Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Sessizlik niye

Sessizlik niye 08 Mar 2022 10:09 #225

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
daha önceleri yazmıştım, başkaları da yazdı, özellikle büyük şehirlerde bir ofis kiralayıp 2 masa 4 sandalye 1 telefon emlakçı dizaynıyla vergisiz, sigortasız, hiç bir yere bağlanmadan, denetlenmeden, hesap vermeden kayıt dışı çalışan, bilhassa sosyal medyada çok aktif uzman özel eğitim uzmanları (!) türedi diye.
izmir'de 200 civarında kurum varken bunların sayıları 300-400 falan. bunlara bir de evinde ya da deplasmanda özel ders verenleri eklerseniz bine yakın uyanık sayabiliriz. ilçelere gelen bir talimatla şu anda bu tür kaçak çalışanlara karşı bir av başlatıldı. cezası 20 brüt asgari ücret yani 100.080,00 TL. Bulunduğunuz ilçe milli eğitim özel eğitim şubesine telefonlu, sözlü ya da cimere yazılı olarak bildirmeniz yeterli. yalnızca konuşlanmış olanları değil göçebe gibi ev ev dolaşanları da kapsıyor bu cezai yaptırım. hiç olmazsa bundan sonra zengin veli avına düşen, ailelerin gelir düzeyine göre öğrencilerine çifte standart uygulayan, 2-3 yıl sonrasına yatırım yapan yeni uyanıkların türemesinin önüne geçilebilir diye düşünüyorum.
not 1: alo 124 vergi ihbar hattını arayarak yüzde 10 ihbar ikramiyesi de alabilirsiniz...
not 2: bu paylaşımda herhangi bir kıskançlık, art niyet falan yoktur. yalnızca biz devlete gelirimizin neredeyse yüzde 40'ını vergi, sgk, stopaj vb olarak geri verir ve kalan yüzde 60 gelirle de maaş ve diğer giderleri ödemeye çalışırken, birilerinin aynı işi kaçak yollarla 2-3 fazla ücrete yapıp, devlete herhangi bir vergi vb ödememesi yapmaması bizlere haksızlık ve aynı zamanda haksız rekabettir diye düşünüyorum.
Son Düzenleme: 08 Mar 2022 14:18 yazan garip.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Fzt. Atak

Sessizlik niye 08 Mar 2022 12:08 #226

• Fzt. Atak
  • Fzt. Atak Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 34
  • Teşekkür Sayısı: 18
  • Başarı: 0
Arkadaşlar servis hizmeti ile ilgili radikal kararlar almanın vakti gelmedi mi daha ,daha kaç para olması gerekiyor ?
Kurumlar olarak il- ilçe bazında organize olmamız gerekiyor bir an önce.
Eskiden yapılanları konuşmak kimseye fayda vermiyecek. Ders çıkarabilirsek ne ala.
Ücretli olması için birlikte hareket edelim.
Belli bir süre sonra velilerin talebi üzerine devlet destek sağlayabilir.
Garip hocamın dediği gibi ,biz değil velilerin istemesi lazım .
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: türkiyem

Sessizlik niye 08 Mar 2022 15:18 #227

• türkiyem
  • türkiyem Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 813
  • Teşekkür Sayısı: 239
hocam bunun tek çözümü devlet desteği ... yoksa veliden almak istenen servis ücretini uygulamak çok zor ... biz servis ücreti almıyoruz diye öğrencilerimizi almak isteyen kurumlar mutlaka çıkar maalesef

Sessizlik niye 09 Mar 2022 18:35 #228

• garip
  • Platin Uye
herkeste bir mazot fiyatı tedirginliği. oysa ki taşıma zorunluluğu bulunmamakta, neden bu kadar sorun ediyorsunuz (lütfen mazot artınca herşeyin fiyatı artıyor gerekçesine sığınmayın, mazot değil, savaş ekonomisi ve döviz olacak o) . ayrıca daha önce de yazdığım gibi, engelli bireylerin eğitime erişimi işi devletin asli görevidir. işgüzarlığa gerek yok. bir ay bu hizmet verilmesin, aileler ilgili yerlere başvursun, devlet de bu işi çözmek zorundadır.
bence asıl sorun paranın alım gücü bu kadar düşerken bu ücretlerle bu sistem nasıl yürüyecek? fiyatlar hollanda, ücretler üçüncü dünya ülkeleri düzeyinde. bu kadar zor ve özveri gerektiren bir alanda/sektörde öğretmenlerden ve diğer çalışanlardan nasıl bir verim bekliyorsunuz?
Son Düzenleme: 10 Mar 2022 09:13 yazan garip.

Sessizlik niye 16 Mar 2022 09:40 #229

• garip
  • Platin Uye
eğitimin temeli olan "okul öncesi dönemde" öğretmen adaylarının formasyon zorunluluğu kaldırılıp onlar bakıcıya dönüştürülmeye çalışılırken;
biz ucuz sertifikalı öğretmenler gelecek diye sevinmiştik bir zamanlar diye anlatırsınız ileride torunlarınıza...

Sessizlik niye 17 Mar 2022 23:24 #230

• gezenti
  • gezenti Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 236
  • Teşekkür Sayısı: 160
Bakanlık teftisi siramizi sorunsuz bir şekilde savdik. Sayın mufettislerimizden ne kadar düzgün evrak tuttuğumuza dair övgüleri de aldik! Egitim, cocuk aile gelişim ilerleme falan konu olmadı tabi ki. En önemli konu kamera denetimlerinde istedikleri cocuklari ararken gecen süre. Bunun içinde bir önerileri oldu. Kurum girişine bir personel görevlendirerek gelen çocukların giriş dakika ve saniyesinin yazılmasını istediler ve tabiki çıkışını da ;) :silly: bunu o kadar rahat söylüyorlar ki bir personel daha istihdam ederek ülke ekonomisine katkı falan diye açıklıyorlar birde. En önemli konulardan biri de 1 dersin süresi 60 dk dır. 2 ders yapan öğrencinin kuruma giriş ve çıkışı arasında 120 dk olmalıdır. Ne acı ki aldığı dersin verimi falan sorgulanmiyor. Giriş çıkış 120 dk olsun gerisi hikaye. Bende programi yok ama ağır otizmli bir ogrenciyle 40 dk ders yaptınız ders sonu ailesi çocuğunu alacak siz ona 20 dk daha bekleyin öyle çıkın diyorsunuz. Otistik bir öğrenciye bunu anlatmanizi bekliyorlar. Yada okuldan verimsiz geçtiğini bildikleri İspanyolca dersine girmeyip izin kullanarak seansa gelen ve sonraki matematik dersine yetişmek için blok ders yapan disleksi öğrencisinin ailesine hemen cikamayacaklarini 120 dk nin dolması gerektiğini söylüyorsunuz. İşin şekil kısmını tamamlayın gerisini bosverin diyor bakanlık.
Bir diğer konu yarı zamanlı yardimci personel (şoför, temizlik görevlisi, teknik eleman) çalıştırılması. Yarı zamanlı sözleşme yapılmış olmasına rağmen bu personelin yarı zamanlı calisamayacagini yari zamanlı geliyorsa bile tam zamanlı sözleşme yapılmasını istediler. Ne diyelim bilemedik

Sessizlik niye 18 Mar 2022 01:51 #231

• scayking
  • scayking Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 265
  • Teşekkür Sayısı: 233
  • Başarı: 3
Sayın Gezenti askerliğini yapan herkes bilir. "Askeriyede mantık aranmaz" diye bir söz vardır. MEB'de aynı, ben artık mantık aramıyorum.

Sessizlik niye 18 Mar 2022 12:13 #232

• gezenti
  • gezenti Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 236
  • Teşekkür Sayısı: 160
Bilakis askeriyede herseyin bir mantığı var hocam. Bize mantıksız gelen hersey bir nedene bağlı. iki parmağını prize sokup diğer eliyle tuttuğu ampulün yanacağını iddia edip yaralanan adam gördüm ben. Ertesi gün hepimize kagit imzalattilar. Parmağını prize sokmak yasak diye.

Meb de durum tamamen ucu önü yönü açık yönetmelikler ve yorumlardan kaynaklanıyor. Birinin ak dediğine öbürü kara diyor. Emsal gösterdiğinizde onlar yanlış yapıyor diye bizde mi yanlış yapalim diyorlar. Her birim ayrı bir otorite. Kamera koydurmus birde kamera kaydının saatin yazacak adam istiyor. Her sabah bir nöbetçi öğretmen kameranın çalıştığına dair kontrol gerçekleştirecek ve bunu kayıt altına alacakmış. O gün için olanı bir sorun olduğunda nöbetçi ogretm3nde sorumlu olacakmış. Bunu da mufettisler istedi. Bunun sonu yok. Kamera saatini yazan adam. Kamerayi denetleyen öğretmen. Yarin obur gun bu kişilerin işini yaptığını kontrol eden birini de isterlerse hiç şaşmam.

Diyelim ki çatiniz aktı ve usta getireceksiniz. İs sağlığı güvenliği, ilgili iş kanunu vs bu kişiyi 1 günde olsa sigirtalamaniz lazim. Mufettis diyor ki sgk yaptığınız her kişi için ilçeden onay almanız lazım. İlçeye gidiyorsunuz 1 günlük-kısmı calisma- olmaz diyor. Hadi çözün denklemi.sgk yapmadınız ve adam Allah esirgeye düştü yaralandı. Ensenizde boza pisirirler. Ha alternatifi var tabi ki. Kurumsal bir firmayla anlasirsiniz. 1 e yapilacak işi 10 a yaptirirsiniz.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.320 saniye
Sistem Kunena Forum