Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Ne yapabiliriz?

Ne yapabiliriz? 24 May 2021 11:15 #25

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
ayrıca asgari ücret 300 lira iken kişi başına verilen 6 seansa da neredeyse 300 tl ödeniyordu. öğretmen o zaman 3000 tl civarında maas alıyordu. kurumlar şuankinden kat be kat fazla kazanıyordu. çünkü mazot kira vergi sgk vs. giderleri şimdiye göre daha çok çok azdı.
yani 10 öğrencinin geliriyle maaşlar ödenebiliyordu. çünkü aylık 25 ten fazla öğrencinin geliri kuruma geliyordu bu da giderlerin de düşük olması nedeniyle arz talep ilişkisiyle de alakalı öğretmenlere veriliyordu.

şimdilerde kurumun en büyük giderleri katlanarak artmış asgari ücretle neredeyse aynı olan ödenekler erimiştir.
ne olursa olsun maaşlar az ama biraz da kurumları düşünmek gerek ki ortaya gerçekçi ve hak verebilecek bir tablo koyabilelim.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, türkiyem

Ne yapabiliriz? 24 May 2021 11:36 #26

• esinti
  • esinti Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 483
  • Teşekkür Sayısı: 113
  • Başarı: -33
siz sürekli kurumlar imza yetkili personel kazansın diye nitelikssiz ve uyduruk sertifika ile imza yetkisi verilirse o saydıklarınzı örnekler çoğalır kac kurumun nitelikli eğitim derdinde tek dertleri daha fazla para kazanmak
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: rassmuss

Ne yapabiliriz? 24 May 2021 11:44 #27

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Sayın Esinti,
SSK en fazla 5 yıl geriye inceleniyor yanlış bilmiyorsam. Sgk primi yapılan sözleşmeye uygun yatıyor mu diye zaten meb müfettişleri, senede 2 kez denetliyor. Senede bir kez SSK müfettişleri de bakıyor. Vergi de aynı şekilde. Başka yerleri bilemiyorum.
Benim inanın anlamadığım, sözleşmede brüt ve net maaş yazıyor. Niçin imzalanıyor? Şayet bir yanlışlık varsa imzalanmamalı.
Sektör olarak hepimiz aynı gemideyiz. Kabul etsek de etmesek de...
Birileri sürekli kılıç sallayarak ortamı gergin tutarak kendi adına prim yapmaya çalışıyor. Bunu destekleyenler de var. Yazık.

Sektörde kötü örnekler elbette var. Bunlarla herkes mücadele etmeli . Gelmeyen öğrenciye fatura kesiliyorsa şayet, müdürün ve eğitimcinin İMZASI olmalı. Ağır cezalık bir olayda niçin imza atılır?
Sayın Amiral gerçi yazmış. Bir takım örnekler. Her kurum sahibi çoğaltabilir bunları.

Yani kimse sütten çıkmış ak kaşık değil aslında.
Hepimizin pastasını kim küçültüyor? Mücadelemiz bununla olmalı.
Beyaz sayfa açılmalı. Fakat sürekli kılıç sallayanlar varken çok zor gibi.
Sağlıklar dilerim.
Son Düzenleme: 24 May 2021 12:32 yazan tartanc.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: rassmuss, waramiral, smsnn

Ne yapabiliriz? 24 May 2021 13:38 #28

• esinti
  • Platin Uye
SAYIN TARTANC LAFIM kesinlikle size değil sizin nekadar dürüst iş yaptığınızı şuan kurumunuzun krediyle ayakta zor tutğunuzu biliyorum sizde devam oranı düşükken yanı başınızda olan kurumlar %120-130 ile telafi ile kurumlar fatura kesiyor benim dediğim bu kurumlara ağır yaptırımlar olmalı neden dürüst iş yapan cezalandırılıyor
En az 15 yıl geriye dönük inceleme yapılırsa e o dönem çalışan personel dinlenirse çok şey açığa çıkar

Ne yapabiliriz? 24 May 2021 16:44 #29

• gezenti
  • gezenti Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 236
  • Teşekkür Sayısı: 160
  • Başarı: 0
Maalesef bozuk düzende sağlam çark olmaz olmuyor. Bu ülkenin hem gerçek hayatta hemde filmlerine konu olmamismidir, rüşvet alanın tek derdi almayanin niye almadigidir. Almayanda alsa sorun kalmayacaktır ona göre. Almayan da ya sürülür ya kovulur olur olmaz sebeplerle. 46 yıllık yaşamımda yüzlerce örneğini gormusumdur. Hem gazete haberi hem film. Vergi kaçırma üzerine kurulu bir sistem değil mi bizim ki. Benden peşin kesilen vergi öbürüne yılda bilmem kaç kere af çıkartılarak kolaylastirilmiyor mu? İşini düzgün yapan insanın cezalandırıldıgi bir sistem değil mi bizimki. Devlet bilmiyor mu asgari ücret gösterilip yüksek ücret ödendiğini. Sadece bizim sektör değil üstelik en masumu bizimki kalır. Sistem böyle kurgulanmış neyin kimin peşine düşecek te bilmem kaç yıl geriye bakacak. En kısa sürede devredip kurtulmak istiyorum, zira ben hep dik durdum ama eğri hiç belasını bulmadı. Talipli varsa özelden yazabilir
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, rassmuss, fahrettin75

Ne yapabiliriz? 24 May 2021 17:32 #30

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
fahrettin75 yazan:
- Bir eğitimci maaşı 4.500 diyelim. Kurum sahibi olarak bundan az kazanıyorum diyorsun?
- 2020 de 3 ay kapalı kaldık demişsiniz. Kapalı kaldığın zamanda:
SGK : ödemezsin
Personel maaşı: ödemezsin
Yakıt/servis. : ödemezsin
Elektrik su kırtasiye yemek: ödemezsin
Vergi: ödemezsin.
....

Değerli arkadaşım... Biz %24 zammın hayrını sadece 1 ay görebildik. Sonrasında zaten 3 ay kapandık. Açıldıktan sonra da belimizi doğrultamadık.

Başkalarını bilmem ama bizim yemek gideri dışında hiç bir giderimiz azalmadığı gibi inanılmaz şekilde arttı. Kapalı olduğumuz dönemde SGK , verg,, kira vs. neredeyse her şeyi ödemeye devam ettik. Bakın ben şimdi 2-3 sene önce kestiğim faturayı ancak kesebiliyorum. Hani %24+9 zam?

Bunun nimetinden yararlanan var mıdır? Vardır mutlaka... ama biz yararlanamadık malesef!

Sürekli telafi telafi deniliyor. Yahu arkadaş çocukların yarısı 1 senedir gelmiyor ki neyin telafisini yapalım?

Banka kredileriyle ayakta durmaya çalışıyoruz ama artık onu da alamıyoruz.

Lütfen bizleri eğitim veriyor-muş gibi yapıp ful fatura kesenlerle kıyaslamayın. 28 senedir bu işi yapıyorum... 6-7 kriz atlattık... bu kadar kötü bir yıl geçirdiğimiz dönem bilmiyorum.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking, tartanc, ozal24 ve bu kullanıcının diğerlerinden 2 teşekkürü var

Ne yapabiliriz? 24 May 2021 18:53 #31

• esinti
  • Platin Uye
Şuanda ayakta zor duran kurumlar varken binasına tadilat yapan arabasını yenileyen kazancını katlayan kurumlar incelenmeli geçmişe dönük nekadar personel çalışıyorsa geçmişe dönük savcı eşliğinde finlenmeliokuluna gitmeyen ama kuruma devam eden aksatmyan veliler kamera görüntüsü incelenmeli çok ağır yaptırım uygulsnmalıdır
Bu dediğim yapılsa devlet sadece bu şekilde ceza kesse 1 yıl hiç vergi almadan bu cezayla devlet ihya olur.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: rassmuss

Ne yapabiliriz? 24 May 2021 21:46 #32

• fahrettin75
  • fahrettin75 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 527
  • Teşekkür Sayısı: 161
  • Başarı: -54
Bu sene %2 zam yapılırsa ne tiktok izleyen eğitimci, ne arabasını yenileyen kurum sahibi kalır.

Bu arada devam oranım şu an %56..

Ama yıllardır sıktı süreç. Dernek federasyon arkasına sığınanlar nerede..?

Ben “FARKLI ÖĞRETMENİM ŞU ZAMMI İSTİYORUM..” Öğrenci devamsız hocam, -beni ilgilendirmez..

Bu sene %2 zam yapılsın, ne kaşkolla yüz kapatanlar, ne o kurum senin burası benim deyip 3 fazla veren yere öğrenci taşıyan “öğretmen”ler, ne de benim 3 çocucuğumdan şu kadar alıyorsunuz ben de şunu isterim diyen “VELİ” ler kalır.

Ben böylelerini ortak olarak, öğretmen olarak, Veli olarak uzaklaştırıyorum. Kalan %56 yeter.

Eğitim isteyen, eğitim verenle ortaksız çalışın.
Çok ta kasmayın, hayat kısa..
Su akar yolunu bulur..
Sayfa oluşturma zamanı: 0.314 saniye
Sistem Kunena Forum