Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: ÖĞRETMENLERİN SGK PİRİMLERİ

ÖĞRETMENLERİN SGK PİRİMLERİ 14 Şub 2016 20:05 #1

• anestezi
  • anestezi Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • DENEYİMLİ ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON
  • Gönderiler: 198
  • Teşekkür Sayısı: 81
  • Başarı: 1
Değerli Arkadaşlar.Bir konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.Yeni asgari ücretin belli olması sebebiyle çalıştırdığımız (meslek elemanlarının) sgk Primlerinin yatırılacağı tavan ve taban fiyat ne kadar olacak.Çünkü farklı farklı fiyatlar konuşuluyor.Bu işin bir sabit değeri yokmu?
ÖZEL DENEYİMLİ ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ
Son Düzenleme: 14 Şub 2016 23:00 yazan anestezi.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

ÖĞRETMENLERİN SGK PİRİMLERİ 14 Şub 2016 20:55 #2

• Egelim17
  • Egelim17 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 375
  • Teşekkür Sayısı: 197
  • Başarı: 5
Hocam minumum 1277.küsür krş.Asgari geçim indirimi+evli/bekar+çocuk sayısı+eş durumu(Çalışıp çalışmadığı) bu gibi durumlar sgk pirimini etkiler.

Maksimum ise (Göğün tavanı yok)

ÖĞRETMENLERİN SGK PİRİMLERİ 14 Şub 2016 21:54 #3

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
sayın arkadaşım sizin kurumun muhasebecisi ya da mali müşaviri yok mu? bu konular onların görevidir. öğretmenlerin 2016 yılı net ücretlerini muhasebeye bildirirsiniz onlar da brüt ücretleri ellerindeki cetvelden belirler ortaya çıkan sgk primlerini ve vergilerini size bildirirler siz de ödersiniz. bunun için burada başlık açmaya gerek var mı?
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: anestezi

ÖĞRETMENLERİN SGK PİRİMLERİ 14 Şub 2016 22:56 #4

• anestezi
  • Altın Uye
sayın garip var veya yok bilginizin olduğu şeyi paylaşmanız yeterli olacaktır.Evet var bir muhasebecimiz bizim sözleşmeye yazdığımız net veya büyüt rakamı bildirmemiz doğrultusunda giriş yapıyor benim öğrenmeye çalıştığım bu her kurum için aynı değilmi bazı kurumlar asgari ücret üzerinden bu işi hallediyorlar bunun doğrusu nedir? Bu arada ilginiz için teşekkür ederim.

ÖĞRETMENLERİN SGK PİRİMLERİ 14 Şub 2016 23:31 #5

• hayatadair
  • hayatadair Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 39
  • Teşekkür Sayısı: 7
Sayın ANEZTEZİ bu işin bir sabit değeri var zaten, başkada yok. Oda öğretmeninize ve çalışanlarınıza ALDIĞI MAAŞ üzerinden SGK primini yatırmak. Siz kurumlarımızın yaptığı gibi yapmayın,desem biliyorum çoğunluk gibi yapacaksınız. yok bende biraz herkes gibi(%95) çalışanın emeğine göz dikeyim diyorsanız asgari ücretin çok üstünde maaş aldığı halde, durmayın hemen gidin muhasebecinize, asgari ücretli gösterin çalışanlarınızı, kurtulun...
Son Düzenleme: 14 Şub 2016 23:55 yazan hayatadair.

ÖĞRETMENLERİN SGK PİRİMLERİ 15 Şub 2016 02:24 #6

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
yazmayayım yazmayım diyorum ama... :)

çok bilmek mi daha iyi... :)

hiç bilmemek mi... :)

muhasebeciniz ile görüşün diyeceğim, en basit yanıt...

muhasebecinizin size söyleyeceği, "ya bizde anlamadık" olacak... sadece bizim sektör ile ilgili değil...

ama siz yinede muhasebecinize danışın... :)

hortlama diye birşey var... hemen hortluyorlar...

efendim, mebbis "sorun yaratınca" biz sorumluyuz...

yav arkadaş; niye biz sorumluyuz... şaka mı bu? 10-30-50-100 kişiye maaş vereceğiz, onlarca farklı ödeme yapacağız... yeri geldiğinde 1 günü 1 saat kadar yaşayacağız... ama mebbis hatasından biz sorumlu olacağız...

arkadaşlar yaptığınız işi ciddiye alın...

bizde erken giriş yaptık; bizden erken yada bizden daha geç giriş yapan kurumlar da var... kimi ilgilendirir...

sistem kapalıysa eğer, bazı kurumlar; hiç "sorumlulukları" yok iken, sistem yüzünden zor durumda kalıyor ise; kurumlara "iş" öğretmek niye?

bu hortlama, bize zarar veriyor...

kimisi iyi niyetli...

kimisi "asgari ücret" tartışmasında da olduğu gibi kötü niyetli...

ya gerçekten hangi dünya da yaşıyorsunuz...

durup durup bunları dile getiriyorsunuz...

biri sormuş, muhtemelen "daha iyi bilmesi" gerekir... ayrıca bugün e kadar mutlaka maaş ödemiştir... :)

ama hemen hortlaklar çıkar; "sizin gibi, asgari ücret gösterip, başka maaş ödeyen kurum sahipleri" diye konuşmaya başlar...

yav sevgili "hortlaklar", biz de yazacağız, bizde anlatacağız... sadece kendi kurumlarımızı değil... ablamızın, kardeşlerimizin, abilerimizin, dayılarımızın, teyzelerimizin, komşu çocuklarımızın, mahalle arkadaşlarımızın dertlerini,,,,, bizim de sözümüz var...

bu ülkede, işsizlik bu kadar yüksek iken, kayıt dışı çalışma henüz yüzde 25 in altına inmemiş iken, ilk yüz şirket içerisinde bile "kayıt dışının formülleri" bulunuyor iken... bizim sektörü eleştirmek biraz haksızlık olmuyor mu...

bizim sektörümüz; kdv, sgk, stopajlar, ve diğer "ödevleri" konusunda, devletten bile daha ileridedir, sayıştay denetçileri keşke bunlarla da ilgilense...

içler acısı, taşeron, şirket elemanı, alt şirket, onun da altı şirket, ücretli öğretmenlik... "kırk dereden su getirip" insanların emeğini çalan bir yapı ortada durur iken...

belkide bu ülkede; yaptığı işin kendi özellikleri nedeniyle, ortalamanın çok üstünde. bu "ülkenin mali politikalarına" en fazla katkı veren kurumları suçlayacaksınız...

yav arkadaş ne istiyorsunuz...

gidip taş a ağlayın...
Son Düzenleme: 15 Şub 2016 02:34 yazan egemenege. Sebep: düzeltme
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, etik

ÖĞRETMENLERİN SGK PİRİMLERİ 15 Şub 2016 09:13 #7

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
ANESTESİ:ayın garip var veya yok bilginizin olduğu şeyi paylaşmanız yeterli olacaktır.Evet var bir muhasebecimiz bizim sözleşmeye yazdığımız net veya büyüt rakamı bildirmemiz doğrultusunda giriş yapıyor benim öğrenmeye çalıştığım bu her kurum için aynı değilmi bazı kurumlar asgari ücret üzerinden bu işi hallediyorlar bunun doğrusu nedir? Bu arada ilginiz için teşekkür ederim.

Bunun adı secaatini arzederken sirkatini söylemektir. bunun neyini tartışmaya açıyorsun, daha basit cümle kur: arkadaşlar ortak bir noktada buluşalım herkes aynı ücreti yazsın mı diyorsun? bir başkası yüzde 95 vergi kaçırıyor, çalışanın emeğini sömürüyor diyor, ama her şeye maydanoz bir başkası da uzun ve flu cümlelerle yaptığı yolsuzluğu rasyonelize ediyor,mantığa bürümeye çalışıyor.
SÖZÜN KISASI: 3000 lira verdiğiniz öğretmenin ücretini sgk'ya geçen yıl 1300 (genelde yapılan), bu yıl da 1600 civarı bildireceksiniz, bu çalışanın emeğini sömürmek ve geleceğinden çalmaktır. işin yolsuzluk, hukuksuzluk kısmına işe hiç girmiyorum. arkadaş sen devletten çalacaksan çal senin vicdani ve ahlaki sorunundur o , ama çalışanın emeğine ve üç kuruşluk ücretine sakın dokunma... başka sektörler çalıyor ben de çalarım demek , çalıyor ama çalışıyorun mikro ekonomideki karşılığıdır. sen işini dürüst yap, eğer meb ödenekleri yetersizse zaten kurumlar bu işi bırakır ve bunu gören meb ödenekleri gözden geçirir. ama sen bu ücretlerle çalışanın sgk'sından kısarak kar elde etmeye çalışırsan, kurum sayısında azalma olmadığıını gören devlet de bu yıllık yüzde 5-8 patinajına devam eder ve kısır döngü sürer gider.
ama işin komik ve acı tarafı haksızlık ve yolsuzluğu böyle güzel cümlelerle savunmak da bir marifet ve yetenektir, bu yetenekle başka sektörlerde daha başarılı olursunuz diye düşünüyorum...

ÖĞRETMENLERİN SGK PİRİMLERİ 15 Şub 2016 13:23 #8

• anestezi
  • Altın Uye
teşekkürler sayın garip.
Son Düzenleme: 15 Şub 2016 13:29 yazan anestezi.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.282 saniye
Sistem Kunena Forum