Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: SEANS ARTIŞI..

SEANS ARTIŞI.. 18 Ara 2017 13:10 #25

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
sn. anaeli. sakalımız olsa sözümüz dinlenirdi. kaç defa gönderdim. ayrıntılı rapor hazırladım. ama hiçbir sonuç yok. dediklerimizin çoğunu buradaki arkadaşlar da söylüyorlar. fakat iş tartışıp en uygun görüşlerde birleşmek değil bilgi yarıştırmaktan öteye geçmiyor hatta birbirlerine hakaret boyutunda yazılar yazılıyor.

bildiklerimden en önemlisi ve kesini; kota geliyor ama neye göre olduğu henüz belli değil. ders saat uygulamasıyla ilgili henüz sessizlik hakim. diğerleri ise boş!

dernekler destek eğitim programı yok kurs gibi meselelere eğilmiş durumdalar. asıl sıkıntı daha büyük. ücretler çok az. velilerin bazıları ciddi anlamda çocuğunun eğitimini düşünmüyor ve çıkar sağlama peşine düşüyor. maalesef sırf öğrenci kaybetmemek adına da bu tavizler mecbur olarak veriliyor. ben vermiyorum demekle şekil yapmak kolay. ama kurumlar arasındaki rekabet öğrenci sayısı olduğu için sadece para savaşları veriliyor. sektör öncelikle kurumlar arası rekabetin eğitim yönünde olması gerektiğiyle ilgilenmeli ve kurumların bulunduğu maddi sıkıntıları çözmek için çalışmalı. bunlar olduktan sonra diğerleri de olur. ama işin asıl boyutu atlanıp diğer önemli görülen konulara yöneliniyor. siz onları yapınca ne olacak. aynı savaş ve maddi sıkıntılar bitmedikten sonra en iyi destek eğitim programlarını uygulatabilseniz veya çocuk gelişimciler de kurumlarda öğretmen olmasını sağladınız diyelim;

ortada kurum kalmayınca onlar da boş!
Son Düzenleme: 18 Ara 2017 13:17 yazan waramiral.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

SEANS ARTIŞI.. 18 Ara 2017 14:22 #26

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Kota kısmına kesinlikle karşıyım...

Anlamsız bir ranta yol açacak. Taksi-dolmuş plakası satar gibi kurum alıp satacaklar.

Bunun sektöre bir faydası yok. Ailelere hiç faydası yok. Ben bir veli olsam dilediğim kadar kurumu araştırıp, inceleyip istediğime gitmek isterim. Devletin zorla gönderdiğine değil!

Zaten doğru dürüst bir rekabet ortamı kalmadı... kota sistemi buna vurulacak son darbe olur.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

SEANS ARTIŞI.. 18 Ara 2017 20:08 #27

• anaeli
  • anaeli Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 187
  • Teşekkür Sayısı: 69
  • Başarı: -1
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, canlı yayında açıkladı. Bakan Yılmaz açıklamasında, "Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemini getirdik. Öğrencimiz adresine en yakın okula yerleştirilecek" dedi.

BAŞKANIMIZA 2'NCİ SORUM DA BUNUNLA İLGİLİ

''Öğrencimiz adresine en yakın okula yerleştirilecek'' İFADESİNİN ENGELLİ BİREYLER İÇİNDE YÖNETMENLİKTE ENGELLİ BİREYLER ADRESİNE EN YAKIN REHABİLİTASYON MERKEZİNE YERLEŞTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATACAK MI?
diye daha önce sormuştuk ama cevap alınmadı.

Sayın barış sizin buna cevap ne olur? Tabi diğer arkadaşlarda cevap verebilirler isterlerse!

SEANS ARTIŞI.. 18 Ara 2017 20:28 #28

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
İki kelime ile;saçmalık olur.

SEANS ARTIŞI.. 18 Ara 2017 21:30 #29

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
anaeli yazan:

Sayın barış sizin buna cevap ne olur?

Ben kesinlikle karşıyım.

Bunu bir kurum çıkarı meselesi olarak değil, ahlaki, etik bir konu şeklinde irdelememiz gerekir. İnsanlar daha iyi kuruma gitmek için adres mi değiştirsinler?

Eğer tüm kurumlar aynı kalitede, aynı vasıfta olsa aile zaten adresine en yakın olanı tercih eder. Bunu zorunluluk haline getirmenin alemi yok.

Bu tür şeyleri dile getirirken kendimizi velilerin yerine koyup düşünmemiz gerekir.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, ozal24

SEANS ARTIŞI.. 18 Ara 2017 23:48 #30

• anaeli
  • anaeli Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 187
  • Teşekkür Sayısı: 69
Ahlak mı etik mi can çekişiyor! Sn Barış Rekabet dersen azdıkça azıyor! Sn tartanç. Verilen Destek eğitimin niteliği düştükçe düşüyor ! Sn Barış

Bu gerçek, bu tehlikeli eğilim karşısında devletin eli'de zayıflamıştır. Sadece güçlü olduğu tek nokta monopson piyasada hizmetin alıcısı olarak tek fiyat belirleyici olmasıdır.

Ayrıca sn barış;
Engellilere verilen destek eğitim şekli anlamda eşitlik olduğu için veli ve engelli açısından da baksanız bir anlam ifade etmez. Çünkü Devletimizde kamu düzenini böyle ihdas etmiş.
Ancak eşitliği maddi anlamda eşitlik anlayışı ile kamu düzenini ihdas etmiş olsaydı engelli bireyin bireysel öncelikleri söz konusu olurdu ki Olması gereken bu olmalıdır.Anayasa ve uluslararası sözleşmelerde zaten bunun öngörüyor.

SEANS ARTIŞI.. 19 Ara 2017 00:36 #31

• dengeegitim
  • dengeegitim Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 109
  • Teşekkür Sayısı: 37
Kota uygulaması ilk etapta mevcut kurumların kulağına hoş geliyor olabilir ama bu kota olayını geniş ve ilerisini düşünmek gerekir. Kota olayı ilerleyen aşamada sektörü zamanla tekelleşmeye götürerek rantın içine sokar. Sonrada birileri zengin olup çıkar diğerlerinin elindede hiçbirşey kalmaz.

Adrese dayalı rehabilitasyona yerleştirme işlemi olmaz. Rehabilitasyonlar resmi devlet kurumu değil. Özel okullar gibi düşünün veli istediği özel okula öğrencisini yazdırabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, barisltd

SEANS ARTIŞI.. 19 Ara 2017 01:26 #32

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
anaeli yazan:
Engellilere verilen destek eğitim şekli anlamda eşitlik olduğu için veli ve engelli açısından da baksanız bir anlam ifade etmez. Çünkü Devletimizde kamu düzenini böyle ihdas etmiş.

Doğru! Devlet düzeni bu şekilde kurmuş ancak uygulamada gerçekler böyle değil!

400m2 yerde yeni mezun 15 eğitimciyle 250 çocuk kaydeden kurumla 1500m2 yerde 35 eğitimciyle 250 çocuk kaydeden kurum aynı değil.

15 yıllık master'lı, doktoralı eğitimciyle yeni mezun eğitimci aynı değil.

Şekilsel olarak nasıl olsa herkes aynı eğitimi veriyor, ha o kurum, ha bu kurum diyemeyiz. Veliler yerine göre kurum içinde eğitimci bile seçiyorlar.

Dediğim gibi; burada bir ailenin özgür iradesiyle kurum seçebilme hakkının elinden alınması söz konusu! Üstelik devlet kurumu değil, özel kurum seçme hakkının elinden alınması!

Kota konusunda da aynı şeyi iddia ediyorum! Bizi bu hale getiren hep kolaycılığı kaçmaktır. Eh başka kurum açılamasın, çocukların hepsi bana gelsin! O zaman ben niye kendimi geliştirmek, ilerletmek için bir şeyler yapayım ki? Nasıl olsa noter gibi bana mahkumlar!

Uzun süreçte bize zarar olarak dönecek bir kavram bu!

Açıkcası bu kota meselesi çıkarsa kişisel olarak dava açmayı bile düşünürüm.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, AliGalipDursen
Sayfa oluşturma zamanı: 0.235 saniye
Sistem Kunena Forum