Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: SEANS ARTIŞI..

SEANS ARTIŞI.. 14 Ara 2017 20:49 #17

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
garip yazan:
velilerden buna yanaşmamak düşüncesi nasıl oluştu sizde? bu konuda ram randevularında anket mi yapıldı, kime ne soruldu?

Deneyimle oluştu...
Bilmiyor olabilirsin ama 2006'ya kadar ödemeler velilere yapılırdı. MEB'e devirden sonra toplu ödeme başladı.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

SEANS ARTIŞI.. 15 Ara 2017 10:39 #18

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
iyi hatırlıyorum o yılları.1990 yılında ankara bahçelievler'deki türkiye'nin en iyi otizm kurumunda dahil oldum bu sektöre. şu anda yapılan işlemler yapılır mebbissiz sonra evraklar emekli sandığına teslim edilirdi. emekli sandığı ödemeyi veliye yapardı. duyarlı veliler ödemeyi alınca kuruma getirirdi, kötü niyetliler cebe atar kurumu bırakır kaçardı. bunu da anlattık yetkililere, bu sistemde bu formaliteler ortadan kalkacak. tıpkı bakım aylığında olduğu gibi veliye aylık özel eğitim destek parası ödenecek, veli aldığı o parayla istediği kuruma gidip hizmetini alacak peşin peşin... işte bu sistemde denetim nasıl olacak, suiistimaller nasıl önlenecek ona bir formül aranıyor.
ben yapılan hazırlığı,çalışmayı söylüyorum. keşke herkes adam gibi işini yapsaydı da bugünlere gelinmeseydi...

SEANS ARTIŞI.. 15 Ara 2017 16:21 #19

• experr
  • experr Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 16
  • Teşekkür Sayısı: 3
  • Başarı: 0
garip yazan:
iyi hatırlıyorum o yılları.1990 yılında ankara bahçelievler'deki türkiye'nin en iyi otizm kurumunda dahil oldum bu sektöre. şu anda yapılan işlemler yapılır mebbissiz sonra evraklar emekli sandığına teslim edilirdi. emekli sandığı ödemeyi veliye yapardı. duyarlı veliler ödemeyi alınca kuruma getirirdi, kötü niyetliler cebe atar kurumu bırakır kaçardı. bunu da anlattık yetkililere, bu sistemde bu formaliteler ortadan kalkacak. tıpkı bakım aylığında olduğu gibi veliye aylık özel eğitim destek parası ödenecek, veli aldığı o parayla istediği kuruma gidip hizmetini alacak peşin peşin... işte bu sistemde denetim nasıl olacak, suiistimaller nasıl önlenecek ona bir formül aranıyor.
ben yapılan hazırlığı,çalışmayı söylüyorum. keşke herkes adam gibi işini yapsaydı da bugünlere gelinmeseydi...

geleceği ön görülemeyen bir sistemi bitirmek amaçlanıyor. tabi bunun yapılabilmesi için sadece yönetmelik değil aynı zamanda kanununda değişmesi lazım. gerçekten zor zamanlardı velilerden ücretlerin teker teker toplanıp ve getirmeyen bir çok velinin öğrenciyi alıp başka kurumları dolandırma hikayeleri hep olmuştur. bir kaç veli için söylemiyorum bunu bir çoğu böyleydi. eğitimle mi ilgilenilecek yoksa para toplamakla mı bilmiyorum. tabi uygulanabilir bir durum olacağını sanmıyorum ve değerli büyüklerimiz o sistemin yürümediğini bildikleri için de bu şekilde kuruma ödeme yaparak çözmüşlerdi. fakat böylede usulsüzlükler fazlalaştı. devleti düşünerek hareket ediyorlar ve kurunun yanında yaşı da yakıyorlar yapabilecek birşey varsa şimdi yapılmalı. kimlik doğrulama sistemine bu kadar direnilmesine gerek yoktu fikrimce.
"Eğitimde feda edilecek birey yoktur."
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: garip

SEANS ARTIŞI.. 15 Ara 2017 16:57 #20

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
arkadaş doğru söylemiş,bu koşullarda şaibeden arınmanın tek yolu kimlik doğrulama sistemidir...buna direnen uçana/kaçana full fatura kesenlerdir...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: fahrettin75

SEANS ARTIŞI.. 17 Ara 2017 12:13 #21

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
bence gerekli olan kanunla yönetmeliği değiştirmek.

eskiye göre mebbis işlemi gayet iyi. en azından öğrenci başka kurumda eğitim alamıyor. fakat hala sorunlar devam ediyor. eskiden ödenen ücretlerle şimdikiler karşılaştırılamaz bile.

1- Kota şart;
- o zaman öğrenci savaşları biter.
- 11 kişilik anlık kontenjanla adam 175 öğrenciye ders veriyor. bina yatırımı belli ama kurumun içine bakın öğrenci yok. sabah 8:00 den akşam 19:00 a kadar tüm derslikler dolu. ama saat 16:00 da kurumda kimse yok! dersler full öğretmenler güya kadrolu ama nedense haftanın üç günü geliyor. maaş 1000 tl sigorta full. adam kpss kursuna yazılmış ama haftalık 40 saat dersi full. kurumda yoğunluğun olduğu saatlerde bireysel sınıfta 4-5 öğrenci derse giriyor. amaç ne? veli başından savmış çocuğu kurumda habire grup eğitimi!!! veren kim çoğu zaman elinde telefonla oturan stajyere benzer lise mezunu kız! Getireceksin kotayı bu işe -yanlışlıkla- yatırım yapmış anlık kontenjanı 50 olan 5 katlı kurum ile zemin+1 kattan oluşan kurumun kira bedeli gider bedeli ısınma bedeli bir mi? diyeceksin ki anlık kontenjanın bilmem kaç katı öğrenci kaydı yapılabiliyor. o zaman arta kalan öğrenciler başka kuruma geçsin öğrenci savaşları bitsin. denetlemek de kolay olur verilen eğitimin de -zorunlu olarak- kalitesi artar.

2- bu ücrete bu hizmet fazla!

- arttırırsın ders saatini verirsin zammını -keşke- o zaman kurumları heyetten uzak tutarsın neden; çünkü kotayla birlikte yaptığında kurumun öğrenci kapasitesi belli olur. maaşlar düzenli olur sgk borcu kalmaz servis güzergahı bile düzgün olur.

- servis ücretini de eklersin ve dersin ki ; - oerm leri aynen okullar gibi olacak servis için bu işi yapan kişilerle sözleşme imzalasın bize versin onu da mebbise işleyelim. kaza mı yaptı, ceza mı yedi, öğrenciyi saatinde mi getirmedi, velinin merkezde işi varmış araç onu beklemez. oerm lerinin sorumluluklarını azaltırsın. kafalar rahat olur.

3- Ram ret vermekten başka işleri olduğunu da hatırlasın.

- çok zor değil arkadaş. dersin ki bundan sonra ramlar öğrenciyi kurumlara yönlendirecek. kontenjan sayısına göre, adrese göre, önerilen eğitim programına göre. nasıl okullara yönlenriliyor öğrenciler bu defa da yazacak bir üst yazı verecek bilgileri gönderecek ram raporlarını, ramlardaki oerm çalışanları giremez yazısı kalkacak ve gereksiz tartışma konuları bitecek. öğrenci arayan kurum sahibinin patronu gibi davranan ilkokul mezunu adamlar ortadan kalkacak. ( öğretmen maaş alıyor 2000, bunlar alıyor 3000 + prim + yol harçlığı artı sınırsız mazot vs.)

- kurumlar birbirini karalamaktan vazgeçecek bu şekilde. velinin elindeki (bazı veliler) gücü yıkacaksın. habire yok şu kuruma götürürüm öğrencimi bu kuruma veririm diye tehdit edemeyecek. para pul vs. isteyemeyecek.

4- Engelli bakım maaşı+ üç aylık maaş için müracaat yapanları da Rama yönlendireceksin!

- diyeceksin ki ; kardeşim senin çocuğundan maaş almak istiyorsan çocuğunun eğitimini de düşüneceksin. git akalım rama, baksınlar incelesinler koskoca bir yarım saat. sonuca göre al belgeyi getir bana.nasıl ki 10 tane belge gezdiriyorsun bi zahmet 11 olsun ki eğitimin zorunlu olduğu ortaya çıksın!

bunlarda da sorun yaşanmayacak mı? elbette kii yaşanacak. ama görünen köy hiç de güzel değil! en azından o köyün yolunu yapın da ikamet edenler utanıp çeki düzen versinler bahçelerine en azından!
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: anaeli

SEANS ARTIŞI.. 18 Ara 2017 00:29 #22

• mavizap
  • mavizap Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 8
  • Teşekkür Sayısı: 3
  • Başarı: 0
Özel eğitimin sorunları o kadar çok ki yazılan her satırda bir sorun görebiliyoruz.
.servisler sorun
.maaslar sorun.
.sgk sorun
.vergiler sorun
.ogrencinin okul saati sorun
.veli talepleri sorun
.bireysel eğitime ödenen ücret sorun
.grup eğitimine ödenen sorun
.seanslara çocukları yetiştirmek sorun
.Ramlar sorun
.okullar sorun
....daha yazılabilecek belki yüzlerce sorun.

Sayın waramiral düşüncelerinize katılmamak mümkün değil. Binanın katları degilde derslik sayıları baz alınmalı diye düşünüyorum. Kimi kurumlar tek katli ama 30 dersligi var. Kimi 4-5 katli 10 dersligi bile yok :)Selamlar.
Son Düzenleme: 18 Ara 2017 00:32 yazan mavizap.

SEANS ARTIŞI.. 18 Ara 2017 07:41 #23

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
Anlayan anlıyor zaten sn. Arkadaşım. Sorunları saymakla bitmiyor maalesef. Çözüm üretmek lazım. Uygun bir zam oranı ile bu seneye biraz daha nefes alınarak girmek lazım. Keşke!

SEANS ARTIŞI.. 18 Ara 2017 10:59 #24

• anaeli
  • anaeli Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 187
  • Teşekkür Sayısı: 69
  • Başarı: -1
sn varamiral

Bu yazdıklarınızı düzgün bir dilekçe haline getiririniz mail ortamında herkesin onaylayıp göndereceği formatta olsun. Bu dilekçelri Her iki dernege ve OOKGM gönderlim.(Not:Bu dilekçeşerin kaç kişi tarafından imzalanıp gönderildiğini sayısal versisini de alınız.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.637 saniye
Sistem Kunena Forum