Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Sessizlik niye

Sessizlik niye 16 Şub 2022 11:15 #209

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
aslında hırsızlıklar, yolsuzluklarla anılmasa eğlenceli bir sektör bu sektör. tüm kurumları ilgilendiren ve "bilmesi gereken prensibi"ne göre, her kurumun haberdar olması ya kendilerince da onları temsil ve ilzama yetkili (!) derneklerin bilgilendirmesi gereken yönetmelik değişikliği hazırlığı son aşamaya gelmiş olması konusunda dün bir yorum yaptım; kimisi inanmıyor pozlarında, kimisi hayretler içinde, bazıları makara, tukara yapıyor. sayenizde para verip mizah dergisi falan almaz oldum. beni güldürüyorsunuz ya, meb de sizi güldürsün emi!
Son Düzenleme: 16 Şub 2022 11:45 yazan garip.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Sessizlik niye 21 Şub 2022 09:15 #210

• garip
  • Platin Uye
nasıl bir sektörün içine düşmüşüz arkadaş? eğitim personeli işkur staj programında gösterilemez düzenlemesine kurumları kapatalım vs diye tepki veriliyor...
işkur iep (işbaşı eğitim programı) bir staj programıdır. eğitim kurumlarında eskiden 6 aydı şimdi 3 ay olarak düzenleniyor. o 3 aylık sürede stajyer işkur'un elemanıdır. asgari ücretin bile altında ücretini ve sağlık sigortasını iş-kur öder yani senin personelin değildir. staj bitiminde kurum o stajyeri işe almaz zorundadır. siz öğretmeni işe alıp işkurda stajyer mi gösteriyorsunuz yoksa, bu da yetmiyor bir de ona ders yazıp devletten ödeme alıyorsunuz??? ve bu hileyi farkeden bakanlık müfettişi de geri ödeme çıkarmak yerine bakanlığa öneriler dosyası içinde mi belirtiyor da koskoca bakanlık bununla ilgili yönetmelikte düzenleme yapıyor? yuh arkadaş gerçekten yuh! yıllardır sgk'ya çuvalla prim ödemesi yapan, hatta ödeyemeyip her yapılandırmada borcu tekrar tekrar yapılandıran bizler keriziz demek ki... ben bu işin üstüne gitmezsem garip değilim...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: hida

Sessizlik niye 22 Şub 2022 13:10 #211

• garip
  • Platin Uye
bu nasıl cesaret arkadaş kurumunun sözleşmeli elemanı olmayan öğretmene, psikoloğa ve bilumum zorunlu personele ders yazmak??? tüm kuşları becerdiniz, bir tek leylek kaldıydı onu da halletmişsiniz, tebrikler!!!
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: MZFZ, hida, Iyimserim

Sessizlik niye 22 Şub 2022 14:07 #212

• MZFZ
  • MZFZ Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 345
  • Teşekkür Sayısı: 70
  • Başarı: 3
sayın garip doğru söylüyor. bu kadar da yüzsüzlük olmaz...
sen kalk zorunlu personeli işkurdan başlat...
buna onay veren kurum müdüründen tutun ta şef----şb. müdürü hatta valilik onayı veren müdüre kadar araştırılması lazım...
Son Düzenleme: 22 Şub 2022 14:08 yazan MZFZ.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: garip, Iyimserim

Sessizlik niye 23 Şub 2022 11:49 #213

• garip
  • Platin Uye
bir çalışanın eşi bana mesaj olarak yazmış sistemin nasıl işlediğini. öğretmeni işe alıp meb formatına uygun sözleşmeyi yapıp diğer evraklarla ilçeye göndermişler ama meb sözleşmesini öğretmene vermemişler. sonra aynı öğretmene bir de işkur sözleşmesi yapmışlar. böylece maaş ve sağlık sigortasını 3 ay süreyle işkura ödetmişler. öğretmen atamalı olarak mebbiste görünüyor, derslere giriyor, imza atıyor, ama sigortası yok, yani kurum çalışanı değil. hayırlı işler...
not: bu tür sahtekarlıklarda çalışan bir avukata gidip o üç ayın ücretini, ihbar tazminatını günümüz brüt asgari ücret tutarı üzerinden faiziyle alabilir. yani yaklaşık 20.000 TL civarında artı bir de avukat ücreti toplam bakiye =25.000 TL...
Son Düzenleme: 23 Şub 2022 12:02 yazan garip.

Sessizlik niye 23 Şub 2022 13:38 #214

• hida
  • hida Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • oldum diyen solmustur
  • Gönderiler: 124
  • Teşekkür Sayısı: 12
  • Başarı: -2
garip yazan:
bir çalışanın eşi bana mesaj olarak yazmış sistemin nasıl işlediğini. öğretmeni işe alıp meb formatına uygun sözleşmeyi yapıp diğer evraklarla ilçeye göndermişler ama meb sözleşmesini öğretmene vermemişler. sonra aynı öğretmene bir de işkur sözleşmesi yapmışlar. böylece maaş ve sağlık sigortasını 3 ay süreyle işkura ödetmişler. öğretmen atamalı olarak mebbiste görünüyor, derslere giriyor, imza atıyor, ama sigortası yok, yani kurum çalışanı değil. hayırlı işler...
not: bu tür sahtekarlıklarda çalışan bir avukata gidip o üç ayın ücretini, ihbar tazminatını günümüz brüt asgari ücret tutarı üzerinden faiziyle alabilir. yani yaklaşık 20.000 TL civarında artı bir de avukat ücreti toplam bakiye =25.000 TL...
1 ay öncesi başvuru yaptığım kurum bana işkurda ilanımız var oradan başvurub yapın hocam dediler demekki yeni bir haram kazanç kapısı görmüşler yine yer istanbul esenyurt
Sev Kardeşim

Sessizlik niye 23 Şub 2022 14:24 #215

• garip
  • Platin Uye
garip yazan:
bir de bunlara ek olarak, sigortasız ve kurum personeli olmayan " öğrenci artışına bağlı olarak" mevsimlik işe alınan öğretmenin 3 ay süreyle attığı imzaları hesap edecek olursak:
bu yolsuzluğu yapan kurumun öğrencilerinde devam oranı muhtemelen değil kesin yüzde 90'lardadır ve kurum o öğretmene aylık 160 seans x 3 ay = 480 seansa imza attırmıştır. o da yapar ortalama 50.000 TL.
Yukarıda belirttiğim çalışana çıkacak 25.000 TL ödeme artı 50.000 TL meb geri ödemesi artı para cezası= neredeyse 100.000 T'lik risk. 3 aylığına bu riski kimler göze alıyor çok merak ediyorum. Aslında tahmin de ediyorum, girin bakın sosyal medya hesaplarına ve oradaki paylaşımlara siz de anlarsınız...
Son Düzenleme: 23 Şub 2022 14:31 yazan garip.

Sessizlik niye 23 Şub 2022 15:00 #216

• Ata99
  • Ata99 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 107
  • Teşekkür Sayısı: 54
  • Başarı: 1
Sn Garip’i okurken kendimi isvicrede hissediyorum. Calisanlarin ve isverenlerin durustce calistigi, herkesin hakkini aldigi, devletin vergileri halki icin kullandigi bir duzen ama icinde kucuk yolsuzluklar oluyor ve sn garip de boyle bir ortamda olusan yolsuzluklara isyan ediyor. Ben bu isi yaptigim icin soylemiyorum hic ihtiyacim olmadi. Ama ulkede tam bir nerem dogru ki ortami varken buna mi isyan ettiniz? İskur tesvigini insanlar sgk tesvigi gibi kullaniyor bu sayede daha rahat istihdam saglaniyor. Bunda bu kadar abartilacak ne var? Diyelim ki benim fazladan 5 ogrencim var bunun icin bir ogretmen alsam maliyetini karsilayamam. Gidip bunu 3 aylik sigortasini iskura odetip ondan sonra ogrenci sayisinin da artmasiyla ogretmeni normal kadroya gecirmenin kime zarari var? Ayrica bunun bir cok sarti var. Alabilecegin max personel sayisi belli sonrasinda istihdamin devam etme sarti da var. Ulkede bu kadar olumsuz durum varken her yerde buna isyan etmeyi kotu niyet gostergesi olarak goruyorum.
Sn Garip siz icinde bulundugunuz durumun sebeplerini yanlis analiz edip sektore butunuyle nefret besliyorsunuz. Bu nefret gozlerinizi karartmis. Sektorle ilgili olumsuz yonetmelik hakkinda buraya yazdiginizda kelimelerinide nefreti hissediyorum. Sektore zarar veriyorsunuz. Lutfen biraz uzaklasip sakince dusunun icinizdeki bu nefreti atmaya calisin.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: yetis
Sayfa oluşturma zamanı: 0.316 saniye
Sistem Kunena Forum