Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: ENFLASYONDAN KAYNAKLI ZAM ORAN

ENFLASYONDAN KAYNAKLI ZAM ORAN 09 Ağu 2021 00:59 #17

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
garip yazan:
bu durumdaki çocuklara sırf kuruma kayıtlı değil diye özel eğitim hizmeti vermemek insan hakları ve anayasaya aykırı değil mi? açıkçası kafam karıştı...

Bu yazdıklarınızın hepsine sonuna kadar katılıyorum.

Ancak size küçük bir örnek vereyim:

Bahsettiğiniz kriterlerdeki bir çocuğun ailesi kurumunuzun kapısını çalıyor. Haliyle çocuğu alıp değerlendiriyorsunuz. Sonra eline durumunu belirtir bir rapor veriyorsunuz. (Dikkatinizi çekerim, kayıt yapmıyor, derse almıyorsunuz)

Sonra bir müfettiş geliyor, rapor yazma yetkisinin sadece RAM'larda olduğunu, Ram raporu olmayan çocuğun kurum kapısından bile giremeyeceğini söylüyor. Hakkınızda tutanak tutuyor ve 3-5 asgari ücret kıvamında ceza kesiyor. Siz istediğiniz kadar derdinizi anlatmaya çalışıyorsunuz. Kimse dinlemiyor. Cezayı ancak mahkeme kararıyla iptal ettirebiliyorsunuz.

Hani başınıza böyle bir şey falan gelirse elinizde mahkemeye sunacak dayanak olsun diye söyledim. :)
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: sizgin

ENFLASYONDAN KAYNAKLI ZAM ORAN 09 Ağu 2021 09:18 #18

• anaeli
  • anaeli Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 187
  • Teşekkür Sayısı: 69
  • Başarı: -1
garip yazan:
''bu durumdaki çocuklara sırf kuruma kayıtlı değil diye özel eğitim hizmeti vermemek insan hakları ve anayasaya aykırı değil mi? açıkçası kafam karıştı...'' evet haklısınız ama haklı da değilsiniz. Barış bey'in dediğine benzer olaylar Bakanlık müfettişlerin ceza yağdırdığı dönemde de çokça yaşanmıştır.Davaları kimileri de kaybetti.
Dava deyince Danıştay'da 2010 dan 2014 yılına değin Bütçe uygulama tebliğleri (Bunun içinde seans sayısının 6 saatten 8 saate çıkarılması da var) uygulamasının ipral davaları red olundu.

ENFLASYONDAN KAYNAKLI ZAM ORAN 09 Ağu 2021 09:37 #19

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin tanılama yetkisi yoktur, böyle bir işe kalkışmak hem etik hem de yasal değildir. Tanılama tıbbın işidir, bu tanılama doğrultusunda özel eğitim destek raporu vermek de ramların görevidir.
sn barış, sözünü ettiğim örneklerin dördünde de tıbbi tanılama var. aile sözünü ettiğim kaygılarla ram raporu almıyorsa ve bizden özel eğitim desteği talep ediyorsa veriyoruz. bundan dolayı kurum olarak ceza alacaksak alalım. bu iş anayasa mahkemesine kadar gider. anayasanın 42. maddesi "Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz" der. burada söz dönüp dolaşıp engelli haklarına gelecek, evet 42. madde kimleri kapsıyor? devlet okullarındaki bazı yönetici, öğretmenler ve velilerin özel eğitim gereksinimi olan çocukları okuldan uzaklaştırmak için yaptıklarını düşünecek olursak bizim çocuklar için anayasal haklar neden yerine getirilmiyor? sorular ve sorunlar uzar gider...
sn scayking , söylediklerinizde çok haklısınız. hafif düzeydeki çocukları bu tabelaların olduğu ortama sokarak yaratılan ve ömür boyu süren travma da hem aile hem de çocuk için çok yaralayıcıdır. bu sorunu kim çözecek, 3 yaşındaki meleği müşteri olarak gören zihniyet mi, her gelenin bu sistem değişmeli dediği ve hiç bir şey yapmadığı maarif mi???
Son Düzenleme: 09 Ağu 2021 09:40 yazan garip.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking

ENFLASYONDAN KAYNAKLI ZAM ORAN 09 Ağu 2021 12:55 #20

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
'' Bozuk düzende sağlam çark olmaz. ''

MEB in kendi bünyesinde çalışan öğretmenler özel ders vermiyor mu?
Alt özel sınıf öğretmenleri özel ders vermiyor mu?
Alt sınıf öğretmenleri, rehabilitasyon merkezlerine öğrenci yönlendirip komisyon almıyor mu?
Özel eğitim öğretmenleri hem çocuk yönlendirip hem cumartesi pazar kaçak çalışıp para almıyor mu?
Okul yönetimleri?
Ram lar?
Danışmanlık hizmeti nedir?

Şimdi biz doğruyu bulmaya çalışıyoruz. Neredeyse kimsenin uymadığı yönetmeliklere uymaya çalışıyoruz. Ay sonu geldiğinde sıkıntılar çok büyük, kiminde ise işler süper.
Bir kişinin dediği gibi, '' ........ bırakkkkl! ''
Son Düzenleme: 09 Ağu 2021 12:55 yazan tartanc.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking, umut16

ENFLASYONDAN KAYNAKLI ZAM ORAN 09 Ağu 2021 13:35 #21

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
adının başında sonunda akademi, danışma, atölye, spor/izm, kamp, zart, zurt yazıp özel eğitim-rehabilitasyon hizmeti verdiğini iddia eden her özel yer-işletme merdiven altı kaçak işletmelerdir. biz kameraya, mebbise, vergiye, sgk'ya, personele, yasaya, karaya, denize, havaya uymak zorundayken, onlar tüm bunlardan muaf bir şekilde kemiksiz kazanç sağlıyorlar. denetim falan yok. geçenlerde eski adı shçek olan kurumun müdür yrd.na sordum ailelerden aylık 10-15 bin tl alan ve de yatılı hizmet sunan bu merdiven altı şeyler sizin denetiminizde mi diye, verdiği yanıt: "herkes bir şekilde kılıfına uyduruyor bir şey yapamıyoruz" oldu. adam denetim yapmaya korkuyor, güler misin, ağlar mısın? biz burada yazmaya ve kendi çapımızda deşarj olmaya devam edelim...
Son Düzenleme: 09 Ağu 2021 13:45 yazan garip.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, sizgin

ENFLASYONDAN KAYNAKLI ZAM ORAN 09 Ağu 2021 14:00 #22

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Üstelik bunlara hiç denetim yok.

Tek suçumuz var olan yönetmeliklere, kanunlara uymak/uymaya çalışmak.

Bu nedir yahu?

ENFLASYONDAN KAYNAKLI ZAM ORAN 09 Ağu 2021 21:59 #23

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
garip yazan:
özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin tanılama yetkisi yoktur, böyle bir işe kalkışmak hem etik hem de yasal değildir. Tanılama tıbbın işidir, bu tanılama doğrultusunda özel eğitim destek raporu vermek de ramların görevidir.

Tıbbi tanıdan bahsetmedim. Sadece eğitsel değerlendirmeden bahsediyorum. :) Zaten kurumlarımıza yoldan gelen geçen değil, genellikle bir doktor veya hastaneden tanı almış olan kişiler başvurur.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

ENFLASYONDAN KAYNAKLI ZAM ORAN 09 Ağu 2021 22:50 #24

• anaeli
  • anaeli Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 187
  • Teşekkür Sayısı: 69
  • Başarı: -1
Sn Tartanç,

'' Üstelik bunlara hiç denetim yok.'' dersiniz ve de; veliden fiyatlarını kendileri belirleyerek, seans sayılarını artırarak , enflasyondan da korunarak paralarını tahsil ediyorlar. ve devlete de sanırım bizim kadar vergi de ödemezler..

''Tek suçumuz var olan yönetmeliklere, kanunlara uymak/uymaya çalışmak.'' dersiniz ve de; verdiğimizi hizmetin tek alıcısı olan devlet tarafından ders saatinin sayısını ve fiyatının belirlenerek paramızı enflasyona ezdirerek ödemesidir.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.330 saniye
Sistem Kunena Forum