Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Cimer e yazalım.

Cimer e yazalım. 12 Eki 2019 14:42 #81

• ismail78
  • ismail78 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 84
  • Teşekkür Sayısı: 30
  • Başarı: -1
Barışltd;
Paranın kaynağını, eğitimi hep konuşuyoruz, anlaşıyoruz anlaşamıyoruz bu ayrı konu. Birde şu konu var ki öem'lerine ödenen her kuruş piyasaya dönüyor, bizler yüzde 50 kar marjıyla çalışan müteahhiler değiliz, kazandığımız paralar afaki değil. 21 milyar değil 21 tirilyon da harcansa paranın büyük bir kısmı dolaşıma dahil oluyor. 21 milyara iki bina yapıp 10 milyarı cebe indirip yurt dışında yemiyoruz. Bu sektörün dostu yok, düşmanı çok, kamusal zarar olacakta bizleri yaşatacaklar, biraz zor...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cimer e yazalım. 12 Eki 2019 17:22 #82

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
MEB'in önümüzdeki yıl bütçesi 125 milyar TL. Bunun içinden rehabilitasyon için ödenen para 3 küsür milyar TL. Yani %2,5-3 falan.

16 yılda 21 milyar ödenmişse devede kulak bu rakam. Bunun verimliliğini, savurganlığını tartışsak ne olur?

Bu işin bir de katma değeri var... onu dikkate alan yok. 20 yıl önce çocuğunu ağaca zincirle bağlayan, kafese kapatan veli haberlerini sıkça görürdük. Şimdi ne kadar görüyoruz? Devletin bakım evlerindeki rezillikleri, kötü muameleleri TV'lerde izlerdik. Şimdi ne kadarını görüyoruz? Hayatını eve kapalı geçiren çocuklardan kaç tanesi toplum içine karışmaya, hatta iş güç yapıp çalışmaya başladı?

Sevgili tartanc,

Senin nicelik eleştirine katılmıyorum. Asıl mesele niteliktir. Doğru dürüst denetimden anladığımız çocuğu kapıdan sokup çıkartmaksa ben buna katılamam.
Bizim ilçe de her ay denetleme yapılanlardan. Çözümü diğer ilçeler de aynı eziyeti çeksin demekte bulamam. Onların aynı süreci yaşamasının bana bir faydası yok.

Bana göre sorun da bu değil, çözüm de bu değil.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: obay35, psycho01

Cimer e yazalım. 12 Eki 2019 18:05 #83

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Sayın barış,

'' sisteme uyanlar mağdur, sisteme uymayanlar mağrur oldu''

Son derece katıldığım sözünüz.

Bu mağduriyeti ortadan kaldırmak için, nicelik sel birlik gerektiğini düşünüyorum.

Denetim Birliği istemek niçin eziyet olsun?

Vicdan yoksa her şey para ise çocuk ön kapıdan girip arka kapıdan çıkıyorsa hangi sistem gelirse gelsin fayda sağlamaz.

Önce biz sektör olarak adım atalım. Sonradan istiyelim.
Son Düzenleme: 12 Eki 2019 18:06 yazan tartanc.

Cimer e yazalım. 13 Eki 2019 02:03 #84

• gezenti
  • gezenti Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 236
  • Teşekkür Sayısı: 160
  • Başarı: 0
birilerinin başını kuma soktuğunu zannetmiyorum. öyle yada böyle yatırım yapmış bu işten geçinen insanlar var. etrafından dolaşmaya gerek yok. soru net açık gün içerisinde ders planladığınız öğrenci son anda gelmezse - daha ötesi son anı da bırak hastalandı ve gelmedi ortalama bir kurumda ayda böyle 100 seanstan fazla olabileceğini biliyoruz- ;
1. kurum açılmış günlük masraflar işlemeye başlamış
2. öğretmen hazır seansını bekliyor
3. servisi olanlar servisini çalıştırmış
4. kira ödeniyor, ssk ödeniyor vs. daha da uzatabiliriz.

aynı koşullarda olan özel okullar ve anaokulları var. onlarında öğrencileri hastalanabiliyor ve bir kaç gün/hafta gitmiyor. ücret iadesi talep edebiliyor mu veli anlatabildim mi. siz hala kafayı kuma gömmek diyorsunuz. 10-12 sene önce yanılmıyorsam bir öğrenci ücreti asgari ücrete eşti yada çok yakındı. şimdi üçte 1 . 3-5,30-50- veya 300-500 kıl bunu suistimal ediyor diye, bakanlık bunları ayıklayıp sistemden çıkarmıyor diye özel eğitim öğrencisini kamera veya yüz tanıma sistemine sokacaksın, buna da adil insani denetim diyeceksin. İstanbul un bir ilçesinde sınıflardaki kameralarla ilgili bakanlığa görüş soruyorlar . bakanlık verdiği cevapta kısaca yazayım özel hayatın gizliliği, bu görüntülerin farklı amaçlarla kullanılması öğrenci, öğretmen veli açısından uygunsuzdur şeklinde cevaplıyor. güler misin ağlar mısın ?

siz bunları denetimsizlik istiyor diye düşünebilirsiniz. ben planladığım ama ay içerisinde çeşitli nedenlerle gelmeyen öğrenciden bahsediyorum. ben koşulları oluşturmuşum servis yollanmış -benim yok ama her kurumun var neredeyse- servis kapıya kadar gitmiş aile çocuk hasta, benim günüm var, bugün gelmek istemiyor vb kuruma getirmiyor. bunun bedelini de kurum ödesin öyle mi.

bugün konuştuğum kurumu olan bir arkadaşım dertleşirken şöyle dedi. valla yapacak bir şey yok çocuğu kuruma getirdik mi 2 ders alsa da 3 yazıyoruz . bir sonraki hafta gelmeme riskini alamıyorum diyor. böyle mi denetlenecek. siz yapmıyorum ben diyebiliyor musunuz. yada otistik, cp li, ağır MR öğrenciyi zorla 3 seans derse sokalım. sonra da kamera kaydı girişi çıkışı var diyerek işimize bakalım öyle mi.

nitelikle ilgilenmeyelim sakın. öğretmenin yeterliliği var mı,i derste ne yapıyor, kurum da materyal var mı bunlarla ilgilenmeyelim etrafından dolaşalım. bakanlığın görevi işleri zorlaştırmak değil İNSANLI denetimlerini artırmaktır. AİLELERİ eğitmektir. saatlik kontenjan yerine kurumlara sabit kontenjan vermektir. bir kurum da 150 den fazla öğrenci kaydedilmemelidir (tamamen kişisel fikrim) ÖĞRETMENLERE göstermelik değil adam gibi kurslar açmaktır. (sertifika alan öğretmen işitme, görme gibi hassas alanlarda çocukla çalışabiliyor ne cihaz kontrolü biliyor ne braille) gerisi lafı güzaf... Saygılar, Sevgiler

Bu İş Zor Çok Zor Yonca
Çünkü Bizler İstemeyince
En Çok Bağıran En Doğru Sayılır
İnsanlar İşitmeyince
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: psycho01

Cimer e yazalım. 13 Eki 2019 02:16 #85

• gezenti
  • Altın Uye
bu arada evet başlık cimer e yazalım. cimer e bunları da yazalım : çocuk 3 seans zorla derse sokuluyor diye yazalım. mantar gibi türeyen özel üniversitelerde özel eğitim bölümlerinde niteliksiz özel eğitimciler mezun oluyor diye yazalım. çocuk derse gelmeyince öğretmene ücret ödenir mi diye yazalım, sgk sı ödenir mi diye yazalım, bina sahibi o saat için kira almazsa olur mu diye yazalım, okul idareleri özel eğitim öğrencisinin yasal olan yarım gün hakkını kullandırmak için kurumdan bağış istiyor ne yapalım diye de soralım. aylardır hastanelerden rapor alamıyor aileler diye de yazalım, ram lar keyfe keder grup veriyor kesiyor ne yaptığını bilmiyor uygulama da birlik yok diye de yazalım bla bla bla

Cimer e yazalım. 13 Eki 2019 08:19 #86

• tartanc
  • Platin Uye
İçinde bulunduğumuz sistemin yasal bir dayanağı var mı?
Meb bizi taşeron olarak kullanmıyor mu?
Doğru veya yanlış genel olarak kuralları belirleyen kim?
Belirlenen bu süreçlere ilgili itirazlarımız gerçekten dinleniyor mu?
Sosyal medyayı takip ediyor musunuz? Çeşitli dernekler ve vakıflar öem niçin karşı?
Öem çalışan veya çalışmış olan eğitimciler niçin öem karşı?
Ciddi bir oranda veliler niçin öem karşı veya çok olumsuz yazılar yazıyorlar?
Milletvekilleri niçin öem ile ilgili araştırma önergeleri veriyor?

Hep karşı taraf mı suçlu?
Sektör sütten çıkmış ak kaşık mı?
Olası tehlikenin farkında mısınız?
Kafamızı kuma gömersek şayet, hiç bir sorunu görmeyiz. Oradan da konuşursak ne kadar da haklıyız dimi.

Sektör içinde bulunduğu durumu bence tabi fark etmiyor. İleride başına neler gelebileceğini hiç görmüyor, tartmıyor. Sadece kısa süreli düşünüyor. Karabulutları görmüyor. Yağmur yağacak ama o bir önlem almıyor gibi.

Sizin yazdığınız pek çok şeyde hemfikirim. Fakat bundan önce üstümüze yapışan algıdan kurtulalım. Öncelikle bu işi her açıdan dürüst yapalım. Kimsenin eline fırsat vermeyelim.
Çok zor bişi olmasa gerek. Çünkü herkes kamera kayıt sistemine uyuyor!

İnsani,objektif ve insan faktörünün olmadığı bir denetim sistemi bu alana şart.
Bu gelmezse ne olu? Hep beraber yaşarsak görürüz.
Var olmamızın hiç bir yasal dayanağı yok.
O kadar kişi çalışıyor. Katma değer üretiyoruz. Aldığımız ücretin %80 nini geri veriyoruz. Bu işi biz daha iyi yapıyoruz...Bunlar yetmeyebilir...

Ben düşüncelerimi yazıyorum. Doğru bildiğimi yazıyorum. Kimilerine çok yanlış gelebilir. Bu çok normal. Kimileri de telefonlarda söylediği gibi her kelimeme katılabilir.

Eski bir Bülent Ortaçgil parçanın sözlerinden. Bu iş çok zor yonca...
Bu arada her ay denetleniyoruz.İlden denetlendik. Bakanlık müfettişleri den denetlendik. Sıkıntı yok. Zaten denetim olsun istiyoruz dimi. :)

Bu arada meb in pek çok uygulamasına karşı olduğumu tekrar yazayım.

Not. 2020 tasarruf yılı ilan edilmiş. Kimi bakanlık bütçelerinden şimdiden kesintiler başlamış. Bilginize.
Son Düzenleme: 13 Eki 2019 11:00 yazan tartanc.

Cimer e yazalım. 13 Eki 2019 12:41 #87

• gezenti
  • Altın Uye
sizinle bakış açımız şurada ayrılıyor. çoğunluk kamera sistemine uymuyor. bu çoğunluğun bana göre küçük bir kısmı bu işten ciddi oranda nemalanıyor. yani kurumuna sadece kayıtlı olan hiç gelmeyen öğrenciyi bile faturalandırıyor. bunu MEB bulsun. ben kamera sistemine uyuyorum diye 3 aylık yaz döneminde iflasın eşiğine geldim. ( evet MEB in taşeronuyuz aslında değiliz bile, taşerona bile hizmet için sözleşme yapılır şartlar belirtilir.bizde şart şurt yok. yine söylüyorum çocuğumun ingilizce kurs parasını aylık peşin ödüyorum. geçen hafta gitmedi diye kurstan bir haftalık parayı talep edebilir miyim? özel eğitim okullarının servis yada yemek ihalelerinde hizmet alacak öğrencilerin sayıları belirtilir ona göre ihale yapılır. 120 yemek alan bir okul, herhangi bir gün sabah ilk dersten sonra yemek firmasını arayıp bugün 80 çocuk geldi o kadar yemek yolla diyebilir mi. )

ama işini öyle yada böyle düzgün yapan/yapmaya çalışan kurumlar -eksik yok mu tabii ki var,yani kayıtlı öğrencisi düzenli gelen ama insani nedenlerle aylık derslerinin bazılarını yapamayanlar - sıkıntıyı çekenler. ben şu noktadayım: Bakanlık bana bir personel atasın maaşını da biz verelim hiç gelmeyen, aylık - yıllık alması gereken tüm dersleri almayan çocuk olursa kessin cezayı kapatalım. bazı ay 6 ders alır bazı ay 14 yıllık 96 dersini tamamlar.

merkezlere bakış açısı. devletle iş yapıp ta olumlu bakılan bir sektör biliyor musunuz? diyaliz merkezleri..özel hastaneler... FTR merkezleri... belediye ihaleleri... devlet ihaleleri.. inşaat firmaları.. dahası siyasete girer hiç gerek yok. bu konuda olayı fazla kişiselleştirdiğinizi düşünüyorum. ağzınızla kuş tutsanız ödemeleri devlet yaptığı sürece bu bakış açısı değişmez. en başta öğretmeniniz herkes hesap yapar 230 öğrenci x700... waooow paraya bak

bakanlık müfettişi nisan -mayıs faturama bakıp, sonra haziran-temmuz faturama bakıp aradaki -%35 farkı görüp tıkır tıkır parayı alıyorsunuz diyor ne diyeyim.

Cimer e yazalım. 13 Eki 2019 13:25 #88

• tartanc
  • Platin Uye
İlk çıkış noktamızdan hareket edersek:
Kurumların mart nisan ayı ile temmuz ve ağustos ayları kıyaslansın. Fark olmayan kurumlar incelensin. Bunlardan çok az kısmında sıkıntı yok olabilir. Yoksa bu durum hayatın doğal akışına ters bir durum.

Hem bu sayede, kafamızda bu alanda ki sorulara çok net cevap buluruz. Hem sektör ne durumda görürüz. Daha da önemlisi denetim görevini yapan yapmayan il ve ilçeleri öğrenmiş oluruz.

Fakat buna başta yetkililer olmak üzere pek yanaşan yok. Bu da bana çok ilginç geliyor.
Son Düzenleme: 13 Eki 2019 13:27 yazan tartanc.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.346 saniye
Sistem Kunena Forum