Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Ne yapabiliriz?

Ne yapabiliriz? 01 Haz 2021 09:04 #41

• Iyimserim
  • Iyimserim Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 54
  • Teşekkür Sayısı: 12
  • Başarı: 0
:)
Son Düzenleme: 01 Haz 2021 09:20 yazan Iyimserim.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Ne yapabiliriz? 01 Haz 2021 09:06 #42

• Iyimserim
  • Iyimserim Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 54
  • Teşekkür Sayısı: 12
Iyimserim yazan:
barisltd yazan:
Iyimserim yazan:
Neden fisleme olacağını düşünüyorsunuz ki bırakın yeni görev alacak,sehir değiştirecek personeller, maaşların kurum kurum, ilçe ilçe ne kadar olduğunu öğrensin ona göre seçim yapsın.

Herhangi bir işyerindeki bilgilerin güvenliğini ihlal edenlerin hem cezai sorumluluğu vardır, hem de tazminata konu olabilir. Valla siz de haklısınız simdi doğru yani dedikleriniz

Böyle bir yönlendirme suç teşkil eder. Bu derneğin böyle bir eyleme girişmeden önce bu konuyu hukukçularla tartışmasında fayda var. Örneğin bir çalışan bu listeye bilgi girişi yaparsa ve o çalışanın işvereni dava açarsa dernek o kişiye ait bilgileri vermek zorunda kalır. Sonrasında işveren ve çalışan mahkemelik olur. Mesela dernek bu konuda sorumluluk alacak mıdır?

Diğer taraftan, kimin kaç para verdiği belli olsun, kişiler ona göre iş seçsin diye bir uygulama dünyanın hiç bir yerinde yoktur. Özel sektör mantığına aykırıdır. Ücretlerin belli ve sabit olduğu tek yer kamudur. Bir firma -aynı işi yapan- A kişisine 3 bin verirken B kişisine 10 bin de verebilir. Performansa dayalı bir sistem uygulayabilir. Kişinin bilgi, beceri, deneyimini değerlendirebilir.

Ayrıca bu tür uygulamalar sektör işverenleri ile çalışanları karşı karşıya da getirebilir. Bunun sonucunda kurumlar da karar alıp "bu yıl şu işin ücreti şu kadar olacak" derse iş nasıl çözülecek? Veya tersi bir yaklaşımla kara liste yapmaya kalkarlarsa ne olacak? Veya önceki kurumundan referans getirmeden işe almam derse (ki yasal haktır) ne olacak?

Belki niyet iyi olabilir ama izlenen yol yanlış. Böyle bir yaklaşım içine girilmek isteniyorsa çalışanlar bir sendika kurar ve her yıl kurumlarla ücret politikası konusunda oturup uzlaşmaya varırlar. Herkes ne alacağını, ne vereceğini bilir.

Kaldı ki böyle bir girişimin böyle bir zamanda gündeme getirilmesinin de yanlış olduğunu düşünüyorum. Sektör son 1,5 yıldır can çekişiyor. İşi bırakan, kapatan, satan pek çok kurum oldu. Belki bunun onlarca kat fazlası da bu konuda ciddi ciddi düşünüyor. Sektörün daralması çalışan kesimin aleyhine sonuç verir. Daha çok kişi işsiz kalır ve ücretler daha da aşağıya iner.

İster işveren olsun, ister çalışan olsun doğru olan uzlaşma kültürünü yakalamaktır. Unutmayın ki bu sektördeki kurumların ciddi çoğunluğunda işverenler aynı zamanda çalışandır. Mesela ben şu ana kadar bu derneğin diğer derneklerde görüşme veya iletişime geçme çabası içinde olduğuna şahit olmadım. Muhakkak yaşanan çok miktarda sorun var. Bunların sosyal medyada veya farklı ortamlarda zıtlaşılma yerine masaya yatırılarak, konuşup anlaşarak çözülmeye çalışılması daha yerinde olmaz mı?
Haklısınız kesinlikle
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd

Ne yapabiliriz? 01 Haz 2021 10:49 #43

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Sayın barış yine çok doğru tespitlerde bulunmuş.
Öyle istekler var ki cidden şaşırıyorum.

Asıl sorun pastanın iyice küçülmüş olması, bunun farkına dahi varmayanlar var.
Taşeron patron. Kan emici patron. Bazı şerefsizler vs gibi yazarak bazılarına hoş gelinebilir. Bir tane iyi niyetli bir yaklaşım yok.

Sen sürekli kılıç salla, demediğini bırakma sonra uzlaşı bekle.
Bu tarz ile uzlaşılmaz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd, türkiyem

Ne yapabiliriz? 01 Haz 2021 15:26 #44

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
smsnn yazan:
geçen bir paylaşım gördüm 8 saat yerine 6 saat girmek istiyoruz..

Bu çok yadırganacak bir talep değil. Ben de günde 6 saatten fazla çalışmanın performansı olumsuz etkilediğini düşünüyorum. Ancak şu var ki ben 8 saat derse girerim, ona göre ücret alayım diyenle fark olması lazım.

Sonuçta konuşarak, anlaşarak uzlaşılamayacak konu yoktur.

Herşeyden önce bu alanın işveren, çalışan ve ailelerden oluşan 3 bacaklı bir yapı olduğunu, bunların birlikte ve eşgüdüm içinde hareketinin herkesin yararına olacağını dikkate almak lazım.

Mesela ücret artışı için sadece kurumlar mücadele ederken, diğerlerinin köstek olmaya çalışması dolaylı olarak kendi aleyhlerine bir tablo yaratmaktadır. Çok kazanan kurum daha çok maaş verir, daha iyi hizmet verir. Bugün tartışılan sorunların çoğu çözülmüş olur. Eski arkadaşlarımız hatırlayacaktır, 20 yıl önce bir eğitimcinin ücreti vali maaşını aşıyordu. Bugün asgari ücretten hallice bir noktaya geriledi. Bunun en önemli nedeni kurumların eskiye göre kötüleşmesi değil, gelirinin düşmesi.

Aynı şekilde, eskiden veliler devletin ödediği rakamla haftada 3 seans eğitim alabiliyordu. Şimdi verilen para 2 seansı bile karşılamıyor.

Sonuç olarak, birlikte mücadele herkesin yararınadır.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

Ne yapabiliriz? 01 Haz 2021 17:01 #45

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
Bir ogretmen olarak 6 seans derse girmeyi ben de uygun goruyorum. Daha verimli bir calisma olmasi muhtemel. Hem de insanlar daha fazla kendine zaman ayirabileceklerdir.
Burada sn. Baris in dedigi gibi maddi yukumlulukler var. 8 seans yerine 6 seans in ayni ucret olmasi ve en onemlisi de mevcut ucretlerin artık komedi filmlerine konu olacak bir sekilde bulunmasi nedeniyle bu talep hicbir zaman da karsilanamaz. Bir ogretmen haftada 30 seans derse girsin ona okeyim. Ama bu 30 seansin maddi geliri zaten karsilanamayan giderleri de hicbir sekilde karsilamaz.

Ne yapabiliriz? 09 Haz 2021 15:47 #46

• zeigarniketkisi
  • zeigarniketkisi Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 51
  • Teşekkür Sayısı: 20
smsnn yazan:
geçen bir paylaşım gördüm 8 saat yerine 6 saat girmek istiyoruz..bu bile başlı başına komedi bence

Siz seans ücretleri %50 artsın, servis ücretini devlet versin, maaşları devlet versin derken komik değil; ama biz 6 saat derse girmek isteyince komik öyle mi? Hay Allah, ne talihsizlik.
Son Düzenleme: 09 Haz 2021 15:47 yazan zeigarniketkisi.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: rassmuss, hida

Ne yapabiliriz? 21 Haz 2021 12:28 #47

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Bu forum çok kişi tarafından okunuyor.

Bu forumda algı çalışmalarına karşı doğruları yazmak gerekiyor.

Bu forumda da, sosyal medyada da.

Bıkmadan.

Ne yapabiliriz? 25 Haz 2021 11:24 #48

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
yabancı uyruklu velim soruyor: "size gelene kadar bir çok kurum gezdik hiç birinde dil konuşma terapisti, ergoterapist, spor öğretmeni yok, kurumlarda ya yaşlı ya da çok genç öğretmenler ama hiçbiri özel eğitim mezunu değil, nasıl bir özel eğitim sistemi bu?..."
Sayfa oluşturma zamanı: 0.553 saniye
Sistem Kunena Forum