarının, gerekse yönetmeliklerin tamamen baştan sona yenilenmesi... MEB'in hatası bizleri kendi örgün eğitim sisteminin bir parçası gibi görüp onun gibi davranmamızı istemesi. Halbuki bizim hiç bir şeyimiz bu sisteme uymuyor, uyum sağlayamıyor, eğreti duruyor.

İşin can alıcı kısmına gelirsek... Bu durumun düzelmesine delalet eden her hangi bir işaret var mı? Ne yazık ki yok! MEB bize uyamıyorsa biz MEB'e uymak zorundayız. O zaman MEB sertifika kurslarını uygun gördüyse başımızın üstünde yeri var!

Ne diyebiliriz ki?
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, mkirilmaz, gulen100 ve bu kullanıcının diğerlerinden 1 teşekkürü var

kURSLAR FELAKETTİR. 06 Eki 2015 17:45 #10

• gulen100
  • gulen100 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 151
  • Teşekkür Sayısı: 82
  • Başarı: -8
Valla Hem esinti Hem de tartanc birer gol attılılar maç 2-0 ...! Arkadaşlar siz ne derseniz deyin sertifika olmadan bu sektör yürümez.Öğretmen olmaz ise ne öğrenci de olmaz...! Sadece 14 ayda 8 tane Alan Mezunu Özel Eğitimcim devlete atandı; gerisini siz düşünün.
Gülen Yüz; Sevginin Anahtarıdır...! (Hz. Ali)

kURSLAR FELAKETTİR. 06 Eki 2015 18:10 #11

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Sayın :) ;

neyi ne kadar ve nasıl anlıyorsan...

Yapar gibi,uyar gibi,düzgün gibi,alır gibi,satar gibi....kısaca gibi gibi.

Devam ediniz.

kURSLAR FELAKETTİR. 06 Eki 2015 18:12 #12

• tartanc
  • Platin Uye
Sayın barış;

Yazdıklarınız yine doğru teşekkür ederim.

Yönetmelikte yapılacak küçük bir değişiklik sektörü rahatlatacak. Zaman ve maddi kayıplarında önüne geçecek.

Tabi ki anlayana.

Sağlıcakla kalın.

kURSLAR FELAKETTİR. 06 Eki 2015 23:56 #13

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
tartanc yazan:
Yönetmelikte yapılacak küçük bir değişiklik sektörü rahatlatacak.

İşte ben de tam bunun imkansızlığını söylüyorum. :)

MEB'de küçük yönetmelik değişikliği diye bir şey yok!

Her şeyden önce TTK'nı kararları var! Eğitim programları ve bu programların modülleri ve modüllerin eğitimcileri var... bunlar silsile halinde gidiyor.

Daha önce de dile getirdim, bu vesile ile yine dile getirmek isterim: Bir kere programların ayrı ayrı olması son derece anlamsız bir uygulama! Bakacak olursanız her programda benzeşik modüller, hedefler vs. var. Hepsi tek program altında toplanmalı ve tanıya göre program verilmesinden vazgeçerek işe başlanmalı...

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan veya programlardan birine uymayan çocuklarımız yıllardır heder oluyor. Sırf ödemeden yararlanabilsin diye hastaneden farklı rapor verilen (örneğin zihin engelli diye) bir sürü çocuk biliyorum.

Program ve modül işi çözüldükten sonra programların nasıl uygulanacağıyla ilgili temel prensiplerin belirlenmesi lazım. İşte o zaman özel eğitim öğretmeni mi lazım, müzik öğretmeni mi lazım kısmını konuşabiliriz. Diyelim ki Van Gogh gibi resim yetenekli bir Down Sendromlu çocuğunuz var. Bu çocuğu mevcut programların, mevcut sistemin neresine oturtacağız? Sertifikalı Sınıf Öğretmeni yeter mi diyeceğiz?

Yani Piza kulesi gibi üste konulan her şey sistemin biraz daha çarpık işlemesine neden oluyor. O yüzden yönetmelikte yapılacak küçük bir değişiklikle bu sorunun çözülebileceği kanısında değilim. Büyük olasılıkla ummadığımız veya düşünmediğimiz başka sorunları beraberinde getirecektir.

Ha! Yapılsa iyi mi olur? İyi olur, ben de desteklerim ama MEB içerisinde yaratacağı çelişkilerin daha sonra başımıza açacağı sorunlardan da endişe ederim.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: kurs2, egemenege

kURSLAR FELAKETTİR. 07 Eki 2015 09:00 #14

• anaeli
  • anaeli Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 187
  • Teşekkür Sayısı: 69
  • Başarı: -1
Sn barisltd yazdıklarına ilave kurum ruhsatında verebileceği destek eğitim programları ve standartlar yönergesi ile de
bağlantısının kurulması gereklidir diye düşünüyorum.

kURSLAR FELAKETTİR. 07 Eki 2015 10:06 #15

• mrorkun
  • mrorkun Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 36
  • Teşekkür Sayısı: 6
  • Başarı: -1
sayın tartanç
Çok doğru bir konuya parmak bastınız Çocuk Gelişimciyi kursa gönder gelsin ben özel eğitimciyim diye hava atsın işitme dersine girsin kurumlar para kazansın ohhh ne ala memleket sorsan buna işitme ile ile ilgili bir şey bin dereden su getirir ancak sorduğun soruya cevap alamazsın bana göre herkes kendi işini yapmalı özel eğitmci kendi işini çocuk gelişimci kendi işini günü kurtaralım derken eğitimin kalitesini düşürüyoruz.devletin bir an önce bu konuda büyük bir revizyona gitmesi gerekiyor
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: geeg

kURSLAR FELAKETTİR. 07 Eki 2015 11:17 #16

• tartanc
  • Platin Uye
Sayın barış,
Aslında sizin dediğiniz gibi yönetmeliklerde revizyon yapılmalı. Bu belli bir süreç alabilir. Bu yüzden yönetmeliklerde yapılacak bir düzenleme vakit kaybını engelleyebilir.
TTK kararları tavsiye niteliğindedir diye biliyorum.
Kesinlikle bu saçma sapan uygulamalarla bu işler düzelemez.
Bir şeyler yapmalı.STK ile beraber bütün özel eğitim paydaşların katılacağı çalıştaylar düzenlenmeli.
Bugün kazanım diye gördüklerimiz,yarın çok büyük yıkımlara yol açabilir.
Sağlıklar dilerim.
Sayın morkun,
Arkadaşlara sordum yine sorayım. Bu uygulamalar doğrumu, bilimsel mi,kim kazanıyor kim kaybediyor?
Sağlıklar dilerim.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.336 saniye
Sistem Kunena Forum